ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2008
ÎNSCRIS: 06.06.10
SEP-2008

Nu recomand, pacat - are o pozitionare excelenta

Noi am ales Balcic-ul, in dauna statiunilor unde te duci sa te stai relaxat la piscina/plaja, am preferat sa avem posibilitatea si sa mergem sa cascam gura si ochii la casele din oras :) Si ai ce vedea, parerea mea.

Nu stiam prea multe despre acest hotel, mi-a placut cum arata in poze, "aerul" lui. M-am documentat pe net, dar ma gasit foarte putine, doar in vreo 3 locuri a mai scris cineva despre sejurul la Dvata Petela sau Dos Gallos. Ei bine, de-acum inainte, tinand cont ca am postat si aici si pe forumul SOftpedia, se schimba situatia, puteti cauta chiar dupa "Doi Cocosi" :)

Am plătit 35 euro pe noapte pentru o dublă la Dvata Petela/Dos Gallos. La recepţie era tipul care o rupea pe engleză. I-am zambit şi l-am rugat mult, mult de tot să ne dea cele mai bune camere. Atît. Ne-a spus că nu mai are 2 duble, pentru care plătisem, dar că ne dă cîte un apartament. L-am rugat să ne lase să le vedem. Primul lucru pe care l-am făcut, a fost să miros aşternuturile... Cum totul părea relativ ok, ne-am cazat.

Apartamentele noastre (17, 18), nu erau super luxoase, dar erau ok. Mobila nu era noua, dar era reparată, lăcuită, feroneria mergea mai greu, dar puseseră ivăre ca să fie siguri că se închid. Aer condiţionat funcţionabil. Frigider. Televizor cu TVRi pentru cei interesaţi. Multe umeraşe în dulap, ceea ce am văzut la puţine hoteluri. Duşul fără cădiţă era într-adevăr mai ciudat, dar atîta vreme cît am avut apă clocotită tot timpul, nu m-a deranjat. De venit, veneau în fiecare zi sa facă curat (cu mopul pe jos, în toate camerele), să ia gunoiul şi să ne aducă hîrtie igienică (ceea ce iarăşi pe la alte hoteluri din Bulgaria nu ni s-a intimplat). În celălalt, in apartament era un bec ars. I-am zis (mă rog, arătat) cameristei şi ni l-a schimbat imediat.

Micul dejun era fix, nu cu autoservire, dar ok (dacă treceai peste faptul că îţi aduceau o jumătate de roşie şi o jumătate de castravete). Cafeaua mai bună ca în alte părţi. Ospătarii ok. Foarte multe viespi în schimb. Dar, faptul că te trezeai dimineaţa în pat şi vedeai marea, asta a contat cel mai mult.

Într-adevăr, situl arată mult mai bine decît realitatea (au avut un fotograf bun!), prin colţuri erau pînze de păianjen, într-o seară ne-am trezit cu melci în sufragerie, tot complexul e cam creepy noaptea (cred că o singură dată am văzut luminile aprinse).

În concluzie, nu recomand nimănui hotelul ăsta (păcat, pentru că are o poziţie excelentă!) sau, dacă ajungeţi acolo, încercaţi să obţineţi apartamentele astea care sunt acceptabile, cel puţin n-am avut igrasie, cuiburi de viespi şi alte probleme.

La sfarsit, ca să compenseze, am luat toţi un virus intestinal, nu ştiu de unde pentru că mi s-a părut peste tot mîncarea ok, aşa că am stat mai mult în cameră.

Anul ăsta n-am mai apucat să explorăm Balcicul, în afară de excursia clasică la palat. În schimb, am reuşit să ajungem la Nessebar şi Caliacra, pe care vi le recomand din inimă.

O sa încerc să pun si aici cîteva poze.

Trimis de Maditu16 in 11.09.08 04:42:07

VIZUALIZĂRI: 3067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maditu16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic
[10.10.08 08:42:13]

Am trecut pe langa el , arata rau e nerenovat demult , nu va duceti colo

otan
[30.06.13 21:48:28]

@Maditu16: Salut,

nu-ti face mari probleme, nu ai fost singurul tepuit la Balcic.

Nu am dormit la 2 cocosi, dar am mancat acolo. O data. Desi nu am ce comenta despre servire, mancarea a fost patetica

NU RECOMAND. Este nepermis sa platesti 62 leva 2 persoane pe mancare de cantina... incep sa urasc (era sa zic Bulgaria) bucatarii si managerii de hotel bulgari, ca si pe trogloditii care marg acolo si habar nu au pe ce dau banii

ionescunic, otan
Alte impresii din această RUBRICĂDvata Petela / Dos Gallos / Doi cocoşi Hotel: