ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
DIN: Eforie Nord
ÎNSCRIS: 03.06.10
SEP-2007

ARTICOL ARHIVAT

Barcelona un oras de vis

Barcelona……. nu degeaba Freddy Mercury si Monserrat Caballe i-au inchinat o melodie cunoscuta de multi: Barcelonaaaaaaa!

Imi doream de mult sa merg la Barcelona, dupa ce statusem mult timp de vorba cu o amica (suficient de plimbata prin lume, deci: destul de avizata in a face aprecieri) care imi spusese ca este cel mai frumos oras din Europa. In sfarsit, in septembrie 2007 ne-am luat bilete pentru un hotel din Costa Brava-Malgrat del Mar. La vremea respectiva inca nu aveam curajul sa achizitionam bilete de avion sau cazare pe cont propriu, ne gandeam ca e mult mai sigur printr-o agentie, ceva organizat (dar n-a fost asa). Am plecat de pe Otopeni, zborul a fost bun, aterizarea la fel. De la aeroport ne-a preluat o ghida si cu autocarul ne-au transferat pe fiecare la hotelul ales. In fata hotelului ne-au dat jos din autocar si: la revedere! Nu a mers cu noi ca sa vada daca toate lucrurile sunt ok, dar a precizat ca revine dupa o zi ca sa ne prezinte excursiile si sa alegem ce vrem sa vedem (pe noi nu ne interesau ptr. ca stiam foarte bine ce vrem sa vedem pe cont propriu). Am ajuns la receptie (receptionera vorbea doar spaniola) si dupa indelungi parlamentari am inteles ca nu aveau locuri ptr. noi (eram 6 persoane). Am cerut sa vorbim cu directorul, dar ea ne-a facut legatura telefonica cu agentia partenera din zona. Reprezentantul acesteia vorbea prost engleza si ne-a spus ca avem locuri la un alt hotel vecin si sa mergem acolo. In momentul acela am jurat ca nu mai plecam prin agentie in concediu.

La hotelul vecin am gasit un receptioner de origine turca care vorbea fluent engleza, turca, germana, franceza si spaniola. A fost foarte amabil, ne-a cazat si ne-a raspuns la toate intrebarile adresate. La intoarcerea in tara, am trimis un mail agentiei prin intermediul careia am plecat, iar ei mi-au raspuns ca nu e vina lor, ci a partenerilor spanioli. Ideea e ca eu le platisem lor, nu spaniolilor, dar……. sa trec la povestit si sa va spun ce am facut in Barcelona!

Plecam dimineata cu trenul la Barcelona (facea 45 de minute), iar drumul era pe marginea apei (era incantator) si coboram in Piata Catalunia (centrul turistic al Barcelonei unde seara spalau cu sampon pe jos). Ca in fiecare mare oras (asa procedam mereu) ne-am achizitionat cate un Barcelona Card (valabil 5 zile) care ne-a asigurat transportul gratuit pe toate mijloacele de transport, intrarea gratuita la cateva obiective si reduceri substantiale la altele. Sugestie: adresati-va punctului de informatii din Catalunia (la subsol) unde gasiti harti gratuite ale orasului, metroului, autobuzelor etc. si alte informatii necesare. Acolo am aflat de lantul de restaurante Lactuca (all you can eat la 8 sau 10 euro) : salate, pizza, friptura, paste, cafea, inghetata (mancare sanatoasa nu fast food). Un astfel de restaurant se afla si in Piata Catalunia.

Ce am vazut si vizitat in Barcelona:

1. Gradina Botanica (intrare gratuita cu cardul Barcelona), a fost deschisa in 1999 si are plante din 7 regiuni ale lumii cu climat mediteraneean: Australia, California, Africa de Nord, Africa de Sud, Chile, zona mediteranei de est si cea de vest.

2. Muzeul National de Arta in Piata Spania (reducere 20% cu cardul), noi am avut bafta si am prins o zi in care intrarea era gratis si am vazut multe opera de arta superbe. Muzeul se afla pe un deal, dar exista scari rulante (pe senzor), deci urcarea a fost o placere.

3. Stadionul de fotbal Nou Camp (eu sunt microbista) (reducere 10% cu cardul), care m-a lasat cu gura cascata. De precizat ca acolo au jucat Gheorghe hagi si Gica Popescu. Firesc ca am fost si la un meci Barcelona-Real Saragoza si chiar daca erau 70. 000 de spectatori, nu era imbulzeala la intrare (eu aveam o sacosa la mine cu o cutie cu pantofi (ca de sunt femeie si credeam ca nu-i mai gasesc in ziua urmatoare) si mi-au cerut voie sa deschida cutia), nimeni nu fuma pe stadion (erau locuri special amenajate) si firesc, nimeni nu scuipa coji de seminte. La terminarea meciului, toata lumea a plecat frumos, n-am perceput o secunda aglomeratia si am remarcat ca foarte multi venisera cu scutere.

4. Sagrada Familia (reducere 12% cu cardul) : prima piatra a fost pusa la aceasta constructie in 1882. Gaudi a lucrat la acest proiect pana inainte de decesul lui in 1926.

5. Muzeul militar (reducere 50%) se afla pe muntele Montjuic, care pe langa tunuri, uniforme militare, medalii, are o priveliste de vis

6. Turnul de televiziune (intrarea gratuita cu cardul) sa nu-l ratati daca ajungeti in Barcelona. Se urca cu un lift foarte modern din sticla la inaltimea de 560 m si ofera o priveliste spectaculoasa asupra Barcelonei si chiar la o distanta de 70 km. La turnul de televiziune am ajuns dupa ce am urcat cu un funicular si am mers cu un autobuz catre parcul TIBIDABO.

7. Parcul Tibidabo (reducere 20%) – nimic spectaculos, sincer nu-l recomand, dar recomand biserica de langa el (pe doua nivele)

8. Acvariul (reducere 10%) este frumusel si ce mi-a placut mult a fost un tunel transparent care trecea printr-un imens acvariu, iar pestii inotau pe langa noi. Sunt si cativa pinguini.

9. Golondrinas (gratis) – plimbare cu barca prin portul Vell. Va recomand!

10. Monumentul lui Columb (intrarea gratuita), se afla la capatul strazii Rambla, la intarea in port. Se urca la etaj cu un lift, de unde se vede foarte frumos toata zona. A fost construit in 1888.

11. Zona Olimpica – se ajunge foarte usor din Piata Spania, trecand pe langa Muzeul de arta. Toata zona este impunatoare si ca o paranteza, vreau sa va povestesc ceva: nu stiu din ce motiv am simtit nevoia sa ma intind pe jos in zona olimpica, iar cand m-am ridicat am vrut sa ma scutur (aveam pantaloni de culoare neagra pe mine) de praf, dar…... surpriza: nu eram murdara! Oare ei cum reusesc?

Ne-am plimbat, cred, cu toate mijloacele de transport de la ei: tren, metrou (au o retea foarte buna si o harta e suficienta ca sa poti sa te descurci fara probleme), autobuz, funicular, teleferic (de la Monjuic), telecabina (de unde ne-a lasat telefericul, pana in port).

Firesc ca toata zona portului trebuie “exploatata”, pentru ca este superba, iar Rambla are un farmec aparte, chiar daca e foarte aglomerata. Si inca un amanunt: am prins reduceri si mi-am cumparat o gramada de haine de calitate la preturi modice.

Sa nu uitati sa gustati sangria (acel vin cu fructe) si delicioasa inghetata.

Trimis de romanitzaa in 31.07.10 00:33:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3527 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (romanitzaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piata Catalunia

[31.07.10 10:29:57]

sper sa placa melodia atasata

romanitzaaAUTOR REVIEW
[31.07.10 10:34:10]

Chiar se potriveste cu acest oras minunat! Multumesc!

glaurentiu
[31.07.10 12:23:27]

Am fost si eu plecat in Barcelona si mi-a placut foarte mult orasul. Felicitari pentru prezenta la meciul de fotbal!

mirelutza
[31.07.10 17:55:13]

@romanitzaa... da, aici voi ajunge si eu in febr anul viitor vreo 3 zile si review-ul tau m-a purtat deja cu gandul si sufletul pe acolo... ; multumesc de informatii. ; felicitari si pentru poze ....sunt de publicat in reviste.....

cosminp
[01.08.10 23:15:24]

util si bine descris.+vot.

cosminp, glaurentiu, mirelutza, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: