ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

100 eur/zi

Club Vila Bran au pe site-ul oficial indicat confortul de 4 stele.

Sincer, privind pozele mi-am dat seama ca partea de cazare este de 2 stele+ insa sunt absolut suficiente pt o cazare la munte. N-am fost pretentioasa din start, imaginandu-mi ca vor compensa cu altele.

Din pacate, nu a fost chiar asa. Este o locatie asezata pe un deal f. abrupt, deci cereti camere la vilele de sus, unde apropo, privelistea este superba.

Altfel, veti urca si cobori zilnic f mult. Oricum, noi nu am stat numai acolo asa ca a fost inevitabil. Vilele sunt basic. Adica vile din lemn+mult rigips la interior. Toate miscarile + comentariile vecinilor se aud, plafonul se misca, scarile scartaie s. a. m. d, camerele curate insa, asternuturi si prosoape impecabile. Personalul este amabil, curat, muncitor, binevoitor.

In jur, 2 piscine exterioare micute de tot, 1 interioara intr-un complex cu aparate fitness si masa ping-pong, in care nu se putea respira.

1 loc micut de joaca - leagane pt copii, 1 camera copii urat mirositoare in interiorul restaurantului, 1 casuta copii friguroasa mai jos, o curticica mica cu 2 pauni prapaditi + niste iepurasi, o familie de cerbi, 1 tiroliana intre 2 copaci deasupra unui paraias, un panou urcari pt copii, 1 teren tenis din asfalt, niste asa zise incercari de mini-golf din asfalt, un loc de volei cu nisip murdar, 1 teren tenis picior, 4-5 hamace fragile langa restaurant, sezlonguri cam invechite in locuri frumos amenajate in iarba din loc in loc, 2 terase frumoase, chiar f. frumoase - una pt spectacole, alta pe servire masa + foc de tabara marti, joi si sambata parca. Privelistea este absolut superba iar per total, copii nu au cum sa se plictiseasca. Au o petrecere sambata dimineata si una duminica, pt adulti mai organizeaza cate ceva seara insa din pacate este f. scurt - aprox. 30 minute (inclusiv focul de tabara), karaoke si dicoteca au fost mai lungi.

Pt noi insa marea dezamagire a fost restaurantul, pt ca preturile erau nejustificat de mari: ex. : 1 pahar cu lapte pt copil 5 ron (rezulta 1 litru = 20RON), 1 sticla suc 4 lei (250 grame), 1 bere 5-8 RON, 1 apa 4 RON s. a. m. d, asta numai bauturile. Per total noi 2 adulti + 1 copil mic am dat in medie cam 1 milion lei la fiecare masa x 3 = 3 mil/zi + 1 mil cazarea/zi = 100 eur/zi (poate cu eforturi sa ajungi la 70 pe zi)

Peste tot sunt afise ca nu ai voie sa consumi nimic din exteriorul clubului (acest aspect cred ca tine de fiecare)

Oricum, aici am vrut sa ajung, pt ca per total locatia mi-a placut, desi nu este chiar atat de bine pusa la punct asa cum este prezentata pe site. Insa raportul calitate/pret lasa mult de dorit. Ma gandesc ca la acesti bani am gasit in strainatate conditii chiar de 4 stele cu masa si servicii la discretie.

S-a muncit oricum sa se faca ceva acolo, insa ar trebui sa fie constienti ca la asemenea preturi au concurenta serioasa. Personal, nu cred ca as mai fi dispusa sa dau atatia bani numai pt a respira aer proaspat de munte. Se poate si mai ieftin, si asta tot la noi in Romania. La acesti bani, clar exista si alte optiuni. Ca experienta merita insa incercat.

Trimis de monicam in 25.07.10 23:41:01

VIZUALIZĂRI: 3456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

sbacau
    [26.07.10 11:57:39]

da, probabil daca ai merge in Grecia si la restaurant te-ar taxa cu 4 euro 4 felii de paine ( se pot taia cam 20 dintr-o paine ceea ce ar insemna 20 euro painea!- adica vreo 85 roni) nu ai fi asa suparata; daca vei continua sa faci comparatie intre preturi...n-o sa te simti ok niciunde...parerea mea...

Cred ca ai incercat sa faci o comparatie intre lucrurile bune si cele rele de acolo, dar pretul ti-a influentat foarte mult rezultatul.

Si pentru mine e clar: cat dai atata ai. Si cred ca e valabil peste tot; asa ca eu nu sunt tipul care se inghesuie la moca, la last-minute...de obicei ramane ce nu se vinde. Vrei confort- platesti!

Oricum rw tau mi s-a parut util, drept pentru care te-am votat.

[27.07.10 01:05:25]

Iti multumesc pt mesaj sbacau.

Sa stii ca ma documentez destul de mult inainte de a merge undeva, nici vorba de last-minute, am platit din februarie camera si in general fac pregatiri din timp tocmai pt ca incerc sa fiu grijulie cu banii. Tot ce am vrut sa spun este ca am cheltuit considerabil si neasteptat de mult la mine in tara. Preturile sunt deja comparabile cu cele externe.

Sunt de acord sa platesc 4 stele daca mi se ofera cu adevarat 4 stele, in mod justificat.

Culmea este ca nu m-a deranjat cazarea si tot restul, ci mancarea f. scumpa.

Ma gandeam ca painea, laptele, branza, puiul, porcul se fac aici si se cresc aici in ograda noastra. Cum ajung atunci la preturi de export?

Credeam ca macar preturile la produsele interne sunt proportionale cu veniturile noastre. Cum ajunge un litru de lapte muncit de omul acela de la tara, la pret de 20 RON intr-o statiune montana (culmea).Adica trebuia sa vin cu el de acasa iar la usa imi punea bannere peste tot ca trebuie sa consum de la ei. Exagerez pt ca de fapt nu mi-a controlat nimeni bagajele (oamenii sunt foarte amabili), insa m-a deranjat politica.

Ai dreptate cu comparatia intre preturi insa uneori se sare calul si n-ai cum sa nu observi.

In Bulgaria si Grecia am fost la hoteluri de 4 stele la preturi rezonabile si justificate.

In iunie in Bulgaria la Sunny Beach, am platit 500 eur DP (tot 7 nopti), in Grecia 700 EUR DP (dar la hotel) nu la liber, mancand la terase (asa, te cam costa pt ca si ei sunt smecheri, nu numai noi)

Cncluzia este ca la ei se poate la 4 stele, mai ieftin decat la noi la 2-3 stele.

In Franta anul asta sau Anglia anul trecut, m-am multumit cu 2 stele (IBIS, Holliday Inn) stiind ca ei la acest nivel iti asigura conditii absolut decente (55 eur camera 3 paturi/mic dejun inclus) cu plata din timp.

La 4 stele, preturi duble insa stele veritabile.

In Londra era un mic dejun tipic britanic + cafea 4-5 lire. Ti-as atasa o poza doveditoare in acest sens dar nu am cum aici.

In Carrefour-urul francezilor, preturi identice cu ale noastre, la salarii de 4-5 ori mai mari.

Ma opresc cu acest subiect plicticos pt ca am intrat cam mult in detalii.

Mi-a placut in concediu si l-am trait din plin insa am prostul obicei sa trag linie la sfarsit cu cheltuielile si cam asa am iesit noi.

Sunt sigura ca se poate si mai putin. In fond nu te obliga ei sa mananci 2 feluri + desert+2 beri+2 sucuri, dar eram in vacanta asa ca am abuzat.

Daca stai si 7-8 zile, banii se aduna.

Poate am exagerat cu acest titlu insa am vrut sa subliniez ca nu este ieftina mancarea,lucru pe care noi nu l-am stiut sau nu l-am apreciat corect.

Ei per total, au introdus in pretul mesei si costul celorlalte "facilitati"

Sunt de acord cu afirmatiile tale, oricum.

PeterCook
    [27.07.10 12:41:33]

Ai si votul meu pt. acest review, chiar daca nu prea seamana cu impresiile mele despre acest loc, dar tot respectul pt. parerea ta. Parca, totusi, prea ai fost rautacioasa ... "casuta friguroasa", "pauni prapaditi" ... copiii pareau f. incantati de casuta racoroasa si de animalute. Adevarat ca mini-golful e cam "ciudat" dar sunt "proaspeti" pe piata si in continua dezvoltare. Poate vor face ca totul sa arate mult mai bine peste 1 an, 2.

Zgomotul din camere e naspa rau, dar mobilierul si baia mai faine decat la celebrul "Riu Evrika" din Bulgaria (tot 4 stele).

Mancarea scumpa, adevarat, dar si portiile sunt f. mari si, daca sti sa te "organizezi" poti pleca satul si nu platind f. mult. Si au o prezentare a mancarurilor f. faina.

E un inceput de "altceva" pt. Romania. Macar sa apara o concurenta serioasa.

Cat despre locatie..."deal abrupt"... ALO, ai venit la munte, hai sa dam suncile jos. Ce sa zic, facusem si noi o febra la "muschiuletii afumati" de la picioare, dar, in ciuda faptului ca am papat mult si bun am ajuns acasa cu cca. 1 kg. mai putin. Asa ca ... e f. buna locatia pt. organism.

[27.07.10 21:33:01]

Buna PeterCook si merci mult pt schimbul de impresii.

Da, am fost cam rautacioasa pe alocuri pt ca vorba lui sbacau, m-am lasat un pic influentata de preturi. Hai ca am si ras despre pauni, dar zi si tu daca nu aveau nicio pana, cum sa le zici? Noi am apucat sa-i vedem pe cei din Herastrau care sunt f.f. frumosi.

Am fost si la Cheile Gradistei unde am ramas cu impresia ca sunt un pic mai eleganti.Copii insa cred ca se distreaza mai bine aici la Vila Bran.

Sper sa mai apara inca 4-5 cluburi astfel incat sa avem si noi termeni de comparatie mai largi.

Ei da, pt unii colegi de-ai mei chiar ar fi abrupt dealul, insa este bine ca bunicii macar sa stie ca este de munca acolo.

Munte adevarat am gasit la Plaiul Foii unde am fost 2 zile la rand pt ca era absolut magnific si aerul si privelistea, tot.Ne-a placut inclusiv cabanuta.

Era chiar sa ne urcam la varful Omul insa pe la grohotis ne-am intors pt ca fetita noastra inca nu poate face asemenea trasee.

Sotul meu care a "facut" Piatra Craiului cu colegii in studentie, a devenit melancolic.

Locatia este fantastica si amandoi o recomandam.

Ca fapt divers, cand m-am intors in Bucuresti dupa o saptamana in aerul acela, n-am putut dormi deloc din cauza caldurii si zapuselii de aici.Bietele noastre organisme....

Referitor la Riu Evrika, nu te pot contrazice pt ca noi am fost la Iberostar si Majestic, Iberostar fiind hotelul nostru preferat.O baie la 4 stele nu arata ca la Bran, crede-ma.Sa vezi cum este la pensiuni de 4 stele chiar la noi.Important este ca era foarte curat.

Si asta am apreciat f.mult.

webmasterXY*
    [27.07.10 21:39:45]

@monicam, iti propun ca toate aceste subiecte lansate de tine in ultimul ecou sa le transpui intr-un review sau mai multe, care cu siguranta vor fi foarte apreciat.

Haideti sa lasam aici spatiu pentru impresiile legate de "Club Vila Bran"

amalyca
    [04.09.10 16:46:07]

buna

O opinie la obiect si cu bune si cu rele. Mi-a placut. eu plec acolo si as dori sa stiu cum pot ajunge din Bucuresti, daca stii cumva. In sfarsit cineva care nu a facut proza ci a fost concret si la obiect chiar si cu preturile. Poate unora li se par mari, altora mai mici, depinde de renumeratie si de modul de viata.

[04.09.10 18:36:51]

buna amalyca

pentru ca nu stiu cand pleci, incerc sa fiu destul de prompta.

Drumul este extrem de usor, cel de baza Bucuresti-Ploiesti, Comarnic, Sinaia, iar exact inainte sa ajungi la castel in Bran (acolo unde soseaua o ia un pic la dreapta), cu cateva sute de metri inainte, pe partea dreapta este un panou mare rosu pe care scrie "CLUB VILA BRAN" indicand sa o luati la stanga.

Deci, panoul in dreapta, arata la stanga.

Venind dinspre Bucuresti, faceti la stanga, pe un drum mai ingust, tineti drept si in fata direct vedeti scris "receptie".

Este prima vila, cea de jos, mai sunt cateva pe acolo, iar celelalte sunt mai sus pe un drum f. abrupt cu masina (scrie clar sa megeti doar cu viteza I-a acolo).

Noi am venit pe la Predeal, am facut stanga spre Rasnov, si de acolo deja ai panouri peste tot care te indreapta spre Bran + panouri chiar cu Vila Bran.

Am uitat sa precizez ca noi am venit cu masina.

Daca mergi cu trenul, ideea este sa ajungi la Bran, pt ca din centru de la castel, ajungi in 10-15 minute pe jos la acest complex si oricine poate indica unde este (pe drumul principal, ca si cand ai merge spre Bucuresti, dinspre castel de data asta, 10-15 minute pe jos, pe partea dreapta)

Sper ca nu te-am ametit:

pe stanga venind dinspre Bucuresti, si pe dreapta, dinspre Bran catre Bucuresti.

Mult succes si vacanta placuta iti doresc!

amalyca
    [04.09.10 21:43:59]

Multumesc pentru sfaturi. Noi ne ducem maine, cu masina.

amalyca, monicam, PeterCook, sbacau, speedo
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Vila Bran: