ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
ÎNSCRIS: 31.03.08
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Riu cea mai buna alegere pt Sunny Beach

Cum am ajuns ne-a fost facut check-in chiar daca rezervarea noastra nu a fost gasita in sistem.

Camerele f mari si. Curate cu toate cele de trebuinta, prosoape schimbate zilnic si curatenie in camera impecabil inclusiv diferite animalute facute din prosoape pe pat. Pt plaja exista prosoape separat care poti sa le schimbi zilnic undeva la piscina.

Am fost cazati in corpul C care este de 3* dar este super ok pe langa alte hoteluri care le- am vazut aici, cu vedere la parcare care este gratuita si ff bine pazita.

Apropo de paza, exista cate un agent de paza la fiecare intrare in hotel si cred ca daca pierzi bratara este mai complicat sa intri. Noi am dat 10€ la tipul din parcare si 20€ la receptie (10€ pt fiecare camera) bani care nu sunt absolut necesari (o mica atentie).

La masa totul este ok mancarea destul de buna dar nu prea variata, pt seara faceam rezervare de dim la cele 2 rest asiatic si bulgaresc unde era mancare ff buna.

"Mica Atentie " nu a fost prea mare pt ca sa impartit la 2, asa ca 15 E nu este prea mult (cel putin pt noi). Nu stiam ca nu o sa ne gaseasca rez. in sistem, banii i-am pus in pass de la inceput, pt ca am ajuns pe la 8: 30 si ne gandeam sa ne dea camera mai devreme sa nu ne tina pana la 14: 00, lucru care s-a si intimplat (la ora 10: 00 am fost cazati). Acum nu stiu daca fara acei 10 E nu era acelasi lucru dar am vrut sa fim siguri.

In legatura cu depunctarea la anumite servicii pot sa spun ca am facut-o comparativ cu turcia care are acelasi sistem, dar pot sa spun ca puteti sa mergeti fara probleme la acest hotel care este printre cele mai bune din sunny beach.

Pot sa spun asta pt ca am mai fost si la alte hoteluri din statiune. Dupa cele 6 nopti la acest hotel a trebuit sa cautam un alt hotel la care sa mergem, noi platind 10 nopti in sunny beach iar agentia Big Travel (sa nu mergeti cu ei in nici intr-un caz) a facut over booking la Riu Evrika si am fost nevoiti ultimele 4 zile sa ne mutam la alt hotel. Noi am achitat din aprilie 10 nopti la Riu Evrika, dar cand am ajuns la hotel nici nu apaream in sistem la ei cu vre-o rezervare (ffff nasoala treaba). Variantele astea ni le-au dat cei de la agentie, cica ar fii net superior celor de la Riu Evrika: Asa ca am mai cautat la Iberostar care este naspa (parcarea costa in jur de 8 E pe zi, nu au sezlonguri gratis pe plaja (trebuie sa dai 21 leva pt 2 sez+1 umbrela zilnic), nu au bar pe plaja iar la hotel au o minipiscina care nu e pe masura hotelului (sez prea putine). Alt hotel la care am fost trimisi este Victoria Palace care la fel nu are nimic inclus (sez la plaja, bar la plaja, nici macar la piscina nu este nimic din sistemul AI, tot ce consumi este cu bani). Am mai incercat hotel Imperial care este cel mai naspa: la plaja ajungi prin niste boscheti iar daca vrei sa consumi ceva acolo platesti 12 leva de pers. , la piscina (care este un lighenus) au prea putine sez. , scena de spectacole este din OSB, iar la bar au scaune de plastic. Am fost si la Hotel Planeta care este la fel de naspa: parcarea 8 E pe zi, mancarea naspa de tot (am avut niste prieteni cazati aici), la 10 seara nu puteai sa mai bei nimic decat cu bani, nu au sez pe plaja, piscina este ff mica etc. Am mai fost si la Grand Hotel care este si hotelul la care ne-am mutat 2 zile (ultimele 2 zile am revenit la Riu Evrika), criteriul dupa care am ales a fost ca este ff aproape de RIu Evrika iar seara puteam sa Venim aici pt ca inca mai aveam bratarile de la el. La Grand Hotel aceleasi probleme parcarea, piscina, fara plaja privata a hotelului, iar seara statea lumea afara (aveau vre-o 5 mese la piscina) pe intuneric.

In concluzie mergeti la Riu Evrika ca este super tare in comparatie cu alte hoteluri mai sus mentionate. Aici aveam bar pe plaja si plaja privata a hotelului care este in regim AI, animatia era destul de buna. Un minus este ca nu aveam internet wirless la hotel dar am gasit la un bar pe plaja exact langa hotel (Bikini Bar se numeste) iar o cafea costa in jur de 5 RON (2. 5 leva) parola de la net este "interface" pt cei care vor sa nu mai dea bani. :)

Trimis de smenica in 31.07.10 12:58:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (smenica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O parte din parcarea de la hotel.

[31.07.10 14:39:04]

smenica, este al doilea tau review despre sejurul in iulie la Riu Evrica (cel'lalt este aici: click aici )

Pe care dintre cele doua doresti sa-l pastrezi? (unul va fi sters)

[31.07.10 19:35:07]

Doresc acest review sa-l pastrez, celălalt nefiind complet.

[01.08.10 03:32:22]

Multumesc; am invalidat cellalt review (pentru a-i anula notele); nu am putut sa-l sterg complet, pentru ca exista ecouri la el.

[01.08.10 22:59:25]

Imi cer scuze dar am uitat sa MULTUMESC tuturor care au postat impresii pe acest site si celor care au infiintat acest site, impresii care s-au dovedit a fii foarte adevarate si la fel de folositoare.

webmasterXY*
    [03.08.10 23:48:38]

Au aparut si pozele, enjoy.

damiza
    [05.08.10 15:54:27]

cand nu stai intr-un hotel nu poti face afirmatii decat subiective.

din fotografiile atasate am observat ca piscina mult laudata nu e asa mare cum crezi tu in comparatie cu ale altor hoteluri nominalizate in review. dealtfel n-am vazut nici fotografii de pe plaja sau cu barul de pe plaja.

si o remarca scurta: in bulgaria sunt foarte putine hoteluri care au propria plaja si bar aferent (pe plaja am zis nu la piscina sau hotelul aflat peste drum); in plus cam peste tot se plateste sezlongul si umbrela - regula bulgareasca (sa para pretul mic la hotel)

[05.08.10 20:17:37]

In hotelurile mai sus mentionate am intrat in fiecare si am vazut cum sta treaba pe acolo, iar daca nu mă crezi pe mine nu ai decât sa incerci la oricare din ele.

La Riu Evrika este plaja privată si bar pe plaja in regim AI chiar daca eu nu am postat poze cu acesta, cât ce privește piscinele de la hotel stai fără grija ca sunt destul de incapatoare.

Eu daca merg la un hotel cu AI am pretentia sa fie tot inclus, peste tot, varianta cealaltă ar fii cea cu mic dejun si știu cum sta treaba si mă pregătesc cu mai mulți banuti.

damiza
    [06.08.10 08:50:35]

ai dreptate in unele privinte. pe mine nu ma intereseaza piscinele ci facilitatile de la plaja. cum bulgarii nu prea au uai prefer turcia, mai ales acum cand am vazut cu ochii mei cum sta treaba in 4 statiuni ale lor.

in rest concedii placute si numai bine

[06.08.10 09:55:19]

ASA pot fii de acord si eu fiind fanul nr.1 al Turciei. Nu cred ca poti sa compari Turcia cu Bulgaria cum nu cred ca poti sa compari românia cu Bulgaria .

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [06.08.10 10:06:42]

Eu zic ca nu poti compara doua tari , oricare ar fi ele , fiecare tara are frumusetile ei dar si problemele ei , asa ca mergeti si bucurati-va de vacanta peste tot.

damiza, smenica
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :