ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 13.06.10
    JUL-2010

Cu mocanita pe Valea Vaserului (1) / AmFostAcolo! E un vis frumos!

Trezita de alarma telefonului atat de devreme nu eram in stare sa inteleg ce se intampla, sunt totusi in concediu... :)) ! Era ora 6.00! Nici macar cocosii nu se trezisera! M-am ridicat totusi din pat incercand sa vad cum e vremea, uitandu-ma pe fereastra pluteam parca intr-un nor, ceata deasa nu imi dadea voie sa privesc mai departe cu mult de balconasul camerei! Dar totusi... TREZIREA! MERGEM LA MOCANITA!

Nu stiu cand ne-am imbracat si am coborat, stiu doar ca prietena mea face o cafea f buna, de te scoala si din morti:))! Aveam un drum de aprx 80 de km, porneam din Ocna Sugatag, facusem traseul cu o zi inainte mergand la Borsa, o ora jum ne ajungea, dar cu ochii la rasaritul soarelui ajungem in Feresti in loc sa fi fost deja in Barsana, apoi luam drumul de Moisei in loc sa mergem direct Viseu... o adevarata aventura, deja nu doar ca ne trezisem, eram cu ochii cat cepele pe ceas! La ora 8 intram in sfarsit in Viseul de Sus. Exista un indicator spre Mocanita undeva aproape de centrul Viseului, de acolo mai e un km de parcurs (citisem pe aici ca e foarte greu de ajuns ca mergi pe bajbaite ca nu exista nici un indicator, ei bine exista, dar stii doar directia ce-i drept, am intrat initial in curtea unui depozit si ne uitam deja disperati dupa locomotiva cu abur, era 08.15, un morosean "iute" ne spune totusi dupa ce vede cat de agitati suntem ca era la urmatoarea poarta Mocanita.

La urmatoarea poarta surpriza mare agitatie... era 8:20! Nici nu am vazut decat ultimul vagon care era ticsit, m-am indreptat in fuga catre casa de bilete unde am dat nas in nas cu d-nu impiegat care mi-a spus pe un ton sever "Nu mai sunt locuri"! "Trebuie sa veniti mai dimineata!". - am indreptat totusi spre d-na de la casa, facusem atata inconjur si sa nu putem sa luam Mocanita?!!! , macar daca nu o vedeam, daca ar fi fost deja plecata, eram in stare sa stau in picioare, sa ma leg de ultimul vagon:))! numai sa plec cu mocanita!

Prietenii cu care am plecat erau deja consolati, iar eu tipam la ei sa mearga sa gaseasca loc in tren... mi-au spus ca e totul full! Am mers sa vad cu ochii mei... hm... 2 vagoane avand blocata intrarea... goale! Am mers iar la casa de bilete, erau rezervate pentru un grup de copii! (tel rezervare: 0744 686 714 spun ei pentru grupuri de cel putin 10, dar cred ca se fac si pt grupuri mai mici). Nu sosisera inca copii... apoi brusc o mare invalmaseala... grupul de copii... impiegatul anunta ca mai sunt 10 bilete cu loc, in picioare nu se poate merge, locomotiva nu poate trage mai mult! Am facut socoteala, erau la coada si eu luam ultimele bilete cu loc! in urma mea deja lumea facea scandal... cele de la casa le spunea amabil sa vina in alta zi, in ziua precedenta se plecase cu doar cateva locuri ocupate, nu la capacitate maxima.

Eram bucuroasa de reusita mea! M-am dus sa-mi caut prietenii pe "peron"... apoi l-am cautat pe impiegat sa vedem unde sunt locurile noastre. Era o mare de copii, printre ei ne-a aratat in pen-ultimul vagon locurile noastre. Am urcat si m-am strecurat pe locul meu cu parerea de rau ca nu ajunsesem sa vad fata Mocanitei, m-a trezit insa din acest regret sunetul aplauzelor! "Trebuie sa aplaudam ca sa plece le-am spus celor de langa mine" si in secunda doi tot vagonul rasuna de ropotul aplauzelor, apoi am inceput sa numaram: 10... 9... 8... 7... 6... 5... 4... 3... 2... 1... UUUUUUUUUUUUUUUUUuuuuuuuuu! Se auzi batrana Mocanita si invaluiti intr-un nor de fum incepem sa ne miscam! PLECAM CU MOCANITA!

Acesta e inceputul unui vis! Initial vezi doar depozit de lemn, apoi ultimele case ale Viseului de care ne in departam cu viteza melcului! Apoi incepe aventura! Mocanita se tine de malul Vaserului pe tot traseul, aproape nedespartita de el decat de locuri mici care au devenit depozit de lemne unde sunt mai late sau pur si simplu loc unde sa pui piciorul cand sare Mocanita de pe sine! Vaserul pare parca a spune cu susurul sau poveastea asta veche a locomotivei cu abur, dar acum parca e mai trist ca niciodata, mai agitat si mai intunecat (o fi din pricina faptului ca Mocanita nu mai e a noastra, sau doar inundatiile care au facut sa se umfle paraurile in munte si sa alerge catre el nervoase? ). Si parca pentru a intari impresia de poveste un cal alb paste la poalele unei coaste muntoase frumos impadurite, parca acum s-a dat jos Fat-Frumos! Radem in hohote!

Pe masura ce inaintam in munte povestea pare mai frumoasa, vegetatia devine luxurianta, peisajul este mirific, iar domnul care tine franele vagonului din fata noastra pentru placerea calatorilor coboara din cand in cand din vagon ca sa revina cu crengute de fragute si zmeura! Parca ne-a facut si noua pofta si incercam sa ne agatam si noi de un ramurel impodobit cu fructele rosii suculente! Nu reusim insa cu toate ca viteza ne-ar lasa sa o facem! Probabil exista si in asta un mestesug! Lasand fragii incepem sa facem fotografii si sa filmam, aproape toata lumea se indeletniceste cu acelasi mestesug! nu exista "fac asta la intoarcere" nu ai niciodata acelasi unghi si nu vrei sa pierzi nimic!

Brazii devin din ce in ce mai inalti, potecile care la inceput sunt destul de largi devin imperceptibile, iar verdele domneste ca la el acasa! Nu am vazut nicicand atatea nunte de verde la un loc! Ne plimbam de pe o parte a alta a vagonului flamanzi de inedit, incercand sa vedem cat mai mult din ce ne ofera natura! Nu vezi multe locuri atat de frumoase unde omul inca nu a ajuns sa strice ceea ce Dumnezeu a creat!

Ne trezeste din betia aceasta a simturilor mangaiate de peisaj "nasica" care vine sa perforeze biletele "Biletele la control va rog!". Biletul Mocanitei arata chiar la fel ca acelea de tren cartonate! (43 ron pentru adulti) Se amuza vazand reactia noastra la ce vedem in jur si ne spune inmanandu-ne biletele "Sunteti ca la film!". Si adevarul e ca parca ne rula prin fata ochilor o pelicula mai mult decat reusita!

O prima oprire a fost la Novat! Imi faceam loc sa cobor cat mai repede ca sa vad in sfarsit fata batranei Mocanita! Un copil care era asezat pe scaunul de langa usa desena un tren! :) Am mers de-a lungul trenului fara sa stiu cand am ajuns langa locomotiva! Suiera scotand mult abur! Cat de batrana... pe o placuta scria viteza max. 30km/ora! :) Fotografii peste fotografii!

Apoi o mare tristete! Un oftat prelung m-a trezit parca la realitate! Pe fata Mocanitei scrie ELVETIA! No coment dragi edili! Cum se poate una ca asta?!

Holz Company a preluat Calea Ferata Forestiera cu tot cu Mocanita! INCREDIBIL! Aproape imi venea sa plang de nervi! NOI CHIAR NU STIM SA FACEM TURISM!

Dupa ce ne-am oprit la Novat pentru incarcare cu lemne, si apoi mai sus in multe la un paraias pentru a se alimenta cu apa, Mocanita parca prinzand puteri serpuia pe podete de lemn lasand Vaserul cand intr-o parte cand in cealalta... dar pana sa apucam sa ne bucuram si de faptul ca acele curbe deveneau tot mai dese "nasica" ne insiinta ca mai sunt doua curbe si ajungem la Paltin! Capat de traseu! :((! Asa repede? 21 de km si un pic! Era totusi ora 11!

Uitandu-ne pe harta cu traseul Mocanitei am vazut cat de mult s-a scurtat, asa cum spunea si cineva mai inainte pe aici... parca adevarata minune a naturii incepea abia de acolo!

La Paltin am stat pana la 13.00! Daca nu ti-ai adus nimic de acasa poti manca gratar sau hamburger facum de ei acolo (6-8 ron) ! Picnicul e binevenit! Eram lihniti de foame! Au amenajat acolo vreo 2-3 foisoare cu banci si mese din lemn. Altele sunt puse la marginea padurii!

Dupa ce ne potolim foamea un pic ne avantam pe vechea linie ferata si descoperim noi peisaje de vis! Ne oprim insa la un moment dat nelinistiti de linistea din jur! In mijlocul salbaticiei... hm... daca vine vre-un urs pe aici? De cand nu a mai calcat pe aici picior de om? Cu pielea de gaina facem stanga imprejur si mergem parca cu pasi nesiguri pana auzim iar zgomotele copiilor din popasul de la Paltin! O experienta de neuitat!

Voi reveni mai tarziu cu alte impresii trebuie sa fug la servici :(!

Va pup pe toti si va incarc si poze cand revin!

Nu ratati aceasta calatorie cu Mocanita! E un vis frumos!

Ptr "episodul doi" - click aici

Trimis de aida.alecu* in 28.07.10 11:54:34

VIZUALIZĂRI: 4823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aida.alecu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Rasarit de soare in Maramures!

mirelab
    [28.07.10 12:13:11]

Cu mare drag primele 400 PMA ale review-ului...

Ma bucur ca ati reusit sa urcati si sa iti indeplinesti visul. Am retrait cu placere, alaturi de tine, plimbarea cu mocanita.

Si, m-am amuzat teribil ca v-ati ratacit...si noi am patit la fel...dar nu mi s-a parut important sa iti atrag atentia asupra acestui aspect, am crezut ca numai noi suntem in stare sa vedem traseul printre gene

Gata! De azi avem un review pe cinste despre plimabarea cu mocanita. Ecoul meu de acum ceva vreme a devenit arhiva Te asteptam cu urmatoarele episoade din Maramures!

[28.07.10 12:13:15]

Super fain review-ul, excelenta experienta, felicitari pentru modul in care ne-ai impartasit-o - o lectura incantatoare.

presario
    [28.07.10 12:35:01]

Foarte tare, felicitari + SB !

ancamariagadea*
    [28.07.10 12:35:44]

Excelent review! Te voi citi si alta data cu interes!

Am fost si noi anul trecut si trebuie sa recunosc ca a fost o experienta inedita...desi, neimbracata corespunzator...am cam dardait de frig

Dar...cate mocanite nu zac in uitare si neglijenta la noi in tara...

Alina Morar
    [28.07.10 12:36:32]

Superb! Am calatorit si eu o data cu tine cu Mocanita, deoarece cand am fost acolo, nu mergea sau nu mai stiu care a fost faza. Imi doresc si eu nespus de mult sa merg cu aceasta Mocanita.

DA!!! Turismul nostru este la pamant!!! Vai de capul nostru.

Spuneai ca au preluat elvetienii aceasta Mocanita. Acum m-am intors din Elvetia, ce trenuri au aia... si cum merg la 3000m... Te doare mintea!!! Eu m-am "imbolnavit" de ce am vazut acolo!!! Rusine noua si tarii acesteia. Imi pare nespus de rau ca trebuie sa zic asa.

Eu imi iubesc tara si ce peisaje avem, daca am stii sa facem ce trebuie, poate ca am trai si noi boiereste numai din turism.

Asta e... Poate ne citesc AIA MARI si se gandesc sa faca ceva.

Cand am venit acasa, am pornit si eu tv, duminica dimineata si ce-am putut vedea. La Romania te iubesc se vorbea cum CFR da faliment, ce pericol este pt calatori sa mearga cu trenul si nu mai stiu, ca m-am enervat si l-am oprit.

cosminp
    [28.07.10 13:06:27]

foarte frumos, mi-a placut foarte mult ce si cum ai scris. ai votul meu.

acum ti-ai dat seama ca stim sa facem turism?

of, pacat de noi.

astept cu nerabdare pozele.

creivean
    [28.07.10 13:13:47]

Votul 11, din tot sufletul, pentru un review şi o zonă deosebită, must see, pentru oricine. Felicitări.

cosminp
    [28.07.10 13:29:31]

recitind si uitandu-ma din nou pe pagina, mi-am pus cateva intrebari si acum vreau sa ti le pun si tie

1) de ce ai depunctat serviciile, bucatarie & masa, distractie & relaxare?

2) ce ne poti spune despre cazare notata 100%? ati dormit in mocanita?

sa nu te superi.

romanitzaa
    [28.07.10 13:41:00]

Aflasem de curand ca nu mai functioneaza. Nu pot decat sa ma bucur pentru aceasta frumoasa experienta a ta si iti multumesc pentru modul in care ne-ai povestit-o!

bubumaia
    [28.07.10 14:00:45]

Oooo, ce review!! aproape ca poti atinge emotia si incantarea. Excelent scris.

ascent
    [28.07.10 14:02:51]

Atat de frumos scris .. de parca am fost si noi acolo... Anul viitor insa precis vom veni ! Un vot mare si binemeritat! Felicitari pentru review si asteptam pozele ...

krondia*
    [28.07.10 15:17:13]

Mocăniţa e un vis mai vechi de al meu, mă bucur să aud că mai circulă... Foarte frumoase impresii, aştept şi continuarea!

trandafir 1970
    [28.07.10 15:26:25]

Superb traseu, cu un click colindam virtual in toata tara...Asteptam pozele cu sufletul la gura!

un vot si de la mine!

P.S.-Auzisem ca este si in Bucovina o mocanita? Poate stie @sanziana.m ceva...

bessondm
    [28.07.10 21:39:52]

Foarte faina descrierea aventurii voastre, ma bucur pentru bafta voastra cu biletele. De mult visez si eu la o plimbare cu Mocanita, am facut-o prin ochii Protv-ului odata (au facut un reportaj acolo despre Mocanita), am refacut-o acum prin ochii tai - ai o penita deosebit de inspirata. Si-n reportajul de la tv se sublinia faptul ca daca nu veneau elvetienii s-o preia, Mocanita moroseana ar fi sfarsit la fier vechi. Asa s-a intamplat, din pacate cu cea care pana in 2003 circula intre Agnita si Sibiu.

creivean
    [28.07.10 21:51:56]

@webmaster,

Până reuşeşte @aida. alecu să urce nişte poze, poate ne uităm la un clip video: click aici

raduu1972
    [29.07.10 08:13:08]

superrrrrrr, aproape ca am simtit si eu emotia care te-a cuprins pe tine in momentul plecarii mocanitei, felicitari

[30.07.10 18:33:58]

mirelab

Nu cred ca puteam trece peste ratacirea matinala prin satele maramuresene, e f dragut, dar tare naspa cand te grabesti undeva! Ecoul tau e f bun, eu am scris pioate un pic mai pe larg atata tot!Multumesc de aprecieri!

[30.07.10 18:35:17]

Speram la un astfel de ecou cand am deschis o noua rubrica pentru Mocanita! acum sper sa ma intelegi si sa ma ierti ca l-am deschis!! Multam fain!

[30.07.10 18:35:49]

presario multumesc si eu!

[30.07.10 18:39:19]

@ancamariagadea Am uitat sa spun acest aspect! toata lumea ne-a avertizat in privinta frigului, poate depinde acum si de perioada in care ai fost, noua chiar ne-a fost cald!

Dimineata desi a fost ceata (cu o seara inainte a plouat torential) nu a fost atat de frig, cu o bluzita de trening se rezolva problema, iar mai tarziu am stat chiar in maieu!

Multam de aprecieri!

[30.07.10 18:44:12]

@Alina Morar Macar o data in viata trebuie sa faci anumite lucruri! Trebuie sa mergi macar o data in viata cu Mocanita! Si ca sa nu ai surprize eu zic sa nu intarzii sa faci aceasta calatorie, nu se stie daca peste cativa ani va mai fi la fel de frumos, deja nu mai este la fel de frumos ca atunci cand se mergeau 40 de km!

Chiar ca am trai boiereste din turism daca am sti sa il facem!

Imi place ca am reusit sa te fac sa calatoresti odata cu mine cu Mocanita, e ceea ce doresti cand scri un ecou, sa faci ca cel ce citeste sa isi inchida ochii si sa calatoreasca cu tine, sa il faci sa isi doreasca si el acea experienta!

[30.07.10 18:57:11]

cosminp Vin si pozele!

De ce am depunctat 1. bucataria... poate ma asteptam la ceva mai traditional la pensiune (am cerut noi platou romanesc cu produse de casa si paturi... un fel de bulz cum se spune la noi), in plus mult prea condimentata! sarata si grasa! Asta e maramureseanul! stinge cu horilca! !

2. distractie si relaxare... in Maramures (Ocna Sugatag) nu prea ai unde sa iti perteci serile, noi am avut noroc ca am fost mai multi si ne-am distrat, daca esti in doi nu prea ai unde iesi!

Atentie amatori de discoteci si baruri! Nu exista asa ceva! Poate doar in marile orase! Dar nu merita sa te cazezi acolo!

3. servicii... poate am depunctat un pic, nu e vb de cazare, acolo in afara de faptul cu mancarea e ok, dar si asa nu meritau depunctati, chiar o sa ii recomand intr-un ecou ca si cazare! E vb ca nu ai de unde sa iti cumperi un suc, un fruct, o acadea, nu mai zic de tigari si bere, sau carne de gratar. (A trebuit sa mergem in Baia Mare pt carnea de gratar). Iar dupa 10 seara liniste si pace... si treaba cu hai mai repede ca se inchide la Non stap e chiar pe pielea ta in zona aia! ) !

Si apropo... as fi vrut sa dorm in Mocanita! incomod cred, dar daca se mai gaseau cativa era distractie! !

[30.07.10 18:57:48]

creivean Multumesc!

[30.07.10 18:59:04]

radu1972 Ma bucur ca am reusit sa te fac sa vezi cu ochii mintii acest moment! E ceva unic! Multumesc de aprecieri!

[30.07.10 21:28:35]

Am incercat sa raspund tuturor care au facut efortul de a citi acest luuuuung ecou! M-a furat peisajul!! Daca nu i-am scris cuiva scuzele mele! Si inca nishte scuze...pentru greselile de ortografie si nu numai cred! Mesajul final: NU RATATI MOCANITA! cat o mai fi ceva de vazut!

Andox
    [30.07.10 22:11:35]

aida.alecu bucura-te ca pe fata mocanitei scrie Elvetia pentru ca altfel nu cred ca mai aveai ocazia sa mergi cu ea.

Amandoua impresiile sunt excelente , savuroase , astept si restul aventurilor tale in Maramures.

[31.07.10 14:25:30]

Andox Da, macar mai exista Mocanita, ai si tu dreptate, dar e facuta de noi calea ferata, e facuta la noi in Resita locomotiva, cum sa lasi sa fie furata la modul asta? Ma bucur ca exista, dar mare pacat ca nu stim sa ne respectam valorile...

Revin cat de curand cu restul aventurilor, dar am nevoie de timp sa scriu pe larg intamplarile, timp dupa care cam alergam...ca de...nu putem spune ca ei..."nu-i bai!" dupa juma de ora, am muri de foame! ! Glumesc desigur! Multumesc de aprecieri!

[31.07.10 15:06:27]

@aida. alecu... aifostacolo şi n-ai observat că locomotiva a fost produsă la 1910 de Orenstein & Koppel la... Budapesta? (click aici)

[31.07.10 15:33:48]

Dragos Nu stiu daca ai fost atent, e produsa la Resita, scrie chiar pe ea acest lucru, e mai noua, nu e din 1910, cred ca anul fabricatiei e pe la anul 1950... 54 daca nu ma insel!

Cea mai veche Mocanita a noastra e fier vechi deja! : ( (!

[31.07.10 15:38:28]

bessondm Am avut o mare bafta intr-adevar cu biletele! In caietul cu impresii ultima semnatura era data de o familie care scria ca nu are nici o impresie pentru ca nu a prins bilete! !

Ar fi trebuit sa raman sa scriu ce am scris aici, dar cred ca pentru cei ce au mers cu Mocanita sunt vb goale!

Multumesc tuturor de aprecieri!

[31.07.10 15:39:43]

@bessondm Din cate stiam cea de la Sibiu a fost electrica, nu pe abur... dar nici macar asa nu mai exista! !

[31.07.10 16:04:08]

@aida. alecu, nu vreau să par cârcotaş; e drept, nu mă uitasem atent la pozele ataşate, DAR: în P30 se observă clar pe lateralul maşinii numarul CFF 763 193. Asta o identifică foarte clar drept o locomotivă Krauss (Austria), fabricată în 1921! plăcuţa cu Reşiţa i-a fost probabil ataşată în urma unei reparaţii la aceste uzine...

pt. dovada certă, fă click aici

(iniţial, recunosc, m-am înşelat şi eu, crezând că e vorba de locomotiva de pe prima pagina a saitului lor din linkul ce l-am pus în ecoul meu anterior).

[31.07.10 16:25:59]

Dragos Nu se poate! E cineva pasionat de Mocanite mai rau ca mine?! Ceea ce spui tu Dragos este f corect, in P30 este intr-adevar o mocanita veche, din 21, cea fabricata in Austria!! daca te uiti insa mai atent la P30 exista o mana care iese din Mocanita noastra! deci cea din poza P30 CFF 763 193 este o mocanita cu care ne-am intalnit pe traseu! face din cand in cand probe, e posibil ca atunci cand nu e trenul la capacitate maxima sa se mearga chiar cu ea...! Mocanita cu care am mers noi este cea din P21, daca esti atent nu e o placuta cu Resita pusa aiurea, este chiar fabricata la Resita in '54 asa cum iti spuneam fara sa ma insel!

Nu esti carcotas deloc poate ca lungind prea mult ecoul nu am dat pozelor toate explicatiile cuvenite!

Acum sper sa fii de acord cu mine!

Multumesc oricum de ecou!

[31.07.10 16:53:56]

Ei, acu' în sfârşit pricepui şi io! Aţi fost cu 'maşina' 764 421 - Elveţia, într-adevăr fabricată la noi. Mulţumesc pentru clarificare.

[31.07.10 17:02:06]

Cu mare placere!! Sincer nu ma asteptam sa fie cineva atat de minutios in studierea mocanitelor! Fain ecou! Multumesc mult! Ai nota 20 de la mine! Si multumesc si eu pt foto cu mocanitele si detaliile despre ele!

adiiri
    [29.06.11 22:40:21]

Imi doresc anul acesta un concediu in Maramures. Din pacate insa, bugetul familiei este destul de redus si m-ar interesa, daca se poate cateva informatii despre locuri de campare cu cortul. Ati vazut undeva in drumul vostru campinguri sau corturi amplasate pe marginea raului Viseu? Poate la Cavnic? Multumesc!

danmlb
    [30.09.13 14:06:44]

Nu va inghesuiti, este o simpla plimbare in vagoane invechite si care te balangane in ritm de melc pe langa raul Vaser, deci in Vale, deci jos, nu trebuie sa va asteptati sa ajungeti undeva sus. Veti vedea deci dealurile impadurite de jos in sus, raul cam maro, si cam atat.

Parerea mea ca nu merita, mai degraba o plimbare pe jos oriunde este ceva de vazut.

[30.07.15 10:53:43]

Mutat în rubrica "Cu mocanița pe Valea Vaserului, VIŞEU" (nou-creată pe sait)

adiiri, aida.alecu*, Alina Morar, ascent, bessondm, bubumaia, cosminp, creivean, danmlb, krondia*, raduu1972, romanitzaa, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂCu mocănița pe Valea Vaserului:

• pagină generată în 0.099251985549927 sec