ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2010
ÎNSCRIS: 13.09.08
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 10 luni

ARTICOL ARHIVAT

Un Hotel care incearca... reusita...

Incerc sa fiu cat se poate de obiectiv cu acest hotel, desi probabil ar putea fi mult mai bine apreciat de familiile fara copii, avand in vedere cel putin SPA-ul; concluziile le trageti singuri:

Avanataje:

--personal foarte amabil, incepand de la receptie si pana la femeia de serviciu si personal tehnic (te saluta de fiecare data, iti zambesc si incearca sa te ajute imediat ce soliciti)

--curatenie exemplara in hotel si gradina, ocupandu-se un intreg staff de acest lucru.

--ambianta in hotel foarte buna.

--micul dejun foarte variat, bogat, proaspat (am numarat peste 20 de feluri de sortimente) ; foarte multe mezeluri de vita, branzeturi; cea mai buna si de fitza mic dejun vazut de mine pe litoralul romanesc.

--in pret este inclus sezlong, saltea si umbreluta la plaja situata destul de aproape.

--centrul SPA si sauna sau piscina interioara sunt niste lucruri extrem de binevenite in terapia de relaxare; asta daca nu mergi la hotel cu copii dupa tine, caz in care "te relaxezi" cu un coniac, ceva, ca sa faci fatza: D

--toate cheltuielile: restaurant, bar din receptie, bar de la piscina pot fi achitate "pe camera" lucru foarte bun pt a nu te cara cu tot monetarul dupa tine.

--loc de joaca exterior si interior amenajat pt copii - interior au si babysitter; foarte apreciat de copii; destul de curat si ingrijit.

--daca nu te deranjeaza pretul, poti manca si bea linistit ot ce ofera hotelul: este proaspat si foarte bine pregatit.

Dezavantaje:

--camere extrem de mici: ce naiba!! unii zic ca nr de stele se da dupa

dimensiunea camerei, altii dupa servicii... aici in camera abia te misti; noroc ca au un balcon in care sa mai evadezi; Hotelul e fostul Galati de 2* - probabil doar l-au renovat si inzestrat cu servicii iar la dimensiuni nu s-a umblat...

--scumputz pentru litoralul romanesc avand in vedere cele 4*; (nu-mi spuneti ca la Vega noaptea e 350 Eur pt ca innebunesc sa aud ca cineva e atat de fraier sa dea banii aia pe litoralul romanesc)

--preturile practicate la mancare, bautura, deserturi, inghetata-prajituri... mari spre foarte mari (1 ciorba, 2 feluri principale - fara vita, o salata si o apa, depasesc 75 ron) ; in bar sau la piscina (prajituri - inghetata pornesc de la 15 ron in sus), (bauturile: limonada pahar - 10 ron, frape - 15 ron, gin tonic - 15 ron, bere 0, 33 - 7 ron)

--locatie destul de izolata - iesire din Neptun - intrare in Olimp, intr-o zona destul de decazuta si anosta.

-- piscina desi ingrijita este totusi micutza raportat la nr de camere si mai tot timpul e plina de o gramada de copii cu colace si alte plutitoare, desi exista si o mica (prea mica) piscina pt copii.

Una peste alta a fost un sejur placut: atmosfera din hotel, personalul si oamenii cazati confera locului un aer destul de boem, diferit de ce exista in general pe litoral.

P. S: nu stiu de ce unii in alte descrieri spuneau de "nesimtirea personalului" - oamenii de aici au fost cei mai amabili din cati am vazut pe litoralul nostru "minunat"

Trimis de zoloft in 23.07.10 09:21:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 3524 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoloft); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.07.10 09:27:57]

10 cu felicitari!

pepsi70ro
    [23.07.10 09:37:44]

Foarte echilibrat rw-ul, cu bune si rele, multe amanunte pe cat de utile pe atat de interesante. Felicitari!

creivean
    [23.07.10 10:45:43]

@zoloft

Mulţumesc în mod deosebit pentru acest review. Am fost la un click distanţă să-mi rezerv şi eu un sejur aici. Nu am făcut-o din cauza camerelor foarte mici, în care, cu un copil de 8 ani, am înţeles că nu aş fi încăput, iar apartamentele-s prohibitive ca preţ.

Totuşi m-ar interesa despre plajă. Am înţeles că hotelul nu-i pe plajă şi pentru a ajunge acolo se trece prin curtea unei vile. Şi ăsta a fost un motiv pentru a mă reorienta, îmi era frică, că dacă cei de la vilă se trezesc rău întro dimineaţă închid trecerea, iar a doua variantă-i mai lungă. Tu, la faţa locului, cum ai găsit drumul spre plajă? Plaja este privată, a hotelului? Cu nisip? Cum îi intrarea în apă, se adânceşte brusc?

În preţ, ai avut şi ceva proceduri SPA&Wellnes sau doar B&B?

Dacă n-ai avut masa, pe unde ai mâncat, în afara hotelului şi a Popasului Pescarilor?

Ceva preţuri la SPA&Wellnes?

Mulţumesc şi, scuze pentru potopul de întrebări, dar chiar mă interesează.

zoloftAUTOR REVIEW
    [23.07.10 11:04:26]

preturi click aici

Ar trebui ca webmasterul sa adauge acest link la Pagina Hotelului; nu-s de ce nu a facut-o primul care a postat...

La mare se ajunge pe o alee care e prin asa ziza curte a unei vile; de fapt este o alee intre 2 vile, si care nu are nimic in comun cu terenul aferent acestora; este o alee pe care parcheaza si masini, e pietruta pentru acces, amenajata cu scari, deci e cale de acces nu "toleranta" cuiva; din punctul asta de vedere nu trebuie sa-ti faci griji.

Plaja nu este privata a hotelului; au doar sezlonguri de lemn, pe care se pun saltele si umbrelutze la cerer - fara bani -, personalul foarte saritor si amabil.

Intrarea in apa este un pic abrupta insa destul de ok chiar si pt copil de 8 ani, mai apoi se ridica fundul marii... una peste alta nu-ti face griji. Plaja cu nisip cu scoici ca peste tot...

Ceea ce e de remarcat ca plaja a pierdut la Olimp circa 20-30 de m INTR_UN SINGUR AN!!! asa cum spuneau cei ce fusesera in acel loc anul trecut... aspect care este ingrozitor!!

Despre incaput in camere... nu e chiar asa... eu am incaput cu un copil de 1 an si 10 luni in cond. in care am adus de acasa si patutul lui pliant... deci nu e chiar asa rau... doar ca sunt ale naibii de mici camerele, comparabile cu cele de la Dana-Venus... care a fost pe acolo (poate un pic mai mici).

In pret am avut doar B&B.

De mancat... la hotel unde daca treci peste faptul ca e scumputz, poti sta foarte linistit in privinta calitatii si prospetimii.

In Neptun si Olimp am incercat sa mananc pe la diverse terase mai aglomerate insa nu m-a incantat vreuna asa de tare incat sa ma duc si a doua oara... 50% am mancat in hotel - 50% pe... afara.

In plus daca in restaurantul hotelului mancam cu 70-75 ron, in Neptun-Olimp mancam cu 55-65, ceea ce nu era o economie prea pare raportat si la faptul ca... cine stie cum era mancarea preparata in oras (nu atat pt mine cat pt copilash).

webmasterXY*
    [23.07.10 11:14:28]

Ar trebui ca webmasterul sa adauge acest link la Pagina Hotelului

Done, multumim @zoloft!

chelie_d, creivean, zoloft