ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2010
JUL-2010

Asa si asa

a fost mai degraba o dezamagire

------------completat ulterior prin ecou-------------

dupa un zbor de 3 ore, am ajuns in sharm de sheikh, dupa ce am platit 15 dolari viza/pasaport, ne/am deplasat la hotel,

aici am ajuns la ora 11,30, dar surpriza, camerele se dau la ora 14,00 asa ca am asteptat, dupa circa trei ore de negocieri, am primit bratarile pentru a putea folosi macar serviciile de masa.

dupa ora 14,30 dupa mai multe discutii am primit camera, dar surpriza, eram patru persoane si am primit o camera cu trei paturi. nu am reusit pana la terminarea excursiei sa schimbam camera, desi si ghida a discutat la receptie. asta e am platit patru persoane am primit o camera de trei persoane.

a doua dezamagire a fost cand ne/am dus sa vedem marea, am ajuns la plaja dar marea era la circa 500 m, si pana la ea am mers pe un ponton. din discutiile cu personalul de acolo am aflat ca marea e plaja doar in timpul iernii cand este la flux, asa ca daca am vrut sa mergem la mare ne/am dus pe un ponton, va da/ti seama, hotelul are circa 450 de camere, cum e sa mergi pe un ponton de 1,5 m latime si lungime de 500 m.

in rest totul a fost bine, mancarea buna sunt 5 restaurante cu mai multe specificuri, asa ca ai de unde alege.

dupa cateva zile ne/am dus la Cairo cu 100 dolari de adult si 60 de dolari de copil. a fost frumos am vazut piramidele, muzeul de egiptologie, un magazin de parfum (afacerea agentiei), un magazin de bumbac, un magazin de papirus (idem), asa ca dac vrei sa cumperi ceva amintiri poti si de la piramide, e fenomenal, cand de gandesti ce au facut vechi egipteni si cei care traiesc acum de sperii, pentru ca Cairo este un oras murdar, cu cladiri neterminate, gunoaie cat un deal chiar langa blocuri, capre care manca iarba in apropierea zonei centrale. ce mi/a ramas in memorie sunt militari peste tot unde de uiti ii vezi.

dar e frumos la piramide unde daca vrei poti cumpara unele suveniruri cu piramide si cu tot ce vrei dar trebuie sa negociezi, dac se cere 10 dolari fi sigur ca poti cumpara cu 1 sau 2 dolari.

dar sunt lucruri bune de pilda camera este curatata si schimbate lenjeria de pat in fiecare zi, mancarea cum am spus e f.b., bauturile sunt bune. dar trebuie sa ai grija la apa, sa nu bei de la robinet, nici macar sa te speli pe dinti, asa ca odata poti merge sa vezi egiptul, dar trebuie sa fii atent la ce hotel mergi,

eu am scris acest mesaj deoarece despre hotelul acesta nu am gasit nici o parere in limba romana cu doar in engleza sau germana, asa ca cei care ve/ti merge la acest hotel sa stiti ce va asteapta.

Trimis de marius68 in 01.08.10 12:55:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.08.10 13:22:12]

a fost mai degraba o dezamagire

... te ce te-ai mai chinuit sa scrii... ATAT!!!... puteai sa sari fraza asta ca oricum era destula... literatura in rest!!!

marius68AUTOR REVIEW
[01.08.10 18:01:13]

o excursie in egipt e poate tot ce vrea o persoana sa faca, macar odata in viata, dar pentru mine a fost o dezamagire, pentru ca nu a fost cum m/am asteptat, dupa un zbor de 3 ore [...] textul postat aici a fost transferat in interiorul impresiilor deja postate.

[02.08.10 15:22:09]

EEEEEE......deja e altceva !!......uite ca se poate !!

Multumesc !!

.....Si de la mine votul nr. 2 !!

creivean
[02.08.10 15:31:34]

Despre hotelul asta vorbim?

click aici

[02.08.10 16:46:04]

... exact la asta ma gandeam, creivean!!!

... oare despre care resort poate fi vorba??

numai "proprieterul" review-ului ne poate spune??

... hmm...

Andrei81
[02.08.10 20:35:20]

Cazarea se face la ora 14.00, iar eliberarea camerei se face la 12.00. Cam asa e in toata lumea, legi nescrise...

Cu privire la mare, cam asa e in Sharm, in Naama bay intrarea in apa se face ca la "Mamaia", iar in restul zonelor, pe ponton dupa reciful de corali.

Fiecare dupa interes.

Alex_Macedo, Andrei81, creivean, marius68