ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 22.07.09
    JUL-2010

Merita banii

Si noi am avut rezervari la hotel Panorama facute inca din februarie si de aceea am beneficiat si de reducerea early booking. Sejurul a costat 620 euro pt 2 familii (4 adulti si un copil de 7 ani) ultra all inclusive.

Cand am ajuns la hotel am fost enervati de faptul ca ni s-a spus ca rezervarea noastra a fost mutata la hotelul Vita Park. Cei de la agentie nu ne-au anunat acest lucru (este vorba de agentia ******).

Inainte de a face scandal am mers la hotelul Vita Park, am aflat ca ni s-a dat o vila cu 2 camere, living, toaleta si baie. Piscina ni s-a parut ok si am ramas.

Personalul de la receptie a fost foarte amabil, persoana care ne-a aratat camera la fel. O singura problema am avut-o cu barmanul de la Pool Bar care se pare ca nu putea suferi romanii. Nu ii servea sau ii lasa la sfarsit pentru a le lua comanda. Am avut cateva certuri cu el, dar se pierdea in engleza asa ca am preferat sa luam bauturi de la pool bar.

Noua nu ne-a placut ca personalul de curatenie intra in camera chiar daca erai acolo. Nu exista nici un semn care sa poata fi atasat de clanta. Femeia isi facea treaba, strangea gunoiul, matura superficial pe jos, spala baia, schimba prosoapele. Lenjeria nu s-a schimbat pentru ca la ora 10: 00 inca dormeam... pana la urma eram in concediu. Nu stia o boaba de engleza si a fost imposibil sa ne intelegem cu ea.

Sa trecem la capitolul mancare unde totul a fost execelent. Mancare fosrte buna si variata. Dimineata se servea branza (vreo 4 feluri), cascaval, legume, salamuri, sunca, pateuri, dulceata, miere, cereale, oua, omleta, clatite. Chiar si cei mai exigenti puteau gasi ceva pe gustul lor.

La pranz si seara a existat intotdeauna gratar de pui si/sau porc care se facea pe loc. Foarte multe salate, cartofi prajiti, la cuptor, natur, piure, orez, ardei umpluti, ciorba. Prajiturile erau de vreo 4 feluri, foarte bune.

Compot de piersici si visine exceptional. Am fost pana acum la alte 3 hoteluri din Bulgaria si aici s-a mancat cel mai bine (si surprinzatoar aici am platit si cel mai putin).

Erau foarte stricti cu faptul ca nu poti scoate nimic de mancare din restaurant. Am vazut cand au luat copiilor din mana o piersica sau un fursec.

Dar nu puteai ramane nemancat. Dupa micul dejun exista "late breakfast" de la 10:00-11:00, apoi mancarea de la snackbar (cartofi prajiti, pizza, carnaciori), inghetata pe tot timpul zilei, pana la ora 23:00 si dupa cina exista chiar "late dinner" de la 12:00 la 2:00.

Piscina hotelului este destul de pare dar nu foarte adanca. Este o bucata cu 1, 6 m adancime, alta de 1, 20 m si una pt copii de 0, 4 m-0, 8m.

Cu sezlongurile nu au fost probleme. Era o mica problema cand doreai sa te bronzezi, deoarece piscina e inconjurata de copaci si vine umbra la anumite ore, deci trebuie ales foarte bine locul.

Parcarea este foarte mare si suficienta pentru persoanele venite in sejur.

Pentru cei care au nevoie de internet el nu este disponibil la vile, doar la receptia hotelului si este gratuit. Erau si 4 calculatoare cu jocuri pentru copii care se inchiriau cu 5 leva/ora.

Plaja este foarte curata, asa cum am vazut in Bulgaria mereu. Apa la fel de curata, fara alge. Mancarea pe plaja la se servea la Havana Club. Detaliile despre plaja le stiu de la cuplul care a mers cu noi. Noi am stat doar la piscina.

Daca va mai intereseaza ceva...intrebati.

Trimis de casper29* in 24.07.10 20:50:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - Hotel. com si Panorama Konstantin si Elena hotel Rubin

VIZUALIZĂRI: 4158 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (casper29*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 una din camere, care avea 2 paturi single (se pot uni)
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

pepsi70ro
    [24.07.10 20:57:21]

Plaja si marea nu ai notat-o deloc. A fost ceva care te-a deranjat?

[24.07.10 21:03:13]

Eu nu am fost la mare. Prefer piscina. Cuplul cu care am fost in concediu ne-a spus ca era foarte curata, plaja privata pentru acest hotel si inca vreo 2. Mancarea pe plaja se servea la Havana Club si am inteles ca si acolo a fost foarte buna. Ce au remarcat ei a fost curatenia. In 5 ore cat au stat la plaja a trecut masina de gunoi de 2 ori.

Sejlonguri erau suficiente, gratuite si ele.

Mai mult de atat nu pot spune.

[24.07.10 21:20:41]

Am uitat sa mentionez animatia. Se juca in fiecare zi la pisicina volei si baschet in apa. Mai era si concurs de darts si karaoke. Seara era spectacol la hotel Ralitsa la care ne invitau si pe noi si in cateva seri a fost si spectacol in spatele barului.

Exista si un teren de volei si unul de fotbal. Pe timpul zilei erau gratuite, seara se plateau.

Si mai exista masa de pingpong, de biliard si un teren de minigolf (cu plata)

webmasterXY*
    [24.07.10 21:32:00]

Inteleg ca schimbarea efectuata de catre agentia mentionata nu a fost chiar rea, iar voi v-ati simtit excelent si conditiile foarte bune. Astfel incat nu pot permite postarea numelui agentiei.

[24.07.10 22:05:39]

Problema nu era schimbarea ci faptul ca nu am fost anuntati si ei nu si-au respectat contractul cu noi. Ne-am simtit excelent si ne-am bucurat de concediu.

Poate la Panorama ar fi fost si mai bine. Nu putem sti.

mathilda
    [25.07.10 11:59:52]

Adica sa mergi la mare si sa nu o vezi??? !! In Romania nu-s piscine cumva??

Apa marii, nisipul de acolo si aerul de la mare iti da sanatate... in clor pot sta si iarna cit sapte...

adriana_adina
    [11.08.10 11:52:30]

Buna, as dori sa stiu si eu cum stau cu parcarile?

[11.08.10 13:17:35]

Era o parcare destul de mare, in care mai erau locuri disponibile, chiar in fata vilei unde am stat. Nu se plateste suplimentar. Noi ne-am simtit in siguranta acolo.

adriana_adina
    [11.08.10 14:52:09]

multumesc pentru informatie, eram foarte curioasa cum stau cu parcarile deoarece cand am fost acum 2 ani nu prea aveau locuri; ce e drept nu stiam prea multe atunci de acest hotel si ajunsi in fata hotelului am parcat pe o bordura.

[12.08.10 21:14:51]

Si noi ne-am intors din Albena in 10 august, am avut rezervare le hotel Ralitsa 3* rezervat in aprilie si ne-au cazat la Panorama, am platit 736E. Sa nu va para rau ca ati stat la Vita Park pentru ca la Panorama a fost de groaza. Ma bucur pentru d-voastra ca v-ati simtit excelent caci la noi a fost dezastru.Agentia cu nume de ,,regina" numai regina n-a fost caci si-a batut joc de noi dar eu sper ca va si plati macar pentru lipsa de respect si profesionalism de care a dat dovada. Si nu se poate sa acceptam mereu sa fim tratati asa de conationali nostri, diferite agentii, care trebuie sa ne asigure doar ceea ce platim ca sa nu mai vorbim de respect.

[13.08.10 00:57:37]

ce a fost rau la panorama?

[13.08.10 14:52:24]

In camera miros de mucegai, noaptea primeam musafiri,gindaci,la restaurant farfurii si tacimuri murdare, aceleasi feluri de mincare, fara gratar, inghetata doar pana la ora 17, la snak bar nu gaseai de mincare decit niste cirnaciori si pizza uscata,dupa ora 22 daca doreai ceva mincare nu se mai servea nimic, fructe putine la masa care daca se terminau nu se mai aduceau si as putea continua cu multe alte ,,surprize'' dar cred ca sunt destule.Fara ca eu sa am pretentii deosebite si ceea ce crezi a fi lucruri normale acolo nu erau.

anadragusin
    [14.08.10 09:30:01]

Cand am fost noi (la Panorama), inceputul lui iulie, totul era diferit. Nu mirosea a mucegai (la etj 3), tacamurile erau curate, fructe din belsug (mai rar banane), la snack bar pe langa carnaciori si piza (buna) mai erau si paste, salate, cartofi si chiftele. Suficiente zic eu, deoarece nu prea mancam intre mese.

La barul Havana, erau mult mai multe, inclusiv dulciuri, biscuiti si fursecuri. La LobbyBar erau in permanenta fructe (lamai, gref, mere, portocale) si fursecuri. Atata timp cat cina se incheia la 21.30 nu vad cine mai manca dupa, dar exista totusi si cina tarzie in restaurantul Kompas” intre orele 00.00 -02.00, probabil nu ati stiut.

Pentru un hotel de trei stele a facut toti banii. Si nu am avut gandaci, probabil era mai racoare.

[14.08.10 09:55:48]

Si pe mine m-a uimit ce am citit despre Panormama. Noi am fost la Panorama acum 4 ani, pentru prima data in Bulgaria si am fost foarte multumiti. Camerele erau renovate, aer conditionat, mancare buna...

anadragusin
    [14.08.10 10:20:08]

Da, asa este, si eu sunt uimita, mai ales prin prisma faptului ca am fost recent. Nu poti sa ceri mi mult decat atat la trei stele. Am avut chiar si seri tematice (bulgareasca si italiana), nu ceva extraordinar, dar placut. Si... sincer, tacamuri murdare nu am gasit. In plus in camera mobila era aproape noua, din 2008. Gratar a fost de vreo 2-3 ori intr-adevar, dar mancarea era proaspata si diversificata, nu am avut probleme de sanatate nici un membru al familiei. Din partea personalului nu am simtit vreo diferenta de atitudine vizavi de faptul ca suntem romani, managerul hotelului chiar s-a straduit sa rupa cateva cuvinte in romana... dar suntem diferiti si avem atitudini si pareri diferite, deci respect parerea tuturor. Si puncte pentru concizie si obiectivitate.

[14.08.10 11:37:40]

Nici noi n-am avut astepari foarte mari de la un hotel de 3* dar intamplarea face ca noi am avut rzervare la Ralitsa3* si am fost cu inca 2 familii care nu au fost mutate la Panorama am putut vedea clar diferentele intre cele doua hoteluri. Diferentele sunt foarte mari si aici nu vorbesc de personalul hotelului care intradevar a fost atent si nu a facut diferente intre romani si ceilalti turisti. Eu am avut noroc cu sotul meu caci am ochelari si el ma atentiona sa-mi schimb farfuria sau tacimurile si binenteles eu nu am vorbit de barul Havana unde intradevar se minca gratar si unde de multe ori am mincat si noi. Oricum dupa ce ma voi linisti dupa un concediu care s-a dorit a fii linistit si plin de relaxare, concediu asteptat de 2 ani am avut un dezastru chiar daca ne-am impus sa nu mai bagam totul in seama si sa trecem peste toate cu relaxare se pare ca nu prea am reusit.

adriana_adina, anadragusin, casper29*, lili99*, mathilda
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimaSol Ralitsa Superior - vilele Vita Park: