ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2010
ÎNSCRIS: 14.07.09
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII

Super sejur la Helios Palace

Buna. Astazi ne-am intors acasa de la Riu Helios cu parere de rau ca a trecut timpul asa de repede. Ne-am despartit cu greu de toata lumea cu care ne-am imprietenit acolo.

Hai sa o luam mai punctual. Am ajuns la hotel in jurul orei 13. 30 la bariera de la parcare care s-a deschis imediat si am intrat. Nici o problema: parcarea gratuita si locuri cate vrei (cei mai multi turisti sunt straini si vin cu avionul). Poti sa mai pleci cu masina de exemplu la Nessebar cand te intorci ai unde sa parchezi. In parcare maxim 6 sau 7 masini cu nr. de romania. Ne-am prezentat la receptie, pana ne-am prezentat au si venit cu paharele de bautura de intampinare. Ne-am cazat am primit camera cu vedere 80% la mare (noi am platit cu vedere la parc), camera mare si foarte curata. Curatenie se facea in fiecare zi. La intoarcerea de la plaja gaseam totul aranjat ca in prima zi de cazare (fara sa fi lasat baccis).

Mancare gustoasa si destul de diversificata.

La masa de seara te asteptau seful de sala si toti ospatarii si te salutau si iti ofereau o bautura traditionala in functie de tema cinei.

In doua seri ni s-a oferit cate o sticla de sampanie (dar asta nu e o regula pentru ca nu a primit toata lumea). Dimineata si la amiaza poti sa te asezi unde vrei, seara ai o masa numai a ta. Chelnerii foarte amabili erau tot cu zimbetul pe buze.

Marea si plaja- super cat am stat noi in o singura zi au fost niste alge, dar foarte putine in rest deloc (mentionez ca am stat mai mult la mare decat la piscina)

Animatia - bravo lor In timpul zilei se organizau jocuri distractive gen volei, darts, tir, polo, gimnastica etc. , iar seara era spectacol unde se inmanau diplome castigatorilor concursurilor! Foarte prietenosi si foarte buni in ceea ce fac (ne-am despartit facand schimb de adrese de email cu totii ca sa mai povestim de acasa)

In concluzie totul foarte bine.

Daca mai aveti intrebari va raspundem cu drag.

Trimis de djvasi2004 in 22.07.10 16:56:13

VIZUALIZĂRI: 4201 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (djvasi2004); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

[26.07.10 21:03:19]

Vrem sa luam si noi sejur la acest hotel in august.

In oferta agentiei este trecut UAI. Ce include UAI la acest hotel. Cum este programul de animatie pentru copii pe parcursul zilei? Exista mini club, discoteca pentru copii?

Pana la ce ora era deschisa piscina.

Multumesc.

djvasi2004AUTOR REVIEW
[27.07.10 22:43:40]

Buna. NOi cind am luat biletele nu ne-au spus ca e UAI, dar am citit tot aici pe site ca dau bauturi de import (nu numai bulgaresti) pentru asta cred ca au scris asa.

Pt. copii este o animatoare foarte draguta care se ocupa de ei (nu stiu ce varsta au copilasii d-stra), aveau si gradinita si seara la spectacol era muzica si puteau sa si danseze. Le facea tot felul de jocuri, le picta fetele. Sincer nu am urmarit-o foarte mult pt. ca baiatul nostru are 10 ani jumatate si participa la unele jocuri cu adultii. Animatoarea vorbeste engleza, rusa si un pic germana.

Piscina scrie ca pana la ora 19.00, dar noi am facut baie si mai tarziu nu ne-a spus nimeni nimic (cred ca era trecut de ora 20.00)

Oricum depinde si la ce ora intrati la masa ca sunt doua ture: 1 de la 18.30-20.30 si 2 de la 20.30-10.30. Noi am avut de la 20.30 si atunci mai puteai zabovi mai mult la plaja sau la piscina.

DenisB
[30.07.10 08:23:56]

Despre ENTEROCOLITA as vrea pareri

Noi mergem la hotelul asta saptamana viitoare.

Am un copil de 6 ani, iar eu sunt insarcinata, deci n-as vrea sa ne alegem cu asa ceva!

Am auzit ca sunt multe cazuri de enterocolita in Bulgaria.

La acest hotel e totul ok?

djvasi2004AUTOR REVIEW
[30.07.10 14:50:36]

Nu am auzit nimic cat am stat noi acolo. La masa totul era curat, bucatarii aveau manusi si bonete, farfuriile erau bine spalate. In principiu nu cred ca o sa aveti neplaceri.

Concediu placut!

florentina_gh
[31.07.10 14:48:35]

Si eu urmeaza sa merg la acest hotel. Am ramas ingrijorata de numarul destul de mare al celor care au fost nemultumiti de calitatea serviciilor oferite de hotelurile din Sunny Beach. Ma bucur ca ati avut un sejur reusit.

As dori sa stiu daca parcarea de la hotel era pazita, avand in vedere anunturile numeroase despre furturi auto.

De asemenea, era curioasa daca ati avut o camera cu balcon sau nu, si care ar fi diferentele de suprafata interioara intre ele.

Sunt tare curioasa cum arata camerele. Puteti posta niste foto in acest sens.

Multumesc,

[01.08.10 10:51:09]

Salut!

Eu transmit "live" de la Helios

Sa incepem...

- camerele arata foarte bine, sunt mari, foarte curate, hotelul arata bine in general, se face curatenie zilnic in camere, recomand camerele sea view

- mancarea este buna, din pacate nu prea diversificata

- bautura de la all inclusive este foarte proasta (desi au in meniu si 5 bauturi de import).

- coctailurile foarte proaste si putine, nu prea ai ce sa comanzi de baut la all inclusive (sau sunt eu foarte pretentios)

- au si bautura buna, dar este contra cost + au probleme de comunicare cand te vad cu bratara de all inclusive si incerci sa comanzi bautura pe bani

- serviciile de "animation" sunt ok, dar mai mult pe gustul nemtilor sau englezilor, cam plictisitoare

- personalul in general amabil, problemele se rezolva daca insisti ca ai nevoie de ceva "now" nu maine

- parcarea hotelulul inclusa in pret, au bariere la intrare, nu este pazita dar au camere de supraveghere

- nu au internet in hotel (nici macar platit), au doar un fel de internet cafe

Impresia generala este buna, mai putin partea de all inclusive care sincer imi pare rau ca am dat banii pe ea.

Statiunea dispune de sute de terase unde se poate manca destul de ok, seamana foarte mult cu Mamaia, doar ca este mai curata si mai mare (acelasi stil de buticuri pe marginea drumului si terase + cluburi).

Cam atat pentru moment, mai revin daca imi mai amintesc/apare ceva.

[01.08.10 10:52:56]

Revin

Cafeaua - doar dimineata la masa au cafea la filtru, in rest doar cafea instant, foarte proasta pentru bautorii de cafea

theo63
[02.08.10 10:35:43]

Automatele de cafea din spatele pool barului nu fac o cafea pe gustul tau ? La capitolul bauturi eu zic ca esti tu pretentios dar fiecare cu gustul sau !

[02.08.10 10:46:25]

Nu, automatele alea fac un fel de ness

In schimb gasesti o lavazza foarte buna la barul de pe plaja (Luxury beach) si e doar 2 leva.

mihai_ro
[02.08.10 18:13:49]

Din cate inteleg de la voi, WIFI (internet wireless) nu exista la hotel.

Intrebarea mea ar fi, daca exista macar semnal 3G (pentru internet in roaming).

[03.08.10 14:58:11]

Buna ziua,

Am si eu cateva intrebari legate de acest hotel:

- Exista beach-bar, intra in AI sau daca ti se face sete pe plaja trebuie sa-ti cumperi de baut?

- Cat costa inchirierea sezlongurilor si umbrelutelor pe plaja?

- Exista servicii de gen spa (sauna, masaj, jacuzzi) ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

[03.08.10 15:09:24]

@mihai_ro:

WIFI exista la un bar pe plaja gratuit, au si cafea ok acolo, la hotel nu. Eu am cumparat un Mobile Internet Prepaid la pe VIVACOM (gasesti in Varna, 69 Leva cu tot cu modem usb, 1200MB trafic), dar am stat 2 zile pana s-a activat

@gattasalvaje:

- nu exista beach bar al hotelului, dar poti sa iei bautura de la pool bar, plaja e la 50 de metri de hotel. Nu exista plaja privata (a hotelurilor) in sunny beach. Pe plaja sunt foarte multe beach bar-uri, cu bautura si mancare contra cost + fete care vin la tine pe plaja si poti sa comanzi direct la ele.

- 7 leva x 3 (2 sezloguri + umbrela) sau stai pe "paturile" de la bar-ul de pe plaja (trebuie sa faci consumatie de 30 de leva, la cel din dreptul helios)

- exista SPA, contra cost binenteles, nu stiu cat costa.

[03.08.10 16:27:32]

Klaus, merci pt raspunsuri.

Am gasit o super-oferta la acest hotel si maine ma duc sa platesc.

Ne-auzim de la Riu Helios, dupa 23 august.

Sper sa fie o alegere buna.

Salutari!

[04.08.10 09:06:57]

unde si cu cat ai gasit super oferta?

[04.08.10 14:17:41]

alice1, nu pot sa-ti raspund aici pt ca se considera reclama. Activeaza-ti PM sau da-mi o adresa de e-mail unde sa-ti scriu.

O zi buna

[04.08.10 14:57:00]

Ce hoteluri sunt in apropiere de Riu Helios si sunt OK. Noi am rezervat aici din 16.08 si ar vrea sa mai mearga niste prieteni dar hotelul nu mai are camere libere.

[04.08.10 16:05:04]

Iti recomand Iberostar Sunny Beach .

alinabonis*
[04.08.10 17:07:56]

Servus,

Te rog sa-mi trimiti si mie numele agentiei

Ma intereseaza o oferta pentru perioada 26 aug - 3 sep.

alina. bonis@yahoo. com

multumesc

[04.08.10 17:29:38]

@alinabonis

Servus dar pe cine intrebi ?

alinabonis*
[04.08.10 17:36:43]

scuze...

intrebarea este pentru gattasalvaje

[04.08.10 19:06:19]

Alina , ti-am raspuns pe e-mail.Bafta !

[07.08.10 11:23:04]

Cat de departe e Hotel Majestic de hotelul Riu Helios. Noi suntem cazati aici iar prietenii nostri la Majestic. Poti intra la piscina hotelului daca nu esti cazat in hotel?

[07.08.10 15:06:12]

@alice1

Hotelul Majestic se afla cam la 30 de minute de mers pe jos fata de Riu HeliosPalace (poate chiar mai mult daca aveti si copii cu voi).

claudia_m
[11.04.11 14:23:49]

Buna, va rog cateva precizari sa-mi spune-ti:

-in afara de mesele principale (mic dejun, pranz si cina) sunt organizate si alte snacq-uri de ex de la ora 14.30 la 17?

-camerele duble au pat suplimentar pentru copil?

-au fost probleme de sanatate sau ati auzit de asa ceva - de ex enterocolite? Am fost anul trecut la Riu Evrika si am venit bolnava.

Astept cu mult interes pt a-mi rezerva pt anul acesta.

Cu multumiri

[11.04.11 14:28:09]

@claudia_m: atunci cand doresti sa adresezi o intrebare mai multor autori de reviews-uri care au scris despre aceeasi destinatie (in cazul de fata despre Riu Helios), te rog tine minte ca ai la indemana o varianta mai 'economica': decat sa postezi intrebarea de mai multe ori (la fiecare review), foloseste mai bine sectiunea "Intrebari si raspunsuri" a acelui obiectiv (o gasesti in pagina principala a hotelului, pe coloana din stanga, langa lista cu impresii -- click aici).

Orice intrebare scrisa acolo este trimisa automat tuturor celor care au scris articole despre acel obiectiv.

alice1, alinabonis*, claudia_m, DenisB, djvasi2004, Flaviu, florentina_gh, gattasalvaje, mihai_ro, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: