ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
ÎNSCRIS: 30.07.09
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 [ani]

Alanya, orasul piratilor

Inainte sa plec in vacanta, stiind ca vom merge in sejur la un hotel aflat destul de aproape de Alanya, mi-am spus ca trebuie musai sa vizitez si acest oras. De la hotel se organizeaza excursie optionala in Alanya, dar eu va recomand sa va inarmati de acasa cu harti ale orasului si ale zonei si sa cautati informatii despre oras. Noi am stat la un hotel din Okurcalar, de la hotel pana la soseaua Antalya - Alanya erau cam 300m. Am iesit in sosea si am gasit statia de dolmus. Asa ii spun localnicii autocarului care face transport persoane intre Side si Alanya. Desi numele mijlocului de transport duce cu gandul la vreun microbuz vechi, autocarul are aer conditionat si este spatios. Biletul costa aprox. 4 lire turcesti / pers. (in Turcia va recomand sa faceti toate cumparaturile in lire turcesti), cam 2 euro/pers.

Am mers cu dolmusul cam 30 min. si am coborat la capat, intr-o statie mare de autobuze unde veti gasi si harta detaliata a orasului lipita de peretele statiei. Statia de autobuz se afla intre orasul vechi si orasul nou. Din statia de autobuz este imposibil sa nu va descurcati astfel incat sa iesiti spre port. Am trecut mai intai printr-o zona a bazarului din Alanya si am cascat gura la tot felul de produse traditionale, suveniruri. Au si produse din piele, blanuri, covoare, bijuterii si multe standuri cu haine... ca in orice bazar turcesc.

Am trecut prin bazar si am ajuns in orasul vechi, cu strazi inguste si intortocheate, cu moschee, cu lamai si banani. Foarte repede se ajunge in port.

Si aici... este o priveliste minunata! Pe fundalul marii de un albastru patrunzator, se leagana o multime de corabii, corabioare, barci, cu vele, cu panze, majoritatea sunt in asa fel construite si aranjate incat sa-ti dea senzatia de corabii de pirati. Si marinarii sunt dupa infatisare niste... pirati moderni! Fiecare te imbie sa urci la bord si te invita sa faci o plimbare pe mare.

Noi ne-am plimbat putin prin port si ne-am indreptat catre Turnul Rosu, Kizil Kule, un urias rosu ce "pazeste" portul. Este construit din caramida rosie si de la turn pornesc ruinele cetatii vechi a orasului, ruinele fortaretei (Kale). In trecut, atat turnul, cat si fortareata erau folosite pentru apararea orasului de inamici. Am vizitat Turnul Rosu (biletul pentru adulti costa 3 lire turcesti, gratis pentru copii), aici veti gasi informatii despre perioada in care a fost ridicat si despre importanta lui pentru oras. Printre crenelurile turnului (sus in turn se ajunge dupa ce se urca 3 nivele) aveti priveliste frumoasa spre port si spre zidul cetatii. Iarasi m-a impresionat albastru puternic al apei. Dinspre turn se poate porni pe langa ziduri catre cetate (care se fla undeva sus), insa la un moment dat drumul se blocheaza si trebuie sa va intoarceti. Noi am vrut sa ajungem sus, in cetate pe jos, dar am constatat ca ne va fi imposibil, deoarece este destul de mult de urcat, urcusul este abrupt si am prins si o zi foarte calduroasa (cred ca erau cam 40-42 grade).

Am coborat dinspre zidurile cetatii, ne-am intors in port si ne-am imbarcat pe o corabioara din port (o calatorie pe mare de o ora costa 5 euro de pers sau 10 lire). Calatoria cu piratii a fost taree interesanta, am vazut marea in larg, cu albastrul acela inegalabil si curat, am vazut farul din Alanya, alb si vesnic stapan al portului, am vazut plaja Cleopatra, cunoscuta pentru nisipul fin, pentru spatiile largi si pentru ca a fost daruita candva de Antoniu Cleopatrei. Corabia face de fapt un ocol al unei mici peninsule pe care se afla cetatea din Alanya, de pe mare se vad zidurile cetatii si ruinele. Impresionante sunt pesterile in stanca sapate de apa... Pestera Plangatoare (Pestera Damlatas), unde sunt multe stalactite si stalagmite, cu temperaturi care nu variaza foarte mult deoarece este adanca in stanca si permite patrunderea apei; Pestera Piratilor care este impresionanta prin faptul ca se poate trece prin stanca ce reprezinta peninsula dintr-o parte in alta. Piratii de pe corabia cu care am fost noi ne-au prezentat toate aceste lucruri si ne-au aratat cum se poate trece dintr-o parte in alta a stancii. Daca ajungeti in Alanya nu trebuie sa ratati pesterile!

Dupa ce am revenit in port, am inchiriat un taxi (noi am dat 12 lire) si am urcat pe dealul cetatii pana la cetate. Taxa de vizitare a cetatii este de 10 lire/pers, gratis pentru copil. Cetatea seamana mult cu palatul lui Minos din Creta, dar este de dimensiuni mai mici. Privelistea este magnifica, plaja Cleopatra este frumoasa, dar si orasul nou se vede frumos de sus.

Din cetate am coborat tot cu taxiul care ne-a lasat in centrul orasului vechi. Si de aici am pornit inapoi spre dolmus, trecand, binainteles, prin bazar, unde nu am putut rata ocazia de a face cateva cumparaturi. Va recomand bazarul din Alanya pentru ca gasiti aici tot felul de produse si preturile sunt mult mai bune decat in bazarele de la hoteluri.

Si daca aveti sejur in zona Alanya, mergeti si vizitati orasul, nu veti regreta.

Trimis de monicutza in 27.07.10 23:09:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 16465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un colt din orasul nou

[27.07.10 23:55:48]

Am recitit ceea ce am scris mai sus si am gresit ceva... Pestera Damlatas este una si aceeasi cu Pestera Plangatoare, aici sunt stalagmite si stalactite, cu temperaturi constante. Prin ea se poate trece dintr-o parte in cealalta a stancii. Imi cer scuze, de vina este ora inaintata.

webmasterXY*
[28.07.10 00:36:52]

S-au efectuat in review modifcarea solicitata de autoare.

presario
[28.07.10 09:40:20]

Foarte bun review-ul, felicitari !

[28.07.10 10:24:44]

Multumesc pentru aprecieri! Cand am plecat spre Alanya am constatat ca pe amfostacolo nu gasisem nimic despre Alanya, ce se poate vizita, daca merita efortul sau nu si mi-am spus ca la intoarcere voi scrie o recenzie despre oras, poate ca va folosi celor care vor sa faca o excursie in zona.

adaiulia
[28.07.10 14:40:30]

Da, util review iar fotografiile... minunate.

Un vot si de la mine.

[28.07.10 14:54:55]

monicutza... felicitari pt, review ai un vot si de la mine

[28.07.10 15:06:06]

Multumesc mult!

[28.07.10 15:09:49]

ai fost sa vizitezi alanya special sau a fost vreo excursie de la hotel?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[28.07.10 15:26:12]

Chiar interesant orasul , si eu mi-am propus sa-l vizitez cand ajung in zona.

Felicitari pentru review si informatii.

[28.07.10 15:29:30]

De la hotel puteai face excursie optionala in Alanya (parca era in jur de 50 euro / pers).

Dar am ales sa vizitam Alanya pe cont propriu, pentru ca luasem de acasa harti si ma interesasem cam ce se poate vizita, eram pregatita.

Desigur ca am iesit mult mai bine cu pretul, am cheltuit cam 100 euro pentru 3 persoane: intrari la muzee (13 euro), transport dus-intors Alanya (12 euro), calatorie pe mare (15 euro), taxiul dus-intors cetate (10 euro) si de 50 euro am luat tot felul de suveniruri din bazar (de ex. pe papucii de duh am dat 12 lire, cam 6 euro; un sapun turcesc costa 2 lire, o cutie cu rahat 3 lire, pe ceai turcesc 150gr. am dat 8 lire).

Mai ales in bazar, daca mergi sa cumperi dintr-un singur loc, fac turcii discounturi. E-adevarat ca nu am fost acolo sa iau blanuri si aur, piele sau covoare... la astea sincer, nu stiu preturile.

Cert este ca daca mergeti in orice bazar din Turcia, este bine sa aveti lire turcesti la voi (in Alanya erau case de schimb la toate colturile, plus banci si bancomate). Sunt foarte putine magazine care accepta plata cu card, acolo aproape totul se poate negocia.

[28.07.10 15:42:15]

Noi am fost in Lara si am dat o fuga la un mall si in bazar si stiu ca se negociaza. ; lire am luat de la noi din tara.

Poate la anul o sa ajung in alanya si este bine de stiut ce este de vizitat. Iti doresc o zi buna...

raly
[01.09.10 09:07:09]

Frumos rewiew,aici vrem sa ajungem si noi anul viitor!

[01.09.10 11:04:50]

Multumesc pentru aprecieri si va doresc tuturor sa aveti vacante linistite si frumoase.

[28.04.11 20:03:15]

Foarte interesant si documentat acest review! Ai idee in excursia de 50 de euro ce era inclus?

[29.04.11 09:47:04]

Buna, Magdalena! Pai din cate imi amintesc excursia avea ghid roman, autocar Alanya dus-intors si dimineata erau programate: vizita la Turnul Rosu, vizitarea cetatii, plimbare cu vaporas pe mare, masa de pranz (parca masa era pe vaporas), vizitarea pesterilor piratilor, vizitarea plajei Cleopatra si tot dimineata cred ca era inclusa si vizita la un muzeu de arheologie si istorie, toate astea insotite cu explicatii ale unui ghid roman. Dupa-amiaza sigur era propus timp liber pentru cumparaturi in bazarul din Alanya sau plimbare si vizitarea orasului nou.

Excursiile astea optionale au marele avantaj ca te plimba in locurile cele mai importante din zona si, avand la dispozitie ghid roman, iti explica ce s-a intamplat, cum, de ce. Dar esti constrans sa vezi tot ce iti propun ei. Poate ca cineva nu e curios de muzeul de arheologie si ar vrea sa se plimbe in timpul ala pe faleza, dar daca a platit excursia se va duce probabil la muzeu.

Daca mergi in excursie de capul tau (asa cum am facut noi), trebuie sa stai acasa pe internet sa cauti ce se poate vedea, sa vezi cat costa fiecare chestie, daca merita vazut sau nu, nu beneficiezi de ghid care sa iti explice amanunte despre locuri, dar... ai maree libertate sa faci cum vrei, plus ca "vezi" altfel oamenii, locuitorii, ii "simti" mai aproape, mai ales daca mergi cu trasnportul in comun.

O recomandare: nu mergeti in Turcia in iulie-august!! Este cumplit de cald, in iunie erau deja 42 grade si umiditate foarte mare, la pranz era insuportabil. Daca puteti, alegeti lunile mai sau septembrie.

Vacante minunate va doresc!

[29.04.11 10:09:44]

Multumesc! Foarte util! Noi mergem cu avionul, asa ca de aceea ma interesa ceva organizat. De capul meu fara masina inseamna sa dau pe autocar/taxi destui bani, sa bajbai pe acolo...

O sa mergem in mai, asa ca s-ar putea sa fie chiar racoare, habar nu am.

O sa ma interesez atunci la hotel de acest gen de excursie, insa, din descrierea ta mi se pare foarte faina, doar ca pierdem masa de pranz.

[29.04.11 10:16:03]

Da, se pierde masa de pranz de la hotel, dar in excursia propusa de ei, era inclusa si masa de pranz. Si noi tot cu avionul am fost si de la hotel am luat dolmush-ul pana in Alanya. In luna mai cred ca e super, noi am fost in mai in Grecia, in insule si a fost mai bine decat in iunie in Turcia, a fost ceva mai racoare, dar tot am avut 30-32 grade. Excursia organizata dura aproape toata ziua, parca pana pe la 7 seara, noi pe la 4-5 eram inapoi.

[29.04.11 10:22:51]

Vrei sa spui ca tu ai dat 100 de euro pentru 3 persoane cu tot cu cheltuiala din bazar? Ca noi tot 3 suntem. Cu excursia organizata am cheltui 150 de euro, in aceste conditii se preteaza cum ati facut voi...

[29.04.11 10:30:55]

Da, 100 euro cu tot cu ce am luat din bazar - 3 pers. 50 euro au fost transportul pana la Alanya si inapoi, intrarile pe la muzee si taxiul pana sus, la cetate (taxiul a fost cam scump, dar si sa urci pe jos e greu si e mult de urcat, mai ales ca am avut copil cu noi; incepusem sa urcam, am vazut ca e foarte mult de mers si ne-am hotarat la taxi) si plimbarea pe mare care costa 5 euro de pers. Acum depinde si ce vreti sa luati din bazar, noi nu am luat blanuri si covoare si bijuterii... am luat suveniruri si maruntisuri (ceaiuri, sapun, papuci turcesti, raki de-al lor la sticle mici, mici pentru cadou, vederi, semne de carte, prosopele de baie), deci nu chestii scumpe si complicate, de-asta am cheltuit numai 50 euro.

[29.04.11 10:58:03]

Cu papuceii aia de duh ma omoara fi-mea... Au si numere mari? Ca turcoaicele sunt cam micute...

Dolmushul cum l-ai luat?

Multumesc mult de raspunsuri!

[29.04.11 11:20:57]

Papucei gasesti in bazar toate culorile (roz, rosii, grena, albastri, galbeni, verzi) si toate marimile, eu pt. fetita de 7 ani am luat masura 32, dar anul asta i-au ramas cam mici. Aveau si masura 37 ca pentru mine, si mai mari. Oricum ii puteti proba. Sa schimbati euro sau dolari in lire turcesti (si in bazar sunt case de schimb si au curs bun), preturile sunt mult mai bune in lire turcesti. Papucii au fost 12 lire, unii de pe acolo ii dadeau cu 15 lire, pretul e bun oricum pentru un produs pe care il vei avea ca amintire mereu... cam 25-30 lei.

Dolmush-ul... noi am stat la Saphir Resort in Okurcalar, la 30 km de Alanya, pe malul marii. Majoritatea hotelurilor din zona aia (intre Manavgat si Alanya) sunt asezate intre mare si autostrada principala, care pleaca din Antalya si merge la Alanya. De la hotel pana la soseaua principala erau cam 300 m, iar statia de dolmush era chiar la capatul stradutei ce ducea la hotel, deci a fost foarte comod sa luam dolmush. Daca luati dolmush-ul in sens invers, spre Antalya, puteti merge la Manavgat-Side, am auzit ca e foarte frumos si la Side, este canionul verde, o moschee frumoasa, ruinele romane, dar oricum noi suntem hotarati sa ajungem intr-un an in zona, deci nu am sacrificat inca o zi de vacanta pt. Side. Si la hotel ar trebui sa va spuna reprezentantul agentiei prin care plecati de unde se ia dolmush-ul, daca nu zice intrebati voi la hotel sau reprezentantul agentiei.

[29.04.11 11:37:45]

@monicutza, noi plecam in iunie la Delphin de Luxe, te rog spune-mi si mie mai exista vreun bazar in afara de cel din Alanya?

[29.04.11 14:14:44]

Multumesc din nou pentru toate informatiile pe care mi le-ai dat!

[02.05.11 10:05:54]

Pentru Celeste: din cate stiu eu Delphin De Luxe nu e departe de Saphir, ceva mai spre Antalya. Fiecare hotel are magazinele lui proprii, dar preturile sunt ceva mai piperate decat in bazare. Delphin s-ar putea sa fie mai aproape Manavgat-ul ca distanta, decat Alanya. In Manavgat sigur este bazar, ca si in Side, dar cred ca sunt mai mici decat bazarul din Alanya, pentru ca si Alanya este un oras mai mare, cu 400000 loc. In Okurcalar, cum ieseam din hotel si urcam spre autostrada Antalya-Alanya, era un pasaj subteran care ducea in sat unde era un bazar bunicel, cu de toate, dar preturile erau si aici mai mari decat in Alanya. Sfatul meu: de la Delphin se ajunge sigur usor la autostrada de unde puteti lua dolmush-ul in orice directie, spre Manavgat-Side sau spre Alanya. Mergeti intr-un bazar mai mare, mai ales daca vreti sa cumparati chestii importante, scumpe, merita drumul.

[02.05.11 10:53:11]

@monicutza, iti multumesc frumos. pt. informatii... din cate stiu Delphin se afla in Okurcalar si intelesesem ca aici este un bazar destul de bun, oricum o sa mergem si in Alanya... biletele pentru dolmus de unde le-ai luat?

[02.05.11 11:06:43]

Pentru dolmush platesti la sofer. Statiile sunt dese si din cate am observat, chiar daca nu e statie, soferul opreste sa ia calatori de acolo de unde se afla si la intoarcere opreste unde doreste fiecare.

[02.05.11 12:20:12]

iti multumesc pentru informatii si iti doresc sa ai concedii cat mai placute.

[09.05.11 15:36:13]

@celeste, iti raspund eu, tocmai m-am intors la pranz din Turcia, de la Holiday Park Resort.

In zona hotelului tau exista un bazar, putin mai sus, dupa Delphin Botanik, care este ultimul hotel in linie, vizavi de hoteluri si mare si se cheama Alara Bazar. Are peste 200 de magazinase si poti gasi lucruri aidoma ca in Alanya, insa in Alanya este mult mai aglomerat, iar preturile nu prea difera.

Poti ajunge pe jos, cred ca sunt cam 5-700 de metri de la hotelul tau. Nu e nevoie sa iei dolmush-ul pentru ca iti cer si 2 euro pe distanta scurta, chiar daca ia o suma similara pentru Alanya care este la cca 35 de kilometri. Trebuie sa traversezi, insa, pasajul subteran care este destul de lugubru. Am trecut pe sub cateva, sunt darapanate, inundate unele, intunecate...

Am multe de povestit, sa ma linistesc si eu si sper sa iti raspund la unele intrebari si sa te ajute impresiile mele mai "proaspete".

Pe mine m-a ajutat foarte mult @monicutza prin impresiile ei si i-am ascultat unele sfaturi, pentru care ii multumesc din suflet.

Sper sa ai un sejur cel putin la fel de frumos ca cel pe care l-am avut si eu!

[09.05.11 15:44:14]

Buna, Magdalena! Bine te-ai intors acasa, asteptam impresii si poze! Acum ca ai scris tu, mi-am amintit ca am vazut si eu bazarul de care zici, Alara, din autocar, dar nu l-am si vizitat. Ma bucur ca ti-au folosit impresiile mele. Bazarul din Okurcalar era mai mic si preturile mai mari decat in Alanya, asa ca aveti de gand sa vizitati Alanya, cred ca cel mai indicat este sa mergeti mai intai in bazarul local, intrebati de preturi si apoi mergeti in Alanya... dupa care va orientati. Mai ales daca sunt obiecte valoroase, cred ca merita comparatia.

biancuta
[09.05.11 15:53:15]

@magdalena, astept cu nerabdare impresiile despre hotel si despre obiectivele vizitate!

[09.05.11 16:19:29]

@magdalena, bine ai venit si iti multumesc frumos... de abia astept impresiile tale. Cu siguranta cred ca voi avea un concediu placut intrucat inainte de a ajunge la Delphin ma voi opri 3 zile la Oludeniz.

[19.06.11 19:04:32]

buna monicutza. plecam si noi in 7 iulie in Alanya cu masina suntem mai multe familii. putem sa mergem cu masinile sa vizitam prin imprejurimi? ce ne recomanzi? si in apropiere ce oras mai e frumos, de vizitat? se face excursii cu vaporul spre insula tassos? (din grecia) as. rasp. mersi.

[19.06.11 19:48:48]

Eu v-as recomanda sa vizitati cascada Manavgat (click aici) si orasul Side, unde puteti vedea amfiteatrul din Side si Templul lui Apollo, dar puteti avea parte si de o sesiune de shopping si de o masa buna pe terasele restaurantelor de la malul marii.

Mai puteti merge si la amfiteatrul din Aspendos, ce reprezinta unul dintre cele mai bine conservate teatre antice din lume. Despre toate acestea se gasesc informatii pe site, inclusiv legate de drum.

[19.06.11 20:48:08]

multumesc magdalena de raspuns.

[27.06.11 09:40:49]

Mary, salut! Scuze pentru raspunsul intarziat, tocmai m-am intors din Turcia, am fost la Belek. Va doresc drum BUN!

Sa va pregatiti sufleteste, drumul este foarte lung si este cald, cald! Da, e foarte fain ca puteti merge cu masinile oriunde doriti.

Eu va recomand orasul Alanya si tot ce am scris in review, mie mi-a placut foarte mult. Cum a spus si Magdalena, merita vizitat si Side si cascada Manavgat (cam 70 km de Alanya).

Anul asta am vazut amfiteatrul de la Aspendos si Belek-ul, si astea merita vazute, dar sunt cam departe de Alanya, cam 110 km.

Cred ca cel mai bine e sa va axati pe ce e de vazut in zona in care stati. Nu stiu ce sa zic de excursii pe Thasos, nu am fost pentru caavem de gand sa mergem sa vedem insula intr-o excursie individuala.

Vacanta faina!

[27.06.11 18:17:16]

multumesc monicutza de raspuns, la cascada sigur mergem ca mi-a placut tare mult in poze. eu asi vrea sa vizitez multe dar sa vedem ca sotul e soferul... turnul rosu cu portul, castelul, pestera. De unde suntem noi cazati mai sunt vreo 10 km pina in Alanya asa mi-a zis la agentie. (De la hotel nu se fac excursii?) mersi a, r.

[28.06.11 09:38:39]

Mary, de la hotel se fac excursii, dar cred ca sunt numai pentru cei care vin cu avionul si au ca insotitor ghid roman, adica ghidul strange turistii lui din hotel si le povesteste ce fel de excursii organizate au. Unele hoteluri au in hol si puncte de lucru ale unor agentii de turism locale care ofera excursii, dar tot scumpe sunt.

Oricum, daca mergeti cu masinile, nu merita sa luati excursii prin agentii... din punctul meu de vedere sunt foarte scumpe si nu ofera serviciile asteptate, am vorbit cu atat de multe persoane despre aceste excursii optionale si foarte putini au fost multumiti de serviciile oferite. Eu te sfatuiesc sa cauti pe internet harti, informatii, detalii despre zona in care mergeti, mai ales hartile sunt extrem de utile (harta Alanyei in cazul tau este esentiala, noi cu harta de acasa ne-am descurcat fara ghid) pentru ca la hoteluri eu nu prea am vazut harti si pliante de promovare a turismului zonei... doar ceva reclame la restaurante, spectacole.

adaiulia, biancuta, celeste, magdalena, mary-criss, monicutza, raly
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Alanya:

• pagină generată în 0.079721927642822 sec