ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 19.07.10
SEP-2007

Un hotel bun, foarte aproape de plaja

Un sejur placut intr-un hotel mai mult decat decent, cu facilitati specifice numarului de stele. Camera a fost destul de spatioasa, curata, cu un balcon generos, o baie normala, doar cu cabina de dus.

Mancarea se servea in sala de mese, in regim bufet suedez si de obicei era destul de variata, nelipsind desertul, fructele sau diferite bauturi.

Un punct in plus pentru piscina, nu foarte mare, dar amenajata in stil montan.

Plaja foarte aproape de hotel, practic la vreo 50m.

Per total, hotelul poate fi recomandat cu caldura, pretul fiind rezonabil la ce ofera.

Nota webmaster: Completari aduse ulterior de autor si postate ca review independent si adaugate aici de webmaster

Am primit critici cu privire la modul meu de a descrie facilitatile generale ale hotelului terramar, callela, costa brava.

Plaja era foarte aproape de hotel, practic 50m, trebuind sa traversezi printr-un pasaj subteran scurt linia ferata a orasului callela. Precizez ca apropierea caii ferate nu indispunea fonic locuitorii din zona, fie ei turisti sau localnici, intrucat trenurile ce tranzitau zona erau trenuri ce nu faceau zgomote specifice trenurilor romanesti, dimpotriva fiind trenuri silentioase, rapide.

Plaja este curata, amenajata cu facilitati specifice, umbrelute, sezlonguri, toalete publice (destul de dese si curate). Apa este destul de curata, dar destul de adanca aproape de mal, deci nu recomand celor ce nu stiu sa inoate sa se aventureze.

In ce priveste modalitatea de petrecere a timpului liber, amintesc o multime de terase, restaurante, magazine de tip suvenir, precum si posibilitatea plimbarilor cu un trenulet prin toata statiunea, acesta avand un interval de sosire in statii destul de bun, asteptarea fiind scurta. Pretul nu este piperat, nici in ce priveste trenuletul, dar nici in ce priveste mancare sau bautura din restaurante sau terase.

Ca o modalite de petrecere a timpului liber mai pot aminti excursiile cu vaporasul, spre alte statiuni de pe coasta, sau vizitarea Barcelonei. In cazul nostru, vizitarea Barcelonei a fost inclusa in pretul sejurului si s-a facut cu autocarul agentiei, timpul parcurs pe drum spre oras fiind in jurul a 40 de minute. Exista insa si posibilitatea ca un turist sa viziteze Barcelona pe cont propriu cu ajutorul trenurilor de tip Sageata Albastra, ce pleaca la un interval de 1 ora din gara Callela. Statiile de imbarcare pentru turisti sunt asezate strategic, astfel incat, indiferent de pozitia hotelului unde esti cazat poti lua trenul spre Barcelona foarte aproape de hotel. In cazul hotelului Terramar statia de imbarcare era la o departare de 5 min. de mers pe jos. Durata calatoriei pana in Barcelona cu trenul era de circa 50 min.

In ce priveste, o alta facilitate inedita de petrecere a timpului liber trebuie sa amintesc de posibilitatea de a merge la meciuri de fotbal pe CAMP NOU. Biletele se pot procura de la receptia hotelului, iar pretul biletului contine si transportul din fata hotelului pana la stadion si retur. Mi se pare senzational.

Un compliment aparte in ce priveste bucatarul hotelului, acesta, de fiecare data cand se servea masa era la intrarea in sala de mese, atat la intrarea la masa, cat si la plecare de la masa, pentru a observa reactiile oamenilor la felurile de mancare preparate. De obicei la plecare eram intrebati daca totul a fost in regula cu mancarea si daca avem cereri speciale in ce priveste mancare ce va fi gatita in viitor.

Un minus in ce priveste facilitatile hotelului amintesc posibilitatea redusa de a accesa internetul, doar de la un pupitru aflat la receptie. Tot la minusuri mai amintesc faptul ca la televizorul din camera erau doar 12 programe, din care 6 in limba catalana.

In rest, lucrurile au decurs bine, personalul fiind destul de receptiv si atent, un minus in ce priveste limba engleza, destul de grea pentru o parte din angajati, dar de multe ori incercand sa suplineasca aceasta lipsa prin amabilitate.

Ca si asezare, hotelul este foarte aproape centrul statiunii, in 5 min. putand sa parcurgi pe jos distanta pana la centrul comercial al statiunii. Centrul statiunii se remarca prin magazine, in general de tip suvenir sau cu haine, dar se pot gasi in zona si magazine specializate cu tutun, bauturi alcoolice de tip spirtos sau magazine cu materiale sportive.

Va recomand cu caldura atat hotel terramar de 3 stele, cat si statiunea, una vioaie, curata, plina de nemti si scotieni, veseli si deschisi la distractie.

Trimis de sidexplozia2000 in 20.07.10 23:19:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4848 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sidexplozia2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 sala de mese

[21.07.10 01:07:03]

@sidexplozia2000:

am dat o cautare rapida pe un site de profil strain, pentru a afla cat ar costa cazarea intr-o perioada asemanatoare celei in care ati fost voi acolo (mijlocul lunii septembrie, 5 nopti).

Variantele ar fi:

-camera standard fara mic dejun 38 euro/camera/noapte;

-camera standard cu mic dejun 43 euro/camera/noapte;

-camera standard cu HB 48 euro/camera/noapte (pe alte site-uri preturile sunt putin mai mari).

Nu stiu ce anume ati ales la momentul respectiv, si nici ce insemna pret rezonabil la ce ofera atunci (sunt totusi 5 ani diferenta) cu preturile de mai sus.

Lipsesc foarte multe amanunte despre acest hotel (alte facilitati, amplasare fata de obiective turistice etc. ), mentiuni care l-ar face mai atractiv sau mai putin interesant pentru cei care cauta un loc de cazare in zona.

P.S. Nu e cazul sa va grabiti cu postarile, e mai bine sa scrieti review-urile in tihna, clare si cu un continut din care cei interesati sa poata obtina informatii relevante, decat sa scrieti 3 in jumatate de ora, in goana calului...

[21.07.10 09:21:56]

@sidexplozia2000, pozele atasate sunt cumva preluate de pe alt site? daca da, te rog sa specifici asta.

[21.07.10 10:49:55]

@wm77:

Toate foto sunt preluate de pe diferite pagini de internet, respectiv:

-camera hotel terramar- Terramar à

- vedere exterioara hotel- Calella Hotel Terramar

160 × 160 - 11 k - jpg

iknow-spain.co.uk

[22.07.10 11:22:10]

merci divio pt sapaturi. in concluzie pozele au fost depunctate.

@sidexplozia2000, de acum inainte te rog sa specifici atunci cand pozele nu-ti apartin. altfel poti suporta diferite penalizari.

[22.07.10 14:23:43]

Am preluat poze de pe un site de profil deoarece sunt fidele realitatii.

Voi reveni cu poze facute de mine.

Credeam ca va intereseaza cu adevarat niste observatii adevarate despre hoteluri, dar vad ca este mai important abilitatea noastra de a poza.

Deci, voi reveni cu poze facute de bine, dar precizez inca o data, pozele postate reflecta realitatea de la fata locului.

[22.07.10 14:41:45]

Nu e o problema in a posta poze din alte surse, atat timp cat se mentioneaza de unde sunt luate.

De asemenea, pe acest site pot participa la concurs, conform regulamentului, doar pozele "genuine", adica cele facute de utilizatori, acesta fiind si motivul pentru care ti-au fost retrase punctele pentru acest prim set.

Oricum, te asteptam cu mare drag sa postezi si pozele facute de tine, acelea vor fi si punctate.

[22.07.10 15:33:18]

In primul rand este vorba de anul 2007, greseala la prima postare imi apartine.

In al doilea rand preturile pe care le-ai gasit pe site sunt mai mici decat ce stiam eu.

In al treilea rand, voi avea grija data viitoare cand voi scrie impresii despre un hotel sa precizez zi cu zi ce am facut, ce am mancat, eventual si ce s-a petrecut in camera. Cred ca sfatul cu privire la felul cum scriu un review este deplasat. Eu cand citesc un review despre un loc sau un hotel sunt interesat de anumite amanunte importante, nu sunt interesat sa citesc un roman de calatorie. Dar, am retinut sfatul si voi incerca sa-mi depasesc talentul de a relata in scris lucruri importante despre locurile pe care le vizitez.

In ultimul rand fac o precizare importanta: pe un site concurent apare hotel terramar in callela, costa brava, de 4 stele, cu poze si amanunte ce nu corespund cu realitatea acestui hotel la care am stat eu. Consider ca e important de stiut asta deoarece numele este acelasi, dar facilitatile oferite(teren de tenis, vedere directa la mare, plaja privata si o piscina de dimensiuni olimpice) nu se regasesc la hotel terramar de 3 stele, callela, costa brava, unde am stat noi.

[22.07.10 15:38:34]

Am modificat anul sejurului din 2005 in 2007.

[22.07.10 16:41:10]

@sidexplozia2000, pentru a aduce completari la un review deja existent foloseste te rog rubrica ecouri, nu initia un review nou. Nu e normal sa notezi de 2 ori acelasi hotel si acelasi sejur.

Am adaugat aici cele scrise de tine in reviewul de azi, iar celalalt va fi sters de pe site curand.

Am insa o nelamurire: Aici satisfactia e 94%, iar la celalalt review este 96%, ai dat mai mult la cazare si masa.

Care dintre cele 2 procente sa ramana?

Oricum multumim pentru completari.

[22.07.10 16:44:35]

@sidexplozia2000:

Cred totusi ca am fost gresit inteles, din moment ce apare in raspuns cum ca solicitam amanunte despre programul zilnic, mancare sau alte activitati private...

Observ totusi ca ati reusit sa va faceti timpul necesar pentru a scrie un review care e la mare distanta de cele scrise anterior; faptul ca v-am intins o mana de ajutor prin ceea ce am scris nu a facut decat sa va irite si totodata sa va ambitioneze in a posta un material de calitate, care chiar merita punctat.

P.S Daca ar fi sa va puneti in postura unui alt user care citeste ambele review-uri, pentru care credeti ca ar opta? ...

[22.07.10 18:39:54]

Amandoua.

Sper sa fie de folos.

[22.07.10 18:40:39]

96%

[22.07.10 21:24:10]

96% sa fie atunci!

[22.07.10 22:53:29]

Am o nelamurire. Vreau sa fac un review la un hotel din Leptokaria, Grecia, dar nu este trecuta aceasta statiune in site. Cum procedez?

Precizez ca Leptokaria se afla in zona Paralia Katerini, dar separat de aceasta statiune.

[23.07.10 09:12:55]

In acest caz, hotelul trebuie incadrat la rubrica Paralia Katerini, cu amendamentul ca atunci cand il definesti, ar fi bine sa mentionezi la sfarsitul denumirii, intre paranteze drepte, localitatea unde se afla si anume Leptokaria.

divio*, sidexplozia2000
Alte impresii din această RUBRICĂTerramar Hotel: