ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010
ÎNSCRIS: 12.01.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII

Meet Bulgaria... Meet Gergana...

Trebuie sa va marturisesc ca am plecat in Bulgaria cu emotii, pt. c a nu am cititi niciodata recenzii atat de diferite la acest hotel, ori erau oamenii super incantati, ori erau oripilati.

Am sa-mi scriu impresiile incercand sa nu combat sau aprob cele scrise anterior si va las sa hotarati singuri. De asemenea, stau la dispozitia celor care au intrebari…

Drumul mi s-a parut destul de obositor, am facut exact 5 ore, cu 2 sau 3 pauze scurte. Am mers prin Giurgiu-Ruse-Varna-Albena. Indicatoare sunt peste tot, problemele care au aparut au fost drumul destul de valurit si cu gropi mici (dar sa zicem ca suntem destul de obisnuiti de pe meleagurile din Romanica), am fost neplacut surprinsa ca poate exista o autostrada mai proasta decat A1, cea bulgareasca fiind varza si de asemenea, au fost exasperante restrictiile de viteza despre care au scris multi inaintea mea.

Hotelul Gergana este ultimul din statiune, intr-o parte a statiunii care are hotelurile pe malul marii, unul dupa altul. Din experienta mea (am stat la multe hoteluri de 4 stele din Romania si in cateva alte tari din Europa) hotelul este supraevaluat, nu are 4 stele, ci 3.

Camerele duble standard cuprind un pat dublu si o canapéa extensibila sau in locul acesteia din urma 2 paturi supraetajate pt. copii, dar destul de incapatoare (cam 1, 80 lungime). Cand am ajuns la hotel (in jurul orelor 16), am facut check-in in 2 minute, doamna de la receptie a fost f. draguta si ne-a spus ca putem sa mergem la masa de seara in prima serie (de la orele 17, 30) pt. ca am sarit peste pranz si de asemenea, a spus ca ne sta la dispozitie pt. orice probleme apar in hotel.

Camerele sunt curate, au facut curatenie in fiecare zi si au schimbat toate prosoapele. A fost totusi o problema cu camera, adica mai exact cu baia, in care mirosea ingrozitor, nu am putut sa stam in baie decat daca am lasat usa deschisa mereu sa se aeriseasca prin camera.

Apropierea de rezervatia Baltata care se intinde in spatele hotelului si a celorlalte hoteluri anterioare este un dezabantaj pt. ca sunt insect, in special seara. Trebuie sa aveti neaparat aparat de tantari in camera si crema pt. corp, daca iesiti la plimbare, seara. De asemenea nu mi-a placut ca aveam furnici in camera si paianjeni. , mai ales ca am stat la parter.

Restaurantul a fost relativ ok, desi iar o chestie care nu mi s-a parut in regula este ca restaurantul are 3 stele pe care le-am vazut dupa vreo 3 zile, intamplator, cand ma uitam aiurea pe peretii de la intrare. Adica ce nu mi s-a parut ok este ca nu ti se zice la agentie si nu-mi aduc aminte sa fi citit asta nici in alte prezentari ale hotelului.

In fine, aveai ce manca, aveau gratare, legume gatite in diferite feluri, salate, dulciuri bunicele si ce mi-a placut cel mai mult ca aveau diversitate buna a fructelor, pepene verde, galben, piersici, portocale, grefruit, mere, banane, zilnic.

Oricum, atentie de unde mancati, mi s-a parut aiurea faptul ca multe fructe erau asezate pe tavi ruginite. Apropos de asta nu prea stau bine la vesela, cea cu care am mancat era ok, dar cum am zis erau tavi ruginite bine sau de ex. am vazut un polonic cu care se servea iaurt care avea sarit smaltul, sau ibricul in care faceau laptele spuma la bar pt. capucino era jalnic, etc, nu stiu mi se pare ca trebuie sa fii atent la aceste lucruri cand ai un restaurant si chiar si acasa.

Apa a fost super pt. Marea Neagra, calda, dimineata era chiar limpede, dar dupa-amiaza se tulbura si un dezavantaj al acestei locatii este faptul ca la 20 m de hotel este o scurgere in mare a apei din balta aceea din spate, care avea apa groaznica…

Am fost de 3 ori la spectacolele de la ora 9 seara care se tineau pe o scena langa piscina; desi oarecum naïve au fost o sursa buna de divertisment la mare, unde vii sa te relaxezi, nu te astepti sa vezi piese de Shakespeare.

Hotelul sta prost la capitolul jocuri pt. copii, exista doar un spatiu f. mic pe plaja, niste fieratanii pe care se te cateri, fara leagane sau altele. Clubul copiilor era jumatate de ora seara, cantau si dansau.

Concluziile mele sunt urmatoarele: am petrecut o saptamana relative faina, am facut plaja, copiii s-au distrat cu nisipul (mai curat decat la noi), in apa marii si la cateva jocuri din central statiunii (despre care nu am vorbit, dar erau destul de “subtiri”, cateva tobogane pneumatice, carusel, masinute pe apa s. a), am gasit multi romani, cu unii am putut schimba vorbe si copiii s-au jucat impreuna, altii erau mai pretiosi, ca peste tot…

Cum sa spun, chestiile care nu au fost ok nu ne-au stricat vacanta, dar nu este nici o locatie dupa care sa fiu innebunita si sa-mi doresc sa revin.

Daca va doriti o mini vacanta relativ ieftina in care sa aveti marea exact langa hotel (asta a fost pt. noi foarte important, cine are copii stie ce spun…), cu mancare ok, fara pretentii, conditii medii de cazare, eu zic ca merita.

Cam astea sunt in mare impresiile mele.

Trimis de Leniioni in 21.07.10 14:49:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4860 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leniioni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [21.07.10 15:40:50]

F bun review, desi nu am fost la Gergana acum ma simt ca si cum as fi stat o scurta perioada acolo dupa ce am citit ce ai scris. Sunt de acord cu tine ca, camerele sunt mici, nici nu au cum sa fie mari, hotelul este din vechea garda de hoteluri comuniste cu camere micute toate la fel. In trecut cei nemultumiti de Gergana au avut bilete cumparate la Gergana si au fost cazati la Mura sau Slavuna, pentru ca asa au considerat managerii sa trateze turistii nostri, hoteluri mult mai slabe si cu conditii foarte proaste de masa si servicii.

LeniioniAUTOR REVIEW
    [21.07.10 17:03:10]

Ionescunic, merci pt. aprecieri. Ai dreptate cu Slavuna si Mura, nu le-am vizitat, dar in ultima zi ne-am imprietenit cu o fam. minunata care statea la Slavuna si am stat pe plaja acolo cu ei, dar chiar si plaja era sub Gergana in ceea ce priveste umbrele, nu erau masute de plastic, s. a.

Si totusi nu era ieftin, au dat pt. 10 zile 1000 euro, 2 adulti si un copil de 5 ani.

Numai bine!

LeniioniAUTOR REVIEW
    [28.07.10 13:50:18]

Astazi am primit un e-mail prin care eram instiintata ca sunt in top 50, datorita punctelor adunate in principal review-ului de mai sus. Doresc sa le multumesc tuturor celor care au considerat utile informatiile mele si, mai presus de bucuria pe care am avut-o citind e-mail-ul primit este aceea de a-mi fi atins scopul, adica o buna informare. Imi scot palaria si va multumesc!

ionescunic, Leniioni
    Alte impresii din această RUBRICĂGergana Hotel: