ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
    DIN: DAMBOVITA
    ÎNSCRIS: 09.08.09
    JUL-2010

Marea Rosie - Acvariu in aer liber

După lungi căutări de oferte de hoteluri, împreună cu prietenii noștrii am reușit să facem o alegere bună în privința hotelului și a locației. Am ales Egipt pentru că eu personal îmi doream de mult să văd M. Roșie.

Am plecat pe data de 10 iulie cu taromul de dimineață, am ajuns în aeroport în jurul orei 11 (se fac 3 ore bucurești-sharm). În aeroport a trebuit să completam niște formulare și să ne achiziționăm viza care costa 15 dolari de persoană. (am aflat ulterior de la un egiptean că ac viză nu este obligatorie decât dacă intenționezi să ieși din Sharm spre Cairo... o industrie a lor). În fine, în aeroport am fost așteptați de ghid în limba română de la agenția de la care am achiziționat biletele. Ne-au transferat la hotel, am ajuns f repede ca este destul de aproape acest hotel de aeroport.

La recepție când am ajuns, am avut ceva nemulțumiri în privința camerelor care ne-au fost date (în condițiile în care aveam lecția învățată și erau bani puși in pașaport pt recepționer)... un pic cam departe de plajă... dar asta probabil și pentru că noi eram trei cupluri și am vrut să avem camerele una langa alta si duble... Ne-au propus să dăm câte 100$ de cuplu să ne dea camere mai mari și cu piscină proprie... dar sincer nu asta ne doream noi. Probabil că a fost o politică a lor să ne ocolească când ne-au dus la camere să pară f departe... ca să scoată de la noi niște bani in plus... să ne facă să schimbam camerele. După am descoperit că de fapt suntem f aproape de recepție și că nu e chiar așa cum ne-a fost prezentată. Camerele mari, curate, cu aer conditionat, seif, baie spatioasa si curată... nu aveam priveliste prea deosebită de pe balcon... dar la cât am stat noi în cameră nici nu se merita să plătim extra. Depinde acum de fiecare și de prioritățile fiecăruia.

CAMERA

Se făcea curat zilnic, prosoape schimbate, apa imbuteliata in fiecare zi cate o sticlă de persoană; plus că în baie era șampon, săpun, balsam, crema corp, casca de baie... până și pilă de unghii... Deci una peste alta și-a facut banii. Aer conditionat reglabil, pe care puteai să îl programezi să se inchidă peste un anumit interval de timp... televizor cu posturi englezesti si de-ale lor, seif care il puteai seta cu codul tau.

RESTAURANTUL

Noi am fost în sistem ALL INCLUSIVE și masa era pe bază de bufet suedez... ca peste tot. Diversitate destul de mare... pentru toate gusturile. Erau paste sau spaghete cu 3 variante de sosuri si combinatii care ți le făceau pe loc... era tot timpul pe grătar... carne sau pește sau altceva... asta la prânz sau seara, mini-pizza care o făceai cu ingredientele preferate, salate de toate felurile, carne cu sos de vita, de pui sau peste... cartofi prajiti, legume la gratar, fierte, orez simplu sau combinatii diferite... diferite mâncăruri cu sos, fructe*curmale, portocale, pepene galben-roșu... dulciuri... o gramada... cel putin 10 feluri... Dimineața puteai găsi de la toate tipurile de cereale, lapte, iaurturi de toate felurile, croissante de toate genurile... paine de toate felurile... posibilitatea de a face pâine prăjită, sau un toast cald cu cașcavaluri de mai multe feluri, brânză feta, rosii, castraveți, hot dog, oua fierte, oua prajite care le făcea pe loc... sau omlete cu ceea ce preferai tu în ea...

La capitolul băuturi dimineața era ceai, cafea, apa plată sau sucuri naturale de la dozator... iar in restul zilei erau mirinda, pepsi 7-up la discretie si de calitate pentru că ți le serveau din sticle de 2l... nu de dozator... Băieții au baut whiski bun, bere si am inteles ca și vinul era reușit. Se putea folosi gheța fără probleme că nu crea probleme. Seara erau si cocktailuri facute alcoolice sau non-alch. Una peste alta noi am fost mulțumiți de mese.

Erau mesele la ore rezonabile... nu aveai cum să rămâi nemâncat.

Micul Dejun era de la 06.30-10... late breakfast 11:00-12:00

Masa de prânz era de la12:30- 14:30.

Cina era de la 18:30-19:45 si 20:15-22:00.

snacks era pe plajă de la 13-15

ice cream & popcorn la piscina intre 11-15... iar bauturile pe plaja... pana pe la 19.30 și seara până la 12 noaptea.

PLAJA

Nu era cu prea mult nisip și ăla care era... era roșu și nu f fin... dar erau șezlonguri la discreție, nu aglomerată plaja; mai aveau ca niste paturi pe plajă... pe alea nu prea le prindeai dacă nu veneai devreme... f frumoase. La piscină era ok dar noi nu am stat decât de vreo 3 ori și asta seara după mare. Am fost foarte captivați de marea Roșie și de ceea ce am putut vedea acolo. Exista flux și reflux... dimineața era apa mai mare apoi se retrăgea... Exista un ponton pe care mergeai... dupa care coborai in mare care era atat de limpede si curata că aveai impresia că ești in piscină... f frumos. Mergeai cam 500 m prin apă... și ajungeai la bariera de corali care era superba. Noi asta am facut din plin... ne-am luat ochelari si tub pt snorkeling si cate 3 ore stăteam în apă și ne minunam de coralii de toate culorile, formele... de pești de toate formele și mărimile... toate culorile... exact un acvariu sau exact ce vedem la discovery... deosebit de frumos și nu te puteai sătura... Neapărat îți trebuie ochelari și tub pt snorkeling pe care le gasiți acolo in jurul la 10$ daca nu mă înșel... și neapărat încălțări pt apă pentru că nu poți intra desculț... și încălțări veți găsi undeva la 6-7$, depinde cum negociați cu ei.

În privința prosoapelor pt plajă vi se va da cartela cu care în fiecare zi puteți lua prosoape curate... pe care la sf zilei le inapoiați fără să mai trebuiască să le cărați.

Este destul de cald în perioada cât am stat noi dar ce pot spune e ca prefer căldura lor uscată... nu transpiri deloc, adie vantul... decât căldura umedă de la noi.

În rest nu știu ce aș mai putea adăuga... cred că ar fi multe de spus dar dacă cineva are întrebari suplimentare o să vă răspund cu plăcere. Pentru excursiile optionale o să scriu altă dată... Noi am ales Cairo și scuba în Tiran.

Trimis de RLY22* in 20.07.10 13:37:20
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 5098 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RLY22*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 SHARM DIN AVION

webmasterXY*
    [20.07.10 13:43:37]

Gasesc foarte util acest review. Felicitari, RLY22!

mmierla
    [20.07.10 15:44:14]

Foarte frumos si pozele minunate.

RLY22*AUTOR REVIEW
    [20.07.10 16:06:44]

multumesc si ma bucur ca va place si este util... noi am cautat despre hotel si nu am gasit... macar voi cei care urmeaza sa alegeti sa stiti... iar poze promit sa mai adaug

[20.07.10 19:50:44]

Sper sa placa si melodia propusa! Se poate schimba daca se doreste!

Diaura*
    [20.07.10 20:24:59]

Felicitari si pentru alegerea facuta si pentru review. Intr-adevar sunt foarte utile randurile tale si trebuie sa recunosc ca de o luna de zile, mi s -a facut un dor nebun de Egipt (am fost acum doi ani), dor la care contribuie si super ofertele din acest an. Aveam totusi o retinere, referitoare la perioada. Dar daca ai rezistat in iulie insemna ca nu e chiar cuptor. (eu data trecuta am fost la inceputul lunii septembrie si mi s-a parut ok).

RLY22*AUTOR REVIEW
    [20.07.10 22:45:45]

Melodia este super si îți mulțumesc!!

raluca06
    [21.07.10 15:03:49]