ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 13.06.10
    JUL-2010

Pastravaria Alex? O masa adevarata!

Ultima zi inainte de a pleca din Maramures dupa o saptamana de poveste (vezi aici: click aici si aici: click aici)... Am renumit-o noi ziua in care am mancat la Pastravaria Alex! Hotarati pur si simplu sa ne bucuram de vreme si de oameni si poate sa ne gasim un loc unde sa lenevim, am ajuns pe drumul ce leaga Sighetul de Baia Mare, pe valea Marei!

Pastravaria Alex nu o poti rata, intorci capul si daca nu esti in cea mai mare graba te intorci cu totul si pentru cateva ore uiti de tot! Cum intri te intampina mirosul de paine calda si peste fript, iar gazda (nu o pot numi ospatarita) imbracata in straie traditionale vine sa iti spuna o gluma, sa te puna la masa, sa iti recomande ceva bun si sa te ospateze!

Noi am ales pastrav pe gratar cu mamaliguta, pastrav prajit (tras prin faina de malai de la moara lor) cu rondele de cartofi cu cascaval si sos de usturoi, am stins cu o bericioaica si apoi am terminat cu o clatita cu gem de afine! Totul a fost delicios! Si acum imi lasa gura apa! Yammmy! Recomand oricui sa treaca pe acolo! Merita chiar sa te abati un pic din drum, iar preturile nu sunt mari! Pentru doua pers 65 ron cu tot cu spaga eu zic ca e ok! (pastravul si cel prajit si cel fript este 7 ron/100gr). E cel mai delicios pastrav mancat vreodata, in plus cadrul in care il servesti merita!

Felicitari patronilor pentru investitie, bucatarilor pentru bucate si celor care il recomanda ca sa mai mearga si altii! :)) !

Trimis de aida.alecu* in 31.07.10 15:11:45

VIZUALIZĂRI: 3707 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aida.alecu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

recul* [31.07.10 15:15:29] »

se pare ca ai ceva, daca nu cu noi, cu papilele noastre gustative! cu ce ti-am gresit, omule? sa iti fie de bine! si 400 de la mine!

aida.alecu* [31.07.10 15:45:02] »

Multumesc frumos! TRECI PE ACOLO CAND AI VREME! Mananci bine, te simti bine si atmosfera e pe masura!

dorgo [01.08.10 21:59:14] »

Cum de-am ratat eu oare pastravaria? Carnea de peste e cea mai sanatoasa. Japonezii, mari consumatori de peste sunt unul dintre poporele cu cea mai mare longevitate! Punctaj maxim.

aida.alecu* [02.08.10 15:40:24] »

dorgo Nici eu nu stiu cum de poti rata asa ceva? In plus noi chiar ne-am interesat daca mai exista si altele! Si uite asa ti-ai mai ratat ceva din viata!! data viitoare...mananca doua portii, poate recuperezi!! sper sa nu te superi, glumesc!

creivean [02.08.10 15:42:56] »

Am ajuns şi eu să-ţi citesc review-ul, unul foarte bun, despre o locaţie de excepţie, de ţinut minte. Felicitări.

aida.alecu* [02.08.10 15:48:28] »

Multumesc pentru felicitari, dar nu eu le merit, ci ei! Sunt extraordinari, nu poti dori mai mult la o pastravarie! Nu ai ce sa le reprosezi, daca ajungi acolo le dai nota 20! Intr-adevar o locatie de exceptie!! Multam ca ma citesti!

tuscuta [23.08.10 07:21:13] »

te rog detaliaza locatia , traseul ! Mentionez faptul ca vin dinspre Bors spre Satu-Mare.

Iti multumim !!

aida.alecu* [23.08.10 21:13:59] »

Pastravaria se afla in satul Desesti(acolo sunt si cele mai multe porti maramuresene pastrate, dar si o frumoasa biserica din lemn), comuna Mara! Se afla pe ruta Sighet- Baia Mare!(cam 20 km max pana la pastravarie venind de la Sighet)!

In sensul de mers dispre Sighet o sa o observati pe partea dreapta, dupa ce treceti un fel de podet peste rau! Sunt si persoane care au profitat de vad si stau sa vanda in drum ciuperci sau zmeura! Nu o puteti rata!

Asa cum probabil se observa din foto(p05)are o terasa mai mare chiar la intrare.Terasa este amenajata in stil rustic si are de jur imprejur bazine cu pastravide diferite dimensiuni!

Traversand aceasta terasa in stanga ei se afla mese si banci din lemn unde de asemenea se poate servi masa fie la umbra unui chiosc, fie la umbra unor salcii micute!

Cazarea se face in casuta din foto P03(nu ne-am interesat exact cat costa) care are de asemenea afara, de jur imprejur mese unde se poate servi masa!(de retinut ca aceasta casuta sta si ea suspendata pe apa ca si prima terasa!)

Noi am fost vineri dupa amiaza si erau locuri, am vazut ca uneori e destul de aglomerat, poate nu ar strica sa faci o rezervare, au un nr de tel pe net!

O sa mai intalniti si alta pastravarie pe drum, dar nu la fel de spectaculoasa ca si peisaj si atmosfera as adauga eu; s-a scris un rw si despre ea!(Terasa lu' peste sau asa ceva)

Tu alegi!Noi am ales-o pe acesta si nu ne-a parut rau!

te asteptam sa ne spui si parerea ta!

webmaster26 [16.05.17 18:32:31] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Ocna Șugatag?, OCNA ȘUGATAG" (deja existentă pe sait)

aida.alecu*, creivean, dorgo, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Desești-Mara? :