ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2010
DIN: Roman
ÎNSCRIS: 23.10.09
JUL-2010

Piscina face toti banii

Fiind pentru prima data in Turcia am ramas foarte placut impresionata de aceasta tara minunata care are atatea de oferit si de explorat. Noi am fost un grup de 17 persoane din orasul nostru, vreo 9 copii si 8 adulti. Am avut un sejur la hotel Esat, masa AI si transport inclus cu autocarul.

Transportul

Am plecat din Bucuresti la 14. 30 din Parcul Izvor, noi venind din Roman am rugat-o de d-ra de la agentie sa ne mai astepte cateva minute pt ca traficul era foarte aglomerat in Buc si de asemenea sa ne pastreze cateva locuri si in fata. A fost foarte draguta, ca de altfel si soferii care au condus foarte bine tot drumul.

Autocarul era foarte confortabil, am avut AC foarte util care a mers tot timpul, muzica in surdina, filme la DVD player. Ghida ne-a prezentat mai intai cateva reguli de absolut bun simt (cum ar fi sa nu se consume alimente in autocar) care au fost respectate de toata lumea si astfel nu au fost probleme.

Astfel, transportul a decurs fara probleme, opririle erau destul de dese pt a merge la toaleta si a manca cate ceva, soferii au condus foarte bine, avnad de infruntat si o ploaie care a durat toata noaptea, descurcandu-se excelent. Am ajuns in Bulgaria ca la 1/2 de ora dupa ce am plecat din Buc, la vama totul a decurs fara probleme, si am oprit la un restaurant mai 'muncitoresc' pt o pauza. Toata lumea de acolo vb romaneste, mancarea era foarte buna si ieftina, se poate plati si in lei, chiar daca aspectul era cam de... cantina. Am vazut ca se schimbau si euro la cursul de 4 lei/ Eu. In schimb toaletele sunt cam mizerabile, eu nu am fost dar asa spuneau toti ceilalti, nu mergeti decat daca aveti nevoie urgent.

Mai departe am la vama turca iar nu au fost probleme, numai ca tb sa coborati de data asta fiecare cu pasaportul la pct de control si apoi sa luati pe partea cealalata. Noua odata ni le-a adus ghida pe toate in autocar sa nu mai stam toti sa asteptam. Se face iarasi un popas la un hotel Arsalani parca se cheama si puteti lua la intoarcere delicatese turcesti care sunt mai ieftine, multe sortimente si au aspectul de a fi proaspete.

Cand treceti cu ferry pe partea asiatica tb sa platiti 6 Euro, asa ca sa aveti marunt, taxa este dus-intors. Noi am mers noaptea si ne era prea somn sa ne mai dam jos din autocar sa admiram privelistea, dar la intorcare cand am trecut cu ferry la Canakale am coborat din autocar si am rams cu rasuflarea taiata de cat de minunat putea fi peisalul acela. Marea marmara nesfarsita, alte ferry in departare, luminite de tot felul, orasul care ne facea usor din mana de tarm, departandu-se in zare... Toate au fost parca in vis.

Cazarea

Ajunsi in Kusadasi, autocarul oprea la fiecare hotel in parte pt a lasa turistii si d-ra de la agentie mergea de fiecare data cu acele persoane pt a se asigura ca totul e in ordine. Noi fiind cazati la Esat, am facut opriri la Vera Santa Maria prima data si apoi la Pigale, a treia oprire fiind la hotelul nostru.

Hotelul e situat 'la inaltime' - de altfel tot orasul e tersata, sunt foarte multe pante destul de abrupte. Am ajuns pe la ora 13: 00 la hotel si camerele inca nu erau gata, a trebuit sa mai asteptam pana le ocupam. Receptia e destul de spatioasa, in hol este o plasma mare si multe scaune si fototlii confortabile, iar in parte stanga un fel de lounge cu niste canapele minunate numai bune de odihna dupa un drum obositor. Bagajele le puteti lasa in siguranta in acest lounge nu dispare nimic. Pe cand asteptam ne-am intalnit cu multi romani care asteptau sa plece si i-am mai intrebat si noi una alta, sa ne facem si noi o idee mai clara dspre hotel.

Pana pe la ora 15: 00 noi ne-am plimbat putin prin statiune deoarce ne plictiseam in hol si ne-a placut foarte mult zona, cu multi arbusti aeemanatori palmierilor si foarte multi oleandri inmiresmati.

Camera

Ghida de la agentia partenera Siba Tour a stat cu noi pana de toata lumea s-a cazat, ne-a lasat niste pliante cu descrierea exursiilor optionale, nr. de tel al doctorului si nr ei de mobil pt a o putea contacta daca aveam nevoie de ceva. A fost foarte amabila, venea in fiecare zi pe la hotel si ne intreba daca ne simtim bine, daca ne place mancarea.

Camera nu este foarte mare (voi atasa si poze sa va faceti o idee mai clara), poate primi 3 stele cu un pic de indulgenta. Noi am avut o camera cu 2 paturi, mai era un dulap pe haine destul de incapataor, o masuta rotunda cu un scaun, o masuta de toaleta cu un televizor deasupra careia se afla oglinda, minibarul incorporat in aceasta comoda (gol??? nu era nimc inauntru) si un taburet sub aceasta masuta de toaleta. Intre paturi mai era un fel de noptiera pt cele 2 paturi, pe jos era parchet. Baia ok, scurgerea de la dus nu pra facea fata cateodata, dar pana la urma ne-am descurcat.

Camera noastra avea vederea spre piscina si zona un se afla barul de acolo si cateva masute pt a savura o bautura rece sau gustarica de dupa-amiaza. Terasa camerei desul de mare, 2 scaune de plastic si o masuta care au servit drept uscator pt costumele noastre de baie.

'Punctez' cateva mici inconveniente in continuare pt a sti la ce sa asteptati si sa cantariti avatajele si dezavantajele hotelului. La capitolul curatenie nu exceleaza, era mult praf peste tot, am gasit fire de par in sertare si in baie, capacul de la WC nu statea fix, venind pe tine, iar scurgerea de la dus se cam infunda. Iarasi un inconvenient dupa parerea mea, apa de la chiuveta si de la dus era sarata, bineinteles nu e potabila, dar pielea nu ramane cu sare pe ea, cel putin la noi nu s-a intamplat.

Am descris aceste lucruri pt a sti la ce sa va asteptati, nu sunt o persoana pretentioasa, in niciun caz nu e luxul de pe lume, insa raportul caliatate-pret este foarte bun. Cum spuneau foarte multi membri din Comunitatea AFA in vancanta mergi sa te relaxezi si sa te distrezi, nu sa cauti nod in papura. Puteti merge in mai multe excursii cu banii economisiti stand la acest hotel.

Masa

Aici iarasi tb sa ne raportam la pretul platit si sa fim realisti. La mancare eu sunt destul de pretentioasa (nu voluntar, ci pur si simplu nu imi plac foarte multe feluri de mancare) insa gaseam mereu ceva sa mananc, nu sufeream niciodata de foame.

Restaurantul este amplasat la etajul 6, privelistea asupra sataiunii si a marii este fascinanta, vedeam vase de croaziera acostate in port si apusul de soare rosiatic in fiecare seara.

Mancarea nu este foarte variata, insa dupa cum spuneam oricine poate gasi ceva sa-i placa. Ei se axeaza pe multe legume preparate in diverse feluri: fierte, mancarica, sote, cu sos. Ca tipuri erau: paste, cartofi, pastai, 2 feluri de supe mai groase, rosii, castraveti, multe sosuri, mirodenii separat. MAncaruri cu carne nu prea erau, de 2 ori am vazut pui si o data peste, iar in ultima zi am mancat piept de pui la rotisor. Gratar deloc.

Dulciurile erau bune, multe prajiturele insiropate, cataif, budinca, crema de zahar ars cateodata si pepene din belsug. Erau destul de dulci, bune la gust.

Bauturile se dadeau numai la pahar, ca sucuri erau cele din gama pepsi, mirinda, sprite, cam apoase dupa parerea mea, dar ne-am obisnuit. Bera tot cam slaba, vinul rosu bun, alb nu prea, in schimb prietena mea a baut gin tonic care dupa spusele ei era foarte bun.

Mai erau doua dozatoare cu sucuri fara acid dar nu erau naturale, dimpotriva. Apoi 2 dozatoare pt cafea si apa, atat in restaurant cat si la piscina.

Intre 15-17 se dadeau gustari la piscina cartofi prajiti, hamburger si pizza, iar intre 17-18 niste prajiturele sfaramicioase, bunte la gust.

Ca o concluzie, mancarea este buna, nu foarte gustoasa, destul de variata si suficienta pt toata lumea, iar felurile se suplimenteaza des. Restaurantul este incapator, gaseam mereu locuri libere, barmanul si chelnerii amabili si mereu zambitori.

Piscina

De fapt, tb sa scriu distractie si relaxare dar eu pun semnul egal intre acestea 2:)). Dragii mei, piscina aceasta face absolut toti banii, am mai repetat asta vreo 2 ori dar pe mine pur si simplu m-a cucerit, fiind mai ratzusca. Nu este foarte mare, e cu apa sarata, adancimea creste de la mijlocul bazinului, oar in capat este o mini picina pt copii. Sezlonguri sunt destule si umbrelute gaseam merea locuri libere, nu ne trezeam la 6 sa prindem un loc liber, veneam la orice ora doream si gaseam.

Mai era o masuta de tenis de masa pe care copiii au folosit-o din plin, sauna si baie turceasca la subsol dar noi nu am mai avut timp.

Plaja si marea

Pe mine plaja m-a cam dezamagit, dar e doar o opinie personala. Hotelul e situat pe un deal, pana la plja tb sa mergeti fie cu taxiul, fie sa schoimbati 2 dolmusuri locale. Nu e scump, noi am fost cu taxiul cam 1, 5 lire de persoana, insa e destul de obositor. Asa incat nu am fost decat de 2 ori la plaja, restul zilelor in excursii sau la... ati ghicit! piscina.

Am fost la Ladies Beach, plaja este destul de ingusta, si murdara, sunt umbrelute sub care sa-ti asezi prosopul gratis sunt si sezlonguri de inchiriat de 10 lire. Apa marii clara, dar cu pietre mai ales la mal, intrarea in apa este lina. Erau si cateva alge dar maruntite, iar intr-o zi unele fete din grup s-au murdarit de petrol, iar localnicii cam obraznici facand gesturi neportivite catre copii. Erau inofensivi, nu intreceau masura, dar cam nepalcuta situatia.

Hotelul are plaja sa privata in Long Beach, mai departe de Ladies, este si shuttle gratuit, dar pleaca pe la 10 si va aduce inapoi la 17: 00, se pierde masa de pranz. Noi nu am fost, dar auzisem ca e un pic mai curat ca la Ladies, insa se pltesc sezlongurile chiar daca e plaja hotelului.

Excursii optionale

Sper sa nu va plictisesc cu review-ul meu prea lung dar tb sa povestesc si despre agentia cu acre am fost noi in excursii si despre patronul simpatic al acestiea.

Deoarece pretul la excursiile oferite de agentia Siba ni s-a parut prea mare, am ales sa cautam o agentie locala si sa negociem fiind un grup mai mare. Am gasit in Ladies Beach agentia Sundial, patronul turc foarte amabil ne-a pferit liante si ne-a poftit pe terasa la negocieri. Ne-a oferit si un ceai de mere foarte bun, ne-a arata cataloage, ne-a explicat intr-o engleza acceptabila fiecare excursie in parte.

Stia cateva expresii in romana. dar spuse stalcit, si noi radeam de nu mai puteam. Ne-a spus exact la ce ore ne va lua de la hotel, ne-a descris fiecare manaunt in parte la fiecare excursie, facand si multe glume si ne-a sous ca daca suntem minim 8 persoane se mai pot negocia pretuirle. Negociati insa si daca sunteti mai putini sigur veti scoate mai ieftin.

Am ales Pamukkale - 23 de euro fata de 40 la agentie - si Adaland - 15 Eu fata de 18 la agentie. Pt parcul Adaland ne-a oferi un minibus doar pt grupul nostru care ne-a luat de la hotel, a intarziat o ora si a venit sa ne ia din parc cu ora mai tarziu decat conveniseram (foarte corect turcul). Daca luam excursia de la agentia Siba, trebuia sa coboram pal la hotel Marina, pt ca acolo avea statie minibusul. Nu era distanta mare, dar a fost frumosul gestul de a ne lua si aduce in chiar de la hotel.

La Pamukkale si la Efes (unde au fost doar 2 pers din grupul nostru fiind prea obositor) am avut autocar confortabil, AC, si ghid vorbitor de Lb engleza, foarte bine informat si vorbind foarte bine engleza. Iarasi facea glume, de ex spune: 'If you are satisfied, if you like what you see share your joys with me and the other, if you have any complaints... well... keep them to yourself' -hahaha.

Mergeti cu incredere cu acesta agentie, sunt seriosi si cred au cele scazute preturi la excursii, aveti exact aceleasi conditii ca si ceilalti nuami ca fara ghid in lb roamna. Mai sunt si alte agentii locale in bazar dar au preturi mai mari.

Bazarul

Cum spunea o prietena bazarul asta e o nebunie, te atrage ca un magnet. Gasiti de toate aici, este foarte frumos seara, nu e periculos deloc. Se mai poate negocia insa nu foarte mult, sau poate n-am stitut noi foarte bine. Oricum preturile sunt bunisoare, bijuteriile sunt scumpe, aurul nu mai virbesc, dar merita sa va clatiti ochii.

Ca o ultima idee Turcia este extraodinara, m-as intoarce si maine pt ca mi-au ramas foarte multe locuri de vizitat si de fotografiat. Vacanta palcuta tutor in continuare!!

Trimis de roxxie in 23.07.10 13:33:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxxie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Welocme to Turkey

pepsi70ro
    [23.07.10 15:46:46]

Un review pe cat de complet pe atat de plin de informatii, felicitari!

[23.07.10 16:26:24]

Multumesc mult Pepsi. Si pe mine m-au ajutat mult informatiile de pe acest site si il citesc de fiecare data cu placere. Concediu placut tuturor.

[23.07.10 17:36:52]

Felicitari eu am postat ma putine impresii despre excursia mea. Sunt bucuroasa ca si altii turisti au fost mulumiti de excursie. Noi ne duceam pe jos la plaja hotelului si la fel la intoarcere, putin obositor numai ca ne-am imprietenit cu alti romani care erau mai in varsta decat noi si care faceau zilnic acest drum, si ca sanu ne facem de ras mergeam pe jos.

Eu am facut excursia la Efes pe cont propriu si ne-am descurcat de minune iesind mult mai ieftin si am vizitat si orasul Selcuk.

[23.07.10 17:40:19]

gdanutza, ma bucur ca ti-a placut Turcia si hitelul si excursiile optionale. Noi din pacate nu am mai fost la Efes, era prea obositor 3 excursii un dupa alta, dar cu siguranta ma voi intoarce.

Unde mergeati la plaja pe jos? In Ladies Beach? Nu era cam mare distanta?

[23.07.10 17:42:19]

Am fost la plaja hotelului care era langa portuletul de ambarcatiuni mici

[23.07.10 17:42:53]

Era curata si nu erau pietre in apa

[23.07.10 17:43:53]

Noi am facut Efesul , Pamukkale , insula Samos si scufundari. Obositor dar a meritat din plin.

[23.07.10 17:44:34]

Aha am ajuns si noi pe acolo, dar doar ne-am plimbat zona fiind destul de ingusta.

[23.07.10 20:12:02]

roxxie daca melodia atasata nu-ti place o putem schimba!

[23.07.10 20:13:30]

Foarte frumoasa Web, multumesc mult.

biancuta
    [23.07.10 20:19:17]

Foarte multe amanunte! Felicitari pentru aceasta prezentare!

angel-deiutza
    [07.08.10 15:05:53]

foarte buna descrierea!!! imi vor fi de folos informatiile!!!

eu voi pleca la sfarshitu lunii...

ai putea sa imi recomanzi un bar sau o discoteca??? sau alte locuri in apropierea hotelului ca de exemplu un magazin...

multumesc anticipat

Angel-deiutza

[08.08.10 22:53:13]

Noi nu am mai avut timp sa mergem la discoteca, dar pe bulevardul principal, pe partea dreapta parca vazusem noi un club si ne gandeam mergem. In general pe aceasta strada principala sunt multe restaurante, cafenele si magazine si sunt deschise de obicei pana noaptea tarziu.

Un alt punct de atractie este bazarul, se ajunge cu dolmusul 2 care trece prin fata hotelului, sau cu taxiul. Gasesti de toate in bazar, atat restaurante frumos amenajate [noi mergeam de obicei la unul numit 'Steak House - ajunsesera si chelnerii sa ne cunoasca ] pana la tot felul de tarabe cu suveniruri pt cei de acasa.

bose
    [29.08.10 22:34:14]

Cit a costat sedinta de scufundare si unde ati facut scufundarile? Au un recif ceva pe acolo sau niste stinci submarine? De obicei acolo ai si ce sa vezi. Cum e marea acolo. Se vede destul de bine la 30 - 40 m sub apa? La ce adincime v-ati bagat?

[29.08.10 23:04:11]

excursia in care s-a inclus si scufundatul a fost 25 de euro, 10 euro pt cei care nu voiau scufundari si inca 15 pt cei care voiau.

Pentru profesionisti au facut o oprire in larg si sincer habar nu am la ce adancime dar pt restul, adica incepatorii, la 5-7 metrii langa mal.

A fost interesant, dupa ce am trecut de frica innecului, si daca nu era calm si inistent instructorul renuntam, a fost interesant, am vazut si recifi si vegetatie si pesti.

Probabil a doua oara o sa fie mai bine.

bose
    [30.08.10 00:50:24]

O experienta placuta si totusi ma mira pretul care pare prea mic fata de ce preturi stiu eu ca se practica in acest domeniu de activitate. doar 25 euro nu am mai auzit. Dar cit a durat? In pretul asta a intrat si drumul cu salupa sau vaporul?

Poate a fost ceva scurt.....

[30.08.10 07:09:02]

In cei 25 de euro am avut o plimbare cu vaporasul , o gustare si scufundarea, am plecat la 9 de la hotel si ne-am intors la 15-16 nu mai stiu . Mai mult a durat descarcarea si incercarea de a ne vinde cele 10sec de filmare subacvatica care nu merita cei 20 euro pe care-i cereau 20-25 poze si 10-15 sec de filmare.

angel-deiutza, biancuta, bose, gdanutza, roxxie
    Alte impresii din această RUBRICĂEsat Pigale Panorama Hotel: