ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
    JUL-2010

Sub orice critică
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Strandul Perla Paulesti (5 km de Ploiesti) - Mediocru

Pentru ca a venit canicula, ne-am gandit ca n-ar fi rau sa ne racorim putin.

Dar unde? in Ploiesti majoritatea strandurilor n-au primit autorizatie de functionare, pe motiv ca vezi doamne nu indeplinesc cond de igiena, de parca cand eram copil le indeplineau, si iaca nu m-am imbolnavit de nimic, dar asta e alta discutie, ca si primaria care are un buget imens si nu investeste in nici un loc de recreere ptr contribuabilii orasului.

Sa revenim.

Tot cautand pe net, am gasit ceva f aproape de Ploiesti, la Paulesti, un strand.

Ajungand, am vazut ca avea o pozitie bunicica, langa padure, am parcat masina (loc amenajat) si ne-am indreptat spre intrare, care intrare costa 15 lei de pers in zilele saptamanii si 20 in wknd, ptr copiii pana la 6 ani intrare libera, iar peste 10lei. Am platit si am intrat.

In pret inclus sezlong cu salteluta de burete (noi am folosit doar sezlongul pe care am pus prosoapele noastre).

In incinta exista si un restaurant si un beach bar, vai ce nume pompos ptr asemenea constructie.

La barul de la plaja bauturi cu preturi de mamaia, 3lei/apa min la 0. 5, 3. 5bere la tap (0. 400l), dar interesant de vazut ca in meniu preturile /produs erau mai mici cu un leu.

Noi ca fraierii nu ne-am adus nimic la noi, citind pe nu stiu unde ca nu avem voi, dar altii erau cu apa, sucuri, etc.

Mancare scumpa cum am zis cu pretentii de litoral.

Piscina e formata din doua bazine, unul cu adancimea de 1. 50m si cel mic ptr copii cu 0. 75m.

Apa curata dar putea groaznic a clor, chiar cand eram in apa venisera cei de la DSV de au luat o proba.

Un topogan de vreo 2m inaltime, cu pretentii de Aqua magic, se clatina din temelii cand coborau copii pe el in apa.

Picina inconjurata de o mocheta verde, imitatie de gazon, uda permanent (dupa parerea mea posibilitatea de a dezvolta fel de fel de orice nu dorim pe picioare), si cu umbrelute la sezloguri.

La intrarea in piscina se afla o ''mica balta'' prin care trebuia sa trecem si pe fundul careia se afla o coala A4 plastifiata cu inscrisul: ''Solutie dezinfectanta''.

Totul arata mai bine daca nu era asa mare inghesuiala, spatiul cam mic,

Vestiare si wc-uri, gresiate, faiantate, dar curatenia nu era punctul forte.

Imi pare rau ca n-am facut nici o poza, am tot amanat, si pe la ora 15. 30 ne-a gonit vijelia iscata din senin.

Un loc care mie sincer nu mi-a placut, doar copilul meu s-a simtit bine, poate sunt pretentios, dar totusi asemenea tarife de mamaia...

Si ptr ca am uitat, revin, am servit masa acolo, ospatarii se miscau in reluare motivand ca dupa un asa wknd cu clienti f multi sunt extenuati, iar mancarea ne-a fost servita in farfurii de unica folosinta si tacamuri asemenea, si inca ceva, in incinta exista si o pensiune.

AmFostAcolo dar cu siguranta n-am sa mai revin.

Aici e pagina oficiala: click aici

Trimis de Djbobo* in 20.07.10 22:16:14

VIZUALIZĂRI: 17576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Djbobo*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

RobertCodescu
    [20.07.10 22:22:47]

400 pma de la mine pentru review şi într-adevăr de la un an la altul la Perla este tot mai rău acum 2 ani era mai acceptabil acum un an a început să se "nasolească" poate de aia am decis să NU mai ajung anul ăsta la ei

[22.07.10 11:09:51]

mutat la "O zi in Ploiesti / PLOIESTI"

Djbobo*AUTOR REVIEW
    [03.02.11 17:13:26]

Rog un moderator-admin sa mute cele doua foto cu halele centrale la Halele Centrale ploiesti, nu stiu de ce s-au incarcat aici, scuze.

[08.07.18 21:25:04]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «De văzut în apropierea Ploieștiului» (nou-creată, între timp, pe sait)

Djbobo*
    Alte impresii din această RUBRICĂDe văzut în apropierea Ploieștiului: