ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2008
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 06.09.08
AUG-2008

ARTICOL ARHIVAT

Haus Elsa un loc de revenit !

De cateva zile (mai precis duminica noaptea) ne-am intors ne-am intors si noi din Thassos, zona Potos. Frumos ca si in ceilalti ani, am reusit sa vedem un pic mai mult din insula. Drumul de dus l-am facut sambata dimineata pe traseul Stara Zagora - Ormenio si desi era weekend erau destule tiruri pe shipka care ingreunau drumul, unii se dadeau la o parte sa trecem sau ne faceau semn sa depasim altii nu. Politie la greu pe drumul asta, ne-am si mirat. In vama nu ne-au dat vignetta, cu vreo 2 masini in fata noastra s-au terminat sau asa a vrut vamesul sa nu mai dea ca sa ne dea amenda pe drum. Am cautat in toate benzinariile si n-am gasit fie cereau leva. Am mers asa pana cand un echipaj a oprit una din cele 4 masini din grup si au intrebat de vignneta. Degeaba le-a explicat ca nu ne-au dat din vama, nu au scapat fara 15 euro spaga.

In acea perioada (noi am plecat in 23 august) era problema acea cu protestele pe shipka si probabil de asta era atat politie, desi noi nu am vazut nici un blocaj. efectiv treceau coloane de politie.

Spre surpriza noastra, am fost opriti in schimb in Grecia, pe motiv ca am calcat dunga continua. Mi-a fost ff frica pt ca aia au amenzi mari. Au cerut doar pasapoartele, a scris ceva din al sotului cred si au zis ca e 500 de euro amenda. Pana la urma ne-au zis sa mergem mai atent si atat dar inca nu stim ce a scris acolo, poate ne vine amenda acasa :).

Vreau sa va atentionez in mod deosebit pe cei acre plecati zilele astea ca este o deviere la Xanthi, va duceti pe unde va indica soseaua, o sa vedeti o benzinarie si u restaurant mare apoi o intersectie unde trebuie sa fecati stanga spre Keramoti.

La intoarcere, am venit prin Sofia. Foarte bun drum, zic eu, mult mai lin si parca mai frumos. Ne-am invartit un pic in oras in Seres parca dar cu un gps te scoti. In Sofia am intrat doar un pic pe la periferie pt ca era inchis drumul pe centura la un moment dat. Duty free-ul de la Kulata cam scump, produse mai multe ca la Ormenio dar la fel de scump.

----

Am fost cazati 3 ani la rand la Haus Elsa din Potos unde noi ne-am simtit f bine, proprietarii sunt f draguti de aceea am ramas prieteni. Anul asta a fost un pic diferit la Elsa pt ca nu nu mai era atmosfera din anii trecuti avand in vedere ca au un nou hotel de care trebuie sa se ocupe, ne-am simtit un pic singuri acolo. Insa nu avem nimic de reprosat curateniei, care se face zilnic si f bine, camerei sau vilei in general.

Micul dejun mi se pare ok, este bufet suedez si e pt mine e mai mult decat suficient. Vila e situata aproape de plaja san antonio, la cca 150-200 m, unde poti gasi terase, sezlonguri, umbrele, sporturi de apa, plaja ok, mai mult cu nisip, intrarea in apa se face lin si trepat, buna si pt copii.

Despre insula s-au mai spus multe pe aici, ce sa va zic eu!? Mi-a placut mult Golden Beach unde am prins si valuri maricele, e superb sa vezi muntele din apa. La paradise la fel am prins valuri. Anul asta a fost fff cald comparativ cu ceilalti ani, viespile au aparut mai multe in jurul datei de 25 cred ca au contract si am reusit ca in penultima zi sa ma intepe o viespe de deget cand stateam la masa fara sa o deranjez, am intrat efectiv cu mana in ea. A durut groaznic cateva ore bune. In Potos e un golfulet f frumos care se numeste Notos, e cu apa limpede si verde, e mai pustiu. Cam 5 euro umbrela si 2 sezlonguri, la alte plaje 7 euro, iar la unele cum e la san Antonio poti sa bei ceva la terasa. Am fost si la Aliki (nu ajunsesem acolo in ceilalti ani), dragut dar f mica, apa misto dar trebuia sa mananci neaparat la terasa din dreptul sezlongului ca sa poti sta acolo, noi am mancat langa Beautiful Alice, si am mancat destul de bine. Faceau supa de legume pe loc, cu legume culese atunci din gradina, nu fff buna ca la noi dar mergea. La San Antonio, in Potos la terasa Sea Breeze au o supa de tomate ff buna (nu de plic) 5 euro una.

Ceva inedit, poate: am vizitat un hotel nou de 4 stele din Potos, Astir Notos, care e deschis anul asta, e fff misto, si daca e cineva interesat sa mearga in Thassos in octombrie la acest hotel intre 1 si 13 oct camera este 60 euro/noapte cu demipensiune. O sa va pun si poze e chiar frumos.

As vrea sa va spun Drum bun celor care plecati. Daca aveti voi alte intrebari va stau la dispozitie.

Trimis de Delphinash in 07.09.08 03:32:15

VIZUALIZĂRI: 6431 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delphinash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1950 PMA (din 4 voturi)

magdalena
[31.01.10 23:13:10]

Si cat a costat camera la Haus Elsa? Noi nu ne-am incumetat sa mergem decat cu voucher din Bucuresti, desi auzisem ca poti gasi cazare acolo.

Cat priveste supele, sincer, in Potos am incercat doua, una era scarboasa si cealalta parca era supa la pachet si cica era de pui cu fidea..

La fel in Pefkari, grecii nu fac supe? Dar ciorbita a la grec nu are legatura cu Grecia?? Ca nu am "intalnit-o" nici la hotel la masa!!!!

Ce-i drept, am plecat in Thasos cu informatii minime si m-am si simtit rau pe perioada sejurului, eu am pus asta pe seama apei de acolo, nu stiu de ce, nu mi-a priit.

[01.02.10 09:39:23]

Camerele la Elsa au preturi diferit in functie de perioada, daca e cu mic dejun sau nu; In general e in jur de 35-50 euro/camera dar nu as putea s aiti spun sigur. Are si apartamente care in sept costau 50 euro. Cel mai bine intrebi la ei.

Cea mai bna supa de rosii pe care am mancat-o a fost in potos, la sea breeze pe plaja san antonio. In rest nu imi plac prea tare, cea de pui e scarboasa rau.

Sper ca nu ai baut apa de la robinet....nu cred ca se poate bea apa de la robinet in orice tara si e bine de evitat.

Poate data viitoare te vei simti mai bine.

[01.02.10 09:40:14]

Ah, am uitat sa iti spun ca in pozele inserate sunt si cateva de la hotel astir notos, sa nu crezi ca sut de la elsa. Cele cu piscina sunt de la hotel.

[01.02.10 09:44:07]

Delphinas: scrie te rog aici lista pozelor de la Astir Notos - de exemplu P07 etc; e mai bine sa le mutam acolo...

[01.02.10 09:49:56]

p01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 010, 011, 012, 013.

Scuze de ambramburaeala dar pe vremea aia nu prea stiam sa folosesc site-ul: (

[01.02.10 09:57:34]

no pb.

Inainte sa le mut, as vrea o confirmare (pentru ca vad ca mai jos mai exista inca un set de poze care incep de la P01) -- este vorba despre primele 13 fotografii din ACEASTA PAGINA, de pe coloana din dreapta -- primele 13 fotografii de sus in jos. Corect?

[01.02.10 10:12:33]

da, primele 13 foto din coloana din dreapta. Dupa ce le muti ma uit eu daca sunt ok si iti spun daca e in neregula. Doar sa imi spui unde le muti si daca trebuie sa scriu un review separat despre acest hotel, am si inca multe alte poze cu el.

[01.02.10 10:49:38]

multumesc.

Am mutat pozele indicate la review-ul scris de tine la Astir Notos.

Te rog verifica sa nu fi aparut dubluri acuma. Poti folosi linkul de mai sus (cel al impresiilor) ori acest link, care prezinta toate pozele incarcate de tine la Astir Notos.

magdalena
[01.02.10 11:11:00]

Delphinash, chiar am baut apa de la robinet adusa in carafa la masa, ca asa aduc ei cand iei masa la o taverna!

Nu am stiut ca e apa de la robinet, am crezut ca e apa plata.....Eu imi cumparam numai apa imbuteliata.

[01.02.10 11:50:45]

Nu stiu daca cea din carafa e apa de robinet...eu ma gandeam ca ai baut din camera. Si noi bem din carafa de fiecare data dar nu am patit nimic, dar depinde de organism.

Delphinash, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂElsa Haus Studios and Apartments: