ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
    ÎNSCRIS: 13.04.10
    JUL-2010
    4 AD. + 1copil de 5 ani COPII

Minunea ascunsa printre stanci

Schitul Sihla este locul unde inca se mai impleteste viata simpla a monahilor cu noutatile pe care le ofera aceste timpuri zbuciumate. Este locul unde linistea domneste, dar totusi calugarii sunt dornici sa schimbe vorbe cu pelerinii. Se prind in vorba si inevitabil vorbele lor sunt pline de povete si de duh.

Dar sa lasam aceste lucruri si sa va povestesc un pic despre acest schit care la prima vedere nu se deosebeste foarte mult de celelalte manastiri apropiate lui. Dar daca cercetezi in amanunt vei fi surprins de frumusetea locurilor si de organizarea care este in incinta acestei locas.

Se afla situat la aproximativ 8 km de manastirea Sihastria drum forestier in serpentine dar care se poate parcurge usor cu masina daca vremea este buna. Se mai poate ajunge si prin partea cu manastirea Agapia la fel drum forestier.

Odata ajunsi acolo va veti insenina privirile cu acest lacas unde in vremuri indepartate Sfanta Teodora satula de rautatile lumii s-a retras intr-o pestera in post si rugaciune nevoindu-se

Biserica poarta hramul Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul si este ctitorie a Cantacuzinilor in jurul anului 1741. Mai tarziu aceasta biserica a fost reconstruita cu temelie de piatra si pereti de barne de lemn specifice bisericilor moldovenesti, inauntru cu catapeteasma poleita cu aur. Acest lucru s-a realizat de catre un staret de la ManastireaNeamt.

In timpuri mai apropiate de noi unii monarhi de la Sihastria au inlocuit acoperisul si au imbracat exteriorul in scanduri de protectie. Dupa anii 90 schitul a suferit mai multe lucrari de renovare dar s-au pastrat printre altele chiliile originale ale calugarilor care sunt frumos amenajate si totul luceste de curatenie.

Pelerinii care ajung aici sunt in numar din ce in ce mai mare in ciuda drumului greu si anevoios. Inafara de biserica din interiorul schitului care am mai spus ca are hramul Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul, mai sus la aproximativ 200 de metri se afla "Biserica dintr-un brad" construita doar dintr-un singur copac cu hramul Schimbarea la fata.

Aceasta minune nu are decat cativa pasi lungime si se pastreaza in forma aproape initiala. Este construita de Ionita Cantacuzino in forma de corabie cu barne de lemn si captusita la exterior cu scandura. Inauntru este putina lumina iar catapeteasma zici ca este de jucarie pictata in ulei undeva in jurul secXVIII.

Mai sus de bisericuta dintr-un brad pe carare de piatra umeda, rece si alunecoasa se ajunge la Pestera Sfintei Teodora.

Pestera este loc de pelerinaj si rugaciune ascuns sus printre stanci unde a petrecut multi ani din viata in post si rugaciune Supranumita "floarea duhovniceasca'' a Bisericii Ortodoxe.

Pestera este un spatiu ingust aflat intre doua stanci inalte in care a fost creat un altar de rugaciune luminat mereu de lumanari si de candele aprinse de vizitatori. In apropiere de pestera se afla o stanca pe care se poate urca si care se spune ca era locul unde Sfanta lua masa ce consta in firimituri aduse de pasarile cerului de la manastirea Sihastria.

In viata sa de pustinica a savarsit multe minuni printre care in timpul unei navaliri turcesti a despicat peretele unei stanci si a reusit sa treaca prin el pentru a scapa de acestia.

Mai multe despre viata acestei sfinte puteti afla de aici: click aici -- click aici.

Ma opresc aici cu firul acestor povestiri in speranta ca v-am convins ca merita sa vizitati acest locas de cult.

Pentru mine fost de neuitat si in acelasi timp impresionant.

Trimis de alinutzza140* in 30.07.10 13:36:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AGAPIA-VĂRATEC [NT].

VIZUALIZĂRI: 3342 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Intrarea in incinta schitului.

Lorry-Laura
    [30.07.10 13:53:28]

Frumos prezentat acest review... merita vizitat aces lacas sfant

dannek
    [30.07.10 13:53:31]

Spre rusinea mea am fost de mai multe ori la Sihastria si la Secu dar din graba dar si vremea era potrivnica (isi baga coada necuratul) am ezitat sa mergem la Sihla.

Dar acum sigur o sa o trecem ca prioritate pe agenda.

Felicitari!

biancuta
    [30.07.10 19:52:58]

Imi place descrietea ta! Felicitari pentru review!

[09.08.10 20:07:22]

randuri scrise cu multa sensibilitate, sper ca muzica atasata sa fie la inaltimea acestora!

alinutzza140*AUTOR REVIEW
    [09.08.10 20:09:17]

Deja ma rasfeti.

dorgo
    [10.08.10 18:52:21]

In urma cu 2 ani am fost la o manastire din Muntenia, la un moment dat o maicuta a venit si ne-a invitat pe toti vizitatorii din curte, sa luam masa cu ei... Un preot a tinut o scurta slujba de binecuvantare a bucatelor si apoi ni s-a servit masa. Totul a fost gratuit. La masa participau si cativa copii de la un orfelinat. Am sa caut imagini cu acea manastire.

Ai scris frumos!

mirelutza
    [19.08.10 13:57:53]

nu mai stiu daca am fost si aici... la Sihatria da, am postat review... ; si apropo... parintele Cleopa de la Sihastria (decedat acum cativa ani) a vietuit o vreme si la Sihla... ; bravo alinutza... vad ca scri din ce in ce mai bine...

krondia*
    [25.08.10 15:43:37]

Am fost şi eu aici acum 3 ani. Mulţumesc pentru că mi-ai reamintit de acest loc special şi atât de frumos. Felicitări!

abbilbal*
    [13.09.10 16:21:14]

Foarte frumoasă prezentarea. Deşi ştiu că nu voi ajunge aici, am citit cu plăcere cele scrise. Cu puţină imaginaţie, am fost şi eu pelerin la Sihla.

georgiana
    [07.11.10 17:42:48]

Si eu am avut ocazia sa ajung aici si am ramas foarte impresionata. Era intr-o duminica, chiar dupa slujba si erau foarte multi pelerini din multe judete, socotind dupa nr de la masinile din parcare.

[27.12.15 13:42:32]

abbilbal*, alinutzza140*, biancuta, dannek, dorgo, georgiana, Lorry-Laura, mirelutza
    Alte impresii din această RUBRICĂSchitul Sfânta Teodora [Sihla,Vânători-Neamț]: