ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2010
DIN: Tirgu-Mures
ÎNSCRIS: 10.07.10
AUG-2009

Hotel Madara, un sejur minunat

Aş vrea să vă împărtăşesc şi eu impresiile trăite la acest hotel, deoarece din ce citesc eu că se întâmplă anul acesta nu pot să cred că s-au schimbat chiar aşa lucrurile de la un an la altul.

Noi am fost la h. Madara anul trecut, din 10 august, 7 nopţi, la recomandarea unor prieteni care fuseseră acolo în iunie acelaşi an.

După un sejur de 6 nopţi pe litoralul românesc, mai exact la Saturn, am hotărât să prelungim concediu şi la bulgari.

Astfel am trecut pe la Vama Veche în Bulgaria, drumul a fost OK, fără niciun incident, iar după multe căutări prin Nisipuri am ajuns şi la hotel.

Apropo, am oprit să întrebăm un taximetrist unde ar fi hotelul, iar răspunsul lui a fost că pentru 10 Euro ne arată el drumul. Bineînţeles că nu am fost de acord şi, mergând mai încolo am întrebat-o pe o tanti care vindea ceva suveniruri pe marginea drumului şi foarte drăguţă ne-a explicat cum ajungem la hotel, şi fără niciun ban.

Am ajuns la hotel în jurul orei 13, la recepţie ne-au întâmpinat foarte amabil şi drăguţ, d-şoara de acolo ne-a spus să meargă soţul să parcheze maşina să nu cumva să avem vreo surpriză, iar eu am rămas la recepţie. Totul a decurs foarte repede, în 10 minute am primit camera, un băiat ne-a ajutat la bagaje.

Camera este mare şi curată, cu un miros plăcut. Am primit cameră spre stradă, dar a fost foarte bine pentru că din balcon se vedea parcarea, şi implicit maşina, deoarece auzind atâtea despre maşini în Bulgaria, la început chiar am fost stresaţi. Dar totul a fost bine şi nici nu am plătit pentru parcare.

Am fost foarte surprinsă, după experienţa de pe litoralul nostru, că seara nu erau ţânţari, nu erau muşte.

Curăţenie în cameră se făcea zilnic, prosoapele le-au schimbat de câte ori le lăsam jos. Nu ne-au schimbat aşternuturile deloc, poate şi pentru faptul că eu dimineaţa făceam patul şi îl acopeream cu cuvertura. Dar, hai să fim serioşi că nici acasă nu schimbăm aşternuturile din 2 în 2 zile, şi chiar nu era cazul să le schimbe.

Mâncarea a fost bună şi diversificată, cred că nu am reuşit să gust tot ce era pe acolo. Întradevăr micul dejun era cam acelaşi dar şi aşa puteai să mănânci altceva în fiecare zi. Erau foarte multe fructe la masă (mere, piersici, lebeniţă, pepene galben), la fel şi foarte multe prăjituri.

Sucurile erau destul de bune, la fel şi berea, chiar dacă era mai slabă.

Între mese se servea pizza, cartofi prăjiţi, clătite, îngheţată, fructe.

Piscina era foarte curată, era un domn care toată ziua se plimba prin jurul piscinei şi dacă vedea vreo mizerie imediat o curăţa.

În ceea ce priveşte şezlongurile, întotdeauna găseai liber câte unul, în ideea în care noi mergeam cel puţin odată pe zi la mare, că doar nu m-am dus la mare să stau la piscină. Bineînţeles că dacă era după copil el numai la piscină ar fi stat, astfel că mergeam dimineaţa la mare, iar după-masa la piscină.

Marea a fost super curată, fără alge, nisipul curat. Erau şezlonguri de închiriat dar eu prefer nisipul, şi chiar dacă zona de cearceafuri era destul de departe de mare, puteam să ne lăsăm acolo lucrurile pentru că nu umbla nimeni cu ele.

Distanţa de la hotel până la mare nu mi s-a părut exagerat de mare, treceam prin hotelul Mimosa şi în 10 minute eram pe plajă. Şi un pic de mişcare era binevenită după All.

Locul de joacă pentru copii nu era foarte mare, dar în schimb aveau un teren unde puteai să joci volei, baschet, fotbal, iar bărbaţii mei chiar au profitat de el în fiecare seară.

Aveau şi piscină interioară, dar apa era cam rece.

Animatorii de la hotel nu erau prea străluciţi, nu prea se ocupau de copii mai mici, organizau jocuri de polo dar numai în bazinul pentru adulţi. Seara era discotecă pe scena din spatele piscinei dar noi nu am ajuns niciodată la hotel înainte de ora 23, oră la care se făcea linişte, se închidea barul, muzica, şi chiar era linişte şi puteai să te odihneşti. Respectul pentru turişti există la ei.

Seara ne plimbam prin staţiune, pe faleză, la parcurile cu tot felul de chestii pentru copii, aveam ce să facem în fiecare seară.

În hotel erau foarte mulţi turişti nemţi, câţiva ruşi şi români. Dar toată lumea s-a comportat civilizat, de aceea acum că citesc atâtea păreri negative despre modul cum se poartă ruşii şi nemţii nu pot decât să mă mir. Erau şi tineri şi mai în vârstă dar toată lumea s-a comportat aşa cum e firesc şi normal.

În ultima zi am predat camera la ora 10 dar nu ne-au tăiat brăţările, deci am fi putut rămâne şi după aceea, dar ştiind că avem de făcut un drum lung până acasă am pornit.

Drumul de întoarcere a fost prin Varna, Russe, Giurgiu, Bucureşti, Valea Prahovei, Braşov, Tg. Mureş,

Deci, per ansamblu a fost un concediu foarte frumos şi tocmai de accea ne-am hotărât şi anul acesta tot pentru Bulgaria, dar de data asta în Sunny Beach.

Trimis de corinutza in 29.07.10 12:02:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1698 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro [29.07.10 12:50:36] »

@corinutza, bine-ai venit pe site!

Ma bucur ca v-ati simtit excelent in concediu, insa nu pot sa nu remarc indulgenta de care ai dat dovada pentru notele acordate. Mai ales la capitolul "Distractie si relaxare" unde ai avut cateva obiectiuni pe sectorul destinat animatiei.

Felicitari pentru review!

corinutza [29.07.10 13:34:06] »

Am acordat punctaj maxim pentru distracţie şi relaxare deaorece, chiar şi fără animatori noi ne-am simţit foarte bine, în sensul că eu chiar m-am relaxat şi am citit liniştită, soţul a jucat ping-pong, polo, iar băiatul avea foarte mulţi parteneri de joacă la piscină, de toate naţionalităţile şi chiar dacă nu înţelegeau ei ce-şi spun unii altora, pentru că erau chinezi, germani, ruşi, români, totuşi se jucau foarte frumos împreună.

corinutza
    Alte impresii din această RUBRICĂSmartline Madara Hotel: