ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2010
JUL-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Excursie cu cortul la Florenta si in Liguria + Coasta de Azur

Anul acesta am decis sa incercam un nou tip de concediu: cel cu cortul. Cum de mult timp doream sa vizitam Florenta si doream sa mergem si la mare, am hotarat ca aceasta e ocazia perfecta deoarece stiam ca in Italia oferta de campinguri este vasta iar conditiile sunt de obicei foarte bune. Fiindca nu ne place sa ne aventuram chiar in necunoscut, ne-am facut temele de acasa alegand campingurile in care voiam sa stam din ghidul ACSI (sunt destul de putine listate acolo dar cel putin stii dinainte ce ofera si iti faci idee si de pret) si am sunat de acasa pentru a face rezervari. Nu am reusit sa facem rezervari decat la unul din cele 3 campinguri in care am stat dar nu au fost probleme, am gasit loc peste tot si chiar locuri bune, cu umbra si acces la sursa de electricitate.

La Florenta ne-am cazat la campingul Michelangelo, amplasat in oras langa Piazzale Michelangelo (Viale Michelangiolo, 80), pe un deal. Accesul catre centrul orasului unde se gasesc majoritatea obiectivelor turistice se face foarte facil fie cu autobuzul (statia chiar in fata intrarii in camping), fie pe jos (in maxim 10 minute). Noi am luat autobuzul o singura data de nevoie dar am asteptat vreo 45 de minute in statie asa ca a fost prima si ultima data. Un bilet costa aprox. 1 euro/persoana iar noi ne-am cumparat biletele de la barul campingului. Campingul dispune de grupuri sanitare, dusuri (gratuite), masini de spalat rufe (cu plata), bar (deschis pana la 12 noaptea), magazin (deschis pana la ora 20. 00), echipa de animatie si locuri de joaca pentru copii, piscina (la care noi nu am fost). Dimineata se poate lua micul dejun fara probleme la barul din camping, care are si terasa, si pentru 2 persoane costa in jur de maxim 10 euro, in functie de ce mananci. Este chiar mai ieftin decat sa mergi la o cafenea in oras.

Am stat aici 2 nopti in care ne-am simtit foarte bine. Desi ziua erau aproape 40 de grade, seara se racorea suficient (dormeam inveliti cu paturi) pentru un somn odihnitor, probabil si datorita padurii de pini si maslini in care este amplasat campingul. Colegii de camping, turisti in trecere ca si noi, au fost foarte civilizati: nu ne-au deranjat facand zgomot, nu ne-a disparut nimic din cort desi am mai lasat diverse lucruri pe acolo. Dusurile si toaletele erau destul de curate, gaseai de obicei hartie igienica disponibila dar era si aglomerat dimineata asa ca eu nu prea am prins "loc" la oglinda, reuseam doar sa ma spal si atat. Restul (pieptanat, aranjat) in cort.

Am platit pentru 2 nopti, 2 adulti, 1 cort si 1 automobil 70 euro. Nu accepta plati cu cardul decat pentru sume de peste 100 de euro.

De la Florenta am plecat spre mare unde ne-am oprit la campingul Partaccia 1 (Via delle Pinete, 394 - 54100, Marina di Massa, localitatea Partaccia), aproape de Carrara. Amplasat la 50 m de plaja, campingul acesta mi-a placut foarte mult deoarece are foarte multa verdeata (este amplasat intr-o padure de pini mediteraneeni), fiind umbros si racoros. Aici am primit un loc de campare mai ferit, intre doua bungalow-uri, cu acces la curent electric si foarte aproape de dusuri si grupuri sanitare. Acest camping este si el dotat cu grupuri sanitare, dusuri (cele cu apa calda cu plata, 0, 5 euro/jeton, 1 jeton era suficient pentru 1 dus de aprox. 3 minute), masini de spalat rufe (cu plata, nu stiu pretul), bar-cafenea (deschis pana la 12 noaptea), magazin si restaurant. Spre deosebire de campingul din Florenta, acesta este un camping frecventat mai mult de italieni care vin sa-si faca sejurul la mare (cu rulota, cortul sau la bungalow) dar si de nemti si olandezi. Din acest motiv e oarecum mai linistit dar si plin de copii. De asemenea, fiind mai mare, dispune de mai multe grupuri de toalete si dusuri, ceea ce este foarte convenabil pentru ca nu se aglomereaza. Fiecare astfel de grup de utilitati dispune si de o camera speciala pentru gatit si spalat ustensilele de bucatarie.

Cafeneaua este foarte ok pentru micul dejun, asta daca te multumesti sa mananci croissante si gogosi alaturi de cafea. Daca nu, iti poti cumpara si de la magazin ce ai nevoie sau poti traversa strada deoarece vis-a-vis de camping e o brutarie cu produse foarte bune.

Restaurantul ne-a transformat in clienti fideli, desi aspectul e de terasa de cartier (cu mese rudimentare acoperite cu musama, scaune de plastic si pietris pe jos, un aspect usor comunist) mancarea este foarte buna iar personalul foarte amabil (a se nota ca erau si 2 romance care lucrau acolo, foarte prietenoase). Meniul cuprinde in general variate feluri de pizza, paste si peste, vreo 3 tipuri de salata, vin (jumatate de litru de vin varsat "vinul casei" costand vreo 4 euro), ceva deserturi (nu le-am incercat). O pizza - cam cel mai comandat fel de mancare - costa intre 5 si 9 euro, in functie de toppinguri, si este foarte buna. Mancarea venea destul de repede. Se poate comanda pizza "to go", multi asa faceau si o mancau pe terasele bungalow-urilor.

Accesul in camping se face cu masina numai pe baza de cartela magnetica primita la venire iar la miezul noptii poarte de acces pentru masini se inchide. Exista personal de paza la intrare astfel incat sa nu intre in camping decat cei care stau acolo, evitandu-se astfel probleme neplacute. Si aici ne-am lasat lucrurile in cort (bagajele cu haine, uneori si telefoanele mobile) si nu a disparut nimic. Per total a fost totul ok si aici, ne-am simtit cel mai bine in acest camping.

Am platit pentru 4 nopti, 2 adulti, 1 cort si 1 automobil 144 euro pe care i-am platit cu cardul fara probleme.

Personalul de la receptie a fost foarte amabil, i-am cam zapacit cu diverse intrebari dar ne-au raspuns de fiecare data chiar daca a fost un pic mai dificila comuniarea pe alocuri (italienii nu stau prea bine cu limba engleza).

Accesul cu mijloace de transport nu stiu cum se face, noi ne-am deplasat numai cu masina.

Plaja de vis-a-vis de camping e plaja lata cu nisip fin (gen Mamaia), publica (deci fara plata), intrarea in apa se face lin dar pe o anumita portiune sunt niste stanci in apa ceea ce nu e tocmai placut. Dar exista optiunea de a merge un pic mai departe, unde nu mai sunt aceste stanci.

Dupa cele 4 nopti la Partaccia am plecat catre zona San Remo si ne-am campat in oraselul Imperia, la campingul De Wijnstok (Via Poggi 2, 18100 Imperia), foarte usor accesibil direct de pe autostrada. Acesta este un camping micut dar care ofera tot ce iti trebuie in aceleasi conditii de curatenie si civilizatie ca si celelalte doua in care am fost. Are doar un grup de toalete si grupuri sanitare care sunt foarte curate, dusurile cu apa calda se platesc cu 1 euro/jeton (jetonul e suficient pentru un dus de vreo 5 minute) si un bar-pizzerie la care noi am luat micul dejun (ne costa aprox. 7 euro pentru 2 capuccino si 5 croissante). Fiind foarte mic nu are magazin. Este insa amplasat aproape de plaja publica (chiar peste drum) care este cam pietroasa. Exista si o plaja privata la vreo 5 minute de mers pe jos si parca este inca o fasaie de plaja publica tot acolo, cu nisip. Tot in zona plajei cu plata sunt vreo 5 terase restaurant, afaceri de familie, la care se mananca foarte bine (adevarata mancare italieneasca, nu ca cea pe care o gasesti in zonele foarte des frecventate de turisti) fara a fi prea scump. In special preparatele din peste merita incercate.

La De Wijnstok am stat 3 nopti pe care am platit 88 euro pentru 2 adulti, 1 cort si 1 masina.

Ne-am plimbat numai cu masina in zona asa ca nu stiu cum e cu transportul in comun, treceau autobuze pe strada din fata campingului cu care cred ca se putea ajunge chiar si la San Remo dar nu le-am acordat prea mare atentie neavand nevoie de ele.

Circuitul nostru a fost mai lung dar am vrut sa va povestesc mai mult despre campinguri, fiindca nu se gasesc foarte multe informatii despre acest gen de turism pe internet.

Trimis de iepumic in 29.07.10 13:28:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venezia, Verona, Roma, Viareggio, Orvieto, Milano, Parma

VIZUALIZĂRI: 8633 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iepumic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Camping Partaccia 1, Marina di Massa - Carrara

mirelab [29.07.10 13:36:58] »

@iepumic, ce debut! Ce frumusete de review...abia asteptam continuarea!!!

adaiulia [29.07.10 13:52:12] »

Felicitari, foarte util pentru cei care prefera vacanta la cort. Vacante interesante.

iepumic [29.07.10 14:53:46] »

Multumesc, sper sa pot impartasi informatii utile si pe alte subiecte.

Alina Morar [29.07.10 15:07:29] »

Ma bucur ENORM sa citesc ca cineva a fost cu cortul si s-a simtit foarte bine.

Si eu sunt adepta. Mai mult in camping stau.

Legat de lucrurile lasate in cort. Poti lasa ce vrei, chiar si afara, ca nimeni nu are treaba. In campingurile unde am fost eu, in bai era plin de telefoane puse la incarcat. Puteai sa te servesti cu ce model vroiai.

Eu imi lasam acumulatorul de la aparatul foto.

Poti sa-mi urmaresti si mie review-urile, pe care le voi posta din concediul de anul acesta sau pe viitor poti sa ma intrebi de un anumit camping. Am stat in destul de multe, dar numai de anul trecut am inceput sa fac poze in ele.

Aici, la noi in tara nu ma pot lauda, la prieteni ca am stat in camping, deoarece rad. Asta e conceptia romanului. Si atunci nu m-am chinuit sa pozez.

Doar filmam pt a-mi ramane amintirile frumoase.

Asteptam continuarea. Si eu am fost la mare la San Remo, din 16-21 iulie, doar ca am stat la hotel.

georgiana [29.07.10 15:45:09] »

Foarte util pentru mine acest review! Totusi, preturile la cort vad ca sunt in jur de 30-35 de euro pe noapte pentru 2 persoane, un cort si o masina si nu mi se par mici! Spun asta, pentru ca am incercat si eu sa fac o comparatie, am stat in Italia si in camping, in Gemona, dar si la hoteluri. Un exemplu-in sud, pe Coasta Amalfi, care este una dintre cele mai scumpe destinatii europene, am avut norocul la sfarsit de octombrie sa gasesc camera dubla la hotel cu doar 50 de euro cu mic dejun tip bufet inclus in pret!

Dar review-ul tau este foarte bun, ma bucur ca am fost pe faza sa-l citesc, sa-mi mai fac niste idei, ca de planuri cu Italia anul aceasta... slabe sperante!

Si eu astept cu nerabdare alte povesti din vacanta ta in Italia.

Un vot, cu drag!

iepumic [29.07.10 15:48:37] »

Alina, noi am fost la mare langa San Remo intre 18 si 21 iulie .

Si eu am intalnit atitudinea de care spui la romani. De mine nu au ras dar si tacerea e o atitudine.

Cu siguranta te voi intreba cand ma intereseaza un camping! Urmatorul pe lista e la Roma (Roma Camping Village), stii ceva despre el?

presario [29.07.10 15:54:28] »

Foarte interesant, nu am mai fost cu cortul de peste 20 de ani.

iepumic [29.07.10 16:07:04] »

Nici eu nu mai fusesem de vreo 25. Merita incercat dar as recomanda ca prima incercare sa o faci intr-o tara civilizata, nu in Romania (si spun asta cu cel mai mare regret posibil). Poate ca exista campinguri ok si la noi, eu nu le stiu dar mi-as dori sa le aflu, daca sunt.

Alina Morar [29.07.10 18:25:47] »

La Roma nu am fost. In Italia, doar langa Venetia am stat o noapte, acum 2 ani.

In Austria am stat.

La mare sau in general in Italia stau la hotel din cauza ca e prea cald.

Nici prietenii mei nu mi-au ras in fata, dar pe fata lor am citit ceva si atunci nu mai dau explicatii.

puerto rico [29.07.10 20:17:06] »

Am stat langa Roma (5 ani in urma), pe plaja, (Lido di Ostia), intr-un camping de 2*, nu prea grozav, dar am ajuns tarziu si pe asta l-am nimerit. De acolo cu trenul pana in centru mergeai cam 30 min. Poate fi si asta o solutie.

Astept si eu sa mai creasca putin copilul - care are rau de masina -, ca macar sa poata spune cand ne umple de fericire, si programez un circuit prin campingurile din Elvetia. Pana atunci, astept cu interes review-urile altora.

webmaster13 [29.07.10 22:12:03] »

sper sa placa melodia atasata!

dora39 [08.01.14 20:31:43] »

@iepumic: Buna,

Foarte utile recomandarile tale. Si intr-adevar nu gasesti informatii de acest gen pe internet. Noi am plecat cu cortul in portbagaj in 2010 in Muntenegru pentru ca nu am gasit nici o informatie despre aceasta locatie si mai ales despre o vacanta cu cortul acolo.

La inceputul relatarii ai spus ca intr-un singur camping ai reusit sa faci rezervare de acasa. As vrea sa stiu daca in celelalte doua campinguri, daca am retinut bine, ati gasit cazare la fata locului si nu a mai fost nevoie de rezervare.

A fost usor sa gasiti loc pentru cort sau v-ati plimbat in mai multe campinguri?

Anul acesta planuiesc o vacanta in Toscana si ma gandeam sa iau cortul in portbagaj, mai ales ca vreau sa vizitam mai multe locuri si nu ne permitem sa stam intr-un singur loc.

Multumesc anticipat.

Dragoș_MD [08.01.14 21:27:57] »

@dora39: și eu am fost cu cortul prin Europa acum vreo doi ani - aveam o listă cu trei-patru adrese de la campinguri din fiecare loc unde doream șă ne oprim; pe primul loc, mereu l-am pus pe cel care îmi plăcea și aș fi fost bucuros să pot trage la el. Și de ambele dăți (Viena și Grado) am găsit locuri fără nicio problemă. Mai corespondasem cu niște campinguri din zona Salzburg și de pe lângă Zell-am-See și cu toții mi-au spus că pot merge liniștit, locuri sunt mereu. Și oricum, nu prea se fac rezervări decât pentru locurile din bungalow-uri (sau mobile homes etc.).

Nu e chiar greu să găsești adrese de campinguri acum, ba chiar și info despre cum e viața în ele. Totul e să știi pe ce saituri să cauți.

dora39 [08.01.14 22:40:03] »

@Dragos,

Cu adresele de campinguri stiu ca nu sunt probleme, mai ales in Italia. Exista un site campeggio... it parca se numeste in care sunt sute de campinguri, grupate pe zone. Doar imi faceam probleme ca fiind in sezonul de vara si mai ales pe coasta de azur, campingurile pot fi ocupate. Dar fiind asa multe, ma gandesc ca intr-adevar am sanse sa gasesc.

Imi amintesc ca acum vreo 3 ani am facut o escapada pe litoralul nostru si am luat cortul pentru un wekend, ca nu aveam nimic rezervat. Din pacate, nu am gasit nici un loc liber de campare. Insa desigur, vorbim de campingurile din Romania... care nu sunt nici multe si nici nu ofera conditii.

In muntenegru am stat cu 3 euro de persoana la cort, imi amintesc ca fost cea mai ieftina cazare la care am platit vreodata. Am stat cateva nopti intr-o statiune de munte si cateva nopti pe litoralul lor. In total 10 nopti am platit 60 euro. Nu-mi venea sa cred ca am cheltuit asa putin pe cazare... Oricum, multumesc pentru raspuns. O sa-mi fac temele, o sa iau cu mine adresele de campinguri si sper sa avem si de data aceasta o vacanta reusita. O sa postez cu siguranta impresii...

webmaster [30.06.15 08:12:33] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Hai-hui prin Italia / Circuite personalizate" (deja existentă pe sait)

adaiulia, Alina Morar, dora39, georgiana, iepumic, puerto rico
    Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin Italia / Circuite personalizate: