Kaliakra Superior Hotel

înscris/ă în 22.07.10
SEP-2009
1000 eur

ARTICOL ARHIVAT

Recomand din tot sufletul familiilor cu copii

Trebuie sa precizez de la inceput ca am mers " in gasca", adica am fost 3 familii, fiecare cu cate 2 copii mai putin noi care avem doar un copil.

Am plecat din Tg. mures seara la ora 21 si am ajuns (cei drept dupa multeeee opriri pt copii) a doua zi la ora 12.

Vreau sa precizez ca nu am pornit la drum cu prea multe asteptari pentru ca stiam ca nu se poate face comparatie intre Turcia sia alte locatii turistice.

Hotelul este intradevar de 4 stele, camerele sunt imense, cu mobilier nou, baile de asemenea foarte mari si bine utilate. recunosc ca nu mai tin minte cat de des se facea curatenie dar nu imi aduc aminte sa fi fost nemultumita la acest capitol.

Mancarea, care pentru noi este destul de importanta avand in vedere ca eram cu 5 copii cu varste cuprinse intre 3 si 8 ani, a fost delicioasa, exagerat de multa cantitativ si de variata, incepand de la ciorbe si pana la fructe si deserturi.

De asemenea in afara orele de luat masa era in incinta hotelului un mic pub unde puteai servi pizza, gratre facute pe loc, carnaciori, cartofii pai adorati de cei mici, hotdog, hamburgeri, etc.

Bineinteles ca sotii nostri au fost mai mult decat incantati de faptul ca bauturile servite nu erau doar cele locale ci orice bautura la care te-ai putea gandi:).

Plaja si marea nu sunt cu nimic mai deosebite decat la noi, doar ca sunt foarte curate si bineintretinute.

Mai multe nu stiu ce as putea sa va spun doar ca recomand cu caldura acest hotel familiilor cu copii mici, sincer si noi daca vom ramane vreodata fara alte variante viabile pentru noi ca familie cu copil mic ne vom intoarce cu siguranta.

Impresii încărcate de ralucutza in 22.07.2010 16:18:27

• A fost prima sa vizită/vacanţă în BULGARIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Tunisia, Malta, Turcia, Austria, Germania, Olanda, Belgia, Italia, Elvetia, Ungaria

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ralucutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1600 PMA (din 5 voturi) nota2

- pepsi70ro
[22.07.10 16:22:41]

Hotelul are o nota foarte buna, deci vacanta nu poate fi decat reusita. Felicitari pentru review!

- molko*
[22.07.10 23:26:56]

intr-adevar cartofii pai din punga (congelati) prajiti intr-un ulei ultrareciclat, hot dog si hamburger reprezinta hrana ideala pentru copii :)

in nici un caz nu au örice bautura la care te-ai putea gandi: doua exemple.. banalele Martini si Campari sau orice fel de cognac.. sunt cu plata.

- dannek
[23.07.10 00:14:28]

@ralucutza

inca un turist roman care este multumit de serviciile oferite de bulgari.

tepe pe bani mai multi iei pe litoralul romanesc de nu se poate.

Observ ca ai calatorit ceva in comparatie cu Tunisia si Turcia cam ce nota ai acorda servicilor de la bulgari

[23.07.10 08:40:45]

@molko

nu incurajez absolut deloc mancarea gen fastfood, nici nu am spus asta, dar probabil ca nu ai copii. Pentru ca daca ai avea ai sti ca de obicei fac mofturi cam la orice fel de mancare oricat de buna ar fi, iar eu ca o mama " stresata" sa spunem de faptul ca copilul nu vrea nimic sa manance din doua rele (sa manance ce vrea sau sa nu manance deloc) am ales varianta (repet- cu care nu sunt de acord dar asta este) cu mancatul.

Apropo de bauturi, noi cand am fost (mijlocul lui septembrie) eu chiar mi-am comandat Martini si am primit ca in orice local un pahar cu maslinuta aferenta (dar nu bag mana in foc ca era Martini sau varianta bulgareasca). Ce pot insa sa iti spun ca sotul meu a baut inclusiv bauturi gen JackDaniels (sper ca asa se scrie), etc. Dar in fond si la urma urmei asa trebuie sa fie la un hotel unde beneficiezi de servicii UltraALL, nu?

[23.07.10 09:00:23]

Pe o scara de la 1 la zece as da un 8, 50 spre 9 bulgarilor (este drept ca la e singurul hotel si Albena singura statiune din Bulgaria in care am fost, deci nu am experimentat prea mult), dar asta poate si pt faptul ca mie una mi-a placut foarte mult camerele hotelului, plus amabilitatea staffului.

Ca si servicii bulgarii sunt cam asemanatori cu tunisienii (doar serviciile pt ca inTunisia hotelurile au o arhitectura deosebita si camerele sunt total diferite), iar cu turcii nu prea am cu ce sa fac comparatie pt ca servicii ca in Turcia (de nota 9, 5/10) nu am mai intalnit nicaieri- deocamdata cel putin.

Si apropo de tepe o sa va povestesc o "patanie" a unei familii de prieteni (2 adulti cu 2 copii) care anul trecut au hotarat ca este mai lejer sa mearga la noi la mare si au ales un hortel de 4 stele din Saturn (daca imi aduc bine aminte) cu servicii ALL. Pe langa faptul ca au platit la noi cat pt 2 concedii altundeva, au mai si venit acasa cu toxiinfectie alimentara si au trebuit sa stea 1 sapt in spital. Deci... trageti concluziile singuri.

- molko*
[23.07.10 11:22:08]

Ralucutza am copil... si am si grija de sanatatea lui. si stiu foarte bine ce se mananca la acest hotel. Il tii minte pe bucatarul sef... ? Tipul mai grasut un pic... era prietenul meu iar fiimea febletea lui. astfel incat de multe ori imi facea in spate de ex piure de cartofi (si nu de fulgi) separat pana cand au observat alti clienti si au aparut mici probleme. Ceea ce am vrut sa evidentiez este ca tu vad ca ai mai fost plimbata prin alte parti, si nu inteleg cum se poate da acestui hotel 100% la bucatarie si masa. 100% inseamna excelent, fite... gourmet... etc.

Cat despre bauturi... nu ti-a dat Martini ci Garrone, in nici un caz nu am vazut Jack Daniels. Poate Jim Beam. Oricum in comparatie cu alte hoteluri din bulgaria stau bine la capitolul bauturi si coctailuri... recunosc. Ceea ce am vrut sa spun este ca nu poti bea "orice bautura la care te-ai putea gandi"... ci au si ei o oferta limitata de bauturi de import.

PS: cand am spus prietenul meu... m-am referit la faptul ca am intrat in vorba cu el acolo, ne-am placut reciproc.... si mai imi facea niste mici servicii.. :)

[23.07.10 11:35:19]

@molko

E drept ca nu aveam prieteni din staff ca sa stiu ce se afla " in spate", dar trebuie sa recunosc ca mie una mi-a placut.

La fel de adevarat este si faptul ca noi am pornit la drum anul trecut putin reticenti si hotarati din start sa nu facem comparatie cu Turcia unde am fost la mai multe hoteluri si ne era putin frica de ce vom gasi in Bulgaria. Iti dai seama ca am fost mai mult decat incantata de ce am gasit acolo (la fel fara sa facem comparatii), dar sincer iti spun ca mie mi-a placut totul din sejurul de anul trecut. Poate si anturajul face atmosfera mai placuta. Dar avand in vedere ca e primul meu review (o sa incerc sa scriu cate ceva despre fiecare hotel la care am stat) ma bucur sincer ca cineva mi-a atras atentia sa fiu putin mai obiectiva.