Papillon Belvil Club Hotel [Kadriye]

ADULŢI: [?]
+ COPII: 1

ARTICOL ARHIVAT

Un concediu reusit

Revenita din Belek – Hotel Papillon Belvil scriu pe scurt impresiile mele despre acest resort. Oricum impresiile scrise de Soreno sint mult mai cuprinzatoare.

Zbor: Jetrans:

Dus- totul ok, la timp, avion MD80, dar am avut parte de un zbor placut. Tranfer aeroport-hotel foarte rapid si bine organizat.

Intors: Jetrans: dezastru maxim… stat in aeroport peste 7 ore. Stiam ca se poate intampla dar nu eram pregatita pentru criza de nervi a baiatului meu… am trecut cu bine si peste acest episod.

Hotel: Papillon Belvil

Super bine amplasat, intr-o gradina magnifica. Cazarea la bungalow. In prima zi nu am gasit la parter dar a doua zi s-a rezolvat. O mica atentie la receptie si cunostintele mele de turca au fost liantul perfect pe parcusul intregului sejur.

Camera: Curat, un pat matrimonial si un pat de o persoana. A/C split, facea fata caldurilor. Am primit si patut de copil. Terasa cu vedere la gradina. Mini bar aprovizionat zilnic cu apa, sucuri, bere Efes. In baie: sapun, sampon, foen. Se schimbau zilnic asternuturile, prosoapele. Cele de plaja le schimbai langa piscina principala.

Restaurant: Incapator, nu am avut probleme de gasit loc, uneori am gasit mai greu sau chiar deloc scaun de copil, dar nu m-a deranjat. Mancarea suficienta, destul de variata, carne la greu (oaie, vita, peste, pui), salate cu nemiluita, dulciuri (trebuie sa fi tare carcotas sa te plangi), curat, chelnerii foarte receptivi la orice rugaminte. Bautura servita in pahare de sticla la restaurant. Eu preferam cele de plastic pentru ca nu stiam cand imi da semnalul de plecarea teroristul meu mic. Freshuri doar cu plata, dar nu stiu pretul. Nu am ajuns la nici un restaurant a la carte. La pranz am preferat sa iau un snack (pui, salate, hamburger, fructe) la beach bar decat sa merg la restaurantul principal.

Plaja – am gasit in fiecare zi sezlong, avand pe cineva mult mai vrednic care mergea de dimineata, dar si dupa aceea nu au fost probleme. Curata, mai putin spre sfarsitul sezonului cand am gasit ceva chistoace pe plaja. Copertine mari care au fost perfecte pentru tenul meu sensibil. Plaja cu nisip, intrarea lina in mare. Marea valuroasa si calda rau….

Piscine – exista o piscina mare, una mica de copii si cea de la tobogane… In cea mare am inotat doar o data, la copii am stat doar 5 minute, in schimb ne-am delectat la tobogane (program 10-12.30 si 13.30-17 – din cate tin minte)

Animatia – din cate am apucat sa vad super fain. Din pacate seara al meu fiu cadea lat si am ratat mai toate spectacolele. Mini clubul pare super ok avand in vedere cat de iubiti erau animatorii de toti prichindeii din complex.

Baruri – cel din lobby era preferatul meu avand cafea la ibric. Mai era pool bar si beach bar… pe acestea le-am frecventat eu cel putin. Asa cum am mentionat mai sus eu am preferat paharul de plastic. Bauturi locale si cateva de import. Eu am preferat berea Efes (doar draft) si whisky Canadian.

Lucruri mai putin super:

1.Mancarea speciala de copii se termina repede, dar gaseai din plin sa ii dai sa manance si de la ce serveau adultii (pui, legume, cartofi, etc)

2.Curatenia – prima zi a aparut femeia de serviciu chiar cand doarmea pruncul, dar cu o mica atentie si rugaminte in turca a respectat programul de somn in urmatoarele zile.

3.Fructe multe dar nu aveau banane (cerute de fiul meu zilnic) , dar a functionat zambetul meu si limba turca si am avut parte de cele 2 banane cerute… aduse frumos la masa, invelite in staniol.

Excursii: 1. Croaziera Kemer – am si bifat aceasta locatie pentru o viitoare vacanta… cred ca Tekirova. Nu e indicat sa mergeti cu copil care nu vrea sa doarma decat in pat. Al meu ma mir ca nu a fost aruncat peste bord de catre rusii prezenti pe vas. Apropo: 99.9% erau rusi in hotel, ceva francezi, austrieci, si putini romani.

2. Aspendos, cascada Manavgat si Side. Aspendos si Side mi-au placut, cascada nu am vazut-o pentru ca a adormit cel mic. Din poze pare o cascada mica, mica, dar turcii stiu sa o vanda.

Excursiile le-am luat direct de la AliBaba neavand timp sa fug pana in sat sa vad preturile. 35 EUR/excursie.

3. Mini excursie cu tractorul in satul Kadriye (1.5 lire/dus din fata hotelului). A fost fun pentru cel mic, pentru ca nu ai ce sa faci in sat, decat shopping (nu sint fun cumparaturi). Insa am baut si Efes la sticla intr-un mic restaurant.

Sper ca nu am omis ceva, scriu pe fuga de la locul de munca, acasa neavand timp de PC. In concluzie: am fost foarte multumita de locatia aleasa, impresionata de cei care lucreaza in acest hotel.

Impresii încărcate de yagmur* in 11.09.2008 23:59:21

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (yagmur*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  0 PMA (din 0 voturi) nota2