ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 08.09.08
    SEP-2008

Un hotel ok, un pic de loc de mai bine, totusi

Ma alatur si eu celor care considera aceasta insula drept una superba. A fost primul meu drum in Thasos, la inceput am fost un pic debusolat, ma asteptam la altceva, dar dupa aceea m-am indragostit de frumusetea ei.

Am fost intre 31 august si 7 septembrie, vremea a fost numa' buna, cu temperaturi maxime de pana in 30 de grade; a fost senin , un pic de vant dar era bine ca erau si valuri...

Ne-am cazat la hotel Mouragio din Skala Potamia ( camara tripla 43 eur / zi fara masa), un pret onest pentru ce oferea. Am citit destul de multe pe internet inainte despre acest hotel, cred ca i s-a facut o reclama poate mai mare decat merita, drept dovada ca din cele 10 masini din fata sau parcarea hotelului 7 erau RO.

Bineinteles, curatenia se facea zilnic. Proprietara, dna Gretsikou, e o gazda super. Hotelul e foarte bine pozitionat, fiind O.K. pt.cei cu copii, dar totusi cam mult zgomot cand voiai sa stai linistit pe terasa, fiind langa drumul principal.

Cred ca la banii respectivi se putea gasi mai bine, dar pt.cel ce vine prima data in Thasos e O.k. Oricum recomand ca in iunie si sept. sa va luati direct de la fata locului ca sunt camere destule.

In privinta mancarii, preturile din taverne sunt asemanatoare, asa ca intrati fara teama in cele care sunt populate (Krambousa, Koralli) si evitatile pe celelalte. Inca ceva: nu comandati pizza sau spaghetti. Noi am gresit facand asta la taverna Mouragio, din portul vechi Limenas, unde si servirea a lasat de dorit, asa ca nu degeaba aveau doar 3 mese ocupate in ciuda privelistii de vis asupra portului vechi. Puteti incerca si Ghyrosul de la Lena sau El Greco - Potos. Supermarketurile sunt bine aprovizionate cu un plus pt. fructe, care sunt foarte gustoase si la preturi bune.

De facut plaja am facut la Golden si Paradise, sincer mi s-au parut cam murdare, dar compensau cu frumusetea salbatica a locurilor si cu culoarea superba a apei.

La final, cateva informatii despre drum, e un capitol aparte, posibil dificil pentru neexperimentati. Am plecat din Bucuresti duminica dimineata (31/08), la ora 4.30 pe traseul Stara Zagora - Sredets - Xanthi. A fost perfect drum liber, nu am vazut vreun radar, nici la dus, nici la intoarcere. Pe Shipka am facut doar 30 min, o distanta de aprox 27 km. Pentru tranzit am folosit de regula centrul oraselor. Prin Bulgaria am facut 5 ore in conditiile in care am respectat restrictiile de viteza (printre putinii). Am fost oprit o singura data, de un echipaj de politie pt. un control de rutina (acte + buvigneta); rezutat totul O.K. si am plecat mai departe.

Din punctul asta de vedere mai rau a fost in Grecia unde m-au oprit 2 echipaje. Aveau drept scop doar inregistrarea masinii, dar din cauza lipsei comunicarii m-am cam speriat, nu doream sa-mi incep concediul cu 1 amenda. In Grecia drumurile sunt mult mai bune. Din cei 290 km facuti de noi prin aceasta tara, 120 km sunt autostrada,100 km drum expres ce trece pe langa localitati cu limitare la 100 km/h si vreo 70 km in lucru care pana la anul probabil vor fi fie drum expres fie autostrada. Si tot pana la anul vor termina probabil si bulgarii legatura directa a portiunii de autostrada care da in Turcia cu granita greaca.

Pe drumul de intors nu am mai avut nici o problema in Grecia, in schimb am incurcat un pic drumul prin Bulgaria, undeva prin Harmanli, cautand scurtatura spre Sredets (sunt si vreo 3 km de drum f. prost pe acolo). Tot la intoarcere, pe Shipka (sambata seara la 9), am prins 2 tiruri turcesti, din fericire doar la coborare, dar tot ne-au intarziat vreo 10-15 min. In general la intoarcere drumul a fost mai aglomerat decat la ducere asa ca prin Bulgaria am facut 1 ora in plus. In principiu atat drumul dus, cat si returul ne-au luat cam 10 ore Ruse - Keramoti, nedepasind viteza legala, cu 1 Clio..

Am facut si poze dar din pacate fiind din generatia mai veche nu stiu daca voi reusi sa le pun aici.

Concedii placute turor care nu au plecat inca.

Trimis de ovidiu2* in 08.09.08 10:19:47

VIZUALIZĂRI: 3011 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiu2*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

lottee7
    [20.01.09 09:26:32]

Salutare,

Intrucat intentionez sa-mi petrec concediul in Thassos, te rog ajuta-ma cu cateva informatii:

Plaja Golden Beach este intre Skala Potamia si Skala Panagia? Unde este aceasta plaja frumoasa? Am tot cautat pe net si asta am gasit.

Plaja din Skala Potamia este aceeasi cu Golden Beach?

Am gasit un hotel in Skala Panagia, dar cineva mi-a spus ca aceasta se afla pe un deal, departe de plaja. Stii ceva?

[07.02.09 19:00:48]

Panagia si Potamia sunt 2 catunuri in munte, superbe, protejate de UNESCO, deasupra golfului denumit generic Golden Beach.

Skala Panagia si Potamia (inseamna scara, coborire aici) sunt 2 localitati mici, aproape legate intre ele de o parte si de alta a cestui golf cu nisip auriu, la marginea marii.

Skala Potamia este mai animat si are cel mai bun restaurant Krambuza. Intrarea in apa este lina. Recomand hotelurile din Scala Potamia, unde si plaja este mai lata.

[26.05.09 21:53:29]

O intrebare: in afara de Thassos pe unde ai mai fost in C.O.?

[28.05.09 14:55:56]

Unde am mai fost in Grecia?

[29.05.09 09:27:06]

nu conteaza oriunde? ?

pt o comparatie cu serviciile din thassos

[29.05.09 12:46:31]

Bulgaria,Grecia, Turcia, Cehia, Slovacia,Ungaria, Austria, Germania, Luxemburg,Franta,Spania, Elvetia, Italia.

[21.06.11 18:11:41]

Cit a costa sejurul si cum ai platit

[22.06.11 09:16:39]

Noi am fost de la 1 -10 iulie si apa era foarte calda. Citeste pe vremea.com, temperaturi multianuale ale apei in mediterana, egee...

Rezervare facuta pe net, rapunde doamna Giorgia sau fica, foarte amabile si vorbitoare bune de limba engleza pe ,,mourag1@otenet. gr" am conversat pentru rezervare cu un mic avans prin banca Pireus cu un comision mic. Pretul nu mai stiu exact, am fost acum 3ani parca 40 euro de camera pe noapte. Am negociat pentru ca am fost 3 familii!! Succes, Thassos este minunat!

dannek, lottee7, zozo