ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2008
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 21.08.08
SEP-2008

Super... miss it already!

Salut! Am citit multe despre hotel inainte sa plecam si aveam parerile impartite. Cand am plecat de aici speram doar sa nu ne plictisim, sa avem ce manca si sa primim loc in corpul central :).

Ne-am intors de 2 zile si suntem super incantati. Ni s-a parut perioada mult prea scurta (am stat 7 zile la inceputul lui septembrie). Cu ce sa incep? Am ajuns la aeroport, ne-a preluat un microbus si ne-a dus la hotel. Drumul spre hotel arata deprimant, dar cand am ajuns era ca o mica oaza in desert. Ne-am cazat nu in 2 camere duble ci intr-un apartament. Hotelul era aproape plin si singurele camere duble erau la parter, una cu balcon una fara. Am preferat apartamantul, mai ales ca nu aveam de gand sa stam foarte mult timp prin camrere. Arata bine, cu tapetul puscat ici-colo, dar nu avea defecte majore. Am cerut si cartela de electricitate, ca sa avem tot timpul in camera aer conditionat. A fost ok cazarea.

Mancarea: super multa, foarte buna. Aveai de unde alege! Exista restaurantul principal la care puteai servi orice masa (MD, P, C) , mai exista restaurantul de langa plaja unde preferam sa servim pranzul pentru ca nu era tinuta obligatorie (trebuia sa ai tricou la restaurantul principal; la cel de pe plaja puteai veni direct in costum de baie) si mai existau 2 restaurante a la carte, unul turcesc si unul italienesc. Noi am reusit sa ne facem rezervare doar la cel italienesc, a fost super buna mancarea. Nu e 100% a la carte pentru ca singura alegere pe care am facut-o a fost daca dorim somon sau biftec la felul principal. In rest ni s-a servit o masa cu specific italienesc si vreo 6 feluri de macare (portii moderate). La capitolul mancare se gasea mancare gatita, la gratar, fructe foarte multe, deseturi foarte dulci... pe toate gusturile. La restaurantul de langa plaja era mai mult pe tip fast food: se gaseau pizza, shaorma, gratare de pui/curcan, hamburger... etc... dar si putina mancare gatita. Oricum mancarea a fost super ok. Ce nu stiam ce e nu mancam! :)

Piscinele: curate, apa numai buna. Singurul inconvenient e acelasi pe care l-au spus si altii: trebuia sa mergi pe la 7 sa-ti pui prosopul ca altfel nu mai prindeai loc. Desi daca erai la 7 la piscina nu vedeai pe nimeni, pana pe la 9 jumate, dar vedeai sute de prosoape. Sunt foarte multi nemti si rusi de aceea cand se face un anunt se incepe in germana, se continua in rusa si pe la urma spune ceva si in engleza. Toti animatorii inteleg si vorbesc perfect germana , la fel si multi turci. Dar asta nu era un inconvenient.

Plaja era si ea bine organizata. Apa marii foarte calda si foarte sarata. Erau si alte activitati care se puteau face contra cost: parasailing, scutere, etc.

Cat timp am stat s-au organizat 3 serate: una cu specific turcesc, una cu specific mexican si una black&white. La showurile din amfiteatru am fost doar de 2 ori: la serata turcasca si la miss Belek Beach. A fost foarte fain. N-am mai ras atat de bine de mult timp... Pentru copii era un club, Solino. Animatorii se ocupau mult de ei. Aveai seara jumatate de ora de discoteca in amfiteatru. Mie imi placea sa merg sa-i vad si eu nu am copii. Pentru familiile cu copii mi se pare un loc foarte bun.

Ca activitati extra si contra cost se organizeaza de catre tour operator diferite excursii: rafting, diving, Pamukkale, Mira... etc. Noi am fost in 2 din ele: am vizitat biserica Sf Nicolae + alte cateva monumente si am fost la diving. Amandoua au fost interesante, dar divingul a fost foarte apreciat. Marea in care se faceu scufundarile era foarte curata, vedeai la 7-8 metri in ea. Preturile la ei se dau in dolari sau euro, 1 euro = 1.6 dolari. Am mai facut parasailing, direct de pe plaja hotelului. Super frumos, pret = 30 euro.

Ca locatie e intradevar mai retras decat alte hoteluri din alte statiuni. Dar sunt atat de multe de facut ca nu apuci sa te plictisesti.

Si cam atat imi amintesc momentan. Daca mai imi vin idei am sa va anunt.

Per total a fost un sejur foarte frumos si ne pare rau ca a durat atat de putin!

Trimis de mh_iulia in 09.09.08 01:13:33

VIZUALIZĂRI: 894 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mh_iulia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 general...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

ccc78
    [31.03.09 21:30:55]

Buna seara, as dori sa merg cu sotia si fetita de 3 ani. Am citit si alte pareri dar daca ar fi sa trageti o concluzie ne recomandati hotelul? este izolat? este ca o oaza sau este intr-un orasel? Copiii au avut suficiente facilitati? Au avut ce manca?

Imi este frica ca nu cumva sa nu fim cazati in pavilionul central, am inteles ca celelalte paviloane sunt mai problematice. Ce parere aveti? Multumesc pentru raspunsuri.

mh_iuliaAUTOR REVIEW
    [01.04.09 20:43:04]

Buna seara!

Daca ar fi sa trag o concluzie: as recomanda hotelul cu mare drag oricui vrea sa se relaxeze. Am recitit impresiile mele care erau foarte proaspete la momentul in care le-am scris si nu mi se pare ca am exagerat in nici o privinta. Daca hotelul nu si-a schimbat personalul sau facilitatile nu vad de ce anul acesta ar fi altfel decat a fost la noi. Avand in vedere ca 60% din populatia Turciei se ocupa cu turismul si ca exista o concurenta mare in zona s-ar putea sa aiba servicii si mai bune anul acesta. Banuiesc!

Din cate imi amintesc: pe langa cele 2 piscine mari exista si o piscina pt copii mici, una acoperita asezata langa piscina mare. Locatia era foarte buna! Ca divertisment pentru copii, dupa cum am mai scris, exista un club: Solino si animatorii se ocupau foarte mult de ei. In fiecare zi aveau program pentru copii incepand de la micul dejun, pt cei mai mofturosi, si apoi pe la orele 10 aveau tot felul de activitati care se desfasurau intr-un spatiu special amenajat. Nu stiu ce anume faceau dar 2 ore mai tarziu cand veneau copiii erau fie pictati pe fata, fie cu baloane, etc... oricum, foarte veseli. Seara se organiza in amfiteatru tot pentru copii o jumatate de ora de "discoteca". Adica se cantau piese educative in limba germana si copiii dansau aproximativ toti la fel. Cred ca exista si pe net filmulete. Mie imi placea sa-i vad pentru ca desi nu intelegeau toti germana tot se chinuiau sa se imite si erau hazlii.

Ca mancare: nu am ce reprosa. Existau si mancaruri tip fast food, si mancaruri gatite, multe fructe, tot ce iti doreai.

Ca locatie: da, este izolat. Daca doriti ceva gen Mamaia nu e deloc asemanator. Cand am fost in Kemer de ex am observat o statiune mult diferita pt ca erau hoteluri unul langa altul. Dar pe noi nu ne-a deranjat. Hotelul avea tot ce ne doream. In plus existau excursiile.

Camerele poate erau de 5 stele acum 3 ani dar acum sunt putin depasite. La cazare eram 2 perechi si ni s-au oferit mai multe variante. Noi intr-un final am ales un apt chiar daca poate era mai rentabil pentru hotel, noua ne-a convenit alegerea. Oricum in camera am petrecut cel mai putin timp. Pt aer condtionat se putea cere o cartela separata cu singura "grija" de a nu o uita la vedere cand se facea curat. Astea se invata din mers.

Majoritatea camerelor au vedere la mare. Mi se pare ca hotelul are 5 pavilioane. Ei bine, 4 dintre ele sunt asezate perpendicular pe mare. Deci... se vede si marea. Singurele camere care nu ar fi ok ar fi cele care dau inspre hol... o sa vedeti la fata locului. Puteti cere mai multe optiuni si in fnctie de ce va arata o alegi pe cea mai convenabila.

Concluzia generala e: noua ne-a placut! Nu garantez pentru calitatea serviciilor de anul acesta. Dar pentru pretul pe care l-am platit anul trecut am fost foarte multumiti!

Sper ca am reusit sa raspund la majoritatea intrebarilor dvs. Concediu placut si distractie frumoasa!

ccc78, mh_iulia
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: