ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
JUL-2010

O zi la mare pe A2

Desi stiam din anii trecuti ca in timpul verii, vineri si sambata e bine sa nu pleci spre litoral ,pe autostrada si duminica sa nu te intorci, totusi am hotarat sa facem o excursie spre Marea Neagra, pentru a ne racori macar pentru cateva ore si pentru a vedea macar o zi ,marea noastra atat de adulata de unii si atat de parasita de altii.

Am plecat la 5. 30, am alimentat cu motorina, am cules si restul de echipa si la 5. 50 eram deja inscrisi pe drumul spre A2. Buluceala mare la intrare, hoarde de masini si cetateni in pantaloni scurti si tricouri cat mai subtiri, in toate benzinariile din drum, ne indicau o mare de oameni ce isi doreau acelasi lucru ca si noi, sa ajunga rapid pe malul marii.

In momentul asta am zis ca am imbulinat-o, insa totusi pana la km 120, a fost binisor, cand ne-am oprit cu greu dupa o frana foarte brusca. Am crezut ca e coada de la statia de taxare si regretam inca ca nu am luat-o la stanga spre Drajna si mai apoi prin Slobozia si Vadul Oii - Constanta (drum mult mai rapid ca A2 sambata-vara).

Deci stateam pe loc si ascultam la radio stiri despre drum la EuropaFM si mai vorbeam la mobil cu alti prieteni aflati o ora mai in spate. Dupa cateva minute am plecat usurel bara la bara si in 500 m am descoperit motivul blocajului: un accident in lant 6 masini destul de sifonate pe banda a 2 a. Dupa inca cativa km acelasi lucru si din nou si din nou aceeasi blocare din cauza unui accident, in total cred ca am vazut mai bine de 60 de masini tamponate cu turisti foarte suparati pentru ca isi vedeau distrusa vacanta. Aceste accidente sunt posibile pentru ca noi romanii nu stim sa circulam pe autostrazi, intrucat nu avem asa ceva. Cauza accidentelor in general oprirea de la punctul de taxare. Acolo era o coada de 3 km iar accidentele s-au propagat in spate in momentul in care au inceput sa se opreasca masinile. Deci avem cateva mii de masini pe care le obligi sa treca pe la punctul de taxare unde cozile sunt mari si casele mult prea putine, 4 la numar, bataie de joc, in Grecia am vazut Toll Station si cu peste 20 de case pe sens. Scumpirea la 11 lei a facut ca si cozile sa creasca pentru ca multi nu au 1 leu si se sta la dat restul, in plus. Cine a proiectat scumpirea asta nu cred ca a gandit absolut deloc.

Noi am scapat de accident cu ajutorul lui Dumnezeu si am avut o zi frumoasa, dar ma gandesc la cei care au avut de patimit si si-au transformat vacanta in nervi si probleme inutile. Cauza e foarte simpla: nu avem loc pe aceasta autostrada, autoritatile trateaza cu multa usurinta problema, politia e ca si inexistenta pe autostrada, iar multi foarte multi soferi sunt ignoranti si extrem de nesimititi, nu folosesc aceste cuvinte fara a cantari foarte bine vorbele mele. Cum se poate numi un sofer, si erau cu sutele care mergeu pe banda de urgenta, cand ceilalti stationau sau mergeau cu a 1 a civilizat pe cele 2 benzi legale, si din cauza lui salvarea nu poate ajunge la timp la cei accidentati? Va las pe voi sa raspundeti.

Nici o graba de pe lume nu justifica deplasarea pe banda de urgenta. Erau foarte multi, daca ati fost printre ei domnilor si domnitelor (cu mare indulgenta si pentru a fi politicos ma adresez asa) va spun doar atat: RUSINE! Poate data viitoare veti avea nevoie ca banda de urgenta sa fie libera, pentru a putea ajunge mai repede politia, si nu se va putea pentru ca unii au ocupat-o repede grabindu-se...

In timp ce nesimtitii cu covrig in mana treceau in mare viteza pe langa noi pe banda de urgenta, nevasta-mea si prietena noastra stateau atarnate pe geam si trimiteau bezele celor in cauza. M-a suparat foarte rau din nou atitudinea multora dintre soferii romani si inteleg din nou de ce suntem catalogati ca si tigani prin occident. Insa eram tocit de la drumurile din anii trecuti si am solicitat foarte calm inchiderea geamurilor si sa ne bucuram ca nu avem alte incidente nefericite. Din aceste motive merg foarte rar pe litoralul nostru, in anii trecuti ne petreceam mare parte din vacanta aici, foarte multe weekend-uri, insa acum preferam sa mergem in alte parti. Iesirea de la Giurgiu mi se pare ca si trecerea in alta sfera, pe alt continent, un loc unde te transformi vorba cuiva (M. B. ) din criminal in serie, scelerat, in om pasnic al planetei, fin observator al naturii si cel mai bland element in viata.

Deci pana la urma cu nervi si cu greu reusim sa ajungem la coada de la Fetesti, platim, si ajungem imediat in Cernavoda unde intram cu viteza in oras pentru a scapa de drumul foarte lent ce duce la Constanta, si o luam spre Seimeni si mai apoi Silistea si pe drumul cel mai scurt ne-am incadrat pe DN2A pana inainte de Ovidiu, apoi am cotit la giratoriu spre Lumina si apoi spre Navodari, apoi am cotit spre Mamaia si inainte cu cativa km de Hanul Piratilor, ne-am strecurat printre o gramada de vile si bloculete cu 3-4 etaje, pana pe malul marii.

Am ajuns in jur de 10. 30, in acest timp ajungeam la Albena, Nisipuri si chiar Obzor. Aici am gasit un loc destul de frumos pentru zona, cu plaja destul de goala dar si cu sezlonguri si o mica terasa care oferea bere (3. 5 lei paharul mare) si sucuri. Sezlongurile erau toate ocupate asa ca am luat loc in spatiu, pe nisip, destul de curat si bine intretinut de cei care inchiriau sezlonguri. Locul se afla intre Mamaia si Navodari, intre campingul Lebada si Hanul Piratilor. In stanga si dreapta alte iesiri din sosea, dotate cu sezlonguri si carciumi chiar. Pe plaja erau chiar si cosuri de gunoi, insa totul era cam foarte departe de plaja din Kalamaki de exemplu, insa intr-o continua dezvoltare si progres. Turistii din jur foarte civilizati, cam multa piele goala ostentativa (fetelor potoliti-va, ne se mai poarta nici Tanga nici String nicaieri), dar m-am descurcat si asa.

Cel mai urat lucru de aici era apa marii, de o culoare maro-verzui inchis, o combinatie intre Snagov si Dunare, si salinitatea marii aproape de zero, nu stiu cum mai rezista pestii in apa asta. Cainii simpatici care se jucau pe mal, beau apa din mare cu nonsalanta si existau si broscute mici pe mal si in apa! Poate mi s-a parut mie dar totusi ploile si debitul Dunarii sa afecteze asa de mult salinitatea marii? In apa totusi nu erau alge, poate doar unicelulare, cele care dadeau culoarea apei, sper si eu ca totusi culoarea apei se datora unei alge si nu reziduurilor de la combinatul din apropiere.

Am mers un pic pe mal pana spre hanul Piratilor. Pe drum foarte multe locuri exact ca al nostru cu mici terase din lemn si multe sezlonguri, din ce in ce mai multe si mai aglomerate cu cat ne apropiam de Mamaia. La un moment dat un grup extrem de colorat se balacea in apa, la mal. Mi-au atras atentia si am inteles pe loc treaba cu inecatul la mal. Erau cam 4-5 pirande, imbracate complet fuste +bluze tot, cu colace galbene pe ele si cu 7-8 puradei, fiecare cu colacul lui, stateau in apa pana la glezna, necutezand sa mearga mai departe din cauza proverbului probabil. Tatii stateau mai incolo in chiloti de baie, tot in apa pana la glezna si cu pahare de bere in mana. Nu am inteles niciodata de ce trebuie sa stai in apa cu berea in mana? Poate ca sa ai unde arunca paharul mai repede.

Ne-am prajit foarte tare, ne-am balacit, am stat in apa, ne-am jucat si am inotat pana ni s-a zbarcit pielea, am si atipit cateva minute sub umbrela pe mal si spre 5. 00pm am plecat inapoi pentru a putea onora o invitatie la masa de seara.

Drumul de intors a fost fara istoric, 2h 15 minute pana in fata blocului si nu a fost cel mai rapid timp izbutit de mine. La intoarcere am mers tot prin Navodari pentru a nu plati taxa inventata de mazare si apoi spre Ovidiu, am cotit spre Kogalniceanu dar imediat inainte am facut dreapta spre Nazarcea si Poarta Alba si am ajuns pe drumul ce duce la A2 in cel mai scurt timp posibil.

Una peste alta nu a fost rau, am avut o zi superba de vara, insa speram ca apa marii sa fie mai curata si sa nu mai vad specimene atat de nesimtite ca soferii care mergeau pe banda de urgenta in timp ce ceilalti stateau linistiti pe sosea. Concluzia mea: incercati sa nu faceti ca mine (nu mergeti sambata si vinerea spre mare) si poate veti avea o vacanta linistita.

Trimis de ionescunic in 28.07.10 16:09:16

VIZUALIZĂRI: 3154 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 A2 pe la inceputurile sale , pare goala dar nu este decat o parere , asa las eu spatiu in fata daca pot

creivean
[28.07.10 16:37:07]

Mie mi-a plăcut să-l citesc, păcat că a trebuit să înduri atâtea pentru a ajunge la malul mării. Eu, în 5 ani de zile, am mers doar pe Vadu Oii şi n-am avut probleme.

[28.07.10 16:41:06]

@creivean, asa o fi dar eu locuiesc la 5 minute de iesirea spre A2 si prefer pe aici. Am fi putut sa o luam pe Drajna Slobozia dar mi s-a parut civilizat pana acolo si am zis ca poate i-am pacalit si am plecat mai devreme ca restul.

Prietenii nostri care au plecat mai tarziu pe acolo au luat-o si am ajuns aproape in acelasi timp la malul marii.

[28.07.10 17:17:32]

@ionescunic

Zicala"Drumul cel mai scurt este drumul pe care il sti"

Dar in cazul tau drumul pe care il stii a fost cel mai lung.

Acelasi lucru se intimpla si pe DN1 cind vad atita lume "masochista" ca se innebuneste sa mearga pe DN1 bara la bara.

Atita timp cit DN1A este libera si foarte buna nu inteleg logica imbulzelii pe DN1, sa isi etaleze masinile prin fata camerelor de spraveghere sa se filmeze cind merg pe contrasens sau cind fac depasiri riscante.....!

pepsi70ro
[28.07.10 17:30:58]

Felicitari cu SB, il meriti!

Intr-adevar din cauza depasirii cotelor Dunarii, Marea Neagra a pierdut foarte mult din salinitate, si s-a involburat cu tot felul de mizerii aduse din Dunare. Pestii de apa sarata au disparut, dar au aparut broastele, alge nu sunt, dar stufaris exista.

In scurt timp Mamaia o sa devina un fel de Delta daca nu se iau masuri.

Mai nou au aparut si pesti cu tepi veninosi, de unde au venit habar n-am ca eu niciodata n-am auzit de asa ceva pe litoralul romanesc.

Treaba Nicule sta in felul urmator cand mai ajungi la Mamaia, faci doua trei poze cu Navagio, le privesti bine apoi inchizi ochii si intri in Marea Neagra. Dar stai cu ochii inchisi, macar pana ce Apele Romane curata mizeria de pe plaje.

biancuta
[28.07.10 17:42:27]

Noi intotdeauna mergem pe la Slobozia, chiar daca nu e weekend. Pentru noi drumul e lung si nu vrem sa riscam...

Chiar, pepsi70ro, am vazut si eu reportajul cu dragonul de mare care inteapa turistii!

[28.07.10 17:51:29]

Dragon nedragon, eu stiu mereu ca la mare se prinde un peste mic si foarte fomist cu tepi pe spate, pe care trebuie sa il tratezi cu manusi, parca popular se numea: Ghibortz?

Si oricum in reportaj era vorba ca s-au intepat doar pescari...

[28.07.10 18:01:23]

mutat in rubrica de recomandari generale deja existenta pe site pentru aceasta destinatie - "La pas prin Mamaia"

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.07.10 18:30:23]

dacă ar fi şi la noi ca în Austria (măcar), unde la un accident de tipul descris aici, care a încetinit traficul pe o autostradă cu vreo 3 sau 4 benzi pe sens aproape până la gâtuire totală, am fost avertizaţi din timp prin panourile electronice de afişaj, unde se spunea cu ce viteză maximă să se circule, cât mai e până la locul "faptei" poate s-ar scăpa şi de accidentele generate de alte accidente... dar până atunci... vise, taică! vise...

amfostşieuacolo vineri pe la 18:00 (dar am mers doar vreo 90 km, pe urmă am ieşit spre Giurgeni - Tulcea) şi m-am întors duminică seara pe la aceeaşi oră. la plecare, din cauza numărului enorm de maşini care plecau, la ultima benzinărie din Bucureşti era o coadă că am preferat să merg până la giratoriu, să întorc şi să alimentez de la cea de vizavi! întorcându-mă apoi încă odată ca să pornesc liniştit la drum.

[28.07.10 18:44:27]

@Dragos

cred ca esti indulgent cind faci comparatie intre o autostrada din Austria si una de pe la noi.

In Austria autostrazile au cel putin trei benzi pe sens plus una de serviciu pe cind la noi au numai doua.

Iar calitatea covorului asfaltic din Austria este net superioara celui din Romania.

Panouri de presemnalizare sunt si la noi dar ele acum sunt statii de odihna pentru pasarile calatoare.

Ele nu sunt folosite pentru scopul pentru care au fost amplasate.

Probabil cum se vor amplasa acele indicatoare 3D de care se tot vorbeste prin presa.

danuta
[28.07.10 20:25:07]

am vrut sa plec si eu la mare, dar m-am trezit pe la 7 si am renuntat. Citind review-ul tau cred ca te ajungeam din urma daca plecam totusi.

cosminp
[28.07.10 21:28:11]

autostrada? care autostrada? drumul ala spre mare asa se numeste? seamana cu ce gaseasi prin carti in urma cu 20-30 de ani.

stii ca ai avut noroc? dupa ce s-a facut coada de 4 km, s-a deschis si a cincea casa de taxat.

dar mai bine ca ai stat in coada, ca daca ajungeai mai devreme era frig afara si apa rece.

pacat de noi!

alinutzza140*
[29.07.10 17:36:27]

Si noi am am mers cu masina anul acesta la mare,dar am ales drumul pe la Slobozia si am mers foarte bine.Nu a fost aglomerat deloc. Bine ca ati ajuns totusi la mare.

Andox
[29.07.10 17:55:53]

Se pare ca mersul la mare pe A2 este un adevarat sport extrem. Sincer , din ce am vazut in poze daca v-ati fi suparat putin o puteati pune de o greva faina

Ai de capul meu , 5 ore Bucuresti - Constanta.......

[29.07.10 18:19:09]

@Andox

Daca este considerat sport extrem dece se imbulzeste lumea pe a2(am scris special cu litera mica), basca mai platesti si taxa si mai faci si 5 ore.

Se poate traim in romania si vorba lui Badea.........

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[29.07.10 18:34:42]

acu' văzui şi io pozele mai atent... moamăăăă!!! ce amenzi v-aţi fi luat într-o ţară nebananieră (care nu exportă banane, adică) de vă dădeaţi jos din maşini pe autobahn!!! pfuaaaa!!!

să mai spun ce MINUNE se poate întâmpla dacă vine unu' drogat bine cu 200 km/h dinspre partea finală a acelei clăci ad-hoc?!? că "zburători" din ăştia cu peste 200 am văzut destui când m-am întors duminică seara... (şi am auzit că şi atunci a fost un alt accident în serie)...

aviz amatorilor!!!

chestiile astea fac parte dintre alea cu eticheta "NU ÎNCERCAŢI AŞA CEVA ACASĂ!!!"

Alina Morar
[29.07.10 22:36:54]

Eu, in Italia, am ramas blocata pe autostrada, anul trecut, dar nu era nici o masina pe banda de urgenta.

Si in Franta, cu atatea puncte de taxare, in week-end, este foarte aglomerat, dar nu este unul mai cu mot ca sa fenteze. Toti au rabdare. De fapt, de la Ungaria incolo, in general oamenii sunt foarte relaxati, chiar enervanti de calmi si relaxati. Nici nu ma mir la ce viata duc...

Bine ai spus ca nu stim sa circulam pe autostrazi, pt ca nu avem.

Eu ultima data am fost pe A2 in 2007 si desi mi-e dor de marea noastra si de atmosfera de acolo, nu stiu cand ma voi mai duce.

N-au mai inaintat cu nici un km la constructia ei? Si drumul acela cu doar o banda pe sens... Foarte periculos. Pana la mare bolunzeam cand vedeam cum ne aparea la 5 m in fata o masina, aflata in depasire.

Asta e...

[03.08.10 17:46:06]

Pentru ca asa ne simteam si noi ca cei de la Voltaj , inainte de a pleca, as ruga atasarea urmatoarei melodii: http: //www. trilulilu. ro/Sco0ter/39ec4179be8df3

Merci mult!

[03.08.10 18:42:34]

cui nu-i este dor de mare?

am atasat melodia solicitata!

[08.08.10 12:43:35]

Se pare totusi ca am avut noroc, vinerea asta 6. 08. 2010 coada era cam de 20 km intre punctul de taxare de pe autostrada si sensul giratoriu de la Cernavoda, adica intreaga veche autostrada a lui nea Nicu saracu, de la el ni se trage!

cosminp
[08.08.10 12:58:10]

daca nu cunosti suferinta nu stii ce inseamna fericirea.

acum iti dai seama ca de fapt trebuia sa te bucuri atunci cand ai facut 5 ore pana la mare.

balasa violeta
[08.08.10 13:17:48]

Ce mult mi-a placut ce am citit !

Nu m-am bucurat de patanie, dar sa vedeti ce este si pe DN1 ?!

Dar oriunde ne-am duce, NU E CA ACASA !

Imi este DOR (unul din cuvintele intraductibile) de MAREA NOASTRA ! Dar in conditiile date nu ai cum sa te simti prea bine.

Nu inteleg cum partea feminina nu pricepe cum ca daca te lasi cat mai putin descoperita, creezi mai mult mister si dai o nota ca ai si ceva in cap. Nu stiu ce am eu cu capul, dar de multe ori pe strada analizez fatucele acestea SUMARE IN TOT si tare le-as mai intoarce pe toate partile, umilindu-le (zice-se ca mai bine lasa-te umilit decat sa umilesti), dar eu asa simt.

Alina Morar, alinutzza140*, balasa violeta, biancuta, cosminp, creivean, dannek, danuta, ionescunic
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: