ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2010
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 08.07.09
JUL-2010

Revenire

Pe 9 mai a.c am fost acolo, gratie premiului castigat in urma voturilor dumneavoastra. Multumesc!

Pe 22 iulie, am hotarat de ziua mea, sa ofer sotului, celor doi baieti si prietenei unuia dintre ei, patru zile in Parang. Stiam ca nu-i voi dezamagi!

Dupa cateva zile caniculare, cu repeziciune am purces pe drumurile care aratau ca dupa bombardament in judetul Dambovita, de pe autustrada totul a fost super. Cred ca Gorjul a inghitit toti banii europeni, pentru infrastructura! Bravo lor! Baieti destepti! Stiu sa faca proiecte!

O placere sa te plimbi si sa vezi locuri pe care nu ai cum sa le uiti. Drumul lung. Prima oprire a fost la MICII MARI, la Dedulesti sau Dealul Negru. Ne-am dezmortit un pic si dupa ce am mancat iar la drum.

La Horezu a trebuit sa oprim si sa mergem de urgenta la stomatolog. O masea de minte isi facea de cap si-i facea viata grea fiului meu.

Am ajuns la Novaci iar eu eram nerabdatoare sa le aud comentariile. Stefan este in Patos (asociatie studenteasca care organizeaza numai excursii pe munte in tara si afara). Dupa ce am iesit din localitate, au inceput mirarile iar cand am ajuns in varf, acolo unde ai impresia ca DRUMUL DUCE IN CER si se zareste statiunea, erau incantati.

Ajunsi la pensiunea VALEA MARIEI, au vrut sa cunoasca locatia, peisajul, camerele si tot ce ofera ea. Abia dupa vreo doua ore au catadicsit sa care bagajele. Dupa aceea am mancat ce ne-a pregatit tanti Ani (intotdeauna am mers pe mana dansei) si cu asta i-am dat gata. Multumirea de pe fata lor, pot spune ca a fost cel mai frumos cadou care l-am primit. La inceput au fost cam neincrezatori in ceea ce aveam eu de gand sa le ofer, credeau ca numai ei stiu ce e frumos. Seara a inceput ploaia, drept pentru care baietii au jucat la dublu tenis de masa iar noi fetele am folosit din plin aparatele de gimnastica. Nu am simtit cand s-a facut ora 23! In restaurant tanti Ani, Alina si Oana ne asteptau la masa. Iar la MASA!!! Cand am vazut ce era, imposibil de refuzat! Apoi, dusul cu hidromasaj si vreo ora in hamac pe balcon, ploaia trecuse si aparuse o puzderie de stele, din vaile muntilor ieseau valatuci de nori iar brazii murmurau lucruri numai de ei stiute. Si asa a venit mos ENE pe la gene. Am dormit cu usa deschisa la balcon. Si am dormit, nu gluma...

Dimineata, iar mancare, gustoasa mancare, traditionala (nu vreau sa va spun, duceti-va si gustati... totul natural si facut in casa)

La drum: Pestera Muierilor, Manastirea Polovragi, Pestera Polovragi, Cheile Oltetului. Foarte frumos! Nu va spun nimic, duceti-va e nemaipomenit! Hai ca va pun cateva poze... sa nu spuneti ca nu sunt eu om bun si nu va dau mura-n gura! La intoarcere, ne-a apucat o ploaie, de nu faceau fata stergatoarele! Palpitant! In Ranca nu ploua. Am mancat de era sa plesnim si a trebuit iar sa mergem la gimnastica si la tenis... si apoi iar sa mancam... si iar sa lenevim pe balcon... si iar sa dormim.

Dimineata iar...

La drum: operele lui Brancusi, din frumosul parc al orasului Targu Jiu si apoi Valea si Cheile Sohodolului. Nu vreau sa va povestesc... dar totusi va pun cateva poze. La intoarcere la Ranca iar am mancat... iar am jucat... iar am mancat... iar am lenevit... iar am dormit...

Dimineata iar...

La drum: varful Papusa si Obarsia Lotrului. Ce drum, ce peisaj si totul la cca 1600m! Nemaipomenit! Credeti-ma va rog ca nu exagerez cu nimic si daca am reusit sa-i incant pe baietii mei de 22 ani si 21 ani (in privinta muntelui cam greu reusesti) sigur si dumneavostra o sa fiti multumiti! La intoarcere la Ranca iar am mancat... iar am jucat... ne-am dat in leagane, am jucat Rentz... iar am mancat... iar am lenevit... iar am dormit...

Dimineata, trebuia sa ne pregatim de plecare, dar am primit bonus o zi de cazare (masa am platit-o 50 lei de pers, suma nu se regaseste in 1410, acestia reprezentand ce am comandat)

Am mancat.

La drum prin Ranca. O statiune in devenire, lasand senzatia ca se construieste aiurea dar datorita drumului, inaltimii, peisajului si atractiilor cred ca va depasi Poiana Brasov in cativa ani. Stiti de ce? Pentru ca se refera in special OAMENILOR DE MUNTE! (nu a celor care se duc la munte pentru a-si etala noua masina, noul echipamet... si fite domnule... si prostie cat cuprinde...)

Mancarea sunt convinsa ca multumeste cei mai exigenti turisti.

Camerele curate, mari, mobilate cu rafinament si nu rabat la calitate.

Baile dotate cu cabine de dus cu hidromasaj (care functioneaza corect), uscator de par si dozator de sapun. Prosoape de calitate si totul bine pus la punct.

Balcon mobilat cu scaune si masuta si bineinteles hamacul... ghivece cu muscate la "feresti"

Dotati cu o multime de biciclete, saniute...

Sala cu mese de pig pong si cu aparate de gimnastica.

Parc pentru copii, cu topogane si trambulina.

Un performant telescop cu lentile de zi si noapte.

Leagane peste tot.

Multe ghivece cu flori peste tot.

Sunt de la munte si dupa umila mea parere consider ca putine vile se pot lauda cu un astfel de standard.

Daca ar avea si o piscinuta cu mici valuri (ca la Pestera) si o mica sauna...

Dar sa nu uitam de pret! ? 100 lei cazare si mancare pe zi/pers iar a cincea pers 70 lei /zi. Ce sa mai vrem? Cat de carcotasi am fi, n-avem ce spune.

Toti am fost incantati si le multumim gazdelor noastre pentru frumoasele zile petrecute la dansii.

Trimis de balasa violeta in 29.07.10 22:58:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA. A mai fost în/la: Toti muntii Carpati. La cabane iar in tinerete cu cortul.

VIZUALIZĂRI: 1801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hamacul, scaunele cu masuta si nelipsitele ghivece cu muscate.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [29.07.10 23:13:31]

aiurea! să vezi iarna în week-end cum e! mai ales "pantofari" care cred că la altitudinea aia se poate urca în costum, pantofi şi cu maşina neechipată în niciun fel de iarnă! şi dă-i şi împinge la ele! şi culmea! ale naibii maşini, tot la vale merg, chiar şi împinse!!! să vezi atunci cum e, dacă prinzi un fraier d-ăsta pe drum, înaintea ta!

balasa violetaAUTOR REVIEW
    [30.07.10 00:30:29]

Doamne ! inaintea mea sa nu fie !

Iarna "pantofari", vara in "papuci cu toc" si eu tot nu inteleg CE TREABA AU ACESTI OAMENI CU MUNTELE ?

Mi-am incurajat copii cu muntele, pentru ca eu cred inca ca muntele nu este pentru oamenii cu vicii, pentru manelisti de tot felul, pentru inculti.

Vreau cu tarie ca acest oameni sa-si cunoasca LOCUL.

cosminp
    [30.07.10 08:42:59]

acesti pantofari se duc la munte cum mergea lumea pe vremuri pe Calea Victoriei sau vara pe faleza la mare.

sa le vezi si pe partia de sanius iarna in pantofi cu toc!!

intradevar, muntele este superb si tot timpul descoperi ceva nou, dar sa nu uitam ca "muntele nu iarta".

400 felicitari de la mine.

P.S.: a mai aparut un fenomen pe care l-am vazut in resort la mare in Turcia: la piscina, la plaja, la mare si la masa in halat rosu de matase, cu prosopul in mana.

sau in rochie lunga neagra, cu spatele gol si in slapi.

ionescunic
    [30.07.10 08:49:33]

Un vot si de la mine pentru verva si detalii , si pentru ca ati reusit sa va creati timpul necesar pentru a merge in aceasta zona frumoasa si minunata , unde noi din pacate nu reusim sa ajungem.

alinutzza140*
    [30.07.10 08:57:39]

Am onoarea sa va ofer un Sb pentru acest review care prin tainuirea unor informatii te fac sa iti doresti tot mai mult sa mergi acolo. Va felicit.

georgiana
    [30.07.10 10:45:34]

Un review plin de viata, cum probabil era si autoarea in momentul cand l-a scris!

Se simte bucurie si multumire preintre randuri! Un ''La multi ani! '', pentru ca afirmai ca a fost ziua ta, chiar daca vine un pic cu intarziere si 400 de pma in dar din partea mea!

Si noi oprim la Dedulesti pentru ''micii mari'' si alte preparate de acolo! Sunt deliciosi si pretul mi se pare mic!

valeamariei
    [30.07.10 15:56:35]

Felicitari si multumim pentru aprecieri si incurajari si La Multi Ani!

o sa-i asteptam pe cei tineri cu trupa sa organizam un trekking pe coama muntilor spre lacurile din zona sau de ce nu chiar un rafting pe Jiu;

@georgiana!

felicitari si tie! esti atenta ca deobicei la detalii si la lucrurile importante din viata noastra!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    danaches2003
    [03.08.10 14:16:18]

Pacat ca nu aveti o poza cu parcul pentru copii, deoarece in mai cand am fost noi se lucra intens, iar doamna Maria vorbea cu atata insufletire despre ce vor sa realizeze incat mi-ar fi placut sa vad rezultatul. Pozele sunt superbe. Cu siguranta ne vom intoarce si noi.

Valentina69
    [10.08.10 20:23:33]

Bravo Violeta un vot si de la mine, si eu abia astept sa ma reintorc acolo unde peisajele superbe si oamenii sunt minunati

georgiana
    [11.08.10 10:26:23]

@valentina 69,

Nu ti s-a incheiat ''vacanta'' inca pe AFA? Ca vad ca nu ai scris de vreo 2 luni si eu, periodic dau click pe numele tau, in asteptatrea noilor tale poveste de vacanta! Chiar iti place sa ne tii in... sah??

Asa ca, fii buna si gaseste-ti timp si mai povesteste-ne cate ceva, pe unde ai mai umblat!

Salutari!

Valentina69
    [11.08.10 16:28:58]

Ha ha ha ce tare esti Georgi zilnic dau o raita pe aici, sper sa am ceva timp sa ma apuc de scris, la servici foarte aglomerat si nu prea mai e timp, dar recuperam

Te pup

susu
    [28.08.10 16:27:07]

Ai votul meu Violeta. Bravo! Asa trebuie sa arate, multe randuri scrise si multe fotografii. Trebuie sa ajung si eu acolo si am suficiente informatii de la tine. Multumim pentru timpul acordat aici

alinutzza140*, balasa violeta, cosminp, danaches2003, georgiana, ionescunic, susu, valeamariei, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: