ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2010

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Raportul calitate-pret este nefavorabil

Am fost la hotelul Cleopatra din staţiunea Saturn, anul trecut la sfârşitul lui august 2009 şi am stat două nopţi. M-am dus cum mă duc eu de obicei în ţară, fără rezervare la vreo agenţie, ci pur şi simplu într-un week-end, ne-am hotărât: - urcarea în autoturism şi hai la mare. Am vrut să mergem în altă staţiune decât Mamaia, căci ne-am cam săturat de ea şi am zis să mergem într-o staţiune mai liniştită. Şi cum cu o săptămână în urmă un amic de-al meu fusese la un hotel (nu-i mai ţin minte numele) în Saturn şi îmi spusese că s-a simţit bine, a fost liniştit, fără „a beneficia” de larma de la Mamaia, ne-am hotărât să mergem la Saturn. Aici după câteva plimbări prin staţiune, am constatat cu stupoare că marea majoritate a hotelurilor de două stele erau închise (Narcis, Semiramis, Tosca, Aida, etc), chiar dacă au oferte de cazare pe net, (şi anul acesta a fost la fel, eu trecând pe aici la venirea mea din Bulgaria), ne-am gândit să ne răsfăţăm şi noi puţin, dacă nu găsim cazare la două stele, drept pentru care am ales Hotelul Cleopatra.

Hotelul după câte am înţeles, a fost de două stele, închis pentru renovare şi în 2009 redeschis, dar la patru stele.

Raportul calitate-preţ, după părerea mea este defavorabil, adică am plătim 220 de lei pe noapte pe cameră, cazare plus mic dejun. Camera nu este foarte mare, la alte hoteluri în alte ţări, este mai mare, nu mi se pare deosebită. Are tv –lcd, un minibar, aer condiţionat, o mochetă roşie pe jos, două paturi nu foarte late. Baia nu mi se pare extraordinară, totuşi mai modernă decât una la două stele. Probabil stelele s-au dat şi pentru faptul că în baie are uscător de păr şi telefon, iar în şifonier are un seif. Are un balcon cu o măsuţă şi două scaune. Are cartelă magnetică de acces în cameră. Ca bilă albă mi-au plăcut paturile, chiar dacă nu ereu foarte late, întradevăr comode, inconvenientul fiind că noi am fost trei, nu am putut să le unim şi eu am dormit singur într-unul, iar soţia cu cel mic, în celălalt.

Micul dejun mi s-a părut slăbuţ, puţine feluri de mâncare, şi acelea nu de o calitate superioară, cafeaua deasemenea slăbuţă.

O altă bilă albă o are piscina care este destul de bună, apa fiind curată şi călduţă.

Legat de curăţenie, normal că nu aveam pretenţie să vină cineva să ne cureţe prin cameră ori să ne schimbe lenjeria în timpul pe care l-am petrecut aici. Personalul ţn schimb nu mi s-a părut foarte amabil, (cu excepţia doamnei de la recepţie), cu greu vedeai vreun zâmbet.

Per total după mine hotelul nu ere de patru stele, ci de trei.

Despre plajă pot să spun că este slăbuţă. În zona unde am stat noi intrarea în apă se făcea destul de brusc, după doar câţiva metri apa devenea desstul de adâncă, nu mai spun de faptul că te afundai cu picioarele în nămol, ceea ce era total neplăcut. Pentru că în zonă apa era adâncă, geamandura era destul de aproape. Despre mizeria de pe plajă, pubelele de gunoi pline ce să mai vorbim.

În rest – concedii plăcute.

Trimis de adigogu in 26.07.10 23:49:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 2454 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adigogu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 În cameră - camera hotelului aveam televizor -LCD.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

fonfonica
    [01.07.11 05:15:08]

unde intrare brusca si apa adanca? a fost prima data cand am lasat fetita sa se joace linistita in apa tocmai pentru ca 1 km era apa putin adanca si fundul plat. si unde mai pui ca e si foarte aproape de hotel, ai loc si de cearsafuri si anul trecut am mers chiar in perioada and la tv spuneau doar de alge si pesti morti dar in golfuletul din dreptul hotelului nu am zarit nic, seara se faea curatenie pe plaja

dariaiac*
    [01.07.11 08:22:47]

TOT nu reusesc sa inteleg de ce acest hotel a primit 4 stele, deoarece am stat la Sirena in Saturn si am beneficiat de aceleasi conditii: AC, seif in dulap, acces pe baza de cartela, telefon, dar nu in baie- ce prostie omeneasca- si un pat matrimonial destul de mare pentru a dormi leje 3 persoane. Poate... zic eu, are o stea in plus datorita faptului ca are hartie igienica in baie si un balcon putin mai maricel.

Am stat la acest hotel cand avea 2 stele si camerele sunt destul de mici si in urma renovarii nu aveau cum sa umble la dimensiunea lor. Oricat l-ai modifica si moderniza, camerele tot mici raman.

Deci, d. p. d. v. al meu nu merita 4 stele si implicit pretul practicat. Este exemplul tipic de "jacmaneala"

fonfonica
    Alte impresii din această RUBRICĂCleopatra Hotel: