ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 03.04.08
    AUG-2008

Vacanta placuta la Vera

De curand ne-am intors si noi de la "controversatul" Vera din Kusadasi. De ce-o fi asa de controversat, nu inteleg. La banii pe care i-am dat, noi ne-am asteptat sa fie mult mai prost, dar, dimpotriva, a fost foarte, foarte bine. In plus, noi am plecat chititi sa avem o vacanta frumoasa, prin urmare ne-am distrat cat cuprinde. O sa fac o prezentare obiectiva, sper eu, a hotelului.

Despre hotel, in ansamblu sau - simpatic, 3 corpuri asezate in forma de U, la mijloc piscina. Corpul principal: la parter - sala de mese (in interior - nefumatori, pe terasa - fumatori), la etajul 1 - receptie si lobby + terasa cu masute si scaune (foarte placuta, am stat tot timpul acolo seara, exista internet wireless gratuit si bar), etajul 2 - magazin plus inca o terasa. Piscina incapatoare, cu sectiune pentru copii.

Camerele sunt spatioase, era conditionat split, balcon marisor cu masa si scaune din plastic, frigider, televizor, mobilierul cam ponosit, mocheta sau gresie, baie mare cu dus. Nu se face curatenie in fiecare zi, ci la 2 zile. Am primit cate 1 sticla de 1 l jumate de apa la fiecare doua zile. Paturile foarte confortabile.

La barul de la etaj exista asa:

- bere Efes

- Cola, Fanta, Sprite (de la Coca Cola Turcia, deci nu sucuri care imita aceste branduri, am vazut cu ochii mei etichetele de pe buteliile livrate de la fabrica)

- cafea (excelenta!!!)

- ceai

- apa

- sucuri de fructe (nenaturale, de visine si de lamaie)

- vin (alb si rosu, foarte prost)

- raki

La capitolul Mancare: foarte rar gratar, noi in 8 zile am prins de 3 ori (o data pui, o data peste, o data kebab de pui, foarte, foarte bun). Pe langa asta, la felul principal era cateodata peste (un fel de mancare de peste, gustoasa) sau pui (cu sos).

Dimineata: oua fierte, oua ochiuri, crenvursti (de soia), branza, 2 feluri de masline, unt, lapte, cereale, gemuri (2-3 feluri), cate trei feluri de branza frecate cu tot felul de mirodenii, diverse salate

La pranz: 4 feluri de mancare principale, plus vreo 5-6 feluri de salate asortate (cu multa soia prin ele) plus legume cu care iti puteai face salatele, prajituri (cate 6-7 feluri), fructe (pepene galben si rosu, prune, struguri).

Seara: acelasi numar de feluri ca la pranz, insa schimbau felurile. Se mai adauga gratarul (daca era) si pizza sau gogosele cu miere, dupa caz.

Plin de romani, insa foarte civilizati. Personalul este foarte simpatic si amabil. Animatia slabuta, se straduiau ei, dar nu prea le iesea. Ma rog, noi nu am suferit din cauza asta. Singurul lucru care nu ne-a placut a fost ca mancarea de dimineata a fost intotdeauna aceeasi. Dar chiar si asa, nu am murit de foame nicidecum.

Noi ne-am simtit foarte bine, am facut patru excursii optionale, la Pamukkale, la Efes si casa Sfintei Fecioare Maria si de doua ori la Adaland. La banii astia (170 euro/persoana - cazare 7 nopti + all inclusive) in Romania nu gaseam nimic asemanator.

Chiar daca noi din principiu nu ne ducem de doua ori in acelasi loc, in niciun caz nu as putea spune cuiva sa nu se duca. Este o alegere buna pentru cei cu bugete limitate sau pentru cei care, asa cum am fost noi, prefera sa dea bani pe excursii optionale si pe alte distractii, decat pe multa mancare si cazare de lux.

MINUSURILE acestui hotel, in viziunea noastra, au fost:

1. curatenia in camere si schimbatul prosoapelor se facea cam rar. Dar, daca puneam semnul cu PLEASE MAKE UP THIS ROOM, se rezolva. Sau cu 5 lire lasate pe pat, cum am facut noi cand ne-am gasit patul aranjat frumos si prosoapele schimbate.

2. animatia PRAF! Programul pentru copii era identic in fiecare seara, dar pentru copii nu parea a fi deloc o problema. Cel pentru adulti era de-a dreptul pueril.

3. Mirosul care venea de la o hazna aflata langa hotel cand mergeai spre plaja sau spre oras. Insa nu se simtea nimic in hotel sau in curtea acestuia.

Cam atat. Noi ne-am simtit foarte bine.

Trimis de zenobia* in 08.09.08 01:46:07

VIZUALIZĂRI: 1557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zenobia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 piscina, in dreapta spatiul pentru copii
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 50 PMA (din 1 vot)

Amadeusz [21.07.09 11:36:50] »

Buna. Ai putea sa-mi spui daca ai fost prin vreo agentie? Cu autocaru sau individual? Ms.

zenobia* [28.07.09 14:05:33] »

Buna.

Noi am fost prin agentia Patriot, cu transport individual.

Sejur placut.

Amadeusz, zenobia*
    Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]:

• pagină generată în 0.047190189361572 sec