ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
DIN: Jilava [IF]
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2009

Basilica Sacre Coeur

Un alt obiectiv important de vizitat la Paris este basilica romano-catolică Sacre Coeur. Această capodoperă este inchinata inimii sacre a lui Iisus.

Edificiul se află în cel mai înalt punct din oraş, în vîrful dealului Montmartre. Este proiectată de arhitectul Paul Abadie. Stilul este combinat, roman si bizantin. Cele patru cupole mici si cupola mare sunt in stil bizantin, in timp ce restul cladirii este in stil roman. Cladirea adaposteste si unul dintre cele mai mari clopote din lume, “La Savoyarde”, de 19 tone.

Noi am ajuns aici urcînd foarte multe scări pe undeva în spatele acestei bazilici. Pentru cei care nu vor să urce scările spre Basilica Sacre Coeur pot lua funicularul care are traseul de la capătul străzii Foyatier pînă la piaţa Willette.

Domul bisericii, în formă de ou, este al doilea ca înălţime din Paris, după Turnul Eiffel. Din vîrful său în zilele însorite se poate vedea oraşul la 50 km. distanţă.

Basilica Sacre Coeur a fost construită în onoarea celor 58000 de militari francezi morţi în timpul războiului franco-prusac.

Uşile porticului de la intrarea principală sunt frumos decorate cu sculpturi de bronz în relief reprezentînd Cina cea de taină şi alte legende biblice din viaţa lui Hristos. De o parte si de cealaltă a porticului sunt două remarcabile statui de bronz. Una este a Ioanei d’Arc şi cealaltă a Sfîntului Ludovic.

Cînd am vizitat această biserică era o zi foarte călduroasă şi însorită, iar cînd am intrat imensitatea basilicii şi frumuseţea şi acustica slujbei m-au copleşit. M-am aşezat pe una dintre bănci şi am admirat pe bolta de deasupra altarului mozaicul stralucitor ce-l infăţişa pe Hristos. Acest mozaic a fost realizat de Olivier Merson între anii 1912 şi 1922.

In timpul slujbei era interzis să fotografiem interiorul bisericii.

Pe scările ce duc la basilică erau foarte multe persoane care te imbiau cu suveniruri şi alte nimicuri pariziene, iar în spatele bisericii se întinde o reţea de străduţe pline de pictori, bistrouri si terase chic, pline de turisti si vanzatori ambulanti de produse traditionale.

Iar dacă o luaţi la pas in jos spre Montmartre veti ajunge la Moulin Rouge, de unde puteti continua spre cimitirul Montmartre, sau lua metroul spre oriunde altundeva.

Trimis de kmy in 27.07.10 13:40:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 3634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 scarile pe unde am urcat sa ajungem prin spatele bazilicii Sacre Coeur
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

recul*
[27.07.10 14:43:27]

desi era in plan, Sacre Coeur nu a mai ''incaput'' in programul nostru, destul de scurt , pentru vizita marelui oras. ramane sa ne intoarcem candva, nu numai pentru Sacre Coeur, ci si pentru alte atractii ale Parisului. Votul vine ca apreciere pentru detalii. Multumim!

[27.07.10 15:24:58]

Pacat ca nu v-ati facut timp si pentru acest frumos edificiu. Noi cand am vazut cate scari aveam de urcat am vrut sa renuntam, dar cand vedeam cum apare in departare alba si impunatoare simteam ca uitam de oboseala. Eu am simtit o liniste interioara deosebita cand am intrat. Asa ceva am mai simtit doar la Manastirea Putna. Este intradevar unica.

trandafir 1970
[27.07.10 19:21:26]

Pentru niste locuri asa frumoase vizitate si un review captivant, un vot si de la mine! Am fost la Putna, asa ca inteleg putin entuziasmul tau; poate candva, cine stie, voi ajunge si eu acolo la Paris...

[15.08.10 21:27:38]

pot sti si eu de ce fotografiile postate nu au fost punctate?

webmasterXY*
[15.08.10 22:43:43]

Pentru că este al 4-lea set din această locaţie. (se punctează doar primele 3).

[16.08.10 21:20:26]

ehee, si mai am multe de spus despre plimbarile la Paris!

Costi
[06.03.11 10:21:07]

Din păcate, constat că review-ul este "inspirat" copios de pe alte site-uri, cum sunt:

şi

santana*
[06.03.11 10:58:46]

Şi eu am avut unele bănuiei, dar mi-a fost lene să verific. În review se foloseşte grafia cu î în interiorul cuvîntului, uite aici

: în vîrful dealului Montmartre

iar în ecou, deşi nu sînt folosite diactritice, foloseşte â din a. La mai mare!

[10.07.12 18:54:15]

Mutat la rubrica "Paris - locuri 'must see'" (nou-creata pe site)

[08.04.15 14:36:48]

Mutat în rubrica "Bazilica Sacre-Coeur - Montmartre, PARIS" (nou-creată pe sait)

Costi, recul*, santana*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂBazilica Sacre-Coeur de Montmartre: