ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Surprize... surprize

O sa incep exact in ordinea in care s-au derulat toate evenimentele. In primul rand, ajunsi la aeroportul din Antalya, ne-a preluat un autocar, asa cum ni se precizase de catre agentie, insa nu ne-a fost precizata si durata calatoriei - 3 ore pana la hotel, intrucat acest autocar a preluat si alti turistii cazati la 6 hoteluri diferite. In fine, odata ajunsi la hotel, dupa multe ore de oboseala si nervi, o alta surpriza "placuta" avea sa ne astepte. La receptie ni se spune ca "hotelul e plin" si ni se propune urmatoarea varianta: sa stam doar 2 nopti la vile (am refuzat) sau la parter intr-o camera si un apartament (am fost 3 familii), urmand ca dupa aceste 2 nopti sa ni se "ofere" 3 camere cu vedere la mare (desi noi platisem land view). Dupa lungi discutii, am acceptat, pentru ca n-am avut incotro.

Ne-am cazat, dupa care am coborat la piscina cu cascada, unde se afla si un bar. Am cerut si noi o bere, raspunsul stiti care a fost? "Bar finish" si asta la ultra all inclusive, la ora 17-18. Tin sa precizez ca in fiecare zi ni s-a intamplat acelasi lucru. La restaurant alte surprize: indiferenta, nepasare, neglijenta, (asta ca sa evit alte cuvinte grele pe care le-ar merita personalul), aproape tot timpul mesele nearanjate- fara furculite, cutite, sare, scrumiera, pahare sau servetele. Daca ceream, ori dadeau ochii peste cap, ori in loc de vin aduceau apa, in loc de apa, votka sau nu mai aduceau nimic. La un moment dat, am cerut o sticla de apa si "domnul" chelner, foarte amabil, asa cum erau toti, imi aduce o sticla goala, pe care o avea in mana, dorind probabil sa glumeasca. Halal glume...

Mancarea a fost bunicica, cat de cat variata, dar cam aceleasi feluri in fiecare zi. Sucurile, in schimb, sub orice critica, din cele mai proaste, aspartam fara discutii! Daca doreai suc natural, plateai 2 euro.

Prosoapele de plaja rupte aproape pe din doua, incredibil la un hotel de 5 stele. Toboganele functionau cu program, in asa fel incat se opreau exact cand ieseam noi la plaja, dupa-amiaza. Cum sa-i explic copilului ca e normal la un asemenea hotel, totul sa fie cu ratia?

Am discutat cu ghidul nostru si ne-am plans pentru toate neplacerile, la randul lui acesta a expus pe larg situatia personalului desemnat cu relatiile. Am primit niste raspunsuri de mi-a fost rusine de rusinea lor... Nici nu are rost sa le mentionez.

Alte surpriza "placuta"- langa piscina principala era amenajat un spatiu pentru fumatorii de narghilea, nici prin cap nu ne-a trecut ca si aici ar putea costa, insa da, costa 15 dolari. Ce sa mai zic, nu stiu cum ai putea sa te simti bine la un hotel aflat la aproape 2000 km. de tara ta, in asemenea conditii.

Hotelul era plin de rusi, li se faceau favoruri clare, erau preferati si serviti inaintea noastra. Cafea adevarata n-am gustat, numai ness. Cafea turceasca puteai sa bei, dar numai intrele orele 21, 00 -24, 00, la un bar din incinta hotelului, care era mereu gol, pentru ca cine sa bea cafea noaptea la 10?

Si sunt multe altele de povestit, insa cred ca va trebui sa ma opresc. Suntem profund dezamagiti si ferm convinsi ca niciodata n-o sa revenim in Turcia, cu atat mai putin la acest hotel.

Degeaba pe dinafara e frumos, daca inauntru e gaunos!!!

Trimis de muli in 02.08.10 18:00:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Hotel Surmeli Efes

VIZUALIZĂRI: 4939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (muli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dupa cum se observa, deja nu mai curgea apa la tobogan si nu era decat ora 17,30
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

gmuschi
[02.08.10 18:23:53]

Beton

maimerg
[02.08.10 20:15:34]

of muli ma gandeam sa mergem la anul ca anul acesta am ratat la royal wings

codana
[05.08.10 12:58:43]

daka este adevarat ce spui imi pare rau de cele intamplate. Am fost la inceputul lunii iunie si nimic din ceea ce spui nu ni s-a intamplat. prosoapele au fost imaculate pe plaja albastre in camere albe, mancare din belsug si foarte variata.

Intradevar multi rusi, dar ei dadeau si spaga ca sa fie serviti la masa, nu se duceau ei la baruri sa-si ceara bauturile.

Pe noi ne deranja ca la piscine nu puteai sta decat pana pe la ora 18, apoi veneau si faceau curat, spalau sezlonfuri samd, iar noi cand plecam de pe plaja am fi vrut seara sa mai inotam in piscina, si al doilea lucru inghetata nu vedeai decat cu program - cam o ora - si era plin de copii - asa ca ne-am lipsit

[06.08.10 12:38:30]

Eu n-am spus ca toate prosoapele erau rupte, noi le-am nimerit de doua ori asa si oricum, ti se pare normal?

Apoi ti se mai pare normal sa mai dau si spaga ca sa ma serveasca, avand in vedere banii pe care i-am dat pe bilet? Daca era vorba de dat spaga, ma duceam in Romania, nu? Da, si pe noi ne deranja faptul ca nu mai puteam inota dupa ora 19,00, insa asta era politica hotelului, am intrebat si despre asta, ne-au spus ca baga clor, fac curatenie, etc.

Cat despre inghetata, normal ca si asta era cu ratia, doar cum altfel? Am stat odata 30 minute pana sa ne "serveasca" si n-am stiut ca trebuia sa stam toti la rand, ca sa ne dea cate cupe doream. Trebuia sa vada tot atatea persoane cate cupe doreai. Super, nu?

Cat despre mancare, am spus ca era variata, dar cam aceleasi feluri, da, din belsug, cateodata (fructele de mare iti puneau ei in farfurie, ca sa nu mananci prea mult, probabil).

[06.08.10 12:41:39]

o sa postez si ceva fotografii concludente.

[06.08.10 21:42:19]

scuze ca ma bag. si eu am stat anul trecut, in August, la Long Beach si a fost super o. k.

Ori esti prea pretentioasa ori nu stiu.

Cat despre rusi si spaga, poate ca este normal sa dea.

Eu nu am dat si s-au purtat extraordinar cu noi.

[06.08.10 21:43:38]

si am uitat sa-ti spun ca este normal sa nu mai ai voie in piscina dupa ora 18, deoarece poate ai observat sau nu, dar ei pregatesc mesele pt cina.

[07.08.10 10:16:11]

Te scuz ca te bagi, dar nu prea are sens ce spui. Cred ca nu ai citit prea atent ecoul meu ori ai citit printre randuri. Am spus ca am intrebat despre programul privind inchiderea piscinelor si mi s-a raspuns ca fac curatenie in ele, nu ca pregatesc masa, in plus ai impresia ca personalul care se ocupa de piscine, aranja si mesele? Sau poate asa se intampla anul trecut.

Tin sa te anunt ca nu sunt " prea" pretentioasa, dar am intr-adevar pretentii cand ma duc intr-un loc ca asta, totul sa fie o. k. Si am tinut mortis sa postez impresiile tocmai pentru ca am fost dezamagiti, daca era o. k. poate nu ma deranjam atat.

[07.08.10 13:30:49]

imi pare rau ca te-a deranjat ce am scris, dar eu sunt de la tara si spun ce gandesc.

nu stiu pe unde ai mai fost in vacanta dar cat platesti atat primesti. fara suparare ca si noi am platit aceeasi suma.

in general, daca vrei servicii gandeste-te la sume de la 2500 in sus.

pe bune.

si oricum mie mi-a placut mai mult decat la mamaia sau costinesti. nu stiu tie.

o zi buna.

[08.08.10 11:56:47]

Nu m-a deranjat deloc ce-ai scris, doar nu e hotelul meu, e doar parerea ta, nu stiu de ce tii atat de mult sa convingi, mai ales ca anul asta nu ai fost acolo sa vezi. Ai vreun interes? Sunt oameni si oameni. Nu toti au aceleasi pretentii, mai ales ca unii sunt de la "tara". Si pentru cultura ta generala, iti spun ca am mai fost si prin alte tari, unde cu aceeasi bani sau chiar mai putini, am beneficiat de servicii de calitate net superioara celor primite la acest hotel. Asa ca... mai plimba-te, ca sa afli mai multe! Si mai citeste si impresiile generale despre hotelurile din aceasta zona (Alanya), chiar daca nu sunt toate la fel, sunt oameni care au patit ca noi. O zi buna si tie!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[22.09.10 16:45:09]

Daca nu este secret, te rog nominalizeaza 2-3 exemple dintre hotelurile la are ai fost si care ti-au oferit "calitate net superioara" la "aceeasi bani sau chiar mai putini" -- sunt chiar curios.

[29.09.10 13:28:06]

De ce sa fie secret? Dar stii ca daca esti curios, ori mori prea repede, ori afli raspunsul!

Am o veste buna! Esti un norocos! Tu vei afla raspunsul!

Am mai fost chiar si in Turcia, la hotel Surmeli, tot de 5 stele, unde a fost bestial, in Italia la hotel Holiday Inn, chiar si in Bulgaria la hotel Aqua Azur au fost de 1000 ori mai bune serviciile!

[29.09.10 14:06:33]

nu am intrebat din curiozitate, ci pentru ca intuiam ca raspunsul va fi relevant pentru ceilalti cititori, ajutandu-i sa-si poata face o parere mai certa despre justetea/echilibrul sau injustetea/dezechilibrul aprecierilor tale referitoare la acest hotel (Long Beach).

markator
[13.01.11 19:51:31]

Mai "muli" in locul tau ma duceam la managementul hotelului si ii ceream sa ma angajeza explicandu-le cu argumente si dovezi ca te consideri superior celor care ar trebui sa remedieze astfel de probleme ca cele semnalate de tine.

Ramonica
[21.01.11 22:02:53]

Salut,

Am fost si noi in luna de miere la acest hotel si am luat cina intr-o seara la restaurantul asiatic.

Am o rugaminte: stie cineva cum se numeste inghetata in crusta care o serveau la restaurantul asiatic. Sotul meu e innebunit sa afle cum se numeste si, bineinteles, reteta. A fost delicioasa.

[26.01.11 13:14:43]

Mai " markator", in primul rand nu am inteles ce ai vrut sa spui cu "angajeza", in al doilea rand, daca ai vrut sa spui ceea ce cred eu, sa stii ca am un servici foarte bun si sunt clar superioara celor care trebuiau sa remedieze acele probleme. In plus, m-am dus acolo ca sa ma distrez si sa fiu servita, nu sa le arat eu cum sa-si faca treaba corect si cinstit. Si oricum, intr-o tara ca aia, n-ai nicio sansa, fiecare face ce face in interesul patronilor, iar patronii fac pe prostii. Altfel, cum sa castige atat de mult de pe urma unor fraieri ca noi, care se lasa impresionati de "super oferte"?

[26.01.11 13:23:50]

[@Ramonica]: La restaurantul asiatic chiar nu am mancat, imi pare rau ca nu pot sa te ajut.

markator
[26.01.11 15:21:15]

Am glumit "Muli" dar daca te-a deranjat atunci scuze! Nu stiu de ce n-ai inteles. Am venit cu gluma asta in care am zis ca puteai discuta cu managerul hotelului (sau cineva din management) si le explicai ca daca te-ar angaja (ipotetic) ai face treaba mai buna decat ei (voalat le explicai ca sunt incompetenti).

Sau puteai sa le explici ca pana si cainele tau (sau gaina bunicii de la tara, n-are importanta). Dar nu mai conteaza, nu lua seama la ce zic eu.

codana, maimerg, markator, muli, Ramonica, stefanbuzatu
Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort & Spa [Turkler]: