ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
APR-2009

Orasele din sudul Spaniei

A fost poate cea mai frumoasa calatorie de pana acum.

Eu sunt indragostita de Spania, de limba spaniola, de cultura tarii si chiar vreau sa descopar toata tara pas cu pas, sa revad locurile pana imi dau seama ca nu ma satur de ele si apoi sa ma mut acolo ca sa pot sa fiu una cu Spania.

Pana sa ajung in sud mai vazusem Barcelona si imprejurimile si evident ca mi-au placut la nebunie. Gaudi e tatal arhitecturii. Mai frumos nu vreau sa cred ca e vreun stil de arhitectura. Atata armonie si atat trimitere la natura...

Sa revenim la sudul Spaniei caci despre Barcelona pot „sa visez” separat ca sa nu amestec subiectele.

Am plecat cu sejur pentru sase zile, cumparat de aici din Romania cu cca 700 eur de persoana cu tot cu transport, la un hotel de 3 stele din Marbella. Hotelul era la cca 50 de metri de mare si de plaja dar nu ne interesa aspectul acesta deoarece era luna aprilie si nu speram la vreme de plaja. Se chema Hotel San Cristobal si era vizavi de parcul Alameda prin care treceam in fiecare seara dupa plimbarea pe faleza.

Alesesem locatia (Marbella) pentru ca parea cumva aproape de multe din locurile pe care voiam sa le vedem in Spania (oraselele din sud – Malaga, Granada, Cordoba, Sevilla, Cadiz). Despre plajele din sud nu stiam aproape nimic pentru ca nu ne documentaseram aproape deloc.

A fost frumos si pentru ca am fost impreuna cu niste prieteni foarte buni. Asta ne-a ajutat si la impartirea cheltuielilor pentru masina pe care am inchiriat-o. Practic cu 280 eur am inchiriat o masina pentru 6 zile de la o agentie indicata de cei de la hotel care aveau pliantul lor. Pentru benzina – alti bani.

Ziua 1: Inca nu inchiriasem masina si ne-am plimbat prin Marbella. Marbella este un oras destul de maricel in care ai ce face chiar daca nu iesi in afara lui. Sunt parcuri - unele destul de mari, centrul vechi al orasului care are un farmec aparte cu strazi inguste, terase frumoase, o gradina cu portocali, ca sa nu mai spun de faleza care este imensa si de-a lungul careia gasesti resorturi frumoase sau case particulare in stil mediteranean cu flori multe in jur.

Ziua 2: Am pornit catre Gibraltar cu masina. Nu pot sa ma abtin sa spun ce sosele bune au in Spania. Chiar daca nu au regim de autostrada ele chiar seamana cu autostrazi cu sensuri delimitate si cam toate cu doua benzi pe sens. Ajungi foarte repede in orice oras fara sa-ti pui problema de aglomeratie si pierdere de timp in trafic.

In Gibraltar, care practic este o stanca imensa cu case la baza si o rezervatie naturala spre varf, ne-am plimbat putin pe strazi, am mancat la o terasa si am urcat apoi cu un autocar cu ghid spre rezervatia naturala. Ghizii te „racoleaza” practic din parcarea imensa pentru turisti. Vin si iti prezinta avantajele urcarii cu minibuzul in rezervatie si te conving sa urci cu ei. Pe noi ne-au convins si cred ca a fost mai bine decat daca am fi urcat noi cu masina, mai ales pentru ca nu am fi putut vedea toata rezervatia pentru ca nu stiam ce trebuie vazut. In rezervatie sunt macaci berberi, dupa cum toata lumea stie. Ei spun ca au venit singuri pe vase din Africa si s-au stabilit aici. Sunt foarte obisnuiti cu oamenii si mananca tot ce le dai. Desi acest lucru este interzis unii turisti se mai abat de la reguli.

Din Gibraltar am mers in Tarifa, cel mai sudic oras de pe coasta de sud a Spaniei. Ne-am indragostit la prima vedere de acest loc – o plaja imensa, o cetate inconjurata de flori (salbatice cred) si un dig imens cu Marea Mediterana de-o parte si Oceanul Atlantic de cealalta parte. De aici se poate trece cu feribotul in Africa pentru excursie organizata in Tanger, lucru pe care am hotarat sa-l facem in urmatoarea zi.

Ziua 3: Am pornit cu masina catre Tarifa pentru a ne urca pe feribotul ce traversa pana in Tanger (oras in nordul Marocului). Aveam emotii in legatura cu ce urma sa ne astepte in Tanger. Aveam parca o presimtire rea. Am ajuns in Tanger intr-un fel de autogara imensa. Cred ca ne-au trebuit pasapoartele pentru a trece in Maroc, apropo. In Tanger ne-a preluat un ghid care vorbea foarte bine engleza si ne-a suit intr-un autocar. Eram un grup destul de mare - vreo 20 de persoane de diverse nationalitati (coreeni, nemti, francezi si evident romani). Excursia a inceput frumos. Ne-am plimbat cu autocarul prin cartierele luxoase din Tanger. Practic erau cumva in afara orasului si erau o groaza de vile frumoase cu palmieri in curte si flori peste tot. Totul de un foarte bun gust dadea dovada de un trai destul de imbelsugat. Am rasuflat cumva usurata ca ajunsesem intr-un loc dragut si ca presimtirile mele fusesera in zadar, fara sa stiu insa ce ma astepta. Intr-un final am ajuns in centrul vechi al Tangerului unde erau casele unele peste altele cu strazi de abia trecea un om, cu oameni care pareau destul de saraci si care traiau vanzand la parterul cladirilor saracacioase pantofi purtati sau melci la punga. Mergeam cu inima cat un purice deoarece ne urmareau niste marocani ce voiau sa ne vanda diverse lucruri inutile. Se tineau scai desi li se spusese déjà ca nu vrem sa cumparam nimic. Si s-au tinut asa tot drumul. Eu sincer am crezut ca nu mai scap din vagaunile acelea. Am mers si in bazar unde nu am cumparat nimic bineinteles dar asa fusese planul ghidului.

Excursia cu totul a costat cam 30-35 eur de persoana, bani in care a fost inclus si pranzul de care eu bineinteles nu m-am atins. Ceilalti erau destul de incantati de gustul mancarii (cred ca nu se uitasera la cate de murdare erau farfuriile). A fost o experienta interesanta si oarecum documentara despre traiul celor din maghernitele din Tanger. In centru unde erau casele vechi traditionale ar fi fost chiar dragut daca totul nu ar fi fost combinat cu mizerie si lipsa de aer.

Ziua 4: Am fost in Cordoba si apoi Sevilla.

In Cordoba am vizitat marea moschee Mezquita care este intr-adevar impresionanta in ce priveste interiorul cu coloanele si arcadele acelea multe si frumoase. In curtea interioara erau multi portocali/mandarini. Am inconjurat apoi zidurile Alcazarului (vestita cetate) in cautarea unei intrari. Am ratat intrarea dar asta nu ne-a oprit sa admiram de dupa zidurile cetatii. Si cum zidurile se intindeau pe kilometric, am renuntat sa vizitam acest loc plin de istorie. De notat ca noi am mers cumva prin spatele Mezquitei si apoi pe aceeasi latura am oculit Alcazarul. Cu siguranta intrarea era pe aceeasi latura cu intrarea Mezquitei.

Dupa ce am ocolit cetatea, ne-am urcat in masina si ne-am oprit direct in Sevilla. Despre Sevilla ar merita sa scriu un review separate. E frumos tare orasul. Vreau sa punctez cateva din locurile frumoase pe care le-am vazut:

-un parc frumos cu arbori foarte inalti cu frunze ca ficusii din ghivece de la noi. Aveau o inaltime de vreo 10-15 metri

-Plaza de Espania – in parcul Maria Luisa – o cladire cu o arhitectura extraordinara (un mix de stiluri arhitecturale).

-Catedrala din Sevilla – cea mai mare catedrala gotica (in ce priveste volumul) si a treia dintre cele mai mari biserici din lume.

Am nimerit in Sevilla intr-o zi (cred ca joi) cand toti oamenii (femei, barbati) mergeau cu cate o pernuta in mana la corida.

Ziua 4: Plajele din sud. Soarele batea destul de puternic pentru luna aprilie, chiar daca eram in sudul Spaniei. Pacat ca batea si vantul.

Ne-am intors iar in Tarifa, unde nu ne-am oprit pentru ca vantul era prea puternic.

Am mers catre plaja Zahara de los Atunes, un loc superb, linistit, o plaja imensa intr-o localitate ce parea mai mult resedinta de vara caci majoritatea caselor pareau pustii. Am mancat aici la o terasa pe plaja (cea mai simpla dar cea mai frumoasa posibila).

Ce m-a intristat aici la plaja a fost ca era un delfin mort in nisip.

Apoi am mers pe plaja din apropiere de farul din Trafalgar. Nu mai stiu cum se chema dar stiu ca era foarte mare, intr-un golf mai ferit unde am putut face si putina plaja.

De aici am mers in Cadiz, un oras-port cochet si frumos ca mai toate din Spania. Orasul este pe o portiune de pamant separate de tarm, aproape ca o insula. Faleza este fabuloasa. Apele erau retrase si puteai cobori de pe faleza colo unde apa se retrasese. Am vaazut si catedrala din Cadiz (nu are rost sa mai spun ca fiecare catedrala din Spania are cate ceva frumos si impresionant, desi fiecare are arhitectura ei si hramul ei) si ne-am plimbat prin centrul vechi.

Ziua 5: Odihna la un resort cu piscina. Am gasit pe faleza din Marbella un resort frumos unde era o piscina cu apa incalzita de 27 grade Celsius. Era soare afara dar putin mai frig decat era in apa din piscina. Nu-mi aduc aminte numele resortului dar stiu ca era in dreptul unui pontoon luuung ce iesea in mare, singurul atat de lung de pe toata faleza.

Ziua 6: Dimineata am vizitat muzeul bonsailor din Marbella, unde am vazut foarte multe specii de plante crescute in forma de bonsai.

Am plecat spre Malaga pentru un tur de oras.

In Malaga am vizitat Catedrala imensa, Castelul Gibralfaro, catre care am ajuns urcand printr-u cartier frumos de case in stil mediteranean combinat cu arhitectura maura si ne-am plimbat pe strazile orasului in asteptarea momentului in care urma sa ne indreptam spre aeroport, deoarece in aceeasi zi avea, avionul. Orasul este destul de aglomerat dar nu ne-a deranjat lucrul acesta. Avea destul farmec orasul cat sa compenseze traficul.

Sper sa apuc sa scriu un review separate despre fiecare loc pe care l-am vazut in Spania.

Am vrut aici doar sa arat in linii mari cam ce se poate vedea intr-o saptamana daca inchiriezi o masina si te plimbi de voie. Noi nu planificasem nimic. Stiam ce e de vazut dar nu aveam un plan exact cu cu ordinea in care o sa vizitam locurile. Daca ne-a placut un loc, ne-am intors sa-l vedem in masura timpului ramas.

A fost oricum foarte frumos si m-as intoarce oricand in Spania, cu riscul de a rata alte destinatii.

Trimis de miha_t in 29.07.10 00:06:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 20322 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Plaza de Espania Sevilla

Alina Morar [29.07.10 00:25:32] »

Si eu sunt indragostita de Spania si de plajele acelea superbe.

mariana [29.07.10 16:59:26] »

Foarte frumoase locuri nu mai spun de catedrala din Sevilla,

Ne spui si cate ceva de preturile din acea zona?

miha_t [29.07.10 21:49:08] »

Preturile sunt rezonabile. In afara de aproape 700 eur/pers sejurul cu mic dejun inclus la Hotel San Cristobal, 280 eur inchiriere masina (pe care i-am impartit la 2 caci eram doua perechi), o cina mai deosebita era cam 50 eur de pereche (cu tot cu vin, bere sau suc, doua feluri de mancare).

Cateodata mancam chiar mai ieftin, de 20-30 eur de pereche, in functie de locul unde mancam. Pe faleza din Marbella sunt multe terase si ai de unde sa alegi (si ca pret si ca specific). La pranz nu mancam intotdeauna pentru ca mancam dimineata destul de consistent si ne mai luam cate ceva de la benzinarie.

miha_t [30.07.10 09:13:59] »

Am incurcat putin numaratoarea. Nu stiu daca a observat cineva ca am pus de doua ori "ziua 4". Se mai poate face ceva, webmaster?

Multumesc

Alina Morar, mariana, miha_t