ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
    ÎNSCRIS: 26.06.10
    JUL-2010

ARTICOL ARHIVAT

A fost perfect

Am fost la inceputul lunii iulie in Corfu, Ipsos. A fost una din cele mai interesante vacante pe care le-am avut, plina de experiente noi.

Plaja era cu pietricele, insa in apa nisipul era fin, iar muntele care se vedea in stanga facea peisajul sa fie superb. Palmierii, pietricelele si apa albastra dadeau statiunii o atmosfera "de jungla".

Camera noastra cred ca a fost cel mai frumos pozitionata din tot hotelul (12), in loc sa fie indreptata spre piscina avea balconul pe lateral, la etaj, catre un camp si de aceea mirosea frumos si se auzea placut cand batea vantul, seara. De asemeni, balconul era pozitionat foarte intim.

Apa in piscina se schimba in fiecare seara, de aceea dimineata (si uneori seara) se auzea un tarait neplacut de la aparat, noroc ca noi am avut camera departe de aparat.

Era si o libelula rosie care statea mereu pe la piscina, am poreclit-o dragon, probabil statea pe langa camp.

Uimirea cea mai mare legata de cazare a fost cand intr-o seara cu lumina stinsa am observat ca se misca ceva pe tavan. Am aprins lumina si initial am tipat vazand o soparla mica, roz, de vreo 5 cm lungime. Am incercat sa o prind (cu o cratita!! ) dar evident fara succes asa ca am urmarit-o doar. Nu stiu pe unde s-a bagat ca nu am mai vazut-o asa ca am lasat-o si m-am uitat pe net.

Concluzia a fost ca nu era veninoasa, statea departe de oameni si de lucrurile lor si unii oameni din zona meditaraneana chiar tin astfel de soparle (turkish gecko) prin casa in loc sa le goneasca pentru ca vaneaza insecte.

Piscina avea un bar de care se ocupa Spiro, managerul hotelului, unde suc/cafea costau 2 euro.

In general statiunea a fost destul de scumpa, noi am fost neinspirati sa nu ne luam si masa inclusa, astfel ca majoritatea banilor de buzunar s-au dus pe mancare.

Excursiile optionale care se fac cu agentia locala cu care lucreaza Christian Tour (Vidos Travel) sunt foarte itneresante, am fost in croaziera si la Aqua Land. Va recomand totusi daca nu mergeti in croaziera (vapor) sa nu luati excursii cu Vidos pentru ca sunt la suprapret (10-15 euro in plus), iar daca va uitati cu atentie in statiune veti gasi multe agentii de turism care pot face excursii. Pe croaziera ar fi bine sa mergeti cu Vidos intrucat au exclusivitate la un vapor bun.

Noi am fost in croaziera la Pesterile Albastre, dar marea a fost agitata si nu le-am vazut. Ne-am plimbat prin Gaios (un orasel din insula Paxos) si am facut aruncari in apele turcoaz ale unei plaje din Antipaxos.

Aqua Land a fost super tare, tobogane de toate dimensiunile si formele. Cea mai tare chestie a fost ca existau fotografi angajati care faceau poze tuturor iar la plecare iti alegeai pozele cu tine (printata deja) si le puteai cumpara.

Per total a fost foarte frumos, dar mancarea destul de scumpa (10 euro/pers), insa si la supermarket era cam 4-5 euro/pers.

Trimis de Det* in 02.08.10 13:42:43
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Platamonas

VIZUALIZĂRI: 2966 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Det*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 plaja din Ipsos, mai spre centru

corinka
    [02.08.10 13:58:15]

Review-ul tau mi-a amintit de Corfu si mi s-a facut dor de Ipsos. Si eu am stat acolo o saptamana, in septembrie. Intr-adevar, plaja nu este punctul forte al statiunii, dar limpezimea apei si frumusetea peisajelor merita toti banii.

Un vot si de la mine...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [02.08.10 20:25:44]

Am avut si noi astfel de soparle in mai multe locuri, dar in special in PK imi aduc aminte de o intamplare destul de tragica: fiind speriat de una din aceste soparle, am luminat-o cu lanterna si a fugit pe peretele exterior al hotelului de unde a fost ridicata instantaneu de o bufnita, mi-a fost o mila de ea, ca de atunci nu le mai deranjez in vreun fel.

Det*AUTOR REVIEW
    [02.08.10 21:49:47]