ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
    ÎNSCRIS: 14.05.09
    JUL-2008

ARTICOL ARHIVAT

Thassos, ambasadorul turistic al Greciei

... sau cel putin eu asa am perceput minunata insula!

Despre thassos recunosc ca auzisem doar in ofertele agentiilor de turism si in povestile impanate cu oftaturi (de dor, bineinteles! ) spuse de unii colegi si cativa prieteni la intoarcerea din concediu (in anul 2007).

Usor reticenti si nesiguri, ne propunem totusi sa ne planificam si noi un concediu in mult laudata insula. Solicitarile noastre privind informatii despre drum, cazare, plaja, vreme, facute spre cei care au luat praful Thassos-ului pe rotile masinii sau pe sandale se intorc cu o sumedenie de descrieri, care mai de care mai completa si mai detaliata. Ba mai mult, am mai gasit si musterii dispusi sa guste din farmecul vacantei grecesti, fapt care nu putea decat sa ne bucure.

Asa ca, tot la sugestia prietenilor, facem o rezervare direct la proprietarul vilei, in luna februarie, pentru luna iulie, fapt ce ne aduce o reducere la cazare de aproape 15%.

Si iata-ne ajunsi dupa 11 ore de mers, imbarcati pe feribot, uitand de oboseala generata de durata drumului. In zare se zareste deja insula, calma si nepasatoare. Si verde!

Dupa peisajele vazute din goana masinii in Grecia, insula pare nefiresc de verde! La fel cum apa despicata de feribot in creturi albe, pare nefiresc de albastra! Pana si pescarusii erau... nu! pescarusii erau doar obraznici!

Dupa aproape 40 de minute de mers, ajungem in portul din Limenas, coboram repede, repede, imbarcam si plecam spre Skala Potamia, destinatia noastra. Intram astfel pe drumul spre Potos, intrigati de faptul ca mergem spre munte, drum cu serpentine si pante destul de inclinate, dar si de faptul ca drumul respectiv trece printr-o onorabila padure de pini. Dupa cativa kilometri, oprim masina la umbra, coboram si ne uitam pierduti, la ce ni se arata ochilor: Golful Potamia se intinde ca o promisiune implinita la poalele muntelui. Plecam mai departe, ajungem repede, repede in Panagia, satuc de munte cu strazi inguste si taverne care ne aduc aminte de faptul ca nu mancasem decat cateva sendvisuri, iar noua, barbatilor, suplimentar, si faptul ca nu bausem decat apa plata!

Padurea de pini lasa locul pe nesimtite livezilor de maslini, ajungem in Skala Potamia, gasim vila care ne astepta cu poarta deschisa (ulterior am aflat ca poarta respectiva se deschide la inceputul sezonului si se inchide toamna tarziu).

Intram timizi, dar nu apuc sa parchez bine, ca am si fost luat in primire de catre proprietar! Nici nunul dintre noi nu vorbeste engleza fara sa il doara mainile, nici proprietarul nu a auzit prea multe despre alfabetul latin, dar senzatia este ca ne intelegem de minune! Poate ca ei, grecii, vorbesc foarte bine limba internationala a turistilor, cine stie...

In doua minute eram in apartamentul inchiriat doar pe baza pozelor de pe site, constatand cu surprindere ca este exact ca in descriere. ne schimbam repede, repede, noi, barbatii dam noroc cu doi prieteni mai vechi pe care ii luasem cu noi din duty-free-ul elen (cel de la Ormenio), Jack si Daniels si plecam spre primul contact cu Marea Egee.

Gasim repede drumul spre plaja este strajuit de leandri infloriti, ceea ce, adaugat la minieuforia data de intalnirea cu pritenii nostrii cu cateva minute inainte, da o nota de romantism locului.

Odata ajunsi ne uitam un pic contrariati unul la celalalt: am gasit plaja, dar unde sunt turistii? nu era mai mult de ora 17. 00, trebuia sa arhiplina! Cautam o taverna unde sa ne potolim foamea, expresia apartinandu-i unuia dintre noi, o gasim, comandam repede un uzo ca pana vine mancarea... si fiecare ce a considerat ca trebuie mancat la acea ora.

Nici nu apucam sa savuram gustul inconfundabil al bauturii, ca a si venit comanda noastra! Ba cred ca a venit sora mai mare a comenzii noastre, insotita de un nesperat pohta puna! rostit de cel care ne servea.

Ne lasam dusi cu greu spre gazda noastra, impinsi de oboseala acumulata. Ne culcam cu regretul ca trebuie sa o facem, totusi, si cu dorinta de a ne trezi dis de dimineata, pentru o zi de plaja cat mai reusita. Ceea ce s-a si intamplat, evident.

A doua zi si in zilele ce au urmat. Plajele, nisipul fin, apa extrem de limpede, mancarea de la taverne, ospitalitatea grecilor, linistea din timpul noptii, gustul dulceag al berii Mythos, chiar si sunetul acela sacaitor la inceput pe care il faceau nustiuceganganii prin padurile de pini, sunt lucruri pe care nu le voi uita niciodata si de care imi voi aduce aminte cu placere. Limenas, Panagia, Chrissi Ammoudia (parca suna mai bine decat Golden Beach, nu? ) Potamia, Aliki, Manastirea Ahanghelu Mihail, Potos, Limenaria, vestitul sat de pirati Theologos, Skala Rachoni, Skala Maries, Skala Prinos, sunt locuri de care eu unul nu cred ca ma voi plictisi niciodata.

Ca o confirmare la cele spuse de mine, si in vara 2009 am mers tot in Thassos. Va las pe voi sa ghiciti unde am rezervarea anul acesta! Si, de ce nu, sa rasfoiti si pozele care urmeaza...

Trimis de recul* in 20.07.10 23:58:36

VIZUALIZĂRI: 3751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (recul*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P23 Skala Potamia, portul vechi. Lansare la apa, de data asta fara sampanie!

ElenaC
    [21.07.10 00:06:43]

Ma gandesc de ceva timp la o vacanta in Thassos iar review-ul tau e super. Imi poti spune unde ai stat?

georgiana
    [21.07.10 00:22:53]

Mi-a placut si subiectul, dar mai ales felul delicat in care povestesti. Se vede bine ca ti-e dor de aceasta insula greceasca!

Un vot, cu drag!

[21.07.10 01:08:08]

sigur! Studio Iovi, Skala Potamia!

pepsi70ro
    [21.07.10 06:50:00]

Ce frumos ai povestit, parca as fi fost acolo cu tine, felicitari pentru vacanta reusita si pentru ca ne-ai povestit si noua despre ea!

Cris
    [21.07.10 08:32:20]

Imi place ca ai pus mult suflet in povestire, acum parca trece si mai greu timpul ramas pana la plecarea mea in Thassos.

Sper ca urmeaza si continuarea, povestirea despre concediul din 2009.

Felicitari.

krondia*
    [21.07.10 08:52:45]

Îmi sună atât de cunoscută povestea ta...vara trecută am fost şi eu în Limenas şi mi-a rămas gândul acolo... Până se validează fotografiile, un vot şi de la Braşov!

valy1c
    [21.07.10 09:29:00]

m-ai convins samerg si eu acolo. puncte si de la mine. da mai multe detalii despre cum ai facut rezervarea.

Bogoly
    [21.07.10 11:03:17]

bravo felicitari super review...

cristina bitere
    [21.07.10 12:47:56]

super!!!!!!!!!!!!!!!!!!

m-ai convins sa merg si eu acolo.

Multumim frumos pentru impresiile tale.

gabonezu
    [21.07.10 14:21:22]

ευχαριστώ!

pentru cunoscători ... oricum, frumoase fotografii! si ochiul fotografului este de apreciat...

irinuca*
    [21.07.10 14:48:15]

un vot din Prahova, de la una care viseaza sa ajunga acolo de vreo doi ani de zile.

[21.07.10 16:40:11]

multumesc frumos! si ce va retine sa mergeti acolo? e la fel de simplu ca si cum ai merge la marea noastra! nu exagerez cu nimic, crede-ma! pentru detalii iti stau la dispozitie. ganduri bune!

[21.07.10 16:41:30]

@cristina

nu eu te-am convins, thassos-ul ne-a convins pe toti! creaza dependenta, vei vedea!

@gabonezu

efcharisto ... cu placere! inteleg ca cele scrise de mine chiar au ecou in sufletul tau!

@pacurarucris

multumesc pentru aprecieri. adevarul e ca Thassos-ul este o muza buna! eu recomand tuturor care nu au fost inca acolo, sa nu mai zaboveasca. din pacate, atmosfera locului este in continua schimbare, se modernizeaza...

[21.07.10 17:05:56]

@valy1c

multumesc pentru vot! in ce priveste rezervarea, eu unul recomand rezervarea directa, fara intermediari. beneficiezi de reduceri, ba chiar poti negocia pretul, in functie de perioada.

sunt cateva site-uri care iti vor fi de un real ajutor, nu sunt sigur ca am voie sa le postez aici, desi nu e site-ul unei agentii de turism, asa ca iti voi da un mesaj privat. ganduri bune!

Marius2060*
    [21.07.10 17:26:34]

recul, multumesc pt impresiile minunate pe care le-ai postat.

raduu1972
    [21.07.10 19:59:00]

nu pot decat sa oftez si eu dupa thassos, am fost de 2 ori acolo mereu cu o mare placere si sincer nu as ezita nici a 3 oara, dar anul acesta sper sa ajung asa cum mi-am dorit in lefkada. 400pma cam putin pt frumusetea si linistea acestei insule.

@daniel*
    [21.07.10 21:27:29]

vreau in thassos.....)))))

semaka
    [22.07.10 12:00:20]

imagini f. interesante si utile totodata despre un dintre cele mai vechi insule naturale in care inca mai pastreaza izul de naturalete.

[22.07.10 17:09:26]

@raduu1972

multumesc! da, iti dau dreptate in alegerea facuta, Lefkada mai este denumita paradisul secret al Greciei. Merita, chiar daca e un pic mai anevoios de ajuns pana acolo cu mijloacele din dotare. Sper ca ne vei spune si cateva impresii la intoarcere!

[22.07.10 17:10:34]

@daniel

daca ai nevoie de un pic de ajutor, nu ezita sa ma contactezi. eu cred ca iti pot fi de folos

ralucutza
    [28.07.10 08:52:41]

@ recul

as vrea si eu sa merg cu familia in septembrie. tot ce am citit despre aceasta insula ma face sa imi doresc macar o saptamana acolo.

daca este posibil rog un pont cu locurile de cazare.

multumesc anticipat

raduu1972
    [28.07.10 09:20:44]

@ralucutza, vrei un pont pentru cazarea din insula Thassos? eu am fost acolo in doua randuri, prima data am plecat cu rezervare prin agentie, a doua oara am cautat la fata locului, iar in septembrie este un pic mai liber deci imposibil sa nu gasesti cazare, sunt multe vile care nu au site, daca vei ajunge pe insula undeva cat mai de dimineata ai timp sa-ti cauti o cazare mai mult decat multumitoare, daca vrei mai multe detalii da-mi un pm si iti pot recomanda cate ceva cu mare placere

[28.07.10 12:04:21]

@ralucutza

te felicit pentru alegere, vei vedea ca este una foarte buna!

pentru a putea sa iti dau un pont, va trebui sa imi spui ce varsta au copii, ce doriti sa faceti, cu ce veti face deplasarea, daca vreti cazare pe malul marii etc.

in mare cred ca potrivite pentru voi ar fi , si prin prisma celor mai apropiate plaje bune penrtu kinderi, Skala Potamia, Skala Panagia sau Skala Rachoni, in ordinea asta. de asemenea as evita hotelurile mari, un pic mai aglomerate si locatiile cu piscina, din cate sti eu in Grecia dupa o anumita ora (21.00 cred) acestea sunt inchise, este lege! oricum nu veti simti lipsa piscinei datorita apei marii egee, foarte limpede si curata. o sa iti trimit si un pm cu cateva sugestii, poate te ajuta! ganduri bune!

[28.07.10 13:00:55]

@webmaser, o propunere muzicala pt review

[28.07.10 13:14:55]

iata si muzica!

georgiana
    [28.07.10 23:04:40]

Fac o mica corectie:

Nu Lefkada ci insula Zakynthos-este denumita ''paradisul secret al Marii Ionice''!!!

ralucutza
    [05.08.10 15:56:53]

@recul

multumesc de sfat, am rezervare la Iovi apartments la inceputul lui septembrie. deja nu mai am rabdare, abia astept. revin cu impresii.

florintm
    [30.08.10 18:42:14]

Frumos review, un vot de la mine. Vad ca ai punctat aproape maxim la cazare si servicii, putem sa stim cat a costat o noapte de cazare si ce se ofera ca si conditii si daca cu ceva masa inclusa sau nu? Stiu ca fiecare negociaza cum poate dar ca sa am idee macar despre chestia asta...

[30.08.10 18:46:51]

[@ralucutza ]: nu vei regreta nici un minutel alegerea facuta! atat domnul Sotiria Konstantopolou cat si sotia dumnealui sunt niste oameni deosebiti! daca vrei cateva pareri mai detaliate poate vb pe privat!

@ florintm

preturile sunt afisate si pe site, difera in functie de alegere si perioada. eu am platit 37 euro/noapte, cu o mica reducere pentru ca am recidivat

pentru o camera de 3 persoane in perioada 02-08.07. cadrul natural este minunat, locatia finnd amplasata intre muntele Ipsario si mare. in plus e multa liniste. cat despre masa, nu nu se poate servi acolo decat daca iti prepari tu ceva, toate camerele sunt prevazute cu chicineta si frigider

florintm
    [30.08.10 19:22:00]

Multumesc pentru raspunsul rapid

15 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    @daniel*, Bogoly, cristina bitere, ElenaC, florintm, gabonezu, georgiana, irinuca*, krondia*, Marius2060*, raduu1972, ralucutza, recul*, semaka, valy1c
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos:

• pagină generată în 0.077352046966553 sec