ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
JUL-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Extrem de nemulțumit

Sub asteptari

Dupa 2 vacante in Turcia si una in Romania, unde am jurat ca nu mai ma duc, anul acesta m-am gandit sa incerc si Bulgaria. Am plecat fara prea mari pretentii, fiind constient ca nu poate fi ca la Delphin Palace.

Statiunea este aglomerata si plina de hoteluri kitchoase. Este genul de statiune unde cred ca s-ar simti bine cei ce merg pentru bautura si femei. Partea proasta este ca bulgaroaicele sunt urate iar nemtoaicele... si mai si. O alta caracteristica a statiunii este reclama agresiva: femei care danseaza pe mese la intrarea in baruri, tot felul de indivizi care te invita la restaurantul lor spunand ca este cel mai minunat, pliante cu parcurile acvatice si multe alte briz-brizuri.

Seara se formeaza grupuri de tineri (hoarde), morti de beti, care urla prin toata statiunea, ca adevarate galerii de fotbal.

Plaja pare mai curata decat in Romania, singura problema fiind faptul ca nu au scrumiere sau ceva pe care sa folosesti pe post de scrumiera.

Daca mergeti cu copiii aveti cu ce sa ii distrati: tobogane, mini parcuri de distractie, cinema 5D. Pe aleea dintre hoteluri si plaja puteti face fotografii cu: maimute, crocodili, papagali sau serpi.

Preturile mi s-au parut destul de mari, cam ca la noi la mare. De exemplu am fost in Nesebar, un oras de langa Sunny Beach si pe 4 beri draft, 2 ape, 4 espresso (vai de mama lor) si un suc am platit 58 de leva, adica 130 lei.

In ceea ce priveste hotelul, desi nu m-am asteptat la surprize placute, trebuie sa spun ca a fost sub asteptari.

Personalul a fost ok, in sensul ca si-au facut treaba cum au putut (dar nu ca la turci unde daca doar daca te uitai la un ospatar sarea si te intreba ce iti doreste inimioara) iar camerele decente si curate. Un plus la camere l-a constituit si faptul ca le-a dotat cu un dulap cu tacamuri, farfurii, ibric, craticioara si o plita electrica si puteai face o cafea sau incalzi un lapte pentru copil.

In ceea ce priveste mancarea au fost la pamant, din punctul meu de vedere. Au avut doar cateva feluri de mancare (aproximativ 7-8 feluri). Dupa un timp au inceput sa le schimbe; sa le schimbe locul: in loc de bacon erau crenwustii si in loc de crenwusti era baconul. Partea si mai proasta este ca au fost aproape aceleasi mancaruri timp de 7 zile. Si partea si mai proasta este ca tot ce putea fi facut pe gratar era facut la cuptor sau cel putin asa arata. Am mancat in fiecare dimineata la bacon si la oua ochiuri ca nu mai vreau sa vad cel putin 6 luni asa ceva. Pieptul de pui era taiat in fasii mici si preparat la cuptor si avea un gust ca dracu. Au pus si pulpe de rata dar care nu erau parlite cum trebuie. Intr-o seara au bagat carnati. M-am bucurat ca in sfarsit mananc si eu altceva dar cand am muscat aveau un gust de parca ar fi fost stricati sau dracu stie ce ierburi le-or fi pus de aveau gustul asta. In alta zi, am decis sa o dau pe fructe si pepene, numai ca atunci cand am muscat din pepenele galben mi-am dat seama ca era cel ramas de la masa de seara. Unul dintre motivele pentru care am asteptat sa ajung cat mai repede acasa a fost mancarea.

Alta bila neagra a fost treaba cu sezlongurile. In prima zi am putut sa platim la hotel 15 leva dar din ziua urmatoare ni s-a spus ca nu se mai poate, ca asa a hotarat managerul hotelului si a trebuit sa platim 21 de leva direct pe plaja.

Piscina era relativ mica si daca intrau mai mult de 20 de persoane deja era o problema.

Dar cel mai tare m-a nemultumit politica lor fata de ceea ce inseamna all inclusiv.

Aveau 2 baruri la care se putea consuma gratuit dar inca doua, muuult mai aerisite, unde se putea consuma pe bani. La unul dintre barurile cu bani, pe terasa aveau seara cantareti si daca stateai te barul unde se consuma gratuit te simteai ca negrii care se uita la nobilime cum petrece. Chiar am numit barul ala " la negri". Dar am hotarat sa nu le dam nicun ban. Asa de ai dracu.

Partea foarte urata a fost cand s-a intrerupt curentul o zi intreaga. Berea la all inclusiv s-a terminat repede si mai era doar bere calda. Dar la barul la care se consuma pe bani, se servea bere rece. Adica eu le-am platit in avans, pe o saptamana, si-au facut treaba cu banii mei si acum ma puneau sa platesc ca sa pot bea o bere rece. Asta a fost nesimtire din partea lor.

In ciuda la toate neplacerile astea nu am facut o drama ci am incercat sa iau ce a fost bun si sa ma simt cat pot de bine, dar una peste alta hotelul si statiunea au fost sub asteptari. A fost ca o vacanta la mare in Romania, la jumatate de pret.

Din punctul meu de vedere Bulgaria intra pe lista neagra, alaturi de Romania, in ceea ce priveste vacantele la mare.

Trimis de dan1 in 28.07.10 01:06:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dan1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 barul de negrii

luminitab
    [28.07.10 07:16:31]

Asa bine seamana cu hotel Planeta din aceeasi statiune ca poti ajunge la concluzia ca au acelasi manager.

Totusi, nu trage linie pe harta Bulgariei. Sunt locuri unde n-o sa iei teapa: Hotel Miramar din Obzor, Complexul Dyuni -Sozopol, Azalia- Sf. Constantin si Elena, hotel Finlandia din Pamporovo. Iti recomand aceste locatii in care am fost si care nu m-au dezamagit. Spun asta pentru ca am citit printre randuri cam ce ti-ar place sa aiba un hotel

webmasterXY*
    [28.07.10 08:02:06]

@luminitab, in masura timpului disponibil iti recomand sa scrii impresii si despre destinatiile amintite de tine in ecou (Duni, Azalia), notele tale contand la media generala de care se bucura ambele hoteluri.

Alex_Macedo
    [28.07.10 08:47:52]

... în ciuda faptului că m-am amuzat pe cinste cu naraţiunea ta, trebuie să recunosc că adopt aceeaşi atitudine când ajung într-un loc şi lucrurile sunt... "vis": make the best of it!!!

... nu-mi fac iluzii ca să nu am deziluzii!

... un vot şi de la mine... mersi de info, chiar dacă nu voi călca vreodată prin Bulgaria (... decât dacă devine o nouă... Turcie! ), tocmai din motivele expuse mai sus în review!!!

luminitab
    [28.07.10 09:46:25]

Nu mai tin minte daca am dat punctaj, asa ca-l dau acum.

dan1AUTOR REVIEW
    [28.07.10 22:28:24]

cred ca ai uitat sa mentionezi de faimoasele banane, care erau taiate in in 3,la fel si merele

Alex_Macedo, dan1, luminitab
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Victoria Hotel: