ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
ÎNSCRIS: 03.05.09
AUG-2007

ARTICOL ARHIVAT

Sa fii o zi pirat

Va voi povesti aici, cum de la un meci de fotbal-ajungi in croaziera!

Eram cazati in insula Thassos, in statiunea Skala Rachoni. Intr-o seara, eu si familia mea, ne-am hotarat sa mergem in Limenaria, sa vedem acolo un important meci de fotbal, la Hotel Ana Beach! Cum nu gaseam hotelul respectiv, ne-am oprit sa intrebam exact la sediul de Politie, iar acestia, foarte amabili, dupa ce am conversat cu ei, eu in engleza, ei in germana si greceasca, au inteles!!! ca eu sunt cazat la Ana Beach si ca nu gasesc hotelul! Politistii greci, plini de amabilitate, au sunat acolo l-au chemat pe ghidul hotelului un tip super de treaba, si asa am reusit sa ajung la meci. Acolo am aflat ca a doua zi se face o croaziera pe Marea Egee, inspre golful Aliki, din portul Limenaria, cu o corabie ca de pirati, iar ca pe capitan il cheama Vassilis, un personaj foarte cunoscut si indragit in zona, mai ales de romani, deoarece inclusiv partenera sa de viata-Alina-era o frumoasa juna blonda, de pe plaiurile dambovitene.

Ne-am inscris si noi 3 in croaziera, si am platit 25 de euro de persoana, iar in pretul acesta era inclusa plimbarea cu vaporasul, mic dejun si pranzul preparat la gratar, chiar pe vapor, cafea si anumite bauturi!

A doua zi dis de dimineata, am sosit in Limenaria sa ne imbarcam pe vaporas, parcand masina in apropierea portului! Trebuie sa specific ca era prima data in Grecia si deci, prima data intr-o croaziera! Baiatul nostru era foarte bucuros si nerabdator, mai ales cand a vazut cum arata vaporul, parca ar fi din filmele cu pirati! Dupa ce ne-am strans toti cei care eram inscrisi pe lista si ni s-a facut prezenta, am plecat, la ora 8, indreptandu-ne catre Potos! Era plin vaporasul si eram numai romani de la Hotel Ana Beach, din Limenaria.

Din mers am admirat cat de frumos se vede orasul Limenaria si mai ales sus, pe-o colina Castelul, deasupra falezei, fosta locatie a unei mine vechi de zinc. Farul din Limenaria l-am ocolit incetisor si am pornit in stanga si, dupa ce fiecare ne-am ocupat locurile sale, care cum au dorit, care la etaj, care mai jos, am ajuns in dreptul unei plaje foarte frumoase. Numele ei vine tot de la vechea mina, din acest loc si plaja se numeste Metalia. Mai fusesem aici, pe plaja, unde am vazut lucruri interesante, dar de pe mare privelistea asupra stancilor de la mal este deosebita. Dupa aceea, din nou am zarit o alta plaja, pustie la acea ora, e vorba de Pefkari Beach, o plaja micuta, in care am zarit acolo si cateva corturi.

Intre timp ni se pregatea micul dejun pe vapor, ceai, cafea si niste gustari. Delicios, aerul sarat de mare si soarele care incepea sa straluceasca cu putere ca era luna august, promitea ca vom avea o zi reusita! In partea dreapta se zareau crestele Muntelui Athos, din Peninsula Halkidiky. Ghidul nostru din croaziera era tot roman, un profesor, care se numea Dan, era un tip ~ de 40 de ani si ne-a incantat toata ziua cu povestile lui despre aceasta insula minunata. Imediat am ajuns in directie cu Potos, una dintre cele mai indragite si aglomerate statiuni din insula Thassos. Aici sunt mai multe plaje, majoritatea cu sezlonguri albastre si cu umbrele rustice din stuf sau frunze uscate de palmier. Deja lumea venea la plaja, iar tavernele de pe malul marii incepeau sa-si astepte clientii. Se mananca tare bine aici pe plaja. Recomand cu incredere Tavera Irene! Ne-am continuat drumul, admirand imediat tarmurile plajei Psili Ammos.

Urmeaza cel mai sudic punct din insula, Astris, dupa care suntem nerabdatori sa ajungem la Capul Marmaras. Dupa multe fotografii si incercari de socializare cu ceilalti pasageri, romani, majoritatea, dupa ce ne lasam incantati de multimea de pescarusi, care in Thassos sunt in numar mult mai mare ca in alte parti, ajungem intr-un golf de o frumusete paradisiaca-Golful Aliki 1. daca-l pot numi asa, e vorba de golful acela micut si foarte adancit, care e situat inaintea Manastirii Arhanghelul Mihail si Gavrila. Aici apa e de culoare atat de frumoasa, incat nu cred ca o sa o pot descrie, dar ma vor ajuta, sper, fotografiile ca sa ma intelegeti cum era. Aici am oprit pt scurt timp pentru o baie si acum vine o faza super haioasa de care imi aduc aminte mereu, marea majoritate au sarit in apa direct de pe vapor, eu cum nu prea le am cu inotul si cum sunt si cu ceva investitie serioasa in burtica mea! eu il rog pe capitan sa-mi dea o vesta, el sare imediat in ajutorul meu dar stupoare, vesta nu ma incapea!!! el razand i-a o alta vesta si spune aratand spre burta mea; paine, paine" eu rosu la fata reusesc sa intru in vesta de data asta si cobor incetisor pe scara de la vapor spre a ma pierde in marea de cristal. Acest golf era foarte ascuns si dadea un anumit fel de intimitate celor care veneau aici la plaja. Mi-a ramas in minte pentru mult timp, chiar daca de atunci am mai fost in multe alte locuri frumoase! De acolo, de pe mare am putut admira si frumusetea manastirii care era cladita fix pe o stanca, deasupra marii. Dupa aceea ne-am gandit a doua zi sa mergem si pe sosea si sa o vizitam de-adevaratelea.

Inca un pic si croaziera noastra se apropia de momentul in care trebuia sa oprim si atunci Vasilis, capitanul ne-a dus pe toti la mal cu barcuta, deoarece nu putea sa opreasca asa de aproape din cauza apei. Am poposit la plaja Alky 2, iar vaporasul nostru a ramas in larg si acolo urma sa ni se pregateasca pranzul, la gratarele montate pe partea laterala a vaporului. Atat Vasilis, Alina lui, cat si ghidul si inca vreo doua personaje necunoscute pregateau de zor suflaky pentru noi si cartofii taranesti si sosul tsatsiky.

Intre timp, noi, pasagerii inotam in apa marii ca de cristal sau faceam plaja. si ce-mi trece mie prin cap... sa o iau eu asa incetisor inot cu unicul meu stil de inot (adica cel cainesc) spre vapor, ne desparteau cam 300 metri, si pornesc usor, usor ajung acum pinas la vas, dar de intors inapoi nu mai puteam, tremuram tot, ma urc pe vas unde ma vede Vassilis si surprins de faptul ca eu ai spusesem ca nu stiu sa inot mai devreme si ai cerusem vesta, ma intreaba cum am ajuns, eu sa incerc o gluma ai spun ca am venit pt ca mi se facuse foame, el ma pofteste la masa lui, eu iar ma inrosesc si il refuz politicos. Cand pranzul a fost gata pentru toata lumea, din nou am fost dusi cu barca de la mal in vaporas, pe rand, cu multa veselie. Vassilis asta e un tip foarte simpatic de fel, dar faptul ca stie un pic si limba romana, il face si mai interesant si nostim chiar, prin dezacordurile pe care le creeaza vorbind romaneste. Binenteles ca atunci cand s-a servit masa portia mea era cea mai mare pentru ca stia Vassilis ca imi este tare foame!!! ohhhh ce facusem!!!

Un pahar de ouzo ne astepta acolo, sus, pe fiecare, iar care a mai dorit, li s-a indeplinit iute dorinta. Apoi a urmat pranzul mult asteptat pe vapor, fiecare la masuta lui, iar in acest timp muzica greceasca insufletea atmosfera. Cate un pahar de vin alb a urmat si apoi suc sau cafea pentru cine a dorit si intre timp, corabia noastra de pirati a pornit pe drumul de intoarcere, inspre Limenaria.

Urmatorul popas a fost pentru a pescui. Moment vesel! Fiecare a primit de la capitan Vassilis cu ce sa pescuiasca, adica un fir de nailon, cu 2 carlige la capat si momeala. Era concurs de pescuit si cine prindea cei mai multi pesti, va bea ouzo cu capitanul! Fara sa ma laud, va informez ca eu am fost acela care am castigat concursul, deoarece am prins 2 pesti deodata, iar motiv pentru capitan sa se amuze pe seama mea!! In tot acest timp era multa veselie pe vapor! Romanasii nostri stiu sa profite la maxim de momentele de vacanta, cand se distreaza cu o patima rar intalnita.

Apoi am plecat din nou si am oprit intr-un loc special pentru baie. Sa fi vazut atunci cum sareau unii chiar de sus, stropindu-ne pe toti in cadere! Cine dorea putea primi veste de salvare de la capitan. Apa era minunata. Calda si foarte limpede. Atunci, cand ne apropiam de finalul croazierei, obositi, dar fericiti, si arsi de soare, dar cu sufletul incarcat de bucurie, am inteles ca acea zi va ramane speciala pentru mine si familia mea, deoarece a fost prima croaziera a noastra si a fost una cum nu se putea mai reusita! Mancare buna, bautura, pescarusi, baie, plaja, pescuit, privelisti de nedescris in cuvintele unui barbat si toate astea acompaniate de o muzica greceasca atent selectionata, care facea invidios pe oricare turist de pe plaja!

Ce-mi puteam dori mai mult???

Asadar, va sfatuiesc pe voi, dragii mei, care inca nu ati ajuns in acesta insula minunata greceasca, sa nu cumva sa ratati croaziera si mai ales sa o faceti chiar cu corabia lui Vassilis, ca nu veti regreta! Va veti simti’’ pirati’’ pentru macar o zi!

Trimis de raduu1972 in 28.07.10 23:46:14

VIZUALIZĂRI: 3349 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In plan apropiat ,pustiul meu,in plan indepartat Captain Vassilis!!!!

dannek [28.07.10 23:58:15] »

@raduu1972

chiar imi pare rau ca nu am fost in croaziera dar cind am ales sa merg a fost innorat si furtuna si nu se merita poate next time

Alina Morar [29.07.10 00:07:44] »

Foarte frumos.

Eu nu stiu sa inot deloc, nu caineste.

raduu1972 [29.07.10 00:26:21] »

@alina morar ,spre rusinea mea asta-i stilul meu de inot ... si..... nu ma prea mandresc cu el.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [29.07.10 00:40:21] »

Frumos, foarte frumos review, chiar savuros pe alocuri. Acum, citind cele descrise de tine, parca imi pare rau ca nu am fost in croaziera cand am fost in Thassos.

raduu1972 [29.07.10 00:43:04] »

@Andox, stii cu cat ai multe amintiri dintr-un loc cu atat il indragesti mai mult , eu m-as reintoarce oricand acolo cu placere, multumesc pentru apreciere, dar chiar asa a fost, cu burtica mea!!!

georgiana [29.07.10 00:47:51] »

@raduu1972,

Poate ne pui o poza cu tine... ''pirat''!

Cu vesta de salvare si cu batic in cap si cu vreun cercel in ureche

Si bronzat !Ca sa fie tabloul complet!

raduu1972 [29.07.10 00:49:35] »

@georgiana, burta de pirat cam am, trasaturi am, un piciutz seman, ce ramane de facut... ?!!!

georgiana [29.07.10 00:52:06] »

@raduu 1972,

Eu vreau poze, nu vorbe, dom' pirat!

Cris [29.07.10 08:32:36] »

Ce bine imi pare ca ai scris despre croaziera, abia astept sa vina sotul meu acasa sa ii dau sa citeasca.

Noi inca suntem in negocieri pt croaziera, pt ca lui ii este frica de apa. Deja ma intreba daca vreau neaparat sa mergem in croaziera, pt ca sigur ii va fi rau de mare (desi nu a mai fost asa ca nu are de unde sa stie).

Acum daca aude de vesta poate il conving.

Felicitari, mi-a placut mult povestirea ta.

pepsi70ro [29.07.10 08:38:29] »

Foarte interesant, demn de retinut pentru cand voi ajunge acolo...poate prin toamna?

Oricum ma voi tine departe de apa...sa nu vina piartii sa ma fure... Felicitari!

irinuca* [29.07.10 11:27:08] »

Nici eu nu stiu sa inot! Dar as merge in croaziera... si pe Dunare, la cazane am fost ca ne-a dat vesta, asta imi da curaj. Te votez, un review frumos, multumim!

raduu1972 [29.07.10 11:58:08] »

@pacurarcris, stii un alt amanunt pe care eu l-am uitat, apa marii ionice este foarte sarata si daca nu te impacientezi sa faci miscari bruste, poti sta linistita in apa fara mari eforturi.

Eu la oprire pentru baie am luat vesta, apoi am incercat si fara si asta mi-a dat curaj si m-am incumetat sa vin de pe mal pina in locul unde acostase voporul, deci circa 300-400metri. De atunci nu am mai folosit vesta niciunde in Grecia, siam fost si pe plaje unde apa la 3 metri de mal avea 2-3 metri. Hmmm acum sunt curajos ))) - dar a fost foarte placut atunci, daca te mai pot ajuta cu alte informatii cu mare placere.

raduu1972 [29.07.10 11:59:59] »

@irinuca, o sa vezi ca nu-i deloc greu sa te mentii la suprafata in Marea Ionica, doar trebuie sa te misti putin si inotul este gata ))

raduu1972 [29.07.10 12:01:51] »

@pepsi70ro, nu ai dc sa te tii departe de apa, eu ador sa stau in apa cu toate ca mai mult de stilul cainesc de inot nu stiu ))

trandafir 1970 [29.07.10 14:38:10] »

Deja numar zilele pana plecam si cu siguranta, aceasta optionala este prima trecuta ! Sa speram ca isi mentin aceste preturi si in septembrie...Felicitari pentru curajul de a inota fara vesta, primeste un vot!

@pepsi, mergi in septembrie in Thassos?

TORA INGRID [30.07.10 09:07:58] »

ca un "caine " si-un pirat ce esti, dejs m-ai praduit de 400 PMA... ce pot sa zic, croaziera fara momente fierbinti si fara haz nu exista, iar cele descrise de tine au starnit "fiori " de spaima in cetitori... ce-ar fi sa ne ducem si noi acolo... ce-ar fi sa facem la fel... ce-ar fi sa ne distram macar la fel de bine... ?

mirelutza [30.07.10 12:43:35] »

ori grecia e prea frumoasa...ori tu esti artist cum faci pozele ori...AMANDOUA ! Felicitari.

recul* [30.07.10 20:26:46] »

eeee... thassos... raduu, te-ai intrecut pe tine insuti! faine poze si foarte fain review-ul. la mai multe! (croaziere, bineinteles! )

raduu1972 [30.07.10 20:57:43] »

Webmaster te rog sa-mi atasezi aceasta coloana sonora, sper sa va pute-ti delecta mai bine de acum. va multumesc

Admin [30.07.10 21:16:32] »

fain alegere, la inaltimea impresiilor -- atasat ilustratia muzicala solicitata

ciocani elena* [30.07.10 22:11:07] »

Frumos review, 400 pma si de la mine, si mie un dor de Grecia...

raduu1972 [30.07.10 22:22:32] »

IN SEPTEMBRIE NOI PLECAM IARASI.. MERGI CU NOI?))))

georgiana [30.07.10 23:10:22] »

Foarte frumoasa melodia aleasa!

Am fost si eu anul trecut in insula Thassos, chiar in Limenaria am si fost cazati, sub indrumarile tale, pentru care iti multumesc, asadar serviciul meu cu Zakynthos - a facut ca totul sa fie chit!

Am fost si in croaziera aceasta cu corabia de pirati a lui Vassilis, dar aici indrumarile au fost de la @laurentiucapac, care e prieten bun cu capitanul, dandu-mi chiar numarul lui de telefon inainte de plecare si locul unde-l pot gasi cand nu este in port, ca sa pot cumpara croaziera, pentru ca sunt mai multe vase care pleaca de aici in croaziera! Corabia lui avea arborat steagul Romaniei, lucru ce m-a uimit si totodata m-a umplut de bucurie! Tot de pe aici am cumparat de la Alina, (logodnica lui, care este ghid al unei agentii bucurestene si sta acolo si se ocupa de turistii sositi in insula) un bilet pentru seara greceasca din Theologos.

As vrea sa mai adaug ca noi nu am plecat ca voi la Aliki, ci invers, catre vest, am stat la plaja la Skala Prinos si inainte de asta am adunat mai multi turisti carati cu barcuta din Potos.

A fost o zi memorabila si pentru noi, ne-am bronzat si am avut si noi bucuria unui pranz preparat pe vapor, pentru prima data.

Si tot 25 de euro, parca, am platit. Dar la noi primul peste a fost, surpriza, prins de-o femeie!

ciocanioana [09.08.10 22:09:25] »

VREAU SI EUUUUU!!! ... Arata prea binee!

marius_80* [13.08.10 10:06:08] »

@raduu1972,vacantele tale ma fac sa indragesc grecia si mai mult)))

magdalena [17.08.10 11:17:21] »

Foarte interesante aceste impresii! Cred ca fi-mea ar fi fost extaziata, mai ales ca citeste carti despre pirati.

Pacat ca nu am fost in Thasos dupa impartasirea experientei tale, ci inainte!

iSKY* [20.08.10 13:04:46] »

Cred ca vom merge si noi in aceasta excursie... Suna foarte bine... iar 25 EUR/persoana e chiar ok! Pe 25. 09 plecam din Romania prin agentie si cu autocarul! Abia asteptam sa ajungem in Thassos!

Alina Morar, ciocani elena*, ciocanioana, dannek, georgiana, iSKY*, magdalena, marius_80*, mirelutza, raduu1972, recul*, TORA INGRID, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos:

• pagină generată în 0.097965002059937 sec