ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2010
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 28.05.10
    JUL-2010

Usor dezamagit

Am ales hotelul acesta din oferta agentiei datorita pozitionarii bune pe insula, in statiunea Dassia, precum si a impresiilor bune postate aici si pe alte site-uri internationale.

In dimineata cand am ajuns la hotel stiam ca trebuie sa rezolv 2 probleme care ma tineau stresat de cateva saptamani. Prima era legata de prezenta unui frigider sau minibar in camera, desi prietenul Cristian ;) mi-a spus ca exista frigidere in camera cand am rezervat locurile, mai apoi am aflat aici pe site ca frigidere nu prea exista. Cea de-a doua problema era legata de seaview, hotelul fiind pozitionat pe un deal stiam ca are o priveliste minunata asupra marii Ionice si coastei Albaniei. Desi mi-am folosit toata diplomatia si puterea de negociere dobandita in ani buni de experienta si in traininguri adecvate fiind dispus si dorind sa platesc pentru rezolvarea oricarei din aceste probleme... la receptie mi s-a spus verde in fata ca nu se poate. Deci un hotel de 3 stele (3 in oferta agentiei 2 in realitate) nu ma poate rezolva cu un frigider mic nici daca platesc? Interesant. De fapt am aflat mai tarziu ca toti turisti romani veniti prin agentia prin care am venit si eu erau cazati pe acelasi culoar, in camere fara seaview si fara frigidere. Altii de prin hotel aveau frigidere ca am intrebat si eu in stanga si-n dreapta.

Ma rog sa trecem peste moment si sa va povestesc de camera. Camera dupa cum se poate vedea din poze era foarte simpla si modesta cu mobila veche, un televizor care prindea doar 2 posturi (si nici nu puteai sa cauti altele) un seif improvizat (contra cost) si aparat de aer conditionat (tot contra cost) Baia era un dezastru, mica si vai de ea, cu colacul de la wc galben si un dus pentru pitici. Usa mea nu se inchidea si a trebuit sa insist de cateva ori la receptie ca sa vina cineva sa o repare. La fel, dupa 2 zile capul de la dus a zburat (in primele zile doar ne stropea pe unde nu trebuie) si dupa inca 3 zile in care m-am rugat de toti de prin hotel sa trimita pe cineva sa-l repare am reusit sa calc pe onoarea unui tip de la receptie spunandu-i ca noroc ca stau putin prin hotel fiindca astfel credeam ca toti grecii sunt asa seriosi ca ei. Chestia asta l-a enervat asa tare incat cand ne-am intors seara dusul era reparat.

Micul dejun era cat de cat ok insa era la fel in fiecare zi si pun pariu ca in tot sezonul. Continea: Sunca si Cascaval (acelasi tip zi de zi), oua fierte, fulgi de porumb, lapte indoit cu apa, suc de portocale (apa cu gust de portocala) cafea, margarina cu gem, compot de piersici si cam atat.

Curatenia era unul din punctele forte ale hotelului, Zilnic ni se facea curat in camera (in afara de duminica) si aspectul general era de foarte curat.

Piscina hotelului era ok, nu asa faina cum am vazut prin alte locuri dar era in regula.

Ca si concluzie Eliana este un hotel de doua stele (3 romburi la neseriosul de Cristi care se certa cu mine la telefon cum ca sunt singurul nemultumit de hotel si ca sunt eu un pretentios) foarte modest, exista la noi in tara pensiuni de 2 margarete care arata mai bine, o afacere de familie (toti angajatii hotelului sunt rude cu Eliana) in care nu s-a mai investit de ceva vreme. Aveti grija cum rezervati camerele la acest hotel, cum am scris mai sus pentru agentia cu care am mers eu toate camerele erau pe acelasi culoar, fara seaview si fara frigider.

Partea buna: Curatenie

Balconul Incapator

Parcare mare, privata si gratuita

Ospitalitatea catorva angajati

Pretul relativ mic

Internet Wirelles (asta nu stiu daca chiar e in tot hotelul la mine in camera mergea la etajul 1 chiar deasupra receptiei)

Partea rea: Mobila veche si urata

Baie dezastroasa

Mic dejun modest

Distanta pana la plaja - circa 5 minute de coborare (urcare la intoarcere)

Rezolvarea cu mari intarzieri a reclamatiilor.

Trimis de Andrew22* in 25.07.10 20:34:32
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrew22*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera. Basic asa cum a fost ea mobilata in 19toamna la deschiderea hotelului. Aici nu sunt carcotas la cat am dat era ok.

[25.07.10 21:20:53]

Webmaster se poate modifica te rog ,,familie cu copii'' cu cuplu fara copii''. Am introdus gresit. Multumesc.

sbacau
    [26.07.10 12:33:57]

sa-ti spun de ce? Tocmai pentru a scoate un pret minuscul care sa-i convina romanului...daca am avea pretentii si am impune agentiilor sa ne vanda cu frigider, safe, ac sau mai stiu eu ce in pret ar creste si aceasta si lumea ar stramba din nas...

Se pare ca avem pretentii pe bani putini; mergem la hoteluri no name si avem pretentii de lanturi hoteliere...si aici nu ma refer la tine, sa nu te superi...ci la noi toti.

Din nefericire, romanul nu are inca o cultura a turismului...

[26.07.10 14:58:10]

Perfect de acord... de aia am si lasat-o moale cu scandalul la hotel. Am scris si in comentariu la poza cu camera: la cat am dat a fost ok...

Ideea a fost ca eu vroiam niste chestii banale pentru care eram dispus sa platesc, ar fi putut sa le introduca contra cost.

Prietenii mei au stat la un hotel mult mai fain ca al nostru si au platit cu 50 de euro in plus pe camera. Au avut si all inclusive la mancare si bautura. Deci in unele locuri se poate sa fie ok si cu bani putini.

Insa sunt perfect de acord cu tine daca vroiam lux plateam dublu... oricum nu recomand hotelul nici la banii astia, sunt sigur ca se poate gasi ceva mai bun cu acelasi buget.

arriana
    [27.07.10 16:29:01]

Sunt de acord cu tot ce a scris Andrew22... sigur se gaseste ceva mult mai bun la banii astia.

[30.07.10 17:07:26]

corectat tip sejur in "CUPLU FARA COPII"

aimee
    [02.08.10 10:21:08]

gasesti ceva bun fara a fi nevoit sa scoti din buzunar sume exorbitante. eu sunt adepta sejurului individual (cont propriu) stiu exact la ce sa ma astept si ce sa aleg.

in primii 2 ani am apelat si eu la agentii de turism si am fost dezamagita. va dau un exemplu: in 2005 am platit pe un sejur de 2 persoane, 7 nopti vila athineos - dassia, fara masa 550 de euro aproape 80 de euro pe camera/noapte, iar de 3 ani platesc 20 de euro pe noapte/camera. de ce? pt. ca m-am invatat minte si imi organizez singura vacanta. astfel ca prefer sa aleg in fiecare vara aceeasi vila intr-o statiune mai putin scumpa (acharavi) in care sa ma simt ca acasa.

mananc la tavernele din statiunile: sidari, roda, acharavi, si de asemenea aleg de fiecare data transportul cu autoturism personal.

bine este nedrept sa nu recunosc ca deja suntem de ai casei in corfu. acolo am legat prietenii pe viata. si oamenii te trateaza diferit in momentul in care observa ca nu i-ai uitat si te cazezi la vila lor sau ca achizitionezi diverse produse din magazinele lor de fiecare data cand revi in corfu.

niccu
    [11.05.11 14:42:51]

Sigur nu era tot coborire si la intoarcere?

just ask...

[13.05.11 17:32:25]

Ba da... si drumul care ducea la hotel se si intorcea...

aimee, Andrew22*, arriana, niccu, sbacau
    Alte impresii din această RUBRICĂEliana Hotel: