ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 22.07.10
JUL-2010

Un hotel de vis, o vacanta de vis!!

Dupa indelungi cautari, apeland atat la agenti cat si la targurile de turism desfasurate in Bucuresti, ne-am oprit asupra acestui hotel. Bineinteles, am facut rezervare direct la ei deoarece faimoasele noastre agentii nu-si prea dau interesul sa-ti ofere informatiile necesare, ba chiar considera ca ii agasezi. D-na Mary Kohila, reprezentantul hotelului, a fost foarte draguta si ne-a raspuns la toate intrebarile. Plata, avansul, am facut-o prin transfer bancar, iar restul cand am ajuns acolo.

Noi am optat pentru un sejur individual pentru a avea mai multa libertate. Drumul a fost obositor, sunt cca 790 km (68 km Romania, 504 Km Bulgaria și 218 Km Grecia) si am facut 10 ore.

Cand am ajuns la hotel in Hanioti, ni s-a oferit un apartament cu vedere la mare și piscina desi nu cerusem. Pretul unui apartament a fost de 120 euro cu mic dejun inclus (bufet suedez, foarte bogat).

As dori sa mentionez ca pozele existente pe site-ul lor reflecta realitatea, conditiile sunt ireprosabile, curatenie, se schimbau lenjeriile in fiecare zi. Apartamentul are o chicineta (plita, cuptor, oale, vesela, tacamuri, chiar si tirbuson).

Despre piscina, de fapt piscine... sunt 2: una avand o adancime de la 1, 00 m la 1, 60 m, iar cealalta de la 1, 00 m la 2, 20 m. Apa este curata, cristalina.

Ce ne-a fascinat pe noi a fost apa marii... foarte curata, cristalina si de un albastru minunat. Sotul meu a stat numai in apa, avand ochelari de apa, pentru a observa pestii. A fost foarte incantat ca a vazut bancuri de pesti... spada si altii, dar nu-mi mai aduc aminte. Recomand sa va luati incaltaminte speciala de apa deoarece sunt arici de mare. Plaja este nisip cu pietricele, insa nu m-a deranjat acest lucru... eram obisnuita de la turci.

Hanioti este o statiune linistita, seara poti iesi la taverne care nu sunt scumpe. O masa este in jur de 25 euro (apa plata la 1. 5 l sau apa minerala la 0. 250 l - 1. 7 euro; un mix grill/ mix sea food pt 2 persoane - 18 euro, 1 l vin carafa - 7 euro, un gyros - 2 euro).

Noi ne-am plimbat pe brat (Kasandra) si pot sa va spun ca cel mai mult mi-a placut in Pefkohori. Aceasta statiune este foarte animata, cu multe cluburi si baruri pe faleza, iar plaja (desi ingusta) este cu nisip fin.

Am mai fost, de asemenea, in Possidi... este frumos si aici, mai ales apa.

Am gasit si plaje virgine in Paliouri...

Poti sa faci excursii: la muntele Athos (40 euro), in Golful Toroneos (32 euro), la pestera Petralona (18 euro).

Ce sa zic? O vacanta foarte reusita... voi atasa poze sa va convingeti

Trimis de oanasma in 22.07.10 16:37:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanasma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P31 apus Hanioti
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

recul* [22.07.10 17:23:54] »

inca o confirmare despre faptul ca grecii stiu sa faca turism, cu greu rezist tentatiei comparatiei. dar rezist! frumos review-ul tau, daca ne pui si niste poze e perfect! de la mine 400 pma!

oanasma [22.07.10 22:48:31] »

am adaugat 31 poze, sper sa le poti vedea

bose [06.08.10 02:22:31] »

Urmeaza sa mergem in Hanioti si am avea nevoie de ceva informatii. De data asta mergem cu autocarul si asta ne restringe tare libertatea de miscare. Ce posibilitati avem de a vedea zona in afara de excursii?

Exista un autobuz local ceva care sa ne duca ieftin din staiune in statiune? Am vrea sa vedem cit mai mult dar sa nu depindem de un program cum ar fi intr-o excursie... Dintre excursii probabil vom lua croaziera in jurul muntelui Atos. Exista si o excursie pe uscat catre acest munte? Se poate face din Hanioti? Se face excursie in Salonic din statiune?

oanasma [06.08.10 13:35:20] »

Daca doriti sa vizitati bratul Kassandra, exista posibilitatea de a inchiria o masina (30 euro/zi) sau atv (25 euro/zi). Noi am avut masina si nu am depins de nimeni, insa am vazut ca este un autobuz, se ia de la strada principala (inainte de a face la stanga spre centru) unde este si un punct de informatii. Noi am fost in Pefkohori si ne-a placut foarte mult, este foarte aproape... vreo 5 km.

In centru (la fantana) exista o agentie care organizeaza diferite excursii: Salonic, Muntele Athos - 40 euro, pestera Petralona sau croaziera in golful Toroneos. La muntele Athos se merge cu autobuzul pana la bratul M. Athos, iar de acolo se ia vaporul... bineinteles, exista ghid.

Daca mai ai nevoie de alte informatii, iti stau la dispozitie

bose [06.08.10 19:25:12] »

Multumesc mult pentru informatii.

De ce sunt asa de scumpe excursiile luate de la agentia locala pentru ca am inteles ca asta ar fi pretul si la agentia de la hotel?

Poti te rog sa imi dai preturile la fiecare din excursiile amintite? Sau o trimitere catre un site de profil ceva?

Exista mai multe numere de autobuz local si mai multe trasee sau este doar o linie?

Pot oare strabate tot bratul Kasandra cu autobuzul local? Poate ajunge un astfel de autobuz pina la Salonic? Pina la ce ora circula cel mai tirziu autobuzul?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [06.08.10 19:53:17] »

Autobuzul ce strabate bratul Kassandra ajunge la Salonik, problema e ca merge cam din ora in ora din cate stiu. Totusi e un caz fericit, pe Sithonia exista autobuz de doua ori pe zi doar.

bose [06.08.10 21:38:55] »

Atunci inseamna ca am facut o alegere buna ca si locatie de petrecere a vacantei. Multumesc!

Astept si alte informatii folositoare. Vreau sa ma duc acolo cu tema facuta si sa nu bijbii, evitind astfel timpii morti.

Toate cele bune!

oanasma [08.08.10 22:13:25] »

Din pacate nu stiu amanunte despre autobuze si traseul acestora deoarece noi am fost cu masina si ne-am plimbat cu ea.

in legatura cu excursiile, din ce am observat, excursiile luate de la agentiile romanesti sau cele grecesti sau cele luate de la hotel au acelasi pret... in ecou am scris pretul la acelea pe care mi le-am adus aminte.

bose, oanasma, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂNaias Hotel: