ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2010
ÎNSCRIS: 31.05.08
JUL-2010

Exursie de o zi la Cairo + scufundari

Hotel: Coral Sea Holiday Village

Am plecat de acasa cu gandul sa cautam o agentie locala cu ghid in engleza pentru a merge in excursia de o zi la Cairo si pentru scuba. Asa ca in prima seara am iesit la plimbare si am gasit foarte aproape de hotel o agentie care ne-a oferit preturi bune fara sa negociem prea mult.

Excursia de o zi cu autocarul la Cairo ne-a costat 45 USD de persoana si a inclus clasicul circuit: Muzeul de Egiptologie, pranz - bufet, Piramide si Sfinx, un muzeu de papirusuri si unul de parfumuri. De asemenea am avut apa la rece in autocar si un ghid simpatic. Ceea ce am platit suplimentar a fost plimbarea pe Nil care ne-a costat 9 USD. Initial ni s-a spus ca este optional dar oricum noi vroiam s-o facem, deci nu ne-a deranjat. Cu tot ne-a dus 54 USD de pers. Cred ca toata lumea stie deja cat de obositoare este excursia, ne-au luat de la hotel la ora 1 noaptea si am ajuns inapoi pe la 23 a doua zi (nu uitati sa cereti la receptie breakfast box si late dinner, nu sunt foarte consistente, dar o gustare, un fruct… tot e ceva). La un moment dat am simtit cum ma doboara caldura, dupa o noapte petrecuta in autocar si nici macar nu mai ma puteam concentra asupra ceea ce vedeam. Eu m-am documentat putin si de acasa, practic am mers cu tema facuta, deoarece sunt prea multe informatii intr-un timp relativ scurt si e bine sa sti anumite aspecte despre ceea ce vezi. Mi s-a parut foarte aglomerat peste tot, nu numai Cairo, despre care banuiam ca asa va fi. In Muzeul de Egiptologie multa lume… ghizii incercau sa prezinte cat mai multe detalii si in acelasi timp sa se incadreze in timp, contra-cronometru. Iar la Piramide cei ce incercau sa-si vanda podusele, serviciile chiar au devenit agasanti, nu prea ne-au lasat in pace! Am spus NU de o mie de ori, dar nu prea intelegeau de vorba buna… noi vroiam sa admiram in pace si sa facem linistiti poze. Dar merita! cum sa fi la un pas (ma rog 7 ore de mers) si sa nu vezi piramidele? ! ? Este un efort destul de mare, insa eu nu am regretat!

Pentru scufundari aveam mai multe variante insa am ales o plimbare cu barca spre Insula Tiran in care am avut inclus: 2 scufundari – dive introductiv, echipamentele corespunzatoare, 1 snorkeling, pranzul si bauturi racoritoare la discretie. Excursia ne-a costat 50 USD de persoana, insa de data asta nu au mai fost asa punctuali. Probabil ca a fost o neintelegere la mijloc, pentru ca ne-au spus sa fim la ora 8 la receptie insa ei au venit cu cel putin o jumatate de ora intarziere. Plus de asta mi s-a parut cam multa birocratie. Ne-au dus din Naqb Bay la centru de scufundari, care era la circa 20 de minute de mers cu autocarul, unde am facut anumite formalitati (de ex am completat niste fise cu bolile de care suferim, daca era cazul) si apoi ne-am intros in Shark Bay (de acolo ne-am imbarcat)... in fine! Daca asta e regula, ne-am supus! Insa am pierdut destul de mult timp. Pe vas ne-au dus intr-un spatiu inchis unde ne-au prezentat detaliile pentru scuba, fapt ce ne-a cauzat la toti rau de mare (nu ni s-a mai intamplat pana acum). La scufundari am coborat fiecare cu instructorul de brat si a durat in medie 10 minute pentru fiecare repriza. Nu a fost foarte distractiv (noi mai facusem scuba la turci) insa a compensat cu ceea ce am vazut. Una peste alta pot sa spun ca ma asteptam la ceva mai mult, desi senzatia de la scufundari e unica. Ce am vazut acolo am vazut foarte bine si la reciful de la hotel.

Bineinteles nu regret nimic, dar data viitoare o sa-mi petrec tot sejurul la snorkeling… cel putin asta e planul!!!

Nu cred ca am mentionat… sfatuiesc pe toti sa foloseasca USD... sau daca nu lira egipteana. Euro nu prea era bine platit!

Trimis de raluca06 in 22.07.10 01:07:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4244 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Faimosul Muzeu de Egiptologie

cicorom
[28.07.10 23:47:42]

Buna! Si noi vom merge in Egipt in curand (sambata) si vroiam sa te intreb, excursia in Cairo ai facut-o cu tour operatorul cu care ai fost sau ai apelat la o agentie locala?

raluca06AUTOR REVIEW
[29.07.10 00:02:15]

Buna!

Noi am mers cu o agentie locala care am gasit-o vis-a-vis de hotel (agentii locale gasesti la tot pasul). Avantajul este pretul la jumatate, dezavantajul este ca am avut ghid in limba engleza nu in romana. In rest programul este standard.

Va doresc vacanta placuta! Reusita unei vacante depinde de noi insine in primul rand, asa ca nu uita sa nu lasati micile detalii sa va strice vacanta!

costin1968
[31.08.10 21:48:09]

Iata un review adevarat!

raluca06AUTOR REVIEW
[01.09.10 08:13:46]

Multumesc!

alex_iasi
[05.03.12 13:46:08]

felicitari pt informatiile utile... ai vot maxim de la mine

alex_iasi, cicorom, costin1968, raluca06
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii optionale cu plecare din Sharm: