ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010

Sub orice critică
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Vacanta compromisa

Incep comentariul despre vacanta petrecuta la acest Hotel cu o recomandare, mai cautati, nu va uitati ca platiti cu 100 -200 de Euro mai putin decat in alte locatii, pentru ca odata ajunsi acolo veti regreta ca ati fost pragmatici.

Daca v-au povestit prietenii care au mai fost in Turcia ca veti fi tratati regeste sa stiti ca in aceasta locatie nu veti beneficia de acest tratament.

Se promoveaza acest Hotel ca fiind de 5 stele, Ultra All Inclusive dar serviciile oferite sunt mai slabe decat la un Hotel de 4 stele, All Inclusive.

Am discutat cu conducerea Hotelului despre conceptia lor despre Ultra All Inclusive, mi-au explicat ca ei nu sunt Antalya si ca fiecare Hotel are o politica proprie fata de acest aspect.

Trebuie sa cunoasteti faptul ca bauturile din import nu sunt incluse in pret, nici bauturile racoritoare din fructe proaspete nu sunt incluse. Trebuie sa cunoasteti faptul ca la masa nu am vazut in nici o zi banane, portocale, struguri sau alte fructe singurele fructe pe care le-am intalnit au fost cirese intr-o seara, prune intr-o seara si niste caise intr-o alta seara. In schimb pepeni au fost, dimineata la pranz si seara in cantitati indestulatoare. Daca sunteti mari amatori de pepene, oua dimineata, branza si cam atat, puteti alege aceasta destinatie, pentru ca asta veti manca tot sejurul, bineinteles si salata de rosii castraveti si ceapa si deasemenea si orez. Daca va place orezul fiert mergeti la Carpe Diem Claros (probabil ei cred ca Romania e vreun oras din China).

A scris cineva ca la unul dintre restaurante se servea Grill in fiecare seara, va spun si cum e cu restaurantele, toate restaurantele au foarte putine locuri, maxim 50, nu cred ca erau mai multe pentru ca am mers si la restaurantul cu specific italian intr-o seara si era foarte putina lume si locuri bineinteles. Noi am mers sa ne facem rezervari la restauranta doua zi din sejur si domnisoara care se ocupa de rezervari a verificat si singura zi cand puteam face rezervari era seara dinaintea plecarii la oricare din restaurante, nici unul nu mai avea locuri disponibile intr-o alta zi, astfel incat sa putem merge la restaurant "a la carte" in mai multe seri, deci este totul aranjat astfel incat sa nu puteti ajunge la aceste restaurante decat odata pe sejur, daca esti orientat si te duci din prima sa faci rezervare.

Tot personalul este instruit sa se miste intr-un ritm care sa te impiedice sa faci prea multa consumatie, la masa cei care gateau ceva proaspat se miscau foarte lent, se faceau cozi si renuntai usor la a mai dori sa servesti ceea ce preparau, pui la rotisor am vazut intr-o singura seara si era bataie, ciresele despre care spuneam mai sus se luau de parca nu ar mai fi vazut cirese niciodata, eu peste nu am vazut decat bucati de macrou fiert cu legume si cu niste sosuri ciudate la gust.

Semipreparatele lor din carne, sunca, crenvusti, salam etc arata ca un carton presat si nu sunt gustoase, deasemenea nu va asteptati sa gasiti preparate romanesti sarmalute, ciorbe cum am auzit ca se gasesc la alte Hoteluri in Turcia la pranz veti alege intre doua tipuri de supa crema foarte groasa din cartofi, orez, brocoli, fasole.

Inca un aspect, pregatiti-va sa auziti peste tot scuze, personalul este bine intruit sa se scuze, scuze la bar, nu putem servi decat trei bauturi odata, adica noi care am plecat doua perechi trebuia fie sa mergem impreuna sa ne luam bere pe plaja, fie sa stam la rand de doua ori pentru a lua 4 pahare de bere.

La masa daca ceri un pahar de vin poti sa fii sigur ca pe al doilea trebuie sa te duci sa ti-l iei singur ca acel chelner nu te va mai auzi cand il soliciti pe al doilea.

Programul pe plaja incepe la ora 10 si se termina la ora 18 atat la baruri cat si in ce priveste celelalte aspecte, divertisment, apa la parcul acvatic, deci daca te duci pe plaja de la opt sau daca stai dupa ora 18 beneficiezi doar de soare ca plaja este la baza dealului pe care este construit Hotelul si pentru a ajunge la acesta trebuia sa urci o panta foarte abrupta pe care isi doreai s-o parcurgi de cat mai putine ori posibil.

Am reclamat toate aceste lucruri la managerii Hotelului iar raspunsul lor a fost sec, acesta este programul Hotelului si noi trebuie sa ne adaptam acestui program. Ne-am adaptat ce era sa facem dar cei care veti merge acolo este bine sa cunosteti aceste aspecte. Politica lor nu este sa va faca sa va simtiti bine ci sa va instruiasca sa mancati putin si prost, sa beti putin si foarte prost sa stati unde va pun ei indiferent ca v-ati rezervat camere in cladirea principala ei isi rezerva dreptul sa va mute chiar si la un alt Hotel asadar vacanta placuta daca alegeti aceasta destinatie.

Ar mai fi multe de spus dar nu vreau sa-mi mai amintesc, pentru mine aceasta vacanta a fost un fiasco.

Aveti grija de vacanta voastra.

Trimis de Dascalescu in 21.07.10 10:33:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dascalescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.07.10 08:19:16]

UAI nu inseamna sa bei si sa mananci cat vrei, unde vrei si la ce ora vrei tu. Hotelurile cu UAI din Kusadasi n-au acelasi sistem de UAI ca si cele din Antalya dar nici aceleasi preturi! Multi au ales acest hotel doar pt ca scrie UAI fara sa aibe habar de ce inseamna acest concept. Barurile si restaurantul au fiecare un program ce trebuie respectat. Noi romanii suntem mai smecheri si trebuie sa facem scandal din orice rahat care stiam de la inceput ca asa este. Daca ati fi citit pe net conceptual hotelului despre UAI ati fi stiut ca bauturile de import nu intra la UAI si ca barurile au un anumit program. Tot o persoana din Galati imi spunea odata furios ca el a venit la acest hotel ca are UAI doar pentru a bea si a manca. Se pare ca la unii concediul inseamna mancare si bautura. Bauturile de import nu la toate hotelurile cu UAI intra la free. Doar la cele scumpe

Ati gasit de cand mergeti in Turcia alte sortimente de mezeluri la restaurantele hotelurilor? De 18 ani de cand merg in Turcia aceleasi mezeluri le gasesc peste tot. Nici eu nu ma omor dupa ele dar nici n-am pretentia sa gasesc salam de Sibiu in Turcia. La ce hotel din Turcia ati gasit ciorbe si mancaruri romanesti? Daca imi spuneti ca ati gasit sarmale ei bine sarmaua am “importat-o” de la turci, nu-i produs traditional romanesc. Doar oua si branza ati gasit la micul dejun? Departe de adevar. Pui gril doar odata ati avut? Pui Grill era tot timpul la Restaurantul Horizon! Nu zic ca mancarea a fost extraordinara dar aveai ce manca de fiecare data. Odata pe saptamana erau preparate sea food. Acestea nu le-ati vazut? Dorada la gratar, shrimisi, calamar, scoici si chiar raci am prins pe 11.07.

Am avut rezervare la fiecare restaurant a la carte dar nu am putut din start sa fac rezervare la toate odata. Ei faceau rezervare pe pachete de doua zile/ pe doua restaurante. Doar la italienesc era lume, la chinezesc si pescaresc nici nu se ocupasera locurile. Trebuia doar sa insisti la domnisoara de la rezervari.

tudi*
[22.07.10 15:56:06]

De asemenea remarca ca Romania ar fi un oras din China este nelalocul ei, pentru ca nu noi romanii suntem singurii turisti de la hotel, nu pregatesc mancarea doar pentru noi, chiar daca noi suntem cei mai mari consumatori.Cu toate acestea orezul pregatit de turci este foarte bun.

[22.07.10 18:29:17]

De 18 ani faceti turcia? Bravo, inseamna ca acest hotel a fost superlativul a ceea ce reprezinta o vacanta reusita pt care unii strang banii un an de zile cu speranta de a se simtii bine impreuna cu familia 0 saptamana. D-voastra ne criticati pe noi ca nu ne gandim decat la mancare si bautura. Daca vroiam numai soare si apa ma duceam in parc la IOR si stateam la plaja pe gratis, totusi cand platesti niste banii si titlul hotelului iti spune ca este ulta all inclusive ai niste asteptari, cat despre sea-foodurile extraordinare pe care le-ati savurat nu imi amintesc nimic... am gasit intr-o seara un platou imens cu scoici umplute cu OREZ, eu stiu ce inseamna sea-food... in toate cele 3 vacante petrecute in turcia cafeaua turceasca era gratis, aici costa 3 lire. totusi ma bucur ca v-ati simtit bine si va doresc ca si la anul sa va intoarceti la acest "minunat" hotel si sa aveti din nou o experienta extraordinara pt care asteptati un an de zile...

[22.07.10 18:32:19]

Domnule dascalescu aveti dreptate in tot, a fost un fiasco... pacat...

[23.07.10 07:36:58]

Dna dta ai cumparat doar titlul hotelelui UAI. Trebuia sa te interesezi inainte ca UAI este diferit. Imi pare rau ca visele tale cu halcile de carne cat capacul de wc s-au naruit. Poate ti-a prins bine cura de paine cu pepene. Se pare ca n-ai vazut celelalte produse de see food din cauza ca erai prea ocupata cu pepenii. Iti amintesc eu exact data cand a fost sea food pe 2.07 si 9.07.

Nici mie nu mi-au convenit unele aspecte ala hotelului dar sa spui ca mancarea e oribila si ca n-ai avut ce manca decat pepene cu paine e cale lunga.

DascalescuAUTOR REVIEW
[23.07.10 09:01:06]

Tataie lasa-ne cu comentariile tale de doi bani, se pare ca nu ai ce face, eu n-am facut altceva decat sa-mi exprim cat mai obiectiv posibil ceea ce am intalnit la acest hotel, este punctul meu de vedere pe care il sustin in continuare.

Ce tot atat o tii cu fructele alea de mare care in perioada 25.06-03.07 oricum au lipsit cu desavarsire (o sa-mi raspunzi ca si astea de fapt se gaseau la restaurantul cu specific pescaresc).

Cand ai trei sferturi din Hotel ocupat cu romani eu cred c-ar trebui sa-ti adaptezi meniul si la gusturile lor, chiar sunt curios de cate ori ai mancat mere prajite in ulei si iaurt cu castraveti.

Daca nu ne plac pe noi, de ce mai fac oferte catre Romania, ne-ar face un bine tuturor romanilor daca nu ne-ar mai primi.

Parerea mea este ca tu ai vreun interes in legatura cu acest Hotel de-l sustii atat de vehement.

Repet eu am postat un comentariu care este cat se poate de obiectiv.

webmasterXY*
[23.07.10 09:27:55]

@Dum & @Dascalescu, va rog sa abandonati aceste contre si afirmatii absolut gratuite. Haideti sa ne argumentam ideile prin povestirea propriilor impresii/experiente, fara a ne da cu parerea despre experientele celorlalti useri!!

Multumesc!

[23.07.10 10:50:03]

N-am absolut nicio legatura cu acest hotel si nici nu lucrez in turism. Am cumparat biletele din Bucuresti eu fiind din Timisoara

Preparatele din peste se gaseau la restaurantul principal in zilele de vineri cum am scris mai sus.Daca ai fi cascat ochii pe 2 iulie ai fi gasit aceste preparate , probabil ca atunci n-ai fost la masa.Tin minte data ca era a doua seara pentru noi si m-a surprins ca nu ma asteptam sa vad asa ceva la acest hotel citind comentariile de pe net.

[23.07.10 18:43:36]

Domnule dum... , deja deveniti ridicol! dati-le o sansa oamenilor ce a nu repeta gresala noastra! nu mai cautati scuze pt acest hotel! pur si simplu NU se merita, nimeni nu doreste halci de carne sau sea-fooduri imaginare, ci doar da se odihneasca si sa se simta bine cu familia!

apropo de odihna... daca aveti ghinionul sa fiti cazati in hotel pe partea cu receptia si cu cafeneaua aceea din spate, indiferent la ce etajveti fi cazati (noi m fost la 3) nu veti putea sa dormiti decat de la ora 2- 3 dimineata cand se termina discoteca care este sub receptie, am chemat intr-o seara receptionistul si l-am pus sa asculte bassul si zgomotul, a dat din umeri si a zis ca peretii sunt suptiri... !!! nu exagerez!!! domnule dum data viitoare sa cereti cazare la hotel in aceea parte, o sa va placa!!! auzii... seafodurii... hahaha... sunteti haios!

[23.07.10 20:30:26]

Dta esti ridicola cu painea si pepenii tai ca te si citeaza unii pe alt forum.

N-am stat in hotel si nu pot sa-mi dau cu parerea despre zgomotul de la bar. La ce nu stiu nu ma bag.

Referitor la sea food uitati-va pe alt forum unde ati mai scris si vedeti ce scrie azi cineva care s-a intors zilele acestea de-acolo. A avut cina de sea food si seara de mancare mexicana. Eu v-am scris si datele exacte in perioada 1-12.07 cand a fost sea food!!! N-am niciun interes sa mint. Crezi ca ma premiaza hotelul sau vreo agentie din tara? Absolut nimeni.

Concedii placute in continuare.

webmasterXY*
[23.07.10 20:35:22]

Este ultimul avertisment cu privire la modul de adresare in dialogul cu ceilalti useri!!

neapuiu
[23.07.10 23:58:00]

Draga Anna

Nimeni nu cauta scuze pentru aceste hotel, fiecare dintre noi are dreptul la o parere si e pacat ca unii n-au vazut decat lucrurile mai putin placute la acest hotel. Dar cred ca s-a mers cu exagerarile prea departe, inclusiv de tine. Toata lumea vorbeste acum... de pepene cu paine. De ce noi care am fost multumiti n-am avea dreptate?

Probabil ca pentru multi dintre noi conceptul de 5 stele si UAI a insemnat cu totul altceva (daca nu s-au documentat pe site-ul hotelului), iar despre pret nimic... nu conteaza ca n-a fost de 5 stele sau UAI, aveam mari pretentii...

[28.07.10 01:48:50]

Am ajuns sa citesc mai tarziu, datorita concediului am mult de recuperat...

Dascalescu si anna30 - de manuta, impreuna primesc cate 2 zile supendare pentru jigniri, atac la persoana si intoleranta fata de alte pareri decat cele proprii.

aaaaa
[06.01.11 22:14:45]

Si eu am fost la acest hotel si am baut foarte multe cocteil-uri bune si am gasit totdeauna mancare la felde buna. Cred ca pretul platit de tine este unul foarte bun avand in vedere ca in Antalya cu acesti bani nu achiti pretul nici pentru un bilet.

In concediu te duci sa vezi doar lucrurile bune nu sa faci caz pentru orice mica neplacere.

Eu am dat 10 lire la un chelner si tot sejurul a stat la masa langa noi si ne-a adus vin si tot ce am cerut, ne-am imprietenit si chiar ne rezerva masa.

De ce nu spuneti nimic despre peisaj de spre topogane care sunt absolut minunate.

Cred ca in Romania cu acesti bani nu gaseati asemenea conditii in veci.

Iar despre fructe pot sa mananc destule in Romania, in Turcia prefer sa savurez produsele locale.

Iti doresc o alegere mult mai reusita data viitoare dar cred ca ar fi bine sa alegi Antalya pentru a-ti satisface gusturile (cu pretul aferent... fireste).

[12.01.11 15:02:24]

Am fost in Antalya si intr-adevar nu se compara... Royal Wings 5*, dar era de 5 *. Acest hotel, CDC nu e de 5*, nu m-ar fi deranjat daca ar fi fost un hotel de 4* si as fi stiut ca merg la unul de 4*. Poate spuneti, da dar banii care i-ai dat... ei bine eu am dat pt. 2 adulti si un copil sub 3 ani 1200 euro, sase nopti la inceputul lui iulie, altii am inteles ca au dat mai putin. Pe cand la Royal wings am stat 7 nopti, am venit cu avionul, nu cu masina, deci era inclus si biletul de avion si am dat 1800 euro si nu are termen de comparatie. Intr-adevar, peisajul la CDC e magnific, iar topoganele ok, dar mai sunt altele care lasa de dorit...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.01.11 15:13:18]

In review-ul tau ai spus ca ai dat 1050 euro pentru 7 nopti inclusiv transportul cu masina. Daca scadem vreo 300 de euro transportul, raman vreo 750 euro/ saptamana, pentru hotel .

Iar la RW daca scadem din 1800 euro vreo 500 euro avionul, raman vreo 1300 euro pentru hotel.

Poate ca diferenta asta de 550 euro intre CDC si RW inseamna ceva la calitatea serviciilor. Nu?

DascalescuAUTOR REVIEW
[12.01.11 15:19:33]

Daca deja ai platit biletul ce rost are sa te mai interesezi, risti sa-ti faci sange rau sau sa pleci din start cu inima indoita, eu unul nu voi mai alege niciodata aceasta locatie pentru ca nu m-a satisfacut, pentru motive pe care nu le mai expun. Sa dea dumnezeu ca ceva sa se fi schimbat in managementul hotelului si sa te intorci de acolo cu impresii bune. Locatia e frumoasa si toboganele sunt ok, hotelul e relativ nou deci nu vei gasi vreo darapanatura.

Vacanta placuta.

georgescu_mha
[21.03.11 13:41:35]

Eu mi-am facut rezervare anul acesta la acest hotel despre care tot discutati voi. observ k parerile sunt impartite. Unii spun k este superb si k a fost un concediu reusit din toate punctele de vedere, iar altii spun k a fost cel mai urat concediu si k nu se vor mai duce in acest loc niciodata. Oare pe cine sa cred?

aaaaa, anna30, Dascalescu, Dum*, georgescu_mha, neapuiu, tudi*
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :