ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
    OCT-2007
    2 AD. + 2 COPII

ARTICOL ARHIVAT

Un weekend la Viena

Viena, orasul care stie sa-si pastreze frumusetea de demult pana in zilele noastre a devenit aproape cel mai vizitat oras din Europa. Stiu si eu cat de frumos este de frumos acest oras deoarece am vrut si eu a-l vad cu ochii mei asa ca l-am vizitat intr-un weekend prelungit.

Am vazut multe locuri importante cum ar fi castelul Schonbrunn, muzeul Sissi sau parcul de distractii Prater. Am pornit la drum iar prima oprire a fost la Gyor, un oras din Ungaria unde ne-am cazat la un “hotel-restaurant 1987”. Urmatoarea zi am plecat in continuare la drum iar dupa cateva ore am ajuns in Viena. La scurt timp ne-am cazat la hotel la care am platit 50 de euro pe zi, am zabovit pana a doua zi.

A doua zi am plecat la plimbare sa vedem si noi orasul. Am ramas cu ura cascata cand am vazut cat de mari sunt cladirile orasului iar formele pe care le aveau pe cladiri si turnurile ascutite pareau sa aiba cam 15metri. Un punct turistic foarte interesant se afla in centrul Vienei unde se afla ruinele fostei cetati insa acestea se afla intr-o stare destul de buna.

Merita sa fie vizitate de oricare turist. In timp ce ma plimbam pe strazile inconjurate de cladiri am vazut la inceput niste statuia ale oamenilor din evul mediu. M-am apropiat de o statuie si am vazut ca a inceput sa se miste. M-am speriat la inceput insa dupaia mi-am dat seama ca de fapt sunt niste oameni pudrati cu peruci albe si costume albe. Asta este o chestie faina care n-am mai vazuto decat la televizor si ma bucur ca am avut si eu parte de aceasta experienta. Multi oameni fac poze cu aceste “statui vii” si sunt salutati de acestea dar vad ca sunt déjà obisnuiti asa ca sa nu va rusinati daca va speriati sau chiar tipati pentru ca oamenii sunt obisnuiti cu asa ceva.

Cred ca acest oras este vizitat mai tot timpul anului de multi turisti venind de peste tot din lume ca sa vada orasul. Apoi am plecat sa vizitam cladirile cele mai importante ale orasului. Am mai vazut ca transportul turistilor se putea face si cu trasura trasa de doi cai insa eu am ales sa merg pe jos. Primele obiective vizitate au fost parcurile inverzite ale orasului care ocupa 30 la suta din oras dar daca te plimbi o zi prin el ti se pare ca ii destul de putin. Pomii erau tunsi in forme geometrice insa aranjate sa para ordonat, iar gazonul si florile parca smulse din rai. Trandafirii erau principalele flori. Si am mai observat si multe statui prinprejur. Apoi am fost la Domul Sfantul Stefan, cel mai populat dom din Viena. Ne-am urcat sus in turn de unde am putut vedea intreaga Viena. Casele se vedeau imprastiate in lung spre asfintit. peisajul era foarte frumos. Urmatorul loc in care am fost se numeste muzeul Schonbrunnunde am putut intra inauntru sa vedem cum arata. Am intrat intr-o sala unde era o masa eleganta, alba cu tacamuri si farfurii din evul mediu, iar pe pereti se aflau tablouri cu printi si printese.

Totul parea intr-o stare perfecta, paraca inca mai erau folosite. Asa mi-am petrecut eu weekendul din Viena.

Trimis de D@vid in 28.07.10 22:59:06
    • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (D@vid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 turnul prin care se afla la domul sfantul Stefan

delia58
    [29.07.10 10:53:03]

Cred ca aceste impresii trebuie mutate la ceva cu excursii prin Viena, deoarece despre palatul Schonbrunn se scrie foarte putin.

De asemenea, poza 20 nu reprezinta Schonbrunn ci primaria (cred), iar poze cu titlul " cladire importanta" nu ar trebui acceptate: ori scrii ce reprezinta cladirea (ex. poza 22 = parlament), ori renunti la poze daca nu-ti mai aduci aminte.

Scuze, dar trebuie sa mai lucrezi la impresii. Si corecteaza te rog inainte de a trimite, deoarece ai incheiat cu "Venetia" in loc de "Viena".

[29.07.10 11:10:39]

Am mutat acest set de impresii de la sectiunea

Palatul Schonbrunn

unde a fost postata initial la sectiunea mai cuprinzatoare

Viena de-a lungul si de-a latul

De asemenea, am inlocuit in text Venetia cu Viena.

@delia58, multumim de atentionare.

Dragoș_MD
    [29.07.10 11:15:37]

chiar aveam nevoie de un moment de respiro in dimineata asta. multam!

delia58
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: