ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUL-2010

Un lac ca o piele de urs

Stiati voi de ce lacului Ursu din Sovata ii spune asa? Pentru ca din avion acest lac helioterm seamana cu pielea unui urs prinsa de un vanator iscusit in patru tarusi. Fara lacul Ursu, Sovata n-ar fi decat o localitate anodina, precum Egiptul fara piramide sau Parisul fara Turnul Eiffel!

Pe undeva, era normal ca in tinutul Europei cu cel mai mare fond cinegetic: ursi, cerbi, caprioare, capre negre si pisici salbatice, un lac sa poarte numele animalului salbatic cel mai ravnit de catre vanatori. Sovata este cea mai cunoscuta statiune balneara a judetului Mures. Pentru turistul ce se apropie de muntele Sacca, Sovata inseamna figurile geometrice usor arcuite, taiate parca din creta, ale hotelurilor Sovata-Danubius, Bradet, Alunis sau Faget, constructii impunatoare ce strapung verdele padurilor de fag si stejar asezate parca de penelul unui pictor pe panza albastrului infinit al cerului. Hoteluri albe precum niste stinci masive si prea perfecte de sare ce tasnesc din haurile adancului. Si comparatia nu e deloc hazardata caci la Sovata si in imprejurimile ei “sarea virgina” apare intr-adevar “la zi”. Masivele de sare, lacurile sarate sau namolul sarat de aici nu sunt altceva decat tot ceea ce a mai ramas din flora si fauna unor vremuri de mult apuse. Astfel, daca facem o incursiune in indepartatul trecut geologic al locului, gasim aici o laguna marina nu prea adanca, care, odata cu incalzirea climei si evaporarea apei, a dus la formarea unor “ochiuri de apa sarata” si totodata a unor zacaminte de sare. Asa au aparut unele din cele 5 lacuri sarate de la Sovata. Cel mai vestit lac din statiune e Lacul Ursu. Dar, de ce o fi el atat de vestit? In nici un caz din pricina salinitatii sale, care nu depaseste 80 de grame de sare la litru, ci din cauza fenomenului de “heliotermie”, fenomen rar intilnit in Europa, fenomen prin care, in timpul verii mai ales, apa lacului se incalzeste “pe verticala”, mai mult in profunzime decat la suprafata. Cateva paraie cu apa dulce se scurg in lac, formand la suprafata sa un strat subtire de apa dulce ce retine, ca intr-o sera, caldura acumulata de la razele soarelui. Datorita diferentei de concentratie, care in profunzime e de trei ori mai mare decat la suprafata, temperatura apei din lac, la 1, 5 metri adancime poate atinge si 40 de grade Celsius! , iar la cativa metri mai in adinc, ea ajunge la 60 de grade C! Caldura acumulata de apa sarata concentrata din profunzime, nu este disipata in exterior, lacul Ursu devine in adancuri, un adevarat “cuptor lichid”. Lucru benefic pentru pacienti, caci organele din abdomen si membrele inferioare ale omului sunt aici intr-un contact permanent cu apa calda, iar toracele si umerii se afla intr-un mediu mai racoros, usor suportabil de organism. In acest lac, orice pacient, de orice virsta, poate ramane in apa un timp mai indelungat decat in alte lacuri naturale cu apa sarata, ceva mai reci. Datorita celor 60 uneori chiar 70 de grade Celsius, temperatura la care albuminele coaguleaza, un ou introdus in lac la adincimea de 10 m, va fii scos afara “gata fiert” dupa 30 de minute, tocmai bun spre a fi consumat! Iar daca e nevoie si de putina sare, e suficientã o plimbare pana la stancile de sare de pe malul lacului. Temperatura ridicata a apei de la suprafata lacului, in special unde ea este in contact cu jumatatea inferioara a corpului uman, favorizeaza remisia unor boli, ca cele reumatice (coxartroze, gonartroze, discopatii lombare) sau ginecologice (metroanexite cronice).

In timpul sezonului estival, asupra turistului sau pacientului, Sovata are o influenta aparte: climatul aproape subalpin, imensitatea Lacului Ursu inconjurat de paduri de conifere, aerul ozonat si pur incalzit de razele soarelui, iti dau mereu impresia ca te afli si la “munte” si la “mare” in acelasi timp. E ca si cum ai fii la Mamaia si la Sinaia in acelasi timp.

In urma cu vreo 10 zile, Dana si cu mine, ne hotaram subit sa facem o baie in Lacul Ursu. E canicula si de la Tg. Mures si pana la Sovata, nu sunt decat 60 de km dac-o iei prin prin Balauseri sau 52 Km dac-o iei prin Isla. Intrarea in statiunea Sovata se face prin orasul Sovata, urmarind placuta indicatoare, "Spre baile Sovata-2 km", din oras o vei lua la dreapta pe un drum care urca in serpentine iar la intoarcere vei avea un alt drum care coboara tot in serpentine. La intrarea in statiune te intampina o parcare mare, chiar langa autogara, unde ai si orarul celor catorva microbuse ce te poarta la Tg. Mures sau Odorhei. Parcarea masinii te costa 2 lei ora, insa daca stai o zi intreaga ai reducere, dai 10 lei. Primesti si o chitanta cu suma platita, chitanta pe care acasa, patronul, precis ca ti-o va deconta.

Dupa ce parasesti parcarea incepi sa urci usor prin centrul statiunii spre lac, admirand unele vile noi, cochete, ce iau locul celor vechi, incet-incet, vile darapanate care de-abia se mai tin pe picioare. Unele sunt reconditionate cu fonduri europene. Cea mai prost intretinuta, este masiva "Vila a magistratilor" bugetari care au probabil salarii de mizerie incat nu pot nici macar pune "mana de la mana" pentru inlocuirea vopselei ce acopera peretii vilei dar care s-a cam scorojit. Insa interiorul ei e confortabil si multi magistrati ai tarii vin aici peste vara si inchiriaza cate o camera beneficiind de clauza nr xy di paragraful z, care mai pe romaneste inseamna "avantaj serviciu".

Te impresioneaza doua bisericute, una ortodoxa si alta catolica, apoi vila Maria, sau o terasa unde cineva a avut ideea de a plasa diferite obiecte de design din fier ruginit, fotografiatul lor ma costa 1 leu. Langa lac gasesti o cofetarie si o alimentara, cu preturi moderate, si-n care gasesti de toate, mai ales apa minerala absolut necesara aici dupa ce ai intrat la lac. E vara si in "caldarea" in care se afla situat lacul Ursu, vantul nu ajunge deloc iar odata ce-ai intrat, bauturile devin mai scumpe. Intrarea la lac se face dupa ce stai un pic la coada, pretul pentru un adult e 20 de lei, sezlongul costa doar 15 lei, dar constat ca iar s-a introdus vechiul sistem "dupa parasirea incintei lacului biletul isi pierde valabilitatea". Intreb la intrare, o domnisoara apoi alta ca sa ma conving de-a binelea, ce se-ntampla "daca dupa o ora ma duc pana la masina sa-mi iau ceva de acolo, trebuie sa-mi cumpar un alt bilet? " "Da, asa e regula pe-aici, nu noi am facut-o". Programul lacului, care este o rezervatie ecologica inainte de toate si doar apoi loc de imbaiere ce binevoieste a se lasa invadat de un puhoi de lume de peste tot din tara, este 10-13 si 15-18. Intre 13 si 15 se pune lantul la fiecare intrare in lac dupa ce in prealabil, la megafon esti anuntat cu o jumatate de ora, cu un sfert si cu un minut inainte de ora 13, c-ar fi bine sa iesi din lac. La prima strigare se aud, ca si-n urma cu 20 sau 30 de ani, fluieraturi ca la un meci de fotbal cand arbitrul n-a vazut un fault. La a doua strigare, fluieraturile se intensifica, similare nemultumirii unui stadion ce-a vazut un hent in careu si e penalti. Inainte de ora 13, e insa mai greu... trebuie 2 sau trei strigari (care se fac in romana si maghiara), pentru ca ultimul om sa iasa din lac. Ma interb asa, prin absurd, daca un grup de tineri nu vrea sa iasa, cum s-a mai intampalat de fapt, ce urmeaza? Politia nautica inarmata cu bastoane de cauciuc, furtunuri cu apa dulce, gaze lacrimogene? Pe mine chestia asta m-a deranjat intotdeauna, e intr-adevar necesata o perioada de liniste a lacului pentru reasezarea straturilor dulce si sarat al apei, agitat de picioarele inotatorilor, dar raportat la cele 2-3 luni cat este el deschis in decursul unui an, timp de doar 6 ore pe zi si frecventat mai ales in week-end, nu cred ca este necesara scoaterea oamenilor din lac. Adeseori ploile torentiale de care Sovata nu duce lipsa, agita ma rau apa decat picioarele inotatorilor. In aceste 2 ore n-ai voie sa iesi din incinta, sa te duci la un restaurant de-afara ca sa mananci ceva, ca mai dai apoi inca 20 de lei pentru un alt bilet. Si pe valea Durgaului de langa Turda exista fenomenul de heliotermie intr-un lac sarat, dar acolo nu te scoate nimeni din lac cu megafonul cu o voce care spre final devine chiar imperativa. Asadar, ai platit biletul de intrare si ca sa nu ratezi seria a doua dintre 15 si 18, ramai acolo pe plaja ingusta din lemn, stand ca sardelele, pana ti se coc creierii. Mai stai pe la coada de la dusuri sa te mai racoresti, mai intri la o cafenea, mai urci la o terasa unde iarasi este o coada infernala ca sa cumperi un mic, un hot dog, un gordon bleu sau niste apa minerala, Cola, Fanta, Capi sau un nectar de la gheata, la preturi duble decat la alimentara de la nici 200 de metri ce se afla langa intrare si de la care va sfatuiesc sa va aprovizionati din timp. Daca iesi dupa o apa "Borsec" la 2 litri si ceva pateuri care sa-ti tina de foame, mai platesti odata si nu merita, mai bine iti aduci cratita cu sarmale de-acasa si le mananci acolo pe plaja de lemn. Acest fapt mi-aminteste de o mare gara din Europa de Vest, unde intrarea la toaleta costa 1 euro. Eram intre doua trenuri. Am iesit de pe peron si am intrat intr-un local unde toaleta era gratis. Vai, ce fericit eram ca am economisit 1 euro!... dar la intrarea pe peron, o voce ferma imi susoti pe la ureche "Intrarea pe peron va costa 1 euro! "

Dupa ce-ai intrat in incinta lacului, nu inainte de a citi pe un panou ca lacul s-a format in anul 1837 printr-o prabusire de teren, ca are doua perioade de incalzire, una e in mijlocul verii si a doua e toamna tarziu, dupa ce ai citit toate indicatiile si contraindicatiile imbaierii in apa sarata si dupa ce ai citit si ce temperatura te-asteapta in apa de la suprafata, de la o jumatate de metru, de la un metru si de la un metru si jumatate adancinme (tabel care nu e valabil si pentru basketbalistul Ghita Muresan! ) te indrepti chiar la intrare spre unul din multele vestiare ce se afla pe cele doua extreme ale terasei de la intrare, le vei observa imediat, au usile vopsite in alb. De intrat in cabina e usor, dar dupa ce ai intrat nu mai vezi nimic, nici unde ti-e slipul, nici unde ti-e prosopul de baie, e ca si cum ai intra intr-o camera obscura in care brusc se stinge si luminita de rezerva. E mai bine sa cobori cativa pasi spre "plaja din scanduri" ce inconjoara lacul si acolo, in partea stanga gasesti mai mlte cabine in care prin partea superioara patrunde destula lumina ca sa-ti imbraci slipul fara sa te-ncurci in el si sa cazi. Apoi, dupa ce ti-ai gasit cu greu, chiar si la prima ora, un loc pe care sa-ti pui prosopul pe pufosul strat de scandura care dintotdeauna a constituit locul de plaja al lacului Ursu, intri in apa calda si uiti de toate!! Aici in apa nu mai sunt restictii, poti inota in voie cat doresti, lacul e mare, ar incape in el toata populatia orasului Sovata (cateva mii de oameni) daca acestia s-ar hotari inr-o zi sa intre in Guiness Book! In lac, senzatia e exclenta, apa are la nivelul pieptului 25-28 de grade iar la 1, 5 metri adancime, 36 de grade C iar uneori, dupa 10 zile de soare non-stop, chiar si 39-40 de grade, simti ca apa te frige la talpi. Efortul pe care-l depui in lac e minim, apa are la supafata o cocentratie de 80 de grame NaCl la litru, e ceva mai putin sarata decat cea de la Sangeorgiu Mures, dar apa e mai calda.

Ei parca acum, incepem sa le dam totusi dreptate si oamenilor de stiinta care cunosc ca in lac nu trebie sa patrunda nici prea multa nici prea putina apa dulce. Dea ceea lacul Tineretului, aflat in amonte de lacul Ursu, in urma cu multi ani, a fost "secat", deoarece apa dulce a acestuia se infiltra prin straturile freatice si dilua salinitatea lacului Ursu, care risca sa-si piarada acea calitate atat de rara in lume, heliotermia. Sa nu uitam ca lacul Ursu e situat la 550 metri altitudine, e inconjurat de numerose paduri de conifere si de obiecei acest gen de lacuri sunt lacuri reci, chiar si-n zilele lunii lui cuptor.

Iesim de la lac pe la pranz si cautam o terasa unde sa luam masa. Langa lac apare bustul lui "Dracula" langa un restaurant cu meniul expus la vedere prin imagini. E lume multa, mergem mai departe. Langa lacul Alunisi intalnim un batranel care vinde bote de cioban frumos pirografiate. "Ce reprezinta aceste semne? ", il intreb eu... Mosul nu stie romaneste, dar eu cunosc cat de cat limba maghiara. "Ooo, ia uite domnule, asta e alfabetul vechi al limbii maghiare descoperit in Tibet de Korosi Csoma Sandor, cel care s-a dus pana acolo departe in Asia, intr-un satuc de la poalele Himalaiei si a auzit vorbindu-se ungureste! Vreo 300 de cuvinte tibetane erau identice cu cele unguresti. Korosi a scos apoi si un dictionar englez-tibetan si si-a dat seama ca ungurii de-acolo se trag! Iar aici aveti desenata pe bota harta "Ungariei mari" si coroana Sfantului Stefan, regele ungurilor". O bota costa 150 de lei. "Si cumparatori sunt? " " Ooo, am destui, unii vi si la mine acasa la Szaszregen (Reghin), sunt mai ales turisti din Ungaria.

Ajungem la lacul Alunis care e o fosta exploatare salina romana in trepte, inundata. Romanii sapau gropi circulare in blocul de sare, sub forma de amfiteatru, pentru a putea urca mai usr la suprafata caramizile mici de sare ce cantareau 3 kg si cele mari de 10 kg.

Cand ajungeau la 12-14 m adancime, abandonau salina se suprafata si sapau alta langa ea. De aceea prin padurea ce inconjoara lacul Ursu mai gasesti cateva lacuri sarate. La lacul Alunis programul e non stop (vezi foto), fara pauza de pranz, lacul e mai rece, fenomenul de heliotermie lipseste. Apoi dai de Lacul Rosu si Lacul Verde, lacuri neamenajate, unde imbaierea si namolul sunt gratuite. In jurul lacului Ursu s-a construit in urma cu un an o pista de biciclete si s-au schimbat piscotii, dar materialul pe care se plimba biciclistii da semne de deteriorare prematura iar piscotii se scufunda. Daca mai arunci o privire spre lac, vezi cateva bataluri de namol, odinioara namolul pentru baza de tratament de la Hotel Danubius si Alunis se extragea din Lacul Negru, aflat ceva mai departe, acum el se extrage direct dintr-o zona inchisa accesului publicului inotator, de pe fundul lacului Ursu. E-o imagine nu foarte placuta dar necesara. In continuare dai de niste bancute, o masa unde poti sa pic-nick-ezi si un drum ce urca prin padure, indicat celor ce vor sa slabeasca. Drumul traverseaza un pod de lemn iar mai apoi apare un alt lac sarat neamenajat unde cativa cunoscatori ai zonei se imbaiaza si se-mpacheteaza cu namol.

In concluzie, la Sovata natura a creat un lac de exceptie, caruia i-a atribuit si niste calitati de exceptie iar cele 5 hoteluri (Danubius, Alunis, Faget, Bradet si Hefaistos) si sumedenia de vile cochete si localuri pentru toate buzunarele ofera un sejur placut oricarui turist sau pacient ce-i va trece pragul.

Incercati asadar in vara asta, care inca nu s-a terminat, si-un drum pe la Sovata, mai ales ca se-anunta iarasi un val de canicula!

Dorgo

Trimis de dorgo in 27.07.10 08:52:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS]. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 8987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P61 Bye, bye, Sovata, vom reveni!

mariana [27.07.10 09:16:53] »

Foarte frumosa descrierea. Am crezut ca s-au mai schimbat treburile cu biletele. La sovata am mancat cei mai buni langosi cu smantana intr-un an si-n celalalt an am incercat dar nu mai erau la fel ,ca la noi..........

biancuta [27.07.10 09:56:59] »

Sovata e una din statiunile mele de suflet. Felicitari, dorgo pentru aceste impresii frumoase!

ascent [27.07.10 09:57:53] »

Excelent review, un vot mare din partea mea! Adevarul este ca erai dator cu niste raspunsuri, iar acum am primit informatii cu varf si indesat... In mod sigur vom reveni in Sovata, erau acolo cateva cofetarii care serveau o multitudine de prajituri... Cat despre lac, este o minunatie.

mariana [27.07.10 10:22:13] »

@ascent, cata dreptate ai cand spui... erau... acum nu prea mai sunt multe si din ce-a ramas, calitatea lasa de dorit. Pacat de asa locuri frumoase.

vicandi [27.07.10 13:37:05] »

Iubesc Sovata, mai bine zis Lacul Ursu,

Am fost si vara in sezon, am fost si la inceputul lunii septembrie. Din punctul meu de vedere e mai fain in septembrie , programul de intrare in apa era fara pauza de la ora 10 la 17(sper sa fie la fel si anul asta, mi-am propus sa merg macar 2-3 zile). Probabil in luna septembrie nu e nevoie sa se reaseze straturile de apa .

Cand mergeam vara copii stateau "atarnati" de lanturile care blocau intrarea in lac si ma intrebau din 5 in 5 minute cat e ceasul.

Admin [27.07.10 18:55:40] »

votat review-ul (e fain), apoi l-am mutat la rubrica "Descopera zona Sovata"; am sters, deasemenea, rubrica nou-definita de autor pe site pentru postarea acestui reveiw...

misSB [05.08.10 09:34:57] »

Aveam nevoie de asa detalii avand in vedere ca urmeaza sa plec acolo curand.

Multumesc

webmaster [28.07.15 17:15:42] »

Mutat în rubrica "Lacul Ursu [Sovata], SOVATA - PRAID" (nou-creată pe sait)

ascent, biancuta, mariana, misSB, vicandi
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Ursu: