Flamingo Grand Hotel

înscris/ă în 20.07.10
JUN-2010
2400 ron/7 nopti

Raport calitate-pret corecta

Am avut mari indoieli cand am ales hotelul Flamingo Grand 5* (exista si un Flamingo simplu alipit de 4*).

Avand un copil de 3 ani care nu mananca orice, mai era si in perioada de regim alimentar, faptul ca avea si o minibucatarie ma hotarat sa aleg acest hotel.

Il recomand cu mare caldura, mai ales celor cu copii.

In legatura cu dotarea, noi am ales o camera Studio Delux, formata din camera propriuzisa cu pat uri alipite pentru doua persoane si o zona cu canapea extensibila de doua persoane, pentru care am cerut cerseafuri si unde fetita noastra a dormit fara probleme, fiind foarte curata, masa cu patru scaune, toaleta cu sertare mari curate, minifrigider plin cu produse contracost, suport bagaje si cele doua noptiere de la capul patului, pe jos era mocheta.

Minibucataria era formata din un frigider incorporat in mobila cu congelator separat, plita electrica cu inductie, spalator din inox, hota inox, dulapuri cu vase si tacamuri, cana electrica incalzit apa. Minibucataria se continua cu holul pe care este gresie si unde se afla baia, cu doua lavuare intr-un blat de marmura, oglinda pe tot peretele, cada generoasa, wc care se inchidea cu o usa glisanta.

Langa baie se afla camera de WC unde se afla suplimentar un vas wc iar vis a vis dulapurile de haine, unde se afla masa si fierul de calcat, halatele pufoase baie, papuci flotir, ata de cusut si burete de pantofi, umerase.

Lifturile erau 3, cu usi inox, functionau fara proble.

Masa era de tip bufet suedez dimineata, la pranz si seara. Va recomand sa luati si pranzul la ei nu doar demipensiune deoarece mancarea e foarte buna, foarte variata, exista si meniuri de copii cu gris cu lapte, era mereu coada de copii la inghetata, ciorbe sau supe erau si la pranz si seara de doua feluri, nu se putea sa nu-ti placa ceva din oferta.

Eu am mancat cu precadere legume preparate in toate felurile, aveau preparate de gratar pe care le facea pe loc un bucatar dar trebuia sa astepti. Camera si bucataria miroseau bine, totul era curat si la standard de 5*.

Bautura era contracost la masa de pranz si seara doar dimineata erau sucurile ceaiurile cafelele laptele si rece si cald la liber.

Singura mare dezamagire nu a fost legata de hotel si de statiune care mi s-au parut corespunzatoare ci de drumuri, sunt exwcrabile.

Drumul: Ne-am dus pe la Calarasi, am trecut cu bacul si am ajuns dupa 5 ore la Albena un drum de max. 300 km.

La intoarcere am lut-o pe la Vama Veche, Mangalia, Constanta, Autostrada A2, cand am ajuns la Vama Veche am avut senzatia pe care o am cand ies din tara spre Unguri, va sfatuiesc sa mergeti pe la Vama Veche ca alfel va distrugeti masina si nervii.

Daca as fi putut sa ma teleportez de la Bucuresti la Albena ar fi fost minunat. Schimbul valutar in hotel nu a fost cu mult mai dezastruos decat in Silistra unde am schimbat primii bani.

Parcarea a fost afara langa hotel pentru care am platit cam 2, 5 Euro parca pe sejur.

Piscina de la hotel era destul de mare dar era lume multa si am preferat sa mergem la plaja la mare, care este cam la 300m, unde sezlongurile si umbrela sunt gratuite dar salteluta pentru sezlong era 3 leva/ o zi intreaga, daca plecam la pranz si ne intorceam ne cunostea baiatul si nu ne lua bani suplimentar ca la Mamaia.

Prosoapele se schimbau aprope zilnic, curatenie la fel; aveau intradevar o problema cu completarea zilnica a ceaiului, cafelei, sapunului si samponului, dar se putea trai si cu cele de acasa sau putei sa reclami la receptie si era OK.

Nu-mi pare rau de nici un ban pe care l-am platit, va recomand un concediu la Flamingo grand decat oriunde la Mamaia.

Impresii încărcate de luluta in 20.07.2010 15:10:45

• A fost prima sa vizită/vacanţă în BULGARIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria, Franta, Spania, Portugalia, Italia

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (luluta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1200 PMA (din 4 voturi) nota2

- cosminp
[20.07.10 15:26:07]

interesant review si util.

pretul a fost cam de 80 eur/noapte de camera cu pensiune completa, nu-i asa?

din cate am vazut (eram intrecere prin albena), hotelul are o piscina frumoasa cu loc de joaca pentru copii.

multi copii se opreau si tanjeau dupa ceea ce vedeau.

- cosminp
[20.07.10 15:47:08]

plaja de ce ai depunctat-o? din cauza distantei? hotelul nu are plaja proprie.

- pepsi70ro
[20.07.10 16:09:36]

Interesant review, cu bune si cu rele, alcatuiesc o informatie foarte utila pentru cei care aleg acea destinatie. Felicitari si bine ai venit pe site!

- doctorul45
[21.07.10 09:43:38]

nu inteleg de ce sa mai platesti 3 leva pt saltea pt ca lipsesti citeva ore. Inchirierea e pe zi. Ti se dadea o chitanta? Nu ca ar fi o suma mare dar ca principiu!

Drumul pe la ruse e ok. Ar fi trebuit sa-l incercati...

- emycor
[21.07.10 14:25:50]

multumim de informatii... ce vreau sa te rog (daca se poate) sa imi dai mai multe info despre trecerea cu bacul de la calarasi (program, cat timp se asteapta, pret etc)

[22.07.10 13:32:44]

Pentru doctorul 45 poate nu am fost clara. Cand te duci pe plaja sezlongurile din plastic si umbrelele sunt free, poti sa te asezi unde preferi, dar daca esti mai sensibil la coaste cum suntem noi doamnele, e dragut sa inchiriezi de dimineata o salteluta, care aceasta costa 3 leva, dimineata cand o ceri de la baiatul responsabil cu saltelutele. E clar acum? Iar chitanta nu da nimeni, e la intelegere, daca iti convine.

Referitor la drum, tot cred ca e mai bine sa mergi cat mai putin pe teritoriul lor, mi se spusese dar nu intelegeam inainte de a merge acolo de ce. Acum am priceput pe pielea mea, am ales la ducere cel mai scurt traseu pe harta si s-a dovedit o alegere proasta si credema nu conduc de azi de ieri.

[22.07.10 13:36:26]

[@cosminp:] - Plaja e la o distanta de 300m fata de hotel, hotelul nu e chiar pe plaja asa cum e Kaliakra, dar distanta e mica si drumul placut si usor accesibil, fara scari sau alte obstacole complicate, dar stiu ca sunt persoane mai comode care prefera sa sara din pat pe plaja direct.

[22.07.10 13:43:50]

Pentru emycor - trecerea cu bacul la Calarasi cred ca are program nonstop, noi am ales special ziua de miercuri ca sa fim siguri ca drumul e liber, am avut noroc ca noi cand am ajuns bacul era aproape plin, au mai venit doua autocare si s-a umplut. Pretul a fost ceva intre 15 si 25 RON pentru un turism WV, a fost foarte repede, placut si scurt.

Dupa ce ai ajuns la mal, te duci si treci pe la vama si apoi opresti sa-ti iei Rovinieta, sa ai pregatiti 5 Euro.

- emycor
[22.07.10 15:09:48]

multumesc mult......

dar drumul spre albena de la silistra? cum este?

[23.07.10 10:33:03]

emycor ti-am zis ca am facut drumul de la Silistra la Albena care este groaznic, foarte prost, plin de gropi, se lucreaza pe alocuri, nu are decat o banda pe sens, nu il recomand nimanui. Pe harta (pe hartie) pare scurt dar in realitate faci cu cel putin 2, 5 ore mai mult, iti distrugi si masina si nervii.

Nu mergeti pe acest drum, cel putin nu anul asta, poate peste 2 ani o sa-l repare, cine stie?

- stefi16
[22.08.10 14:15:57]

bucuresti - giurgiu - ruse - varna - albena = bun si simplu. ti-l recomand pentru viitoarele sejururi.

chiar nu am inteles de ce din bucuresti v-ati dus la calarasi cand drumul catre giurgiu e asa lejer (pe 2 benzi pe sens).

la intoarcere ati mai facut un sejur la A2?!

drumul de la albena pana spre Cap Kaliakra e foarte bun. nu stiu mai departe.

prin Balcic se lucreaza putin dar se poate merge foarte bine pe centura (la intersectia catre Gradina Botanica < sic! Castelul Reginei Maria > faci stanga si mergi catre centura Balcicului).

- dana_9
[18.01.11 20:47:55]

animatie exista la acest hotel?

- DanCld
[07.07.11 11:41:42]

Intre Silistra si Dobrich sunt vreo 90km; drumul a fost reparat in toamna trecuta si se merge binisor.

Pe centura la Dobrich e destul de confuz de iesit spre Albena (bine, noi am facut drumul invers) si pana acolo drumul e mai aglomerat si mai ingust, la standard de drum judetean.

Nimic de speriat, doar multe curbe si pe alocuri si serpentine in ac de par.

• Flamingo Grand Hotel - Albena (Aug.2018) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 13.08.18 de malganis din BUCUREşTI) - RECOMANDĂ
  • Lumini şi umbre (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 24.08.16 de myk007 din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Total dezamagitor (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 2.00 (scris in 09.08.16 de mamii din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Asa da (Jul.2016) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 10.08.16 de mihaistoica din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Acasa in Bulgaria de 1 Mai (May.2016) - punctaj satisfactie: 9.90 (scris in 07.05.16 de rolandgabriel din CRAIOVA) - RECOMANDĂ
  • Foarte bine (Aug.2015) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 11.09.15 de angi75 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • Eu zic ca nu este de 5 stele (Jun.2015) - punctaj satisfactie: 7.40 (scris in 29.06.15 de Gigi Bigi din BUCURESTI) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.0951960086823 sec