ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2010
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 24.07.09
JUL-2009

Un fost hotel de 3 stele vandut la pret de 4

A fost cel mai slab hotel la care am stat in Bulgaria. In 2007 am fost la Albena-Kaliacra, in 2008 la Albena - Ghergana, in 2009 aici, la Rubin iar in 2010 la Sol Bay - Nessebar.

Citisem pe net ca o bancota de 5-10 leva in pasaport iti asigura o camera deosebita in hotel in Bulgaria. Mi-a parut rau de bani ptr ca la sosire camera era deja alocata si nu a fost chip sa o schimb. Era la et. 1 si "sea view", asa cum platisem, era daca te ridicai bine pe varfuri, se zarea ceva albastru. Aveam camera in corpul perpendicular pe mare, in capatul spre receptie.Am incercat sa obtin o camera ceva mai sus, mizand si pe faptul ca platisem "sea view", aveam bilet de 10 nopti (ne place mult marea si am luat un sejur mai lung) si ca in pasaport lasasem bacsis. Nimic! Asta a fost prima dezamagire.

A doua dezamagire si cea mai mare a venit la masa. Comparativ cu celelalte hoteluri de 4 stele la care am stat felurile de mancare nu erau diversificate, mereu aceleasi lucruri si mult mai putine. Mezeluri de foarte slaba calitate dimineata iar la cina nu exista acea specialitate a bucatarului. Friptura la gratar nu-mi aduc aminte sa fi gasit vreodata. Un singur prajitor de paine, din acele in care bagi 4-6 felii si apesi si astepti. care avea o rezistenta arsa. Era proba de mare rabdare sa-ti prajesti paine. Cu greu gaseam o masa libera la pranz si seara si in marea lor majoritate erau mese lungi, de 8 persoane. Doar 2-3 feluri de fructe si 2-3 tipuri de prajituri. Am incerca sa vin si la "prima ora" ca m-am gandit ca poate suntem noi intarziati si nu mai prindem mancare dar a fost la fel. La barul de la piscina se faceau uneori cartofi prajiti si foarte rar nuggets de pui. Daca ar fi sa compar cu celelale hoteluri la care am fost pot zice ca acolo la barul de la piscina era pe alese iar la Rubin pe apucate.

Curatenia nu se ridica la nivelul unui hotel de 4 stele nici la masa nici la piscina. Receptia, barul de deasupra ei erau ok, curatenia in camera acceptabila dar mai slaba decat la celelalte hoteluri.

Am sa postez cateva poze cu piscina. De obicei seara apa nu mai era curata. Era firesc, fiind fix pe malul marii, mai sare nisip, mai intra un copil fara se se curete pe picioare (sau un adult neinstruit, ca sa nu zic din topor). Poti insa sa o cureti, sa o mai verifici, sa mi umblii pe la filtre, sa mai tragi pe adultul neinstruit de mana. La Ghergana (Albena) care avea tot asa piscina langa nisip exista un nene care se ocupa doar cu piscina toata ziua si imi venea sa-l pup ori de cate ori se ducea la cate unul de vroia sa intre in piscina si-i zicea "mister, pliz dush". Tota ziua tipul de la Ghergana era cu plasa si aduna frunze, spume de la cremele de plaja, etc. Totul a culminat la Rubin in ziua in care s-a stricat ceva la instalatia de filtrare si ei lasau oamneii intre in piscina desi in coltul opus era un jeg de nedescris. Ca termen de comparatie, anul asta la complexul Sol Nessebar s-a defectat ceva la piscina. Ce au facut? au inchis piscina, au scos TOATA apa, au pus filtrul nou, au lasat sa treaca de enshpe ori apa pin filtru apoi au redeschis piscina. Cam asta ma astept eu de la un hotel de 4 stele.

Si mai ma astept sa nu fiu tratat cu sictir vizibil si sa nu fiu sarit la rand la bar in favoarea bulgarilor si a rusilor.

Dupa parerea mea Rubin e de 4 stele, toate cazatoare. Gasisem oferte mai vechi in care era vandut la 3 stele. Nu stiu de ce in 2009 a fost cataogat de 4.

Dar hai sa spunem si ceva de bine, ca sa fim cinstiti. Pozita exeptionala, practic iti luai sezlong (gratuit evident) la piscina si aveai la 5 m marea si la 3 m piscina. Parcare cu bariera gratuita, am gasit imediat loc de parcare. La pisicna din cand in cand puneau pe o tava pahare cu bere, suc, apa si treceau printre sezlonguri invitandu-te sa servesti. Am vazut pozele postate din 2010 si inclin sa cred ca ceva s-a schimbat. Am remarcat schimbarea ubrelutelor de la piscina si ordinea care era acum la sejloguri. Sper din tot sufletul ca si la capitolul masa sa se fi schimbat ceva dar am mari dubii.

Am ales Rubin tocmai pentru pozitia pe care o are pe plaja iar statiunea din dorinta de a schimba, de a nu mai merge tot la Albena unde fusesem 2 ani la rand.

Cand am plecat de la Rubin am spus ca nu ne ma trebuie Bulgaria. Criza si parerile unor amici care au fost la complexul Sol - Nessebar ne-au facut ca in 2010 sa mergem acolo. Nu am regretat, ba din contra, cred ca la anul vom merge tot acolo.

Trimis de bunicu in 23.07.10 00:40:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1823 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bunicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina de copii dupa amiaza. Mizerie...

adynutza26
[23.07.10 09:13:31]

Off, nu inteleg de ce nimeni nu explica un lucru evident pe care eu l-am vazut trecand pe langa Rubin: degeaba este pe plaja hotelul, daca plaja este foarte mica, ma refer la metri, nu zeci de metri latime!!!

Uitati-va si in pozele facute de bmadalina.

Eu una as scoate total din circuit acest hotel. Daca intr-adevar vreti sa mergeti la mare, evitati-l. E bun poate pentru 1 Mai, Paste... Dar sa-ti petreci poate singura ta vacanta pe an aici este cumplit!!! Iar asa zisa plaja e ipotetica. In fapt, vazut cu ochii mei, sunt 50 metri de plaja cu intrare fireasca in mare, iar pentru restul 50 de metri poti cobori pe scari pentru ca te separa un ponton de mare, ca un fel de dig de aparare a hotelurilor de pe plaja! Cah, ingrozitor!

Mai exista si alta plaja la Constantin si Elena in dreptul hotelului Azalia, dar si aceea e minuscula in comparatie cu cele din Albena sau Nisipuri.

abbilbal*
[17.09.10 12:47:04]

"Moşule" asta este. Uneori ne ducem singuri şi nesiliţi de nimeni pentru a fi "bulgăriţi" şi "siktiriţi". Ştii cum vine vorba: "dă-mi doamne mintea românului... "

abbilbal*, adynutza26
Alte impresii din această RUBRICĂRubin (Roubin) Hotel: