ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUL-2009

Odihna si relaxare la Hotel Savoy

Prima bila alba am dat-o pentru faptul ca de la aeroport am ajuns in cateva minute. Hotelul este situat la 5 km de aeroport. Afara era o caldura insuportabila. In luna iulie si august nu prea e recomandat sa mergi la plaja in Egipt. Noi am fost mai mult fortati de imprejurari (este o poveste mai lunga ce nu-si are rostul aici). Voiam doar sa subliniez cat de cald e in aceste luni. Chiar si seara/noaptea era foarte cald. Ziua cand voiam sa mergem in camera de hotel de la plaja, abia ajungeam. Ne topea caldura. Seara stateam numai in bataia ventilatoarelor la terasele resortului. In hotel insa era extrem de frig de la aerul conditionat. Nu mai spun ca nu am facut plaja deloc. Stateam numai sub umbrela. Pentru mine nu e neaparat un minus pentru ca nu ma omor dupa facut plaja.

Hotelul se afla in Soho Square care ofera o groaza de facilitati gen sala de bowling, pationoar (nu stiu daca functiona caci nu am fost curiosi, doar stiam ca e pe acolo), multe restaurante cu specific divers, magazine, supermarket, terase dragute. Una dintre terase era intr-un fel de bazin cu apa si mesele erau asezate cumva in mijlocul bazinului cu apa. Soho Square deservea mai multe hoteluri.

Resortul nostru era imens, format dintr-un hotel cu mai multe corpuri dispuse in forma de "S", pe o parte, o piscina mare in mijloc si inca una mai mica, iar pe cealalta parte erau vile cu propriile piscine, delimitate de hotelul principal.

Plaja era imensa si destul de lata, cu umbrele de paie si nisip fin. Banuiesc ca nisipul era adus aici deoarece in apa erau corali. Plaja cu nisip se cam termina unde incepea apa.

In apa nu prea era voie ca sa nu calci pe corali. Coralii de aici fac parte dintr-o rezervatie naturala protejata. De altfel reciful este superb cu o multime de pesti si alte vietati (caracatite, pisici de mare, morene) care vin pana la mal. Pe apa plutesc doua pontoane lungi care duc in mare unde se termina coralii. Acolo se poate inota si se poate face snorkeling. Hotelul are si un centru de scuba diving, pentru cei pasionati. Noi ne-am multumit cu snorkeling. Erau foarte multi pesti care inotau la suprafata si erau usor vizibili daca faceai snorkeling.

Mancarea la hotel este buna, diversificata. Noi am avut allinclusive desi nu cred ca merita. Eu, cel putin a trebuit sa platesc o crema de whisky si cand ma gandesc ca am platit cam 500 eur in plus pentru allinclusive... Am impresia ca ieseam mai ieftin daca luam demipensiune cu 600 eur/persoana si restul plateam ce consumam.

Camera era frumoasa cu o terasa destul de mare cu doua canapele afara. In camera faceau curat chiar de doua ori pe zi. La pranz gaseam totul aranjat si seara cand ne intorceam iar in camera, se vedea ca mai trecusera pe acolo. In fiecare seara gaseam televizorul aprins. Pe ecran, pe fondul unei muzici ambientale, se vedea reciful pe care il filmau chiar acolo cu refelctoare aprinse. Nu stiu cat de sanatos era pentru recif insa.

In Soho Square am mers aproape in fiecare seara, uneori doar sa ne plimbam, alteori sa mancam la restaurantele indian si libanez. Sunt restaurante si cu alt specific dar noi le-am preferat pe acestea. Mancarea era extraordinara si la libanez si la indian. Era si cam condimentata, e drept, dar suportabila in functie de ce comandai.

In hotel era un centru spa pe care nu l-am incercat desi aveam inclus ceva in pret (nu mai stiu ce). Pe plaja insa ne-am lasat pe mainile unei dne de origine thailandeza care facea un masaj destul de bun.

Tot in hotel erau magazine de suveniruri si diverse alte lucruri (echipament de snorkeling, covoare, narghilele, etc).

Undeva la etaj era o terasa imensa unde se putea juca biliard in aer liber sau se puteau viziona filme pe un ecran foarte mare.

Trimis de miha_t in 31.07.10 18:10:18

VIZUALIZĂRI: 5445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in resort
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2050 PMA (din 6 voturi)

any*
[09.08.10 23:25:17]

Frumos review, felicitari, un vot mare de la mine cu mult drag...

[09.08.10 23:46:13]

Multumesc Any

Webmaster, se poate rectifica ceva din mesaj? Acum recitindu-l am observat ca am scris "Pe apa pluteste doua pontoane" fara sa fac acordul. Poti sa pui "plutesc"?

webmasterXY*
[09.08.10 23:48:11]

Rezolvat .

Cocolina
[13.09.10 18:59:47]

Felicitari pt review! Acum sunt in cautare de un hotel frumos pt vacanta viitoare... : -P

[13.09.10 22:28:37]

Cocolina, vrei sa mergi in Egipt?

alexandruduma
[14.06.11 21:30:25]

dorim sa mergem in perioada 15 aug - 1 sept la hotelul acesta, 2 adulti + 1 copil de 2 ani jumatate. E recomandat pt familii cu copii? am inteles ca e cel mai frumos resort din Sharm

[14.06.11 23:31:06]

Ha, chiar e frumos. Eu il recomand in orice caz. Este cam scump totusi - singurul motiv pentru care as alege altceva in cazul in care as vrea sa mai merg in Sharm. Cu aceeasi bani am fost in Mauritius tot pentru 7 zile (aprox. 1200-1300 eur).

Noi am fost in iulie cand nu e chiar sezon acolo, fiind extrem de cald, motiv pentru care am gasit hotelul mai mult gol decat plin. Sunt piscine si mari si mici, deci sunt si pentru copii. In mare insa copiii nu vor putea intra decat pe margine de tot pentru ca este un recif de coralo chiar in dreptul plajei, reciful fiind protejat si neputandu-se intra in apa decat dupa ce se merge pe un ponton vreo 10 m.

alexandruduma, any*, Cocolina, miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂSavoy Sharm el Sheikh Hotel: