ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUL-2010

Olimpic Beach - Info

Olimpic Beach…Diverse

Olimpic Beach, statiune mica, in forma de patrat, stradute drepte. Am sa atasez ceva harti scanate pentru a va putea face o idee despre statiune. Nu este o statiune pentru oameni bogati sau pentru cei cu pretentii de 4 si 5 staruri.

Am sa incerc sa va arat ce ma intereseaza pe mine sa aflu despre o statiune, despre cazare am descris in alt review…am sa incerc sa va prezint cat pot de bine ce ne intereseaza cand mergem in sejur si de ce alegem sa mergem in Grecia sau in alte tari decat la noi; din pacate in acest an am vazut si am avut parte de cateva motive pentru care am fugit de Romania.

De la an la an sunt tot mai multi, se comporta ca atare, nu vor sa se integreze in societate, noroc ca au ramas in Paralia.

Turistii cei mai multi sunt sarbi, cred ca in jur de 90% acestia au scapat de curand de viza si sunt in numar coplesitor, galagiosi si ei. Foarte multe tabere de adolescenti sarbi. Romani am intalnit foarte putini, la vila noastra, vila Helena, vila Stavors, vila Tasos care este lipita de vila Dimitra si Pentiselea.

Daca au mai fost au stat la alte vile, am vazut masini cu numar de Romania in parcarea mare, cu siguranta au venit pe cont propriu. O parte dintre ai nostrii, la fel precum sarbii, umblau intre mese si la masa in slip, in costume de baie, desculti pe strada si prin magazine, vorbeau tare sa ii auda cei din jur…in fine trecem peste aceste mici incoveniente.

In total am cheltuit 700euro, cu tot cu suveniruri, excursii optionale, taverne, supermarket.

In ultima seara, in mijlocul statiunii, au dat un spectacol, direct in strada, un grup din Maramures, dansuri si cantece…populare, au fost aplaudati la scena deschisa si au fost apreciati, Bravo lor, cred ca este un lucru bun la imaginea noastra in strainate.

Romani angajati la taverne, supermarketuri, magazine de suveniruri si agentii de turism locale. Am umbalt mult sa gasesc agentia locala Tramp Travel, nu am avut imagini sau o descriere a locatiei acesteia, noroc cu o romanca angajata la un magazin de suveniruri din coltul strazii cu vila Dimitra.

Am sa atasez la acest articol tot ce am strans de la diferite agentii locale si partenera, liste de preturi si bonuri de la taverne, sper ca vor fi utile.

Cazare,

Am vazut foarte multe anunturi la vile, cu camere de inchiriat in aceasta perioada, daca doriti gasiti cu siguranta. Am facut si la acestea poze cu numerele de telefon si cum arata, am sa le atasez la review. Am intrebat propietara de la Cosmos Inn despre pretul camerelor de acolo, anul acesta au avut vila inchiriata la o firma din Serbia, dar…in jur de 15-20 euro camera cu 3 paturi si chicineta, ce m-a interesat pe mine.

In general pentru la anul puteti sa sunati dinainte, nu stiu modalitatea de plata, dar poate va vor fi utile aceste imagini. Am sa atasez si imagini cu vile care sunt propietatea agentiei prin care am fost, daca webmasterul considera a fi reclama, rog stergerea lor de pe site, dar… am sa sterg eu din imagine semnul agentiei. Nici despre aceste vile nu am vazut review-uri si imagini pe diferite siteuri, nu numai aici pe AFA. Strazile sunt drepte, pe fiecare strada puteti gasi cazare.

Plaja,

Lunga si lata, nisip fin. In dreptul steagurilor si cat tine faleza cu vile, unde la parter sunt taverne sunt si sezlonguri cu umbrelute, costul in functie de locatie, incepand de la 2 euro un frappe pana in jur de 4 euro 1 cocktail.

Intrarea in apa in dreptul steagurilor este lina si fara pietre. In perioada in care am fost noi era foarte multa lume. Apa foarte calda si limpede, au fost si alge aduse la mal, dar nu au fost deranjante, nu sunt in genul celor de la noi, nu miros, nu sunt lipicioase. Nu au fost in toate zilele, noi am vazut in prima zi si in penultima zi a sederii noastre.

Apa nu este adanca la mal, dupa aproximativ 50 de metri se adanceste pana in jur de 2 metri dupa care nisipul revine, nivelul apei marii la un moment mie imi venea pana in dreptul soldului, am sa va atasez poze si din aceea zona, am luat aparatul pe saltea si am facut ceva poze din acea zona inspre statiune.

Noi am stat in centru doar in prima zi, dupa care am plecat din cauza aglomeratiei. Am ales sa mergem 10 minute pana la portiunea mai retrasa dinspre parcarea mare a statiunii, unde trag si autocarele in ziua plecarii.

Treceti prin parcare, aveti dus si cabina de schimb dupa care aveti plaja cat vedeti cu ochii, in jur de 2 km, si foarte lata, in jur de 50 metri. Intrarea in apa este la fel ca si in centrul statiunii. In aceasta parte este mai liniste pentru ca este la margine de statiune, nu sunt sezlonguri si umbrelute.

Cu toate acestea in zilele de sambata, duminca si in aceasta zona a fost plin.

Aveti dusuri si cabine de schimb pe toata plaja, foisor pentru salvamari. Plaja este si inspre Paralia, dar nu am fost in aceea zona.

Taverne,

Sunt multe, pe faleza principala una langa alta. Gasiti taverne pe strazile adiancente si care nu sunt in centrul statiuni, Meniuri in limba romana la toate tavernele, terase sau restaurante.

Cele de pe faleza mai scumpe decat cele de pe strazile care duc in centru, dar nu cu mult, in jur de 4-5 euro la suma totala de plata. Noi am mancat timp de 4 zile, seara, la Taverna Theo si la Perghiali.

Am sa atasez imagini cu o parte din portiile si pretul acestora, nu prea am facut poze decat la una dintre ele, taverna Theo in ultima zi inainte de plecare.

Am ales aceste doua taverne din cauza numarului mare de greci care erau seara la acele taverne. Nu am mancat preparate romanesti, nu stim cum sunt … am fugit si noi de ospatarul roman care ne invita la ciorba de burta…

La Taverna Perghiali, preturi…

1 portie de calamari, garnitura de cartofi prajiti = 6 euro

1 portie cotlet de berbecut la gratar, garnitura de cartofi prajiti si o lingura de tzantziki = 6, 50euro

1 peste intreg, Dorada sau in greceste TZIPOURA, pretul in meniul era la kilogram, Portia noastra de Dorada a fost de 11, 25euro

1 carafa de vin rosu la 500cl = 3, 50 euro

1 cos de paine, 4felii groase = 3 euro, daca nu doriti paine puteti sa le spuneti ca nu vreti si va lua cosul de paine.

1 salata greceasca 4. 50 euro

1 cola 0, 250cl = 1. 50 euro

1 portie de caracatita, garniture = 9 euro

La Taverna Theo, preturi…

1portie de calamari, garnitura cartofi prajiti, dublu cantitativ fata de Perghiali = 7. 50 euro

1 portie Dorada (1 peste intreg), garnitura de orez = 7. 50 euro, aici pretul este /bucata

1 portie de hamsie (multe), garnitura de cartofi prajiti = 6euro

1portie de caracatita, garnitura de cartofi, sos de lamaie = 8euro

1 salata greceasca = 4. 50 euro

1 carafa de vin rosu 0. 500cl = 3. 50

1 cola 0, 250cl=1. 50 euro

Supermaket,

Sunt pe fiecare straduta si aproape la fiecare intersectie principala. Gasiti de toate, de la apa plata pana la detegenti, periute…castroane de plastic.

Preturi,

1 bax (6st. ) apa plata = 1. 60, 1bax apa carbogazoasa =2. 30, Mithos la 0. 500 si Amstel la 0. 500cl = 1. 25

Alte marci de bere la 0. 500 intre 0, 60 – 0, 75, 1 cutie de nes 3. 40, 1kg de zahar 0, 60- 0, 80, Ulei de masline la sticla 0. 500 =3. 40 si urca pana la bidoane de 5-10- kg. 1 paine 0. 60- 1. 40 depinde de care doriti. 10 oua = 1. 50euro

1cartela de telefon de 5euro FACE. Are 200minute pe fix

Gasiti tot ce vreti, sfatul meu este sa nu va cararti cu ele din Romania sau cum doriti dumneavoastra.

Fast - Food

Ghiros, de la 1. 50 -1. 90, Souflakia de la 4. 50- 5. 50 euro Am sa atasez poze cu pretul la acestea.

Agentii locale de turism,

Am cautat in prima zi si am gasit 4 agentii locale, am luat preturile de la toate si noi am ales Tramp Travel, inca o data am sa le Multumesc userilor @ileanaxperta, @sbacau pentru detalii si un sfat in alegerea agentiei, ati avut dreptate in calitatea ghizilor si a serviciilor oferite de agentie.

Asadar, aveti 4 agentii in Olimpic Beach,

Mita Travel, Stefanidis. Travel, Papastergiu Travel si Tramp Travel. Am atasat poze cu lista de preturi de la fiecare agentie.

Tramp Travel, este pe strada care va duce la steaguri sau in sens invers, spre iesirea din Olimpic Beach, langa biserica. Aveti ghizi romani Vlad, Mandita si Dana. Noi am ales sa mergem la Meteore si la Skiatos. La Meteora am fost in autocar cu polonezi si romani adunati din Olimpic Beach, Paralia Katerini, Leptokaria, Platamonas si Nei Pori, cu acesta ocazie am vazut si aceste statiuni facandu-ne o idee despre acestea.

Ghid la Meteora a fost Dana, fata de cei de la Meli Tour si Mita Travel cu care am fost in alte optionale acest ghid este bine pregatit si va vorbeste tot drumul explicand aproape tot drumul, pentru noi a fost o adevarata placere sa o ascultam.

La Meteora am platit 20euro/adult si 10euro/copilul, ghid a fost Dana, se face tombola pentru polonezi si romani, fiica mea a castigat cu bonul nr. 8 premiul cel mare, o icoana pictata pe lemn. La optionala de la Meteora veti merge si la schitul sfintei Paraschievi, din valea Tempi.

La Skiatos am platit 30 euro/adult si 15euro/copilul, am avut ghid pe Mandita, care si ea la randul ei ne-a oferit foarte multe informatii. De fapt ascultandule pe cele doua am avut impresia ca sunt la o emisiune de Teleenciclopedia, combinata cu imaginile de pe drum a fost impresionant. Le Multumesc acestor ghizi pentru astfel de informatii si pentru munca pe care o fac acesti romani acolo pentru noi, turistii.

Pentru Mita Travel am o parere de rau, mai bine spus despre modul in care te fac sa cumperi de la ei, nu mi se pare corect cum procedeaza si la ce tertipuri folosesc pentru a te convinge si a merge cu ei. De ce este util acest site? Pentru ca si eu am avut de ales din informatiile altor useri si care au fost si ei cu acesta agentiei. Inainte de a ajunge la statiuniile fiecaruia dintre noi am fost opriti in Korinos, statiune la 4 km de Paralia Katerini la un hotel pentru Info. Au inceput prin a prezenta ofertele lor, care erau mai scumpe; veti vedea diferentele din ofertele fiecarei agentii. Un lucru care nu a fost placut a fost modul in care au incercat sa ne convinga de a cumpara de la ei. Au inceput prin a denigra celelalte agentii locale, ca nu au licente…nu sunt seriosi…aveti grija ca va lasa pe acolo…nu au grija de turisti si nu ofera informatii, un lucru urat din partea lor la acest capitol. Ne-au spus sa avem grija pe plaja ca sunt persoane care se dau drept medici si care le cer asigurarea, aveti grija sa nu le-o dati, veniti la cabinetul medical aflat langa biroul nostru. Este pe aleea principala….

Papastergiu Travel este pe aleea principala langa intrarea de la vila Helena.

Stefanidis Travel este pe strada cu vila Dimtra langa supermarkertul Olimpc Beach sau langa taverna White Corner.

Farmacie nu gasiti in Olimpic Beach, trebuie sa mergeti in Paralia Katerini. Cu ce sa mergeti? Cu autobuzul local care vine din ora in ora, pret 0. 90centi sau cu titicarul, seara de la steaguri, pret 2 euro.

Cabinet Medical,

Aveti pe strada cu vila Dimitra 2 cabinete, langa agentia Mita Travel de la 10: 00 – 22: 00 este pe aceeasi strada principala inca 1 cabinet, am sa postez poze. Unele dintre ele sunt deschise 24h/24h

Agentie de inchiriat, A. T. V si Scootere - Theo

Am gasit pe strada cu vila Dimtra inspre parcarea mare de langa plaja.

AT. V. 2H/ 10euro – 5H/ 20euro – 25H/ 25euro

Excursie facuta de agentie 50euro/2 persoane. benzina din partea agentiei si masa (barbeque)

De la ora 9: 00 – 18: 00 Luni – Miercuri - Vineri

Scootere, preturi

3H/10euro – 24H/20euro

Bancomat gasiti pe aleea principala ALPHA BANK, langa Hotel Ioanna.

Am incercat sa va arat cateva informatii despre statiune, daca am omis ceva, rog intrebati.

Olimpic Beach…o statiune care ne-a placut, unde ne-am simtit bine, o plaja la marigine de statiune unde ne-am relaxat, o statiune in care am mancat greceste. Sper sa va simtiti bine daca ajungeti acolo. Impresii despre Grecia …deja imi este dor de Grecia… am sa fac alt review.

Drum Bun si Concediul Placut

Rugaminte pentru Webmasterul raspunzator cu atasarea melodiilor, daca se poate si sunteti de accord cu acest vidoclip si melodie draga sufletului meu.

Mutumesc

http: //www. youtube. com/watch? v=hWKEltZAU8U

Trimis de laurentiucapac in 19.07.10 19:45:15

VIZUALIZĂRI: 12373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurentiucapac); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

biancuta
[19.07.10 20:02:29]

@laurentiucapac, multiple informatii despre aceasta statiune, foarte utile! Felicitari pentru frumoasa descriere!

pepsi70ro
[19.07.10 20:05:56]

Eu m-am pacalit ca am descris Paralia in amanunt, dar tu ai disecat si amanuntele. Felicitari!

[20.07.10 09:31:52]

mutat la "DESCOPERA OLYMPIC BEACH"

georgiana
[20.07.10 13:28:33]

Am avut ocazia si eu doar o zi sa mi-o petrec in aceasta statiune,iar review-ul tau este foarte util in cazut in care voi avea sansa sa imi iau acolo un sejur!

[20.07.10 16:31:18]

iata si spotul solicitat

laurentiucapacAUTOR REVIEW
[20.07.10 18:10:19]

@webmaster 13,

Maestre...Multumesc

ileanaxperta*
[20.07.10 20:03:33]

Buna, Laurentiu si bine ai revenit atat pe site cat si acasa. Ma bucur nespus ca ai avut o vacanta pe cinste in Olympic Beach, statiune unde si eu in vara lui 2006 mi-am petrecut un minunat sejur. De asemenea, ma bucur ca ti-au fost utile informatiile date de mine.

Iar impresiile tale sunt de mare ajutor pt. cei ce opteaza pt. aceasta destinatie. Te felicit! si 400 pma!!!

As face o micuta paralela intre cele 2 statiuni de pe Riviera Olimpului, Paralia si Olympic Beach. Eu am avut placerea de a petrece cate un sejur in fiecare si pot spune ca le cam stiu plusurile si minusurile. Deci:

Statiunile: ambele se intind de-a lungul Rivierei Olimpului, in partea de nord, in regiunea Pieria.

Paralia este o statiune mult mai mare, mai intinsa, atat de-a lungul marii cat si in interiorul uscatului. Mereu aglomerata, cu f. multi turisti romani, dar si comercianti sau ospatari. Foarte multe magazine de toate felurile, etc. Paralia este si foarte zgomotoasa, efervescenta.

Olympic Beach este mai micuta, mai cocheta, mult mai linistita, oarecum exclusivista. Si aici veti gasi ceva romani turisti, dar mult mai putini, comparativ cu cei din Paralia. De asemenea si aici sunt vanzatori si ospatari romani care te invita la restaurante, cu bunavointa si amabilitate. Dar nu-i intrece totusi, sa recumoastem pe cei greci in ospitalitate…

Ambele statiuni sunt identice ca plan urbanistic; adica au strazile paralele si perpendiculare intre ele si f. usor de strabatut si de retinut. Nu te poti rataci in niciuna dintre aceste statiuni.

Acelasi mod de a inchiria sezlonguri si umbrelute, contra cost o bautura care nu depaseste in medie 2-4 euro, in ambele statiuni.

Plaja: in Paralia plaja este f. ingusta de o parte si de alta a bisericii, ca apoi sa se lateasca treptat, ajungand spre extreme foarte lata si mult mai putin populata.

In Olympic Beach, plaja este lata peste tot si ambele statiuni au nisipul fin si intrarea lina in mare.

Egeeoaica mea mi s-a parut (daca nu chiar si este) mult mai curata si limpede in Olympic Beach decat in Paralia. In Olympic Beach se formeaza si valuri cand este vant, ceea ce in Paralia nu exista, datorita digurilor.

Taverne si restaurante: sunt mult mai multe in Paralia. Este si normal, aceasta fiind mai mare si mult mai populata, atat cu f. multe hoteluri si studiouri sau pensiuni, cat si cu turisti. Tot aici sunt si baruri de noapte si discoteci, deci Paralia are viata de noapte. Acum poate o avea si Olympic beach, nu stiu..poate ne informezi tu, Laurentiu…eu cand am fost in 2006 nu am vazut…

In Paralia sunt multe restaurante si baruri unele chiar foarte “chic” amplasate chiar pe plaja, ceea ce in Olympic beach, eu nu am vazut. Aici, in Olympic, mai toate tavernele sunt concentrate pe faleza si in micul centru al statiunii, unde este si singurul parc.

In Paralia sunt mai multe parcuri, amplasate foarte bine, dupa parerea mea, nu toate inghesuite ci “imprastiate” prin statiune, unde te poti ascunde in orele amiezii de soarele si caldura unei zile caniculare de vara…

Preturile de la taverne sunt cam la fel, cu mici exceptii, am vazut eu anul acesta. Un ex: chiar am mancat in vacanta asta o palacinka in Olympic beach, la 2,5 euro si apoi si in Paralia la acelasi pret, dar mult mai gustoasa si “mai bogata” in gem sau ciocolata in Olympic beach.

La mancarea propriu-zisa, preturile difera f. putin, fiind ceva mai mici in Paralia. La fel si la preturile de la supermarketuri sau la suveniruri.

Agentii de turism: sunt mult mai multe in Paralia decat in Olympic Beach, datorita si afluxului mult mai mare de turisti si pt. ca Paralia este mai mare. Preturile la optionale sa stiti ca difera dar nu prea mult, de la o agentie la alta, in ambele statiuni. Deci daca vreti sa faceti cu adevarat economii, atunci va trebui sa faceti mai intai un studiu de piata si apoi sa va inscrieti in vreo optionala. Dar nu stiu, zau, de merita oboseala…sunteti doar in vacanta, la odihna, nu?!...

Paralia are un mic port iar cealalta statiune parca nu are.

Deci, in concluzie, ambele statiuni merita sa fie vizitate si “cucerite” de turisti. Mie personal, mi-au placut fiecare in parte si amandoua in total. Pentru ca fiecare are farmecul ei personal, ambele cred eu, ca fac fata unui sejur frumos si sunt oricum foarte aproape una de cealalta. Deci, indiferent ca esti cazat in Paralia sau Olympic beach, se poate vizita oricare dintre ele, fiind la o distanta de doar aprox. 2,5 km fie cu autobuzul cum a scris si Laurentiu, dar si pe jos doar la 45 minute una fata de alta.

Dar nu uitati un lucru esential: o vacanta minunata si reusita depinde foarte mult si de noi, turistii, de atitudinea noastra pozitiva vis-à-vis de ceea ce ne dorim cu adevarat. Oare ce? Odihna, relaxare si voie buna cat cuprinde…

Vacante de vis oriunde ati merge si numai bine tuturor!!!

dannek
[21.07.10 23:31:21]

@laurentiu

cred ca tu in concediu ai scriu la rev nu ai avut parte de soare

sbacau
[24.07.10 13:32:21]

... si pentru ca aveai 13 voturi am sarit si eu cu al 14-lea, sa nu fie cu ghinion: -D

Ma bucur ca ai avut un concediu cum ti-ai dorit. Si ceea ce ai scris poate fi de folos cu varf si indesat oricarui turist care alege sa mearga pentru prima dat aici.

Multe amanunte extrem de utile, preturi, locatii... si chior sa fii si nimeresti!

Daca ai posibilitatea vreodata, cauta cazare la Hotel Dias; e patronat de un polonez (de fapt el grec- el polaca) si e catre capatul statiunii...e ceva de mers catre plaja ( in linie dreapta), dar are piscina si conditii decente. Ca peisaj...depinde cum esti asezat; poti sa ai vedere la mare sau la...porumbul care-ti bate-n geam.

Felicitari inca o data pentru rw extrem de bine documentat!

AndreeaSava*
[19.04.11 17:14:05]

Buna tuturor,

In primul rand Laurentiu felicitari pentru review - foarte util si foarte bine documentat.

In al doilea rand va rog pe voi, toti cei care ati fost in Olympic sa imi spuneti daca stiti - la tavernele de acolo sau din Paralia nu se gaseste si Sofrito si Stifado?

Anul trecut am fost in Corfu si m-am indragostit definitiv despre aceste preparate locale. As vrea sa stiu daca le voi gasi si acolo in speranta ca, prin degustare, voi reusi sa aflu ce ingrediente sunt folosite

Multumesc frumos

sniga
[09.07.11 11:24:00]

Buna, te rog sa-mi spui si mie daca ati fost la Skiatos cu unul din vasele Elizabeth. Multumesc.

CristinaBr
[27.08.11 09:33:13]

Felicitari pentru review. Cand sunt departe, mi "se incurca" in cap asa multa informatie, Felicitari pentru clasificare si tin sa-ti spun ca tu esti ghidul meu in vacanta asta. In Atena ai fost? Numai bine si felicitari!

veritus
[11.08.15 11:38:48]

Foarte amanuntit si de aceea este foarte util articolul.

AndreeaSava*, biancuta, CristinaBr, dannek, georgiana, ileanaxperta*, laurentiucapac, sbacau, tilinka, veritus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Olympic Beach: