ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2008
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 10.09.08
    SEP-2008

Drumetii prin Dalmatia Centrala

Treceti-ma si pe mine pe lista celor cevoteaza cu Croatia! :) Tocmai m-am intors din Croatia si m-am gandit sa va spun de ce... .

Vizia noastra s-a desfasurat pe Dalmatia Centrala... Mai exact ne-am cazat in Vodice, si pornind de la aceasta "baza" am vizitat Trogir, Sibenik, Split + insulele Hvar, Brac, Zirjie, Kaprije, Zlarin, Kornati, Ciovo.

In afara de "nota 10" nu am ce sa spun... La Zlarin - cel mai frumos apus; la Kaprije - credeti-ma cea mai buna pizza pe care am mancat-o in viata mea. Ciovo - cea mai misto plaja si apa. Plus Split - cel mai frumos port. Si Hvar - cei mai multi romani si cea mai misto viata de noapte. In Brac - cel mai frumos peisaj si... tot asa...

Peste tot peisaje deosebite, oameni civilizati, curat... mai mult decat o placere sa fii turist pe-acolo.

Bineinteles, nu e o tara de vizitat pt cei care prefera nebunia, muzica tare, fitzele, masinile turate etc. E liniste, majoritatea turistilor sunt nemti, austrieci de varsta a doua, a treia, dar si eu la 24 de ani m-am simtit foarte bine.

Un singur regret... ca nu am gasit plaje cu nisip, dar exista plaje cu pietris foarte fin si poti sta fara probleme. Oricum piatra pe care o au ei in loc de plaja da originalitate si de asta o face deosebita ca destinatie in opinia mea.

De ajuns am ajuns in Croatia cu trenul si peste tot am calatorit cu vaporul sau autocarul. E foarte rentabil, mai ales ca vezi pe viu peisajul. Cu masina n-ar fi avut acelasi farmec.

De abia astept vacanta de la anul, cand am de gand sa merg in Dalmatia de sud.

Trimis de daneea* in 10.09.08 09:31:35

VIZUALIZĂRI: 2466 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daneea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vodice și imprejurimile: