ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Cu masina pe RETTENBACH GLETSCHER [Solden]

Continuare de aici ("Cascada Stuibenfall [Umhauzen]")

13 iulie

De ani de zile, dupa cum am mai spus-o, mi-am dorit sa ajung in aceste locuri.

Acum cativa ani, cand imi cumparam diverse reviste de amenajari, in Casa de Vacanta, a fost un articol despre Solden, platformele BIG3 si Aqua Dome. De atunci tot visez...

In data de 12 iulie, dimineata, inainte de a merge la Aqua Dome, ne-am echipat de munte in speranta ca vom avea ocazia sa pasim pe platformele suspendate deasupra muntilor la 3300m. Am pornit frumos spre telecabina, cand surpriza: telecabina va functiona doar din decembrie, ea fiind in "renovare". Am crezut ca lesin. Am batut atata drum degeaba.

Asa ca, am urcat cu masina pana la Hoch Solden sa luam si noi putin aer de la 2090m, dar ochii tot in directia ghetarilor ne era. Aici, circula o telecabina, telescaune, dar nu prea era nimeni, iar cabanele, cele mai multe erau in renovare.

In schimb, dupa ce am iesit de la Aqua Dome si ne-am intalnit cu acei romani la cascada ne-au spus ca putem urca cu masina pana la 3000m, iar apoi sa luam telecabina care duce la TIEFENBACH GLETSCHER, care e mult mai frumos ca si RETTENBACH GLETSCHER. Ne-a mai zis ca putem urca si din Solden si din Vent. Noi am ales varianta cu Solden, deoarece pe acest drum am mai urcat cand am fost la Hoch Solden. Atunci seara eram in stare sa ma duc.

Asa ca, in 13 iulie, dupa micul dejun, am eliberat camera si ne-am pornit spre ghetari.

Denumirea de BIG3 vine de la cei trei munti de peste 3000m altitudine si anume: InnereSchwarzeSchneid 3370m, Gaislachkogl 3058m si Tiefenbachkogl 3309m. Nu ma puneti sa pronunt aceste cuvinte ca nu pot. Cu harta in fata am copiat litera cu litera, nu poti retine asemenea cuvinte. Cel mai inalt varf din zona este WILDSPITZE de 3774m.

Accesul la cele 3 platforme se face cu 2 telecabine si cum prima era in renovare, am urcat cu masina pana la a doua.

Drumul porneste din Solden, un drum cu serpentine, printre brazi inalti si cu multe cascade, pana la o rascruce. In dreapta mergi la Hoch Solden, iar in stanga spre ghetari. Noi am facut stanga si dupa cativa km, am trecut printr-un mic tunel si am ajuns la bariera unde am platit 17 euro, taxa de acces pe acest drum.

De aici a inceput adevarata frumusete, in fata noastra se zarea un ghetar splendid, munti inalti, am intalnit chiar si capre care stateau pe marginea drumului in serpentine si foarte, foarte ingust si curbe foarte periculoase.

Acest ghetar se numeste RETTENBACH. Mai bine spus un fost ghetar deoarece si acesta este in curs de topire, se vedea pe cascadele si raurile din jur. La baza este un lac, a carei apa are o culoare interesanta. Langa, este o parcare imensa, etajata si o parcare in aer liber.

Ne-am dat jos, am filmat, am facut poze si am admirat frumusetea lui pana am inceput sa zgribulim. Daca stateai mai mult iti era frig, desi afara era cald, dar cum batea vantul, aducea aer rece de pe ghetar si totusi eram la 3000m, trebuia sa fie putin mai racoare, nu?

De aici, pt a putea merge la TIEFENBACH, am parcurs vreo 2km si ceva printr-un tunel. Am ajuns in parcare. Circulau foarte des autobuzele din Solden - unul venea, altul pleca - si autocare cu turisti.

Inainte sa ne echipam s-a dus sotul sa vada care e treaba cu telecabina. Si SURPRIZA. Pt. moment se lucreaza si nu stiu in cat timp va functiona. Am crezut ca mor, apoi mi-am dat seama ca e data de 13 iulie, desi eu nu cred in astea, se pare ca am patit-o.

Si pe ceilalati turisti ii vedeam dezamagiti, dar cam toti isi luau echipamentul, rucsacul, betele si se indreptau, cred, spre Tiefenbach, pe jos. Am studiat putin harta si am zis nu, pt ca nu stiam pe unde sa mergem, copilul, cum e traseul, asa ca... am facut ceva poze prin jur si am plecat spre Elvetia. Ce sa facem?

Si atat de mult imi doream sa pasesc pe Big3... Una dintre ele este lunga de 25m, pt cei mai curajosi, dar care ofera o senzatie si o priveliste de neuitat.

Sotul tot incerca sa ma consoleze. Ma intreba, cu ce poate fi mai frumos celalat ghetar ca si cel pe care l-am vazut noi. Poate ca a avut dreptate, dar asa sunt eu, mai dificila, si daca nu-mi pot indeplini ce-mi propun, e bai.

Doamna cu care ne-am intalnit la cascada ne-a povestit cum acum vreo 5 ani, cand a mai fost la Tiefenbach, inainte de a merge cu telecabina s-a oprit la o cafea. A fost norocul ei ca nu a plecat, deoarece cat timp si-a baut cafeaua a avut tragicul accident in care un elicopter care transporta ceva materiale de constructii s-a ciocnit cu acea telecabina sau, ma rog, nu stiu cum s-a intamplat, am auzit si eu ceva demult. Tragic. Si mai spunea ca era langa grupul care s-a urcat in acea telecabina, doar ca a mai ramas la o cafea.

Deci si prin urmare, Rettenbach Gletscher este minunat, merita vizitat, este chiar langa drum, la cel de pe Grossglockner trebuie sa cobori cu telecabina. Rettenbach se poate vizita usor si mie mi-a placut enorm. Poate ca Tiefenbach este mult mai frumos, dar am avut ghinion si nu am putut ajunge.

Sa nu va zic ce asfalt era la 3000m, ce parcari, restaurante si chiar magazine.

Si curatenie fara urme de fost loc de popas sau gratar.

Si acum o concluzie despre Regiunea Otztal. Este superb, toate oraselele, satucurile si statiunile sunt foarte frumoase. Si aici iti trebuie mai multe zile pt a vedea cat de cat atractiile din jur. Iarna e raiul schiorilor, relaxare la Aqua Dome, mai era ceva strand in zona, pasul Timmelsjoch 2474m, care duce la Stelvio Pass 2758m, al doilea din Europa, dupa un pas din Spania, parca.

Ce mai, E TIROL!!!

De la ghetar am coborat inapoi in Solden, am trecut prin frumoasele orasele Langenfeld, Oetz, dupa care ne-am indreptat spre Elvetia.

VA URMA...

Trimis de Alina Morar in 31.07.10 23:11:26

VIZUALIZĂRI: 6607 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 [Ghetarul Rettenbach] Drumul spre Rettenbach

[01.08.10 01:10:18]

Scuzati greselile de ortografie care au mai ramas, dar azi am fost la o onomastica si... ora tarzie e de vina, nu altceva.

Sau poate corecta un web, textul? Please.

Multumesc.

Am tot cautat filmari cu Big 3, pe you tube, dar nu prea am gasit.

[01.08.10 01:12:11]

ma ocup eu de text, insa un pic mai tarziu, cand ajung la acest review (mai sunt cateva in coada de asteptare)

[01.08.10 01:33:51]

Gata - daca mi-a scapat ceva, te rog scrie-mi.

Mutat impresiile la rubrica "Excursie Tirol", care va gazdui toate recomandarile "de calatorie" din zona.

creivean
[01.08.10 06:53:16]

Cine se trezeşte devreme ( adică eu ), îţi acordă primul vot, în spreranţa unei zile mai răcoroase, cum cred că ai avut tu pe gheţar. Felicitări pentru review.

Nu de alta dar în jumate de oră plecăm la Moneasa, la ediţia a 10-a a Festivalului Clătitelor şi mi-aş dori o temperatură potrivită. Promit să vă aduc multe clătite-n aparatul foto...

[01.08.10 10:26:49]

Acum voi incarca si ceva poze de la HOCH SOLDEN.

[01.08.10 11:04:43]

Drum bun sa aveti, distractie placuta si POOOFTA MARE!

Si eu vreau sa plec azi "la aer", dar deja picura. M-am saturat de atata ploaie!

[01.08.10 14:26:03]

@Alina nu-mi doresc decat sa pot atasa cat mai multe melodii impresiilor tale din Tirol si nu numai !

Sper sa placa cea atasata aici!

raoulp55
[29.10.10 08:37:34]

Frumoase locuri... noi le-am vazut iarna, dar ne propunem sa ajungem acolo si intr-o vara... oare care vara??? Nu putem raspunde acestei intebari. Stim numai atat: VREM!

irma_ro*
[03.12.10 22:04:53]

foarte frumos review-ul tau; pozele cel putin la fel de frumoase, prin review-urile tale imi dau seama inca o data cat de frumoasa este Austria

un vot

dorgo
[04.12.10 12:33:02]

@ alina,

e superb Tirolul austriac dar si cel italian... acolo, unde ai fost, la Otztal, ghetarul, datorita incalzirii globale, a scos la iveala, prin topire, "Omul Otzi", acel vanator ranit cu tolba plina de sageti, excelent conservat, un inaintas de-al nostru ce-a trait pe-aici in urma cu aprox. zece mii de ani, e perfect conservat...

Felicitari pt review!

[04.12.10 13:16:24]

Da si s-a amenajat un parc tematic. Se numeste Otzi Dorf. Am pus adresa lui de web la un alt review.

Alina Morar, creivean, dorgo, irma_ro*, raoulp55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Solden: