ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2010
JUL-2010

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Pentru prima data Albena

Am fost in prima vacanta in afara Romaniei si am ales hotel Kompas din Albena. Am avut un sejur cu UAI si nu ne pare rau nici macar dupa un eurocent. Am incercat sa privesc cu ochi critic si sa fac o comparatie cu ce am vazut pe la noi. Cea mai la indemana comparatie, bineinteles, cu statiunea Mamaia, unde am fost anul trecut.

A venit si data de 22 iulie cand a trebuit sa plecam catre "mare" sau "more" daca vreti. Am uitat sa mentionez ca am plecat intr-un grup de 4 familii cu copii. Cum am plecat destul de devreme (6,00) din zona Bucuresti - Ilfov, mergand pe un drum sugerat de GPS si traversand Dunarea cu Bac-ul la Calarasi, la ora 10,45 eram la receptia hotelului Kompas.

Aici incepe comparatia: receptionera si cu un domn de la receptie nu au dat pe afara cu politeturi de "bine ati venit! ", aveau o oarecare plictiseala de lucru la norma. Au subliniat de foarte multe ori ca sejurul incepe cu orele 14,00. Punand in balanta ora la care am ajuns si copiii care erau nerabdatori, eram pregatiti cu un stimulent pentru receptionera, stimulent care a facut ca la ora 11,00 sa fim deja in camere.

Hotelul, oficial, are 3 stele. In realitate nu am vazut diferente fata de cele 2 stele de la Hotel Aurora din Mamaia. Destul de ciudat sistemul acela cu geamul de la baie care da spre holul/balcon. Am vazut ca destul de multe hoteluri din Albena au acest sistem.

Restaurantul, destul de curat, mancarea destul de variata, dar se cam exagereaza cu mancarurile bulgaresti (tocanite si tot felul de combinatii). Chelnerii nu se prea inghesuiau sa faca o curatenie exemplara dupa plecarea turistilor si in asteptarea altora. Interesante cele 2 seri cu specific, cand chelnerii erau pictati pe fata cu steagul national si erau imbracati in drapel sau seara cand au dansat pe muzica populara. Este adevarat ca mancarurile erau cam aceleasi dar puteai sa gasesti ceva "mancabil".

Cladirea hotelului se incadreaza in perioada anilor '60 - '70 si nu stralucea.

Camera de hotel a fost vizitata zilnic de femeia de serviciu, aspirata si data cu mop-ul. Surpriza a venit in ultima zi. Un obicei de-al meu este sa ma uit inclusiv pe sub paturi inainte de plecare. Atunci am vazut "cat de exemplara" a fost curatenia in camera. Sub un pat era inclusiv un dop de sampanie de la o alta serie...

In ultima zi, domnul de la recptie pe care il pomeneam la inceput era foarte contrariat si solicita un bonus pentru depasirea orei 12,00 la predarea camerelor. Trebuie sa fac mentiunea ca noi am avut ceva probleme de sanatate cu copilul si am ajuns sa predam camera pe la 13,00 (insotitorii nostrii au predat pe la 12,10 - 12,15). Pentru asta... o bila neagra. Nici mesajele de "la revedere", "mai reveniti" nu au existat...

Per ansamblu, este o statiune draguta, curata (cat de cat) si destul de cocheta. Dar sa incep cu partea pozitiva: clar "bulgarii stiu sa-si vanda marfa! ". Am vazut pe internet promovarea statiunii cu Albena. bg, dar am vazut si organizarea statiunii (autobuzele care ofera transport gratuit spre si de la plaja

Trimis de sharky1973 in 01.08.10 12:29:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 5308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sharky1973); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 traversand Dunarea la Calarasi

Andree
    [02.08.10 10:01:59]

Niste poze ne arati?

[09.08.10 21:33:25]

V-aş ruga foarte mult să-mi spuneţi de unde se ia autobuzul ce merge la plajă (la ce distanţă este de hotel) şi dacă e cel cu care merg şi cei de la Ralitsa, Vita Park, de culoare albastră.Vă mulţumesc foarte mult.

[09.08.10 22:23:05]

Nu este acelasi autobuz. Nu mai stiu ce numar avea, dar scrie pe el Orhideea - Borjana. Statiile sunt langa cele 2 hoteluri, de la Kompas se merge destul de putin pana la Orhideea. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere!

[10.08.10 07:28:49]

Vă mulţumesc foarte mult pentru amabilitatea de a-mi oferi informaţii despre acest hotel.Eu voi sta 3 zile la Kompas şi trei zile la Magnolia , căci nu am mai găsit locuri libere în perioada dorită la acelaşi hotel.La începutul lunii iulie am fost la Sunny Beach, Hotel Marvel de 4 stele şi a fost super.Acum e al doilea concediu şi e cu buget restrâns.Anul trecut am fost la Ralitsa 3* din Albena.Sper să nu fi făcut cea mai proastă alegere acum.A scris cineva despre Panorama(,,sora Kompasului'')că e jale, sunt gândaci în cameră, prosoape nespălate, mâncare jalnică.E chiar aşa de rău?Eu ştiu că sunt şi mulţi pretenţioşi care nu pot face corect raportul calitate-preţ.De aceea înclin să cred că nu e chiar dezastru.Aş dori totuşi, de la dv. o părere sinceră,să ştiu la ce mă aştept.Şi vă rog să-mi spuneţi dacă trebuie dat ceva la recepţie pt a primi o cameră mai bună şi cam care e miza.Ultima masă aţo luat-o la prânz sau nu se mai poate lua?Mulţumesc anticipat.

[10.08.10 12:47:10]

Sa o luam in ordine:

1.la receptie nu dau pe afara de amabilitate dar nu sunt nici acri. Noi am facut o cheta de cate 5 euro sa primim camerele mai devreme (am ajuns pe la 10,30 si intrarea se face la 14,00).

2. Camerele erau toate la fel de curate, comparabil cu 2 stele la noi (eu tot compar cu Hotel Aurora din Mamaia 2 stele, conditiile de cazare fiind aproape identice, cu un plus pentru Aurora). Femeia de serviciu a intrat zilnic in camere (mop + aspirator), cu toate acestea am gasit un dop se sampanie pe sub pat. Prosoapele erau curate (noi nu prea le folosim pe cele de la hotel). La lenjerie a avut sotia mea o nemultumire .. ca nu erau apretate si erau cam folosite, dar curate.

3. Nu erau gandaci in camere (noi am avut 4 camere) si se vedea renovat/reparat de curand.

4. Ei au un stil ciudat cu holul deschis (ca un fel de prispa) care initial ne-a socat, dar era aer mai mult.

5. Cu masa este o problema. Daca mancati la piscina sau la plaja este totul in regula. Dupa ora 12,00 cand se face iesirea si se taie bratara nu mai sunteti clientul lor, deci nu mai luati masa (si noi am patit). Noi nu am calculat tocmai bine si nu stiam cat de seriosi/rigizi sunt cu ora de plecare si am ramas nemancati. La ora 12,00 nu mai functioneaza cardul pentru accesul in camera. Ei cer si o suma suplimentara pentru depasirea timpului. Noi nu am dat nimic. Cu banii ceruti de ei am mancat la un alt restaurant.

Tot legat de mancare nu vreau sa exagerez. Depinde cat de mofturosi sunteti. Noi suntem mofturosi la mancare dar am avut ce sa mancam. Gasesti mereu sa faci o combinatie sau alta si sa gasesti ceva bun, pe langa unele combinatii ciudate (traditionale gen ardei copt cu coaja, vinete coapte cubulete cu coaja etc.) Eu recomand carnea de pui (la gratar si cu sos alb) si carnea de porc (la gratar si tot cu sos). Sa nu uit ... gratarul este doar la plaja.

Daca mai doresti amanunte, iti stau la dispozitie.

[12.08.10 17:30:59]

Dacă nu vă deranjez prea mult, v-aş ruga să-mi spuneţi până la ce oră se poate face baie în piscină.Ştiu că unele hoteluri interzic accesul la piscine după orele 18,00, ceea ce mi se pare aberant, mai ales cu canicula asta.

[12.08.10 20:03:33]

Programul oficial era pana la 19,00, dar domnul care se ocupa de aplicarea substantelor dezinfectante facea "presiuni" pe la 18,00. Presiunile se traduc prin: se strangeau umbrelele, sezlongurile, se asezau galetile cu dezinfectanti pe marginea piscinei etc. Oricum, cei mai multi turisti plecau de la piscina pe la 17 - 17,30. Foarte putini ramaneau pana la 18 - 19 (maxim 20 de oameni).

[28.04.11 12:30:29]

Buna ziua,

Anul acesta am sa ajung si eu la Hotel Kompas, Daca se poate puteti sa imi dati cateva detalii despre cum se ajunge la Restaurantul de pe Plaja? Pentru a putea lua masa acolo.

Multumesc

[28.04.11 13:19:49]

Buna ziua!

Hotelul are o plaja in comun cu alte cateva hoteluri din Albena (cele cu ultra all). Pe la orele 11,00 incep pregatirile la restaurantul care este chiar langa plaja respectiva. Gratarul este chiar cu vedere spre mare, la fel si barul, iar in spate sunt mesele si restul restaurantului. Din restaurant (este de fapt o zona amenajata in aer liber si pe margini cu zone acoperite) exista o alee care traverseaza zona aceea mlastinoasa.

Daca aveti o harta a statiunii, plaja (cu tot cu restaurant) este amplasata la sud de Hotel Laguna Beach.

Pe una dintre harti am gasit zona sub numele de Restaurant Havana (click aici).

Daca mai aveti si alte intrebari, va raspund cu placere.

[09.05.11 17:55:15]

Salut,

Ai cumva un nr de telefon de la receptia hotelului? As dori sa confirm rezervarea si voucherul, ca sa nu ma trezesc cu probleme cand ajung acolo.

Ms

[10.05.11 08:06:13]

Nu am numarul de telefon, dar nu stiu cine vorbeste limba celor de la receptie (o combinatie bulgara - engleza si multe semne). Noi nu am avut probleme cu cazarea, voucher, etc.

AnaLee
    [12.05.11 11:59:05]

Daca te mai intereseaza datele de contact ale Hotelului Kompas, le am eu:

Telefon: +35957962327

Fax: + 35957962575

E-mail: online@albena. bg

Cred ca cel mai simplu e sa le trimiti un e-mail in lb. engleza si sa soliciti confirmarea rezervarii. Or gasi ei vreun vorbitor de engleza pe aproape...

[01.06.11 10:02:40]

Sa inteleg ca barul/restaurantul de pe plaja era doar pt cei cu UltraALL nu si pt cei cu ALL-Inclusive?

Sezlongul pe plaja era din partea hotelului sau trebuia sa ai UAI?

[01.06.11 12:33:20]

Nu stiu amanuntele. Noi am fost la UAI si am avut acces la bar/restaurant pe plaja, iar sezlongurile (plaja +piscina) erau gratis din partea hotelului

[01.06.11 16:27:56]

la acest hotel UAI sau AI este la aceeasi distractie.

Pleca cineva in august 2011?

[19.07.11 23:11:46]

merg in august pe 11 am un baiat de 10 ani

[19.07.11 23:17:47]

@asgaard, GABITZ_67: aruncati si o privire peste sectiunea "Rendez-Vous Turistic" - Bulgaria/August - click aici

[19.07.11 23:30:17]

EU PLEC PE 14 AUGUST

[20.07.11 17:47:28]

IMPRESII MAI RECENTE DE LA HOTEL KOMPAS?

[23.07.11 08:59:03]

Am fost in perioada 11-18 iulie

Nu veti regreta niciun moment ca ati ales hotelul.

Mancarea floarte buna si diversificata (inclusiv 2 tipuri de ciorba-lumea se plangea ca nu au asa ceva), piscinele super, amplasarea extraordinara pt cine nu suporta caldura in excess.

Animatorii cam apatici uneori, dar nu le poti avea pe toate (au program de la 11 la 13 si de la 16 la 18, iar seara organizeaza de 3 ori pe saptamana disco pt copii.)

Exista 3 locuri unde poti face plaja, sezlongurile sunt gratuite,

Practic hotelul este unul si acelasi cu Panorama, au totul in comun (piscina, bar, restaurant).

Curatenie se face zilnic, lenjeria de 2 ori pe saptamana se schimba.

Internet decat in lobby (wireless), uneori prindeam si pe balcon, cine vrea in camera sa nu uite sa isi ia un cablu UTP de acasa si se va conecta la priza cu mfa RJ45.Protv International se prinde la TV.

Autobuzul catre plaja nu l-am folosit niciodata deoarece voiam sa facem miscare (cam 160 de trepte si 2-300m totul pe la umbra)

[23.07.11 09:29:42]

ms! umbrele sezlonguri? parcare? la plaja se putea servi ceva? all inclusive!

[23.07.11 09:38:31]

Umbrela si 2 sezlonguri gratuite

Parcare exista nu stiu daca ai noroc sa prinzi, dar se parcheaza pe strada din fata hotelului, dar stai linistit nu se umbla la masini, este "SAFE". erau LEXUS 2010 si seria 7 si nu erau panicati, sunt povesti alea cu furtul -cel putin Albena.

All inclusive, dar la plaja nu se putea servi nimic, decat apa cumparata cu 1,2 leva sau inghtata cu 1-3 leva, etc cei de anul trecut aveau UAI, anul acesta hotelul nu mai lucreaza cu conceptul UAI.

AnaLee, Andree, asgaard, GABITZ_67, Patras Camelia, rundll32, sharky1973
    Alte impresii din această RUBRICĂKompas Hotel: