ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,9 ani

Ne-am simtit foarte bine

Continuare [Primul episod il puteti citi aici]

11 IULIE 2010

De la Mauthausen, am continuat drumul spre Innsbruck, indreptandu-ne spre LANGENFELD, unde vroiam sa ne cazam.

Eu din start, de acasa, am cautat numai campinguri. Noua ne place si am considerat ca e mai bine si cu copilul, deoarece cum el e plin de energie, cat este treaz, nu sta o clipa locului, va avea libertate de miscare si va fi tot timpul afara, cum ii place lui.

Asa ca, de acasa, m-am pregatit cu tot ce trebuie pt a sta in camping si am cautat doar campinguri de 3 sau 4 stele, care au piscina sau iesire cu plaja la lac. Bun, am gasit acest campinghttp: click aici, care mi s-a parut cel mai frumos, cu piscina, loc de joaca si exact langa AQUA DOME.

Dar, bineinteles, ca am ajuns acolo si NU ERAU LOCURI. Toate campingurile in Austria, mai ales care sunt cele mai frumoase, dupa ora 5, cand se cazeaza cam toti, devin neincapatoare. Si mai ales acesta ca era si langa Aqua Dome.

Precizez ca diferenta de pret la unele campinguri, ma refer la cele luxoase, si hotel sau pensiune, este mica, dar noua asa ne place. Este putin greu, dar noua ni se pare greu si sa caram bagaje in fiecare seara in hotel si dimineata inapoi. Daca am sta intr-o locatie, mai multe zile, ar fi altceva.

Ne-a parut rau ca nu am gasit loc, dar oricum niste nori foarte urati, ne-au urmarit de la Innsbruck si nu aveam alta sansa, doar hotel.

Mi-a luat sotul pliante de la receptia campingului, timp in care a venit deja ploaia si am pornit in cautarea unui loc de cazare. A intrat in multe hoteluri din Langenfeld, unde peste tot pretul pe noapte era in jur de 100 euro. A intrat si intr-un Gasthaus, unde cerea 28 de euro, dar nu mi-a placut ca nu avea balcon. Mie imi trebuie cu balcon. La care hotel era pretul mai acceptabil nu erau locuri. Asa ca, ne-am indreptat spre Solden, unde dupa lungi cautari prin ploaie, am ajuns la acest hotel, care mie mi-a placut foarte mult.

Este situat chiar in centru, langa biserica, a carei clopote bateau intruna, nu stiu de ce, si langa un magazin INTERSPORT.

Mama, dupa ce am ajuns in camera, a venit o furtuna... Sotul de abia putea descarca bagajele. La un moment dat, s-a pornit o alarma de pe munte. Ma gandeam ca acum vine apa pe noi sau se intampla ceva. Mult timp a sunat. Parca eram in razboi.

Pretul camerei a fost de 60 euro cu mic dejun inclus. Am primit o camera foarte frumoasa, cu mobilier rustic, balcon si inca un geam pe peretele din fata patului. Curatenie, baia curata, cu cos de gunoi cu 3 compartimente pt reciclare. Deasupra cosului erau instructiuni despre cum sa arunci gunoiul, si sfaturi pt protejarea mediului. Prosoapele atat de frumos miroseau, ca ale noastre nu le-am mai scos din bagaj.

Aveam o priveliste de vis asupra muntilor din jur, acoperiti cu zapada. Aerul acela, sunetul raului OTZTAL, care era foarte "furtunos" si se auzea foarte tare, mi-au ramas si acum in memorie. Asa de bine am dormit toti, ca niste bebei, mai ales ca eram rupti de oboseala, facusem deja 1300 km, caldura, dupa vizitarea lagarului.

Inainte am studiat pliantele luate de la camping, doar ca sotul nu s-a uitat si toate erau scrise numai in germana, pe care eu nu o inteleg. Oricum, eram pregatita cu documentatie de acasa. Am mers acolo pt Aqua Dome si platformele BIG3.

Dimineata, ne-a trezit un soare foarte puternic si eram fericiti ca avem vreme buna pt a colinda zona.

Am coborat la micul dejun, unde ne-a intampinat o doamna foarte draguta si imbracata traditional, in costum popular, si ne-a condus la masa. Copilul a primit si el scaun de bebe. Mi-a fost rusine sa-i fac poza, dar foarte bine arata doamna.

Micul dejun a fost servit in sistem bufet suedez, foarte diversificat, care satisface toate gusturile. Chiflele din Austria pe mine ma innebunesc, atat sunt de bune si calde si cu forme diferite. Eu care sunt la cura de slabire, nu m-am putut rabda si am mancat vreo 3. Mezeluri, branzeturi, cascaval, croissante, prajituri, lapte, cafea, cereale, ceai, ce mai un adevarat ospat.

Aici am patit o faza comica. Sotul si-a luat un ou si n-a stiut ca nu e fiert. Sa nu va zic ce distractie a fost pe capul copilului cand oul s-a spart si a inceput sa curga din el. Era fierbator de oua, dar nu l-a vazut. Il fierbea fiecare cat vroia.

Dupa micul dejun, am pornit in exploatarea zonei, o zona SUPERBA, pe care v-o recomand si voua. Este departe, dar merita efortul. Este raiul schiorilor.

Aici am fost la un ghetar la 3000m, la Aqua Dome si la o cascada, unde ne-am intalnit cu niste romani stabiliti in Germania si care ne-au ajutat cu explicatii privind traseele din zona.

Le voi lua pe rand pe fiecare.

VA URMA...

episodul urmator: "Cele mai tari bai termale la care am fost pana acum" - nota webmaster

Trimis de Alina Morar in 28.07.10 13:50:23

VIZUALIZĂRI: 9706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 CAMERA CU PAT MARE SI GEAMURI MULTE

[28.07.10 13:52:05]

Mai multe informatii despre hotel click aici. Cred ca am pus bine adresa.

[28.07.10 13:53:12]

Am uitat sa precizez ca Ianis a trezit tot hotelul cum fugea si sarea si se juca. De aceea preferam campingul.

catalinalupu
[28.07.10 13:58:20]

Vin cu primul vot, cand mi-a aparut in mail instiintarea ca pe afa e ceva despre Austria am stiu sigur ca e continuarea...povestii...pe care o asteptam cu sufletul la gura...

mirelab
[28.07.10 14:03:17]

Presimt ca vom avea o vara fierbine in care vom citi urmatoarele episoade ale aventurii voastre. De cand ai postat primul review povestesc la toata lumea cum o familie cu un pitic atat de mic a facut "inconjurul" Europei

Felicitari pentru astfel de turisti, pe Ianis probabil il va prinde adolescenta cu multe destinatii explorate.

creivean
[28.07.10 14:05:14]

Citit, plăcut, votat. Demn de admirat curajul de care dai dovadă.

trandafir 1970
[28.07.10 16:24:19]

Cam lunga pauza pentru "publicitate", hai cu alt review...Alt vot, dar am tolba plina pentru tine!

Cam ce preturi earu la Intersport?

Apropo de camping: sunt si casute parca, nu? Sunt conditii bune pentru iarna?

[28.07.10 16:56:39]

Eu as scrie toata ziua, dar nu am timp. Sunt acasa, dar e dezastru cu bagajele, curatenie, piticania ma ajuta, eu pun la loc, el trage inapoi, etc.

2 zile am fost ocupata cu magazinul, curatenie, marfa. A fost inchis 2 sapt. si era dezastru si acolo.

Si vremea asta ma omoara... Si cand am plecat, tot asa a fost.

La noi mai vine vara?

In Solden e plin cu magazine de genul. Desi erau reduceri, sunt foarte scumpe. Si nu am gasit decat articole de urcat pe munte, bocanci, articole de ciclism. Din astea mai de strada nu erau. Si multe magazine de firma scumpa.

Eu m-am multumit cu souveniruri.

Nu am stat iarna in campinguri, dar am vazut reclame cum ca ar fi foarte OK. Cam in orice camping gasesti rulote sau casute de inchiriat. Am vazut unele asa de frumoase cu curte ingradita, gratar, masa scaune, flori.

Nu stiu la munte cum e, dar la mare acestea se inchiriaza doar pe 7 nopti. Sunt foarte frumoase, dar eu la mare nu stau in camping. E foarte cald si nu stiu daca au aer conditionat.

Anul trecut am vazut un camping la Mondsee, unde erau numai rulote. Iti lasai masina in parcare, la intrare si te cazai la rulota. Si era plin.

Daca mai apuc azi, am sa scriu de la Aqua Dome. Acum a venit sotul acasa si s-a dus cu copilul la mall la plimbare, ca sa pot face curatenie, etc. Si eu ce fac? Stau aici cu voi. HA, HA.

pepsi70ro
[28.07.10 17:13:55]

Stai cu noi, dar mai si scrie, review-urile de calitate sunt foarte cautate iar al tau nu face exceptie.

[29.07.10 20:39:40]

si aici melodia atasata se poate schimba la cerere!

Alina Morar, catalinalupu, creivean, trandafir 1970

• pagină generată în 0.032083034515381 sec