Mukarnas Spa Resort [Okurcalar]

înscris/ă în 19.07.10
JUL-2010

ARTICOL ARHIVAT

Raport bun preţ - calitate

Mukarnas a fost a treia destinaţie în Turcia, după doi ani consecutivi în Antalya, de fiecare dată cu transport cu maşina. Am ales hotelul pentru trei nopţi câştigate la aceiaşi bani plătiţi cu un an înainte, adică 10 nopţi faţă de 7. Normal, la 99 euro pe noapte, nu te aştepţi să găseşti aur pe pereţi, chiar dacă intarea la hotel te duce cu gândul la palatele din trecut.

Hotelul mi s-a părut ok, nu am avut nici cea mai mică problemă la cazare, am primit cameră junior deşi plătisem standard, la ultimul etaj, "în pod" cum mi-a plăcut să glumesc, dar am avut surpriza să constat că era mai generoasă ca spaţiu faţă ce camerele de la etajele inferioare, cu un balcon ceva mai măricel.

Serviciile în cameră foarte bune, curăţenie zilnică, schimbat prosoape, sucurile şi apa în frigider (cola, fanta, două ape plate şi una minerală) puse zilnic chiar dacă nu consumasem ce avusesem cu o zi înainte. La fel de darnici şi la şampoane, geluri de duş şi săpunuri, cu porţie şi pentru copilul de 8 ani. Bacşişul a fost chiar meritat pentru camerista care ne-a salutat la fel de respectuos chiar şi la trei zile după ce-i lăsasem "atenţia".

Marea ne-a adus o surpriză plăcută şi una neplăcută. Prima, apa mai curată şi mai limpede ca în Antalya. A doua, lipsă cu desăvârşire nisip, doar pietre de diverse dimensiuni. Am trecut cu bine peste, pontonul este ideal, recomand baia la 6. 00 dimineaţa, apă impecabil de curată, caldă şi reconfortantă (am fost zilnic la 5. 30 dimineaţa pe ponton, briza şi baia fac toţi banii). După ora 11. 00 apar valurile şi apa se murdăreşte, iar după-amiaza, din cauza animalului numit Biped, indiferent de naţionalitate, ambalajele de plastic şi hârtie luate de pe la baruri ajung în apă.

"Cazarea" la şezlonguri se face, într-adevăr, funcţie de cât de matinal eşti, primii, fireşte, îşi aleg locurile cele mai bune... E drept că la 8. 00 cu greu mai găseşti şezlonguri libere dar asta şi pentru că unii turişti (din nou Bipedul fără naţionalitate) îşi ocupă loc şi la piscină, şi pe plajă ori ponton. Într-una dintre zile, un Biped a dat la o parte prosopul de pe un şezlong ocupat de o familie de români, dar a fost văzut şi şezlongul a fost recuperat! Surpriză sau nu, cel care încercase să-ţi tragă un şezlong în plus era român, din alt grup!

Program foarte bun la toboganele cu apă, nu te poţi urca 5 ore pe zi să te dai pe ele, un plus toboganele mai mici, cu piscină separată pentru copiii mai mici. Plus şi pentru locul de masă pentru copii şi programul de animaţie diversificat, cu activităţi care nu se repetă decât săptămânal. Spectacolele de seară le-am ratat, după mini-disco, programul pentru copii, la 21. 30 intram la somn, ca să o luăm de la capăt a doua zi în zori.

Masa a fost suficient de diversificată, cu multe mâncăruri gătite şi tradiţionalele bucate condimentate ale turcilor. Era nebunie la cartofii prăjiţi (nemţii - campioni) şi la grătare, dar nu am avut senzaţia că mâncarea n-ar ajunge la toată lumea... Dulciurile, de excepţie, n-am rezistat tentaţiilor... Am fost şi la restaurantul pescăresc, într-una dintre seri, servire frumoasă, vin foarte bun, zâmbete la greu, chiar dacă de dat bacşiş n-am dat decât patru din cele 30 de familii...

Ca o concluzie, şansele pentru o revenire la Mukarnas sunt mari, raportul preţ - calitate fiind cât se poate de bun, după aşteptările şi pretenţiile noastre.

Impresii încărcate de pedro2010 in 20.07.2010 11:45:29

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (pedro2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1900 PMA (din 4 voturi) nota2